δίγλωσσο site ή δύο διαφορετικά

Σχόλια από τον χώρο του Web Design, Web Development.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
marcia

Δημοσίευση από marcia » 11 Νοέμ 2009 12:43

Παιδιά χρειάζομαι τη βοήθεια σας γιατί έχω μπερδευτεί φοβερά. Το θέμα μου είναι οτι θέλω να φτιάξω δυο site ένα στα αγγλικά και ένα στα ελληνικά. Το αγγλικό το έχω, έχω domain σε com και είναι στην αγγλική γλώσσα. Τώρα το πρόβλημα είναι με το ελληνικό. Αυτό που με απασχολεί είναι οτι θέλω να έχει το ίδιο περιεχόμενο με το .com αλλά κατάληξη σε .gr. Θα μου πείτε οκ. αγόρασε το ίδιο όνομα σε .gr. Ναι αλλά δεν είναι σαν δύο sites που το ένα να αντιγράφει το άλλο; Δηλαδή το google υπάρχει περίπτωση να το δει σαν duplicate? Λίγο τα φώτα σας.

marcia

Δημοσίευση από marcia » 11 Νοέμ 2009 12:59

A και επίσης για να ανεβάσω το site στα ελληνικά τι κωδικοποίηση χρειάζεται να του δώσω όταν πχ εγώ το βάζω στο utf-8 το δικό μου browser δεν το αναγωρίζει. Γνωρίζετε τι γίνεται με αυτό το θέμα;

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 11 Νοέμ 2009 13:06

Με τι κάνεις το site Σου;

Κανονικά πρέπει να παίζει με UTF8

Δοκίμασε και το charset=iso-8859-7.
Γίνονται πραγματάκια

marcia

Δημοσίευση από marcia » 11 Νοέμ 2009 13:12

Με το web easy pro, το iso-8859-7 δούλεψε, ευχαριστώ. Είναι περίεργο που δεν αναγνωρίζει το UTF-8 και ο browser μου δεν έχει πρόβλημα με τα ελληνικά sites, τον έχω ρυθμίσει και στο UTF 8. Ευχαριστώ πολύ.

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 11 Νοέμ 2009 13:44

Το web easy pro θα φταίει.

Δυστυχώς με αυτό για δίγλωσσο δεν μπορείς να κάνεις και πολλά.

Δίγλωσσο γίνεται μόνο με κάποιο CMS, εκτός κι αν θέλεις manual να δημιουργήσεις ένα directory "/en/"
και να περάσεις 1 - 1 τις σελίδες σου στα αγγλικά εκεί, και να λινκάρεις από κάθε Ελληνική σε Αγγλική σελίδα, αλλά όλο αυτό θα σου πάρει 4 μήνες :P

Το web easy pro απλά σου κάνει έτοιμα μικρά πραγματάκια.

Για τα υπόλοιπα θα χρειαστείς functions και συστήματα διαχείρισης περιεχομένου.
Γίνονται πραγματάκια

marcia

Δημοσίευση από marcia » 11 Νοέμ 2009 17:21

Αχ, δυστυχώς το ξέρω, για αυτό και λέω να κάνω δύο ανεξάρτητα websites μεταξύ τους αλλά με απασχολεί αυτό του google μην το πάρει ως αντιγραφή αλλά μπορεί να γίνει αυτό εφόσον το ένα είναι στα αγγλικά και το άλλο στα ελληνικά; Πάντως ναι το web easy είναι για αρχάριους, μόλις μπεις στο νόημα και αρχίσεις να έχεις απαιτήσεις σου φαίνεται και λίγο και κουραστικό.

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 11 Νοέμ 2009 18:34

Μην κάνεις 2 διαφορετικά websites. Κάνε manual αυτό που σου είπα με το subdirectory και διαφορετικη γλωσσα και λίνκαρε μεταξυ τους.
Γίνονται πραγματάκια

marcia

Δημοσίευση από marcia » 12 Νοέμ 2009 09:59

Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο μιας που και έχεις ιδέες; Αν το κάνω στα ελληνικά όπως λες σίγουρα αποφεύγω το duplicate αφού είναι το ένα και το αυτό, αλλά πως θα επιτύχω στόχευση στα ελληνικά αφού το .com είναι στοχευμένο στην Αγγλία; Δηλαδή πως θα το πάρει στα ελληνικά το google; Μόνο με την αναζήτηση και τις λέξεις κλειδιά. Αν του αγοράσω και το ιδιο domain σε .gr και του δώσω το ελληνικό subdirectory δεν θα είναι πιο power; Καλά της τρελής θα γίνει μιλάμε για subfolder σε subfolder και όλα διπλά. Της τρελής θα γίνει..lol

Άβαταρ μέλους
marfi
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από marfi » 22 Ιαν 2010 17:36

Χαίρομαι που ανέφερες το θέμα.

Έλα στο WordCamp στην Θεσσαλονίκη θα μιλήσω ακριβώς για αυτό (όμως όχι σε web easy pro αλλά σε wordpress)

Λοιπον η συμβουλη μου:

Structure: domain.com/en /el κλπ.

Πιστεύω δεν ελπίζεις ότι το domain .gr θα σε πετάξει μέχρι την πρώτη θέση στο google - χρειάζεσαι traffic σχετικα links από Ελλάδα κλπ.

Μέτα για να κάνεις το redirection σωστά (δηλαδή αν έρχομαι από Αγγλία να βλέπω κατευθείαν το αγγλικό)

Κώδικας: Επιλογή όλων

RewriteCond %{ENV:GEOIP_COUNTRY_CODE} ^GR$
RewriteRule ^(.*)$ http://blog.favit.com/gr/$1 [R=301,L]
RewriteCond %{ENV:GEOIP_COUNTRY_CODE} !^(GR)$
RewriteRule ^(.*)$ http://blog.favit.com/en/$1 [R=301,L]
To http://blog.favit.com/en/ για παράδειγμα το δίνω μόνο, εκεί μπαίνει το δικό σου site/dir

Αυτό στο Apache να το βαλεις. Θα κάνει redirect ανάλογα με το country code - default english EN (except if GR is detected)

Μέτα εύκολη φόρμα για dropdown στο footer:

Κώδικας: Επιλογή όλων

<select name="" onchange="var new_url = $&#40;this&#41;.val&#40;&#41;; window.location.replace&#40;new_url&#41;;" style="float&#58;right;">
    	  <option value="http&#58;//blog.favit.com/en/" selected="selected">English</option>
    	  <option value="http&#58;//blog.favit.com/gr/">Ελληνικά</option>
    	</select>
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος marfi την 23 Ιαν 2010 11:47, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 23 Ιαν 2010 00:28

Πόσο ευχαριστήθηκα που διάβασα αυτό το Post! Έλα ρε MARTIN θα έχουμε και γαμώ τις παρουσιάσεις! :D

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 24 Ιαν 2010 21:46

όμορφο. :p
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Web Usability & Accessibility”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες