Είναι η ταχύτητα της συνδεσής σας αυτή που έχετε πληρώσει;

Ανταλλαγή εμπειριών και νέα για τις τιμές των συνδέσεων ADSL, VDSL στο internet.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
spiros81

Δημοσίευση από spiros81 » 18 Μάιος 2010 22:15

Forthnet 2Play εώς 24.. (όχι 24 όπως λάθως λέγεται)
Download 14.6 Mbit
Upload 0.86 Mbit

Σίγουρα μπορώ να κάνω ότι χρειάζομαι με αυτή την ταχύτητα αλλά όπως και να χει ο αριθμός 24 χρησιμοποιείται μόνο στις διαφημίσεις...
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 21 Μάιος 2010 11:22

Dimitris__k έγραψε:Μετά απο (αρκετή..) καθυστέρηση είμαστε σε θέση να ανακοινώσουμε τα πρώτα αποτελέσματα που προέκυψαν απο τις μετρήσεις του Adsl Speedtest.

Από 24/10/2009 μέχρι 13/5/2010 πραγματοποιήθηκαν συνολικά 4.197 μετρήσεις.

Τα 3 προγράμματα με τις καλύτερες "επιδόσεις" είναι κατά σειρά τα εξής:

1η θέση ο ΟΤΕ (conn-x) με το πρόγραμμα των 2Mpbs και μέση πραγματική ταχύτητα τα 1,53 Mbps.

2η θέση (..πάλι) ο ΟΤΕ (conn-x) με το πρόγραμμα των 8 Mbps (δεν είναι πλέον εμπορικά διαθέσιμο) και μέση πραγματική ταχύτητα τα 5,72 Mbps.

3η θέση η Cyta με το πρόγραμμα των 2 Mbps και μέση πραγματική ταχύτητα τα 1,32 Mbps.

Σχόλια:

1) Τα διαθέσιμα προγράμματα της Hellas On Line δεν έχουν συμπεριληφθεί στην τελική επεξεργασία των αποτελεσμάτων, μιας και δεν μπορούμε να έχουμε αξιόπιστα αποτελέσματα για την συγκεριμένη εταιρία. Ο λόγος είναι ο εξής: το speedtest φιλοξενείται σε server της Forthnet, ωστόσο Forthnet και Hol δεν ανταλλάσουν κίνηση μέσω του κόμβου GR-IX, με αποτέλεσμα οι μετρήσεις της Hol να δίνουν ταχύτητες χαμηλότερες απο τις πραγματικές. Το θέμα αυτό θα λυθεί σύντομα μιας και σκοπεύουμε να ανεβάσουμε το test σε server της Otenet (περισσότερα για τον κόμβο GR-IX και τα peering agreements μπορεί αν θέλει να αναφέρει ο χρήστης Cha0s..).
2) Είναι χαρακτηριστικό ότι ο μέσος όρος των μετρήσεων, σε ότι αφορά τις ταχύτητες των 24 Mbps όλων των παρόχων, είναι τα 6.4 Mbps.
Με άλλα λόγια μάπα το καρπούζι που λέγεται ευρυζωνικότητα στην Ελλάδα.
Από τα 24 στα 6.4, ε... όσο νάναι δεν είναι και 1-2mbit λιγότερα :P

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 21 Μάιος 2010 13:00

εμένα ήρθε από τον ΟΤΕ και μου μέτρησε την γραμμή, γιατί είχα προβλήματα, και μου ανακοίνωσε ότι το ανώτερο που θα μπορέσω να συγχρονίσω είναι τα 6... όταν έχει καλό καιρό.. :p
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 21 Μάιος 2010 13:10

Ότι πρέπει για web tv που πουλάνε δλδ :p

Να σας πω και την δικήμου πρόσφατη ιστορία που έγραφα στα φιλαράκι του log στο chat (κάνω paste ελπίζω να βγαίνει άκρη):

Εμένα πάνω από 900 σταθερά δεν έπιασε ποτέ και είμαι 100 μέτρα από το κέντρο του ΟΤΕ. Μάλιστα επειδή μετά την αναβάθμιση στα 24αρα έτρωγα κάθε τρεις και λίγο DC (και πολλοί άλλοι στην πόλη) και πήρα και τους τα έχωσα λίγο δηλώνοντας παράλληλα και βλάβη, μου πήρε μετά από 3 μέρες τεχνικός του ΟΤΕ τηλέφωνο και μου είπε "αν θέλετε μπορούμε να σας κατεβάσουμε στα 12mbps, τακτική που ακολουθούμε σε πελάτες μας που δεν έχουν πολύ καλή ποιότητα γραμμής, αλλά από τις μετρήσεις που έκανα σε εσάς, έχετε ζηλευτή γραμμή, άλλοι δηλαδή θα έκαναν πολλά για να έχουν τέτοια γραμμή, οπότε περιμένετε να ολοκληρωθούν οι διαδικασίες αναβάθμισης και παράλληλα μπορώ να δοκιμάσω να σας πάω σε ένα πιο "καθαρό" κέντρο. Μου είπε τον όρο (όχι σε άλλο dslam κάτι άλλο είπε δεν το θυμάμαι) και από τότε μειώθηκαν τα DC.
Σήμερα βέβαια και τώρα όσο γράφω αυτό έφαγα 3 απανωτά!

Edit: Πήρα τώρα τηλέφωνο 1242 και με το η τύπισσα στο support μου λέει βλέπω συγχρονίζεται στα 8.400 μάλλον πρέπει να σας κατεβάσουμε την ταχύτητα γιατί δεν μπορείτε ούτως ή άλλως να πιάσετε ταχύτητες 24άρας! Της λέω την ιστορία με τον συνάδερφο της που μου έλεγε πως έχω ζηλευτή γραμμή και όλη την προιστορία και μου λέει μισό τότε να κάνω reboot την πόρτα…. Και τσουπ μετά μου λέει ΟΚ τώρα είναι 18 !!! … (*@&%$(@*&$@# (και σταμάτησαν και τα DC από τότε)…. Τι να πω!

Οι ταχύτητες d/l από rapid όσο είναι σταθερό με την 24άρα είναι γύρω στα 1.7mb/s

---
Από το παράδειγμα που σας είπα πάντως αποδικνύεται περίτρανα πως το πόσο σηκώνει τελικά η γραμμή σας είναι θέμα της βαριεστημάρας του υπαλλήλου του 1242! Αν δεν επέμενα εγώ και δεν έκανε το reset στην πόρτα θα μου υποβάθμιζε τη σύνδεση στα 8400 γιατί εκείνη την ώρα τόσο έδιναν οι μετρήσεις της! Το ωραίο ήταν που της λέω μια δόση 100 μέτρα είμαι από τον ΟΤΕ και μου λέει "όχι 970 μέτρα είστε".
Από google map που μετράω πάντως κάπου 500 μέτρα με δείχνει, πως το βγάζουν τώρα αυτοί δεν ξέρω.

Άβαταρ μέλους
vcore
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vcore » 22 Μάιος 2010 14:01

Εγώ πάλι όταν έκανα αναβάθμιση σε 24mbit τους πρώτους μήνες έκανα συγχρονισμό στα 21 και κάτι περίπου. Είμαι μόλις 100 μέτρα από τον ΟΤΕ. Μετά από μερικούς μήνες που απολάμβανα download της τάξης 2.2mb/sec :O άρχισε να μας παίρνει η κατηφόρα!!!

Δείτε που βρίσκομαι τώρα:

DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: Fast
Downstream Rate: 14625 kbps
Upstream Rate: 931 kbps
Downstream Margin: 9 db
Upstream Margin: 9 db
Downstream Line Attenuation: 18 db
Upstream Line Attenuation: 3 db
Downstream Transmit Power: 11 db
Upstream Transmit Power: 21 db

Αστείο έτσι ?
Easy CMS
------------
Το να ζητάς βοήθεια δεν σημαίνει ότι είσαι εξαρτημένος.

barca10

Δημοσίευση από barca10 » 22 Μάιος 2010 22:01

dimsis έγραψε:
Edit: Πήρα τώρα τηλέφωνο 1242 και με το η τύπισσα στο support μου λέει βλέπω συγχρονίζεται στα 8.400 μάλλον πρέπει να σας κατεβάσουμε την ταχύτητα γιατί δεν μπορείτε ούτως ή άλλως να πιάσετε ταχύτητες 24άρας! Της λέω την ιστορία με τον συνάδερφο της που μου έλεγε πως έχω ζηλευτή γραμμή και όλη την προιστορία και μου λέει μισό τότε να κάνω reboot την πόρτα…. Και τσουπ μετά μου λέει ΟΚ τώρα είναι 18 !!! … (*@&%$(@*&$@# (και σταμάτησαν και τα DC από τότε)…. Τι να πω!
:hammer: :hammer: :hammer:
Ότι να ναι.

Για πείτε μου και μενα πως μπορώ να δω στα πόσα συγχρονίζει το ρούτερ?
έχω το speedstream ης tellas.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 23 Μάιος 2010 00:53

αν μπεις στο μενού ρυθμίσεων του μόντεμ σου, πας στα dsl statistics σου αναφέρει στα πόσα συγχρονίζεις

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 23 Μάιος 2010 12:57

Άθλιοι του 1242...
τώρα μάλωνα πάλι γιατί μπαίνω στο router και βλέπω:
Downstream Rate: 8867 Kbps
Upstream Rate: 586 Kbps
παίρνω τηλέφωνο μου αρχίζει πάλι τα παραμύθια η τηλεφωνήτρια περί αντοχής γραμμής και ανώτατο όριο που μπορεί να σηκώσει και τις γνωστές πλέον μλκ. Της εξηγώ πως πριν 3-4 μέρες μιλούσα με συνάδερφο της που με το που έκανε restart την πόρτα κλείδωσε στα 18, μου λέει μισό να κάνω και εγώ. Αποτέλεσμα:
Downstream Rate: 10563 Kbps
Upstream Rate: 736 Kbps
Της λέω πως ΔΕΝ είναι αυτή η ταχύτητα και πως έχω ξαναδηλώσει βλάβη, ξαναμίλησα με τεχνικούς και μάλιστα ο ένας έλεγε ότι η γραμμή είναι πεντακάθαρη κλπ. Την βάζω να ξανακάνει reboot αλλά πάλι στα 10 κλείδωσε.
Τα πήρα στην κράνα, της λέω δεν υπάρχει εκεί κανένας σοβαρός τεχνικός να ξέρει να κάνει τη δουλειά του, θα δηλώνω κάθε τρεις και λίγο βλάβη ενώ ξέρω ότι δεν υπάρχει και θα πρέπει να παίρνω τηλέφωνο να σας λέω να κάνετε reboot την πόρτα;

"Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να το δηλώσω βλάβη...." Το δήλωσε βλάβη και πάλι. Θα περιμένω από 'βδομάδα τηλέφωνο και πάλι από τους τεχνικούς να πω για 4η φορά το ιστορικό και αυτή τη φορά θα ζητήσω ονόματα των τεχνικών που μιλάω, αλλά και των προισταμένων τους για να μιλήσω και με αυτούς, να δούμε αν πραγματικά υπάρχει κανένας σοβαρός μέσα σε αυτό το μπ@υρδέλο του ΟΤΕ.

Άβαταρ μέλους
vcore
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vcore » 23 Μάιος 2010 13:04

Και η μαλακία είναι ότι αν δεν πάρεις τηλέφωνο δεν ασχολούνται να δουν σε τι κατάσταση βρίσκονται οι συνδέσεις τους.... Δεν τους απασχολεί αν πληρώνεις 24 Mbit και έχεις 2?

'Ολοι στην κούρσα των προσφορών και της πελατείας χωρίς τις απαραίτητες αλλαγές αναβαθμίσεις του υλικού, υποδομών τους....

Να πάνε να ..... ξέρεις ... :)
Easy CMS
------------
Το να ζητάς βοήθεια δεν σημαίνει ότι είσαι εξαρτημένος.

Άβαταρ μέλους
Argykaraz
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Argykaraz » 22 Σεπ 2011 15:46

Αν και ειναι πολυυυυυυ παλιο post το τελευταιο που εχει γινει, Θελω να πω και γω την γνωμη μου.
Κατ αρχην ασχολουμαι πολυ με το θεμα το συγκεκριμενο και μπορω να δωσω συμβουλες σε οποιον τις χρειαζεται και να σας λυσω και αποριες.
Εχουμε τον λεγομενο βρογχο. Αυτο ειναι ενα καλωδιο (πολυ απλα) το οποιο φευγει απ το σπιτι μας και συνδεεται στο DSLAM (αστικο κεντρο του ΟΤΕ) της περιοχης μας.
Το καλωδιο αυτο δεν αλλαζει ΠΟΤΕ (εκτος εξαιρεσεων) σε οποια εταιρεια και να παμε (ΟΤΕ forthnet, tellas).

Αυτο το καλωδιο ειναι υπευθυνο για την ταχυτητα μας κατα κυριο λογο.
Οσο πιο μεγαλο (χιλιομετρικα) ειναι τοσο πιο χαμηλη η ταχυτητα.
Σημαντικο ρολο παιζει η τηλεφωνικη εγκατασταση του σπιτιου μας. Αν εχει φθορες καποιο καλωδιο, τηλ πριζα η ο κατανεμιτης της πολυκατοικιας μας, τοτε μην εχετε απαιτησεις απ τον παροχο σας.

Ο συγχρονισμος που δειχνει το ρουτερ ειναι η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ταχυτητα και οχι καποια ονομαστικη οπως μερικοι νομιζουν. Το αν δειχνει λιγοτερο στο speedtest δεν μου λεει τιποτα.... Κανενα speedtest δεν προκειται ποτε να σας δειξει τιποτα!
Κατεβαστε αρχεια απο καποιον σερβερ του παροχου σας για να δειτε τι ταχυτητα εχετε.

Θα δωσω ενα παραδειγμα.
Εχω forthnet και συγχρονιζω στα 10.639.
Ο ftp της forthnet ειναι ftp.forthnet.gr
Μπειτε στον φακελο pub>Speedtest και κατεβαστε 4 αρχεια απο κει μεσα. Οποια θελετε. Ολα εκτος απο 2 μονο ειναι ~700mb αρα κατεβαστε τα μεγαλα για να εχετε χρονο να κανετε την δοκιμη σας. Δεν θα τα κρατησετε αρα καντε αποθηκευση και αφηστε να κατεβαινουν. Θα παρουν πανω απο μιση ωρα και εμεις θα τα ακυρωσουμε ολα μεσα σε 5 λεπτα.

Οσο κατεβαινουν τα αρχεια κοιταζω το ΣΥΝΟΛΙΚΟ DOWNLOAD αυτων.. Δλδ με ποσο κατεβαινουν και τα 4 μαζι! οχι ξεχωριστα..

κατεβαζω λοιπον με 1.119 Mb/s
1.1 megabyte ανα δευτερολεπτο δηλαδη.
Ο συγχρονισμος οπως ειπα πιο πανω ειναι στα 10,639mbps δηλαδη 10,6 megaBIT ανα δευτερολεπτο.
Αν η γραμμη μου ηταν ΑΠΟΛΥΤΑ καθαρη θα επρεπε να κατεβαζω με 1,32Mb/s αλλα εχω μια πολυ μικρη αποκλιση.

Οσο αφορα τον συγχρονισμο πολυ προσοχη:
ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ Download δεν μας αφορα αυτη τη στιγμη.
το UPLOAD σας θα πρεπει να κυμαινεται στα 1020mbps.
Αν ειναι στα 900 εχετε προβλημα. Αν ειναι στα 800 παλι εχετε προβλημα! 1020 σταθερο! η τιμη δεν αλλαζει!
απο 1000 και πανω ειστε καλα.

Στην περιπτωση που το upload ειναι διαφορετικο υπαρχουν ενεργειες που μπορειτε να κανετε αλλα χρειαζονται πολλα που πρεπει να εξηγησω. Αν θελετε ρωτηστε με.

Μιλατε για αποσυνδεσεις? Ριξτε μια ματια καλυτερα στο σπιτι σας... Το προβλημα το εχετε εσεις και οχι ο παροχος... Ειναι πολυ σπανιες οι περιπτωσεις να εχει προβλημα ο παροχος αν μιλαμε για μεγαθηρια οπως ΟΤΕ και forthnet. Για τους υπολοιπους δεν ξερω.

Ριξτε μια ματια στην φωτο που ανεβαζω... 17 συνεχομενες μερες online και το screenshot αυτο ηταν στις 23 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ!!! εχθες εφαγα το πρωτο μου DC μετα απο τοσες μερες και αυτο γιατι εγινε ΔΙΑΚΟΠΗ ΡΕΥΜΑΤΟΣ! Σχεδον εκλεισα δυο μηνες χωρις DC!!!

Στην διαθεση σας για καθε ερωτηση :)
Συνημμένα
Capture.JPG
My skin is my Sin...

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 22 Σεπ 2011 16:04

Argykaraz έγραψε:Ο συγχρονισμος που δειχνει το ρουτερ ειναι η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ταχυτητα και οχι καποια ονομαστικη οπως μερικοι νομιζουν.
Μπορείς να το τεκμηριώσεις τεχνικά αυτό;

Εκτός αν θεωρείς ότι το οverhead λόγω PPP encapsulation που έχουν οι xDSL στην Ελλάδα δεν αξίζει μετρήσεως...

Άβαταρ μέλους
Argykaraz
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Argykaraz » 22 Σεπ 2011 16:25

Οταν λες overhead εννοεις τι ακριβως? :(
Αν καταλαβαινω καλα μιλας για καποια καθυστερηση μεταφορας πακετων? Η για καθυστερηση ελεγχου σφαλματων, αυτων τον πακετων? χμ... Φανταζομαι κατι τετοιο θα εννοεις...

Οχι.. τεχνικα δεν μπορω να στο τεκμηριωσω γιατι δεν καταλαβαινω για ποιο πραγμα μιλαμε.
Εγω το μονο που σκεφτηκα ηταν να δωσω μια βοηθεια για καλυτερες ταχυτητες και πιο σταθερες συνδεσεις σε αυτους που τις χρειαζονται... Αν εσυ μιλας για μια ΕΛΑΧΙΣΤΗ αποκληση στην ταχυτητα συγχρονισμου και στην ταχυτητα downloading τοτε πιστευω ειναι περιττη μια επιπλεον αναλυση...

:arrow: EDIT Αλλωστε πιο πανω λεω το εξης:
Argykaraz έγραψε:κατεβαζω λοιπον με 1.119 Mb/s
1.1 megabyte ανα δευτερολεπτο δηλαδη.
Ο συγχρονισμος οπως ειπα πιο πανω ειναι στα 10,639mbps δηλαδη 10,6 megaBIT ανα δευτερολεπτο.
Αν η γραμμη μου ηταν ΑΠΟΛΥΤΑ καθαρη θα επρεπε να κατεβαζω με 1,32Mb/s αλλα εχω μια πολυ μικρη αποκλιση.
Δεν νομιζω να επιρρεαζει πουθενα αυτο το "overhead"
My skin is my Sin...

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 22 Σεπ 2011 16:37

Δεν μιλάω για καθυστέρηση.
Μιλάω για επιπρόσθετα δεδομένα σε κάθε πακέτο λόγω του PPP Encapsulation.

Γιαυτό η πραγματική ταχύτητα που πιάνεις είναι ΠΑΝΤΑ χαμηλότερη από αυτή που συγχρονίζεις.

Και η τελική πραγματική ταχύτητα μεταβάλεται ανάλογα το μέγεθος των πακέτων (πχ άλλο μέγεθος έχουν τα Voip πακέτα και άλλο ένα FTP download)

Δεν είναι κάτι που νομίζω. Έτσι λειτουργει το πρωτόκολο.

Εδώ στην Ολλανδία για παράδειγμα που έχω Cable Internet και δεν έχει PPPoE/PPPoA (άρα και PPP encapsulation), λέει 25mbit και πιάνω πραγματικά 25mbit (δηλαδη 3.1mbyte/s)

Από πλευράς φυσικού μέσου και στην DSL μπορεί να πιάνεις τα 10mbit που συγχρονίζεις, αλλά η πραγματική ταχύτητα που «φτάνει» στο PC σου είναι λιγότερη.

Εδώ θα βρεις περισσοτερες πληροφορίες.
http://en.wikipedia.org/wiki/Point-to-Point_Protocol
http://en.wikipedia.org/wiki/Point-to-P ... r_Ethernet
http://en.wikipedia.org/wiki/Point-to-P ... l_over_ATM

Άβαταρ μέλους
Argykaraz
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Argykaraz » 22 Σεπ 2011 16:44

(Ταχυτητα συγχρονισμου) 10.000 megabits = 1.25 megabytes (ταχυτητα download) σωστα?

Δεν βλεπω καποια μειωση της ταχυτητας με το τεστ που εκανα εγω στην δικη μου συνδεση...
Αντι να κατεβαζω με 1,3 που θα επρεπε να κατεβαζω, η μειωση μου ειναι μονο 0,1 στην ουσια.... :arrow: EDIT Αρα και εγω κατεβαζω οσο ειναι η ταχυτητα συγχρονισμου... Ετσι οπως το παρουσιαζεις εσυ, ειναι σαν να μιλας για μεγαλη διαφορα της ταχυτητας... Πρακτικα ομως εγω βλεπω μια ελαχιστη μονο... EDIT

Σιγουρα ισχυει αυτο που προσπαθεις να μου εξηγησεις.. Δεν αντιλεγω... Αλλωστε σιγουρα κατι παραπανω ξερεις. Εμενα η απορια μου ειναι ΠΟΣΗ νομιζεις οτι ειναι η διαφορα της πραγματικης ταχυτητας που "φτανει" στο pc μου απο την ταχυτητα συγχρονισμου? Γιατι εγω βλεπω ελαχιστη διαφορα η οποια ουτε καν φαινεται (σχεδον).

Νομιζω οτι μιλας για πολυ μικρα νουμερα αυτη τη στιγμη...
My skin is my Sin...

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 22 Σεπ 2011 16:56

Ο συγχρονισμος που δειχνει το ρουτερ ειναι η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ταχυτητα και οχι καποια ονομαστικη οπως μερικοι νομιζουν.
Εγώ προσπαθώ να εξηγήσω ότι αυτό που λες ΔΕΝ ισχυει.
Δεν είναι κάτι που νομίζουμε ή το λέμε για να ψαρώσουμε κόσμο. Είναι ο τροπος που λειτουργει το πρωτόκολο.

Τα λινκς που παρέθεσα εξηγούν την απορία σου και τα ενδεικτικά ποσοστά επιβάρυνσης του PPP Encapsulation.

Μην παίζουμε την κολοκυθιά.

Ο ίδιος λες, συγχρονίζεις στα 10mbit και κατεβάζεις λιγότερο. End of discussion and that is my point exactly.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Συνδέσεις ADSL, VDSL”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης