Πνευματικά δικαιώματα για το περιεχόμενο μιας ιστοσελίδας

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
mgiota
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mgiota » 11 Νοέμ 2009 00:20

Γεια σας παιδιά,

είμαι καινούρια στο freestuff. Έκανα ένα γρήγορο search για την ερώτηση που θέλω να κάνω αλλά δεν βρήκα κάτι, οπότε αν ήδη έχει ανοιχτεί παρόμοιο θέμα συζήτησης συγχωρέστε με και δώστε κάποιο link.

Στην ερώτηση τώρα. Θέλω να κάνω ένα site για φωτοβολταϊκά, υπάρχει πολύ υλικό στο internet αλλά δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ να χρησιμοποιήσω τις πηγές αυτές. Για παράδειγμα στο site http://www.helapco.gr/ υπάρχουν πολύ καλά pdf, τα οποία φυσικά σε καμία περίπτωση δε σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω αυτούσια, θέλω όμως να πάρω αρκετά πράγματα. Αν πάρω κάποια κομμάτια, τα τροποποιήσω και κάνω σύνθεση με άλλες χρήσιμες πηγές που έχω βρει, είναι νόμιμο; Αν κάνω αυτή τη σύνθεση θα χρειαστεί να αναφέρω κάπου τις πηγές αυτές;

Σαφώς θα έχω στο navigation μου μενού "Xρήσιμα link", αλλά το θέμα μου είναι για το όλο περιεχόμενο του site, μια και ο πελάτης δε μου χει δώσει σχεδόν τίποτα από πληροφορία.

Αν μπορεί κάποιος, ας μου απαντήσει σχετικά με τα πνευματικά δικαιώματα μην έχω κανά πρόβλημα.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 11 Νοέμ 2009 10:37

Η πιο ασφαλης λυση ειναι να ερχεσαι σε επαφη με το καθε site και να ζητας την αδεια για χρηση των πληροφοριων και τους κανονες που θα διεπουν αυτην (πχ αναφορα στην πηγη με link κλπ)

mgiota
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mgiota » 11 Νοέμ 2009 11:40

Σ'ευχαριστώ πολύ. Δηλαδή σαν να κάνω εργασία με βιβλιογραφικές αναφορές.
Θα ακολουθήσω τον ασφαλή δρόμο και θ'αρχίσω τις επαφές μου με τα site αυτά.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες