Ενδιαφέρον παρασκήνιο πίσω από το νέο portal του Ευαγγελάτου

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

emphasy
Honorary Member

Δημοσίευση από emphasy » 10 Νοέμ 2009 21:13

Catalyst έγραψε:τα οικοπεδα ειναι οικοπεδα και τα domain ειναι domain
Λάθος κάνεις και τα 2 είναι χώρος και μάλιστα τα domain είναι πιο προσβάσιμα. Γιατί άλλο να έρθω εγώ από Θεσσαλονίκη στην Αθήνα για να πάρω κάτι από ένα κατάστημα και άλλο να πατήσω 5-10 κουμπιά και να το πάρω. Πχ. με τα e-shop.

Cha0s έγραψε:Είναι θέμα πουστιάς.

Θες να μου πεις ότι ο τύπος που ζήτησε τα 17500ε θα έκοβε απόδειξη; Θα πλήρωνε ~3000ε ΦΠΑ;
Δηλαδή θες να μου πεις ότι εσύ θα το πουλούσες 20 ευρώ και θα έκοβες και απόδειξη για να αποδόσεις ΦΠΑ 3,8€?
Cha0s έγραψε: Νομικά δεν γνωρίζω αλλά μου φαίνεται γάμα τα παράλογο να νοικιάζεις (γιατί δεν το αγοράζεις το domain) ένα domain 20 ευρώ και να το 'πουλάς' 17500 ευρώ.
Γίνεται κάτι τέτοιο ακόμα και αν το κάνει με αποδείξεις;
Στην ουσία αγοραπωλησίες της χρήσης γίνονται. Το νοίκι είναι σταθερό.

Και στο θέτω αλλιώς.
Πχ. Έχω ένα σαραπατράκι μοντέλο του 95 και κοστίζει 500€ και έρχεσαι και μου το ζητάς 20.000 ευρώ επειδή το θες, γούστο σου και καμάρι σου. Τι λες να μην το πουλήσω; Ή θα σου παίξω πουστιά επειδή μου το ζήτησες? Το ήθελες?
Cha0s έγραψε: Όταν παίρνεις κάτι που κοστίζει 20 ευρώ και η αξία του παραμένει 20 ευρώ γιατί τόσο κάνει το domain σήμερα, και το δίνεις 17500ευρώ τότε πρόκειται για απάτη όχι για ζήτηση.
Απάτη είναι να του πούν ότι όποιο domain και να πάρει έχει 17.500€ χωρίς αυτός να ξέρει την πραγματική του αξία. Οχι ότι για κάτι δικό μου θέλω ΤΟΣΟ.
Cha0s έγραψε: Τώρα όσοι έχουν μάθει στην Ελληνική μαλάκινση που μας δέρνει και όπου δουν φως μπήκαν, φαίνεται απόλυτα φυσιολογικό να πληρώνεις 20 και να μεταπουλάς μαύρα 15-20χιλιάδες.
Είναι μαλάκυνση η επιχειρηματικότητα; Εντάξει οκ! Μαλάκυνση είναι να το πουλήσεις 20€ για κάτι που σου δίνουν 15.000 και να πληρώσεις και 3,8€ ΦΠΑ!

1host
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από 1host » 10 Νοέμ 2009 21:14

Θα συμφωνήσω με τον fiskilis.
Εφόσον είναι ιδιοκτησία σου(βέβαια για την Ελλάδα και τα .gr δεν ισχύει ακριβώς αυτό), τότε είναι δικαίωμά σου να παραχωρείς το δικαίωμα χρήσης για όσο θέλεις/νομίζεις ότι αξίζει
1HOST Υπηρεσίες Φιλοξενίας | Ανανεωμένες υπηρεσίες & υποδομή σε συνδυασμό με εξειδικευμένο support. www.1host.gr
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 10 Νοέμ 2009 21:23

Ξεκίνησα να γράφω κατεβατό αλλά δεν υπάρχει νόημα. Δεν θα βγει άκρη...

So, εγώ το θεωρώ αισχροκέρδια ασχέτως ποιος έκανε την προσφορά.

Αν μάλιστα κάποιος πήρε ένα domain με μοναδικό σκοπό να το πουλήσει πιο ακριβά τότε είναι και αισχροκέρδια και πουστιά μαζί.

Αυτή είναι η άποψη μου σεβαστή η όχι.

Πιστεύω ότι για να μην σκίσουμε άλλο το τόπικ μπορούμε να πούμε ότι συμφωνούμε ότι διαφωνούμε :)

emphasy
Honorary Member

Δημοσίευση από emphasy » 10 Νοέμ 2009 21:27

Συμφωνώ ότι διαφωνούμε! :P

Έληξε! :hammer: :pint:

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 10 Νοέμ 2009 21:35

δεν αγοράζει το domain, αγοράζεις αυτό που έχει χτιστεί πάνω του. ή αυτό που αντιπροσωπεύει... πήγαινε στο in.gr και πες τους, έλα μωρέ, ένα domain είναι δώστο μου 20e.

γι' αυτό είπα ότι έτσι όπως το έχει ο τύπος, και δε του φέρνει τίποτα, δεν έχει χτίσει τίποτα πάνω του τα λεφτά που του έδιναν ήταν πολύ πάνω από αρκετά, μιας και αγόραζαν απλά και μόνο την ταμπέλα χωρίς τίποτα άλλο που να έχει αξία.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 10 Νοέμ 2009 21:36

Cha0s έγραψε:ν μάλιστα κάποιος πήρε ένα domain με μοναδικό σκοπό να το πουλήσει πιο ακριβά τότε είναι και αισχροκέρδια και πουστιά μαζί.
αισχροκερδια σε μια ελευθερη οικονομια γιατι ?
π**στ*α σε μια συμφωνια μεταξυ 2 γιατι ?

τοσο θελω - μου κανει - παρε το !
που ειναι το κακο η το ανηθικο ??

δεν μιλαμε για trade mark names
μιλαμε για ωραια ευηχα ονοματα ευκολομνημονευτα που καποιος τα εχει και καποιος τα θελει και ο πωλητης οριζει την τιμη την αποδεχεται ο αγοραστης και τελειωνει το θεμα

αυτο λεει ο κανονας της ελευθερης οικονομιας
τωρα αν αυτο ειναι αισχροκερδια μαλλον μιλαμε για αλλα καθεστωτα που ολα ειναι θεμα κρατικης διατιμησης και τιποτα δεν ειναι ελευθερο για αγορα και πωληση εκτος καθορισμενων οριων απο το καθεστως της οποιας χωρας

emphasy
Honorary Member

Δημοσίευση από emphasy » 10 Νοέμ 2009 21:38

Vodka.com δεν είχε τίποτα πάνω του!

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 10 Νοέμ 2009 21:49

εκεί αγοράζεις την "ταμπέλα" που είναι και μεγάλης αξίας ;)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 10 Νοέμ 2009 23:09

Έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα έχει χαθεί η έννοια της λέξης αισχροκέρδια. Όταν ένα ζευγάρι παπούτσια Χ μάρκας που φτιάχνεται στην Σιγκαπούρη με κόστος 5-10€ έρχεται στην Έλλάδα και πωλείται στο Κολωνάκι 300€ κανείς δεν μιλάει για αισχροκέρδια. Ούτε καν το κράτος. Μου αρέσουν - έχω - τα αγοράζω. Μου αρέσουν - δεν έχω - κάνω την πάπια και πάω στα στοκατζίδικα. Έτσι απλά.

Αφού δεν υπάρχει έλεγχος ο καθένας ζητάει όσα του λείπουν

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 10 Νοέμ 2009 23:16

Ρε παιδιά συγγνώμη καπιταλισμό δεν έχουμε???

Τι θα πει αισχροκέρδια???

Όπως είπε και ο lunar έχεις παίρνεις, δεν έχεις δεν παίρνεις...

Τι σχέση έχει το περιεχόμενο και το τι θα κτίσεις πάνω του?

Έχεις στην κατοχή σου κάτι μοναδικό και το πουλάς όσο θες... Απλά...
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 11 Νοέμ 2009 00:13

Όλα παίζουν ρόλο στην αγορά.

Δεν έχουν όλα τα κουτιά την ίδια αξία, άλλη τα μικρά, άλλη τα μεγάλα, άλλη αυτά με τα χρώματα και άλλη αν βάλεις και την κορδέλα.

Αυτά όταν είσαι σε μαγαζί που πουλάει αμπαλάζ, γιατί όταν πας στο κοσμηματοπωλείο το κουτί χάνει την αξία του και δίνεις λεφτά για το περιεχόμενο. Φυσικά, ακόμα κι εκεί, υπάρχουν κουτιά που έχουν από μόνα τους αξία. Είτε λόγο της μάρκας που αναγράφουν είτε λόγο κατασκευής.

Αν πούλαγε το in.gr χωρίς περιεχόμενο θα έπιανε καλά λεφτά μόνο από το όνομα, αλλά τώρα με το περιεχόμενο και όλη την βάση των χρηστών η αξία του έχει πολλαπλασιαστεί.

Ο φίλος παραπάνω πούλαγε ένα κενό κουτί, δεν είχε ανάγκη τα λεφτά που του έδιναν, μεγειά του με χαρά του που δε το έδωσε. Αλλά δε μπορεί να περιμένει ότι θα του φέρει παραπάνω λεφτά από πώληση έτσι όπως είναι.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cyberfreak
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cyberfreak » 11 Νοέμ 2009 00:18

ρε παιδια εχω ενα domain γουσταρω να το πουλησω τοσο οποιος δεν θελει στα @@ απλο δεν ειναι?

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 11 Νοέμ 2009 00:21

cordis έγραψε:Ο φίλος παραπάνω πούλαγε ένα κενό κουτί, δεν είχε ανάγκη τα λεφτά που του έδιναν, μεγειά του με χαρά του που δε το έδωσε. Αλλά δε μπορεί να περιμένει ότι θα του φέρει παραπάνω λεφτά από πώληση έτσι όπως είναι.
Ναι σωστά!!! Αλλά δεν σου απαγορεύει κανείς να το πουλήσει όσο θέλει! :D

Αυτό λέω και εγώ...
cyberfreak έγραψε:ρε παιδια εχω ενα domain γουσταρω να το πουλησω τοσο οποιος δεν θελει στα @@ απλο δεν ειναι?
Ακριβώς...
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 11 Νοέμ 2009 06:15

cyberfreak έγραψε:οποιος δεν θελει στα @@ απλο δεν ειναι?
κάτσε γιατί εδώ έχουμε πρόβλημά και θα παρεξηγηθούμε!
όταν λες στα @@ ποιανού τα @@ εννοείς ?

μου - σου - του ?
για κανε define να ξέρουμε και τι λέμε !!!

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 11 Νοέμ 2009 11:02

Cha0s έγραψε:Αν μάλιστα κάποιος πήρε ένα domain με μοναδικό σκοπό να το πουλήσει πιο ακριβά τότε είναι και αισχροκέρδια και πουστιά μαζί.
Συμφωνώ με τον Cha0s και έχω αναπτύξει τις απόψεις μου επί του θέματος και εδώ http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=43995

Σαν πρώτο σχόλιο: Το σπίτι στη κωλοπετινίσα και το σαραπατράκι του 95 όταν τα αγοράζεις δεν νομίζω πως τα αγοράζεις μόνο για να τα κάνεις μεταπώληση μετά από Χ χρόνια και να βγάλεις κέρδος, εκτός και αν θέλουμε να κοροϊδευόμαστε.
Αλλά τώρα καταλαβαίνω γιατί οι «domainers» το αποκαλούν «real estate του 21ου αιώνα». Πως είναι οι λεφτάδες «τσιφλικάδες», εργολάβοι και λοιποί σχετικοί που αγοράζουν γη - χωράφια και περιμένουν να πάρουν αξία για να τα πουλήσουν αργότερα πολύ πιο ακριβά ή να χτίσουν, αυτό γίνετε και στο domaining . Αποκτήσαμε τσιφλίκια και στο web. Αγοράζουμε 500 domains για να τα πουλήσουμε όταν κάποιος θα τα χρειαστεί. Πάω πάσο εφόσον το θεωρείτε και ηθικώς σωστό σε μια ανοιχτή αγορά όπως αναφέρετε.

Όπως και σε όλες τις χώρες έτσι και στην Ελλάδα υπάρχουν νόμοι και κανονισμοί. Ασχέτως αν τους θεωρούμε δίκαιους και σωστούς, αν τηρούνται ή όχι ή βρίσκονται διάφορα παραθυράκια ή απλούστατα βασιζόμαστε στους πολύ κακούς ελεγκτικούς μηχανισμούς της κυβέρνησης. Ο κανονισμός λοιπόν της ΕΕΤΤ που είναι και η κύρια υπεύθυνη διαχείρισης των Ελληνικών .gr domains, αναφέρει πως το ανώτερο κόστος για μεταβίβαση / κατοχύρωση των .GR DOMAIN NAMES είναι περίπου στα 20 ευρώ ανά έτος. Δυστυχώς όμως δεν αναφέρει– από όσο έχω δει εγώ τουλάχιστον - αναλυτικά αν μπορεί κάποιος να μεταβιβάσει ένα domain κόβοντας τα νόμιμα παραστατικά με ότι τιμή θέλει βγάζοντας δηλαδή κέρδος από αυτή την μεταβίβαση. Γιατί είναι ξεκάθαρο πως ΠΩΛΗΣΗ δεν είναι σε καμία περίπτωση, από τη στιγμή που το domain είναι μια υπηρεσία ενοικίασης του ονόματος. Δεν μας ανήκει για να το πουλήσουμε, απλώς παίρνουμε το δικαίωμα χρήσης του για κάποια χρονική περίοδο.
Και ρωτώ ανοιχτά εδώ όλους τους domainers. Έχει κόψει κανείς σας απόδειξη ή τιμολόγιο για αγοροπωλησία ή μεταβίβαση .GR DOMAIN. Έχει δηλαδή κανείς νόμιμο παραστατικό που γράφει καθαρά ότι "πούλησε" κάποιο .gr domain πάνω από αυτό το ποσό και όχι το website που φιλοξενούσε σε αυτό; Γιατί δεν μας γράφει κανείς για αυτό; Εκτός και αν τελικά το domaining στην Ελλάδα αφορά μόνο ανταλλαγές και μαύρες αγοροπωλησίες μεταξύ των ίδιων των domainers άντε και ελάχιστες επίσης μαύρες πωλήσεις domains σε εταιρείες που πραγματικά ενδιαφέρονται για κάποια ήδη registered domains.

Τα 20 ευρώ που συζητάμε καταλαβαίνω πως σαν ποσό δεν έχει λογική, από την στιγμή που κάποιος μπορεί να έδωσε κατά τη γνώμη του αξία σε ένα domain επειδή είχε ένα site και έτσι το domain αυτό έχει αποκτήσει την Χ κίνηση που αυτή η κίνηση πλέον μπορεί να αφήσει και κάποια κέρδη ή τέλος πάντων μπορεί να έχει κάποια domains για τα οποία πληρώνει εδώ και χρόνια ανανεώσεις και φιλοξενία σε κάποιους servers, που είναι έξοδα. Κάπου χρειάζεται να βρεθεί μια μέση και πάνω από όλα νόμιμη λύση.

Επειδή αναφέρθηκε και από άλλους, προσωπικά θεωρώ διαφορετικό το να πουλήσεις ένα domain name με κάποια εφαρμογή / site που έχεις σηκώσει και τρέχεις σε αυτό και άλλο το domain name αυτό καθ’ αυτό το οποίο μάλιστα το κατοχύρωσες με μοναδικό σκοπό να το πουλήσεις αργότερα και όχι για ιδία χρήση. Σαφώς και αν πας να ζητήσεις το in.gr δεν θα σου πουν δώσε 20 ευρώ και στο μεταβιβάζουμε, αλλά συγκρίνουμε αυτήν την περίπτωση με τα domains που κατοχυρώνονται με μοναδικό σκοπό την μεταπώληση τους; Ή δεν βλέπουμε την διαφορά; Και δεν ρωτάω τον cordis που το ξεκαθαρίζει στο μήνυμα του «δεν έχει χτίσει τίποτα πάνω του τα λεφτά που του έδιναν ήταν πολύ πάνω από αρκετά, μιας και αγόραζαν απλά και μόνο την ταμπέλα χωρίς τίποτα άλλο που να έχει αξία», αλλά τους υπόλοιπους.

Κάποτε το ΙΤΕ είχε όριο domain names ανά ΑΦΜ ακριβώς για να αποφύγει αυτό που ονομάζουν μερικοί σήμερα domaining. Μπορεί να μην ήταν σωστό αλλά ούτε και η σημερινή κατάντια όπου βλέπω τα ίδια και τα ίδια άτομα να έχουν στην ιδιοκτησία τους εκατοντάδες ή και χιλιάδες domains και να βγαίνουν στα διάφορα φόρα ανοιχτά και να λένε πως τα πουλάνε, πιστεύω πως είναι σωστή και δίκαιη. Επίσης κατά την καταχώρηση των domains ζητάει αιτιολογία χρήσης του, που όμως φαίνεται πως δεν λαμβάνεται υπόψη. Από όσο θυμάμαι μάλιστα αν δεν ανέβαινε σε ένα σύντομο χρονικό διάστημα κάποιο site στο domain που κατοχυρώναμε, είχαν το δικαίωμα να το «πάρουν πίσω». Δηλαδή παλιότερα έγινε μια προσπάθεια να μπει μια τάξη στο χάος, αλλά απέτυχε.
Καταλήγω δηλαδή πως τελικά η μεγαλύτερη μαλακία είναι της ίδιας της ΕΕΤΤ που δεν έχει έναν ξεκάθαρο και αναλυτικό κανονισμό για το τι ισχύει τελικά για τις κατοχυρώσεις των .gr domains, τις μεταβιβάσεις, κατά πόσο επιτρέπετε η πώληση και με τι ποσό, ποιος φορέας θα λάβει μέτρα σε περίπτωση που η μεταβίβαση ενός ονόματος έγινε με ποσό μεγαλύτερο του νομίμου κλπ. Ως συνήθως μένουν σε αοριστίες που ερμηνεύει ο καθένας όπως τον βολεύουν, κανένας δεν ελέγχει τίποτε και σου λένε πως αν θέλεις να το κάνεις θέμα τράβα βγάλε άκρη στα δικαστήρια, όπου εκεί το μπάχαλο είναι ακόμα μεγαλύτερο αφού και μόνο το να πας σε δίκη όπου θα πρέπει να δώσεις να καταλάβουν οι δικαστές τι εστί domain και να βγάλουν στο τέλος μια δίκαιη απόφαση φαντάζει τραγελαφικό.
Και το λέω επειδή έχω στείλει emails στην ΕΕΤΤ και πήρα αόριστες απαντήσεις, αλλά έχω μιλήσει και με τη δικηγόρο της ΕΕΤΤ τηλεφωνικώς που στο τέλος όσο επέμενα να μου πει τι γίνετε τελικά με όλο αυτό το μπάχαλο των πωλήσεων των .gr domains με απλά λόγια μου είπε πως δεν είναι αρμοδιότητα μας να ελέγχουμε και αυτή είναι η δουλειά των δικαστηρίων. Φέξε μου και γλίστρησε δηλαδή… Εγώ την προσπάθεια την έκανα αλλά δυστυχώς άκρη δεν έβγαλα. Αν όμως πιέζαμε όλοι για απαντήσεις την ΕΕΤΤ πιστεύω στο τέλος θα είχαμε κάτι επίσημο και ουσιαστικό και δεν θα λέγαμε ο καθένας μας το κοντό του και το μακρύ του. Μάλιστα για μένα αυτοί που θα έπρεπε κυρίως να πιέζουν για να υπάρχουν ξεκάθαροι κανονισμοί και νόμοι γύρω από τα .gr domains θα έπρεπε να είναι οι ίδιοι οι αυτοαποκαλούμενοι domainers αλλά ίσως βολεύονται με το μπάχαλο που επικρατεί.

ΥΓ1: Σκέφτομαι πως το μόνο που μένει να διαβάσω εδώ μέσα είναι να μας πει κανείς domainer πως όταν έφτιαχναν το DNS είχαν στο μυαλό τους και τους cybersquatters ή τους «domainers»… και ότι θα χτιστεί αγορά γύρω από την ονοματοδοσία!
ΥΓ2: Σκέψου λέει να ίσχυε το ίδιο και στα ονόματα μας. Να απαιτούσα να μην έχει άλλους Δημήτρηδες και να έκλεινα και μερικά domains για τα παιδιά που μπορεί να έκανα π.χ. Μαρία, Γιάννης, Κώστας, Νίκος κλπ και αν ήθελε να τα χρησιμοποιήσει κάποιος άλλος να του τα πουλούσα :) * ΠΛΑΚΑ κάνω!

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες