καταχωρητής για domain.gr

ότι θέλουμε να ρωτήσουμε και να μάθουμε για τα domains στην Ελλάδα και στον κόσμο.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
mgiota
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mgiota » 12 Νοέμ 2009 21:14

καλησπέρα παιδιά, γνωρίζει κάποιος τι πρέπει να κάνω για να γίνω καταχωρητής domain σε gr; προφανώς υποβάλλω κάποια αίτηση στην ΕΕΤΤ με τα στοιχεία της εταιρίας μου και μετά μου δίνει πρόσβαση σε ένα περιβάλλον διαχείρισης; χρειάζεται εγώ να έχω δικό μου server και κάποια τεχνολογική υποδομή για να γίνω καταχωρητής;

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 15 Νοέμ 2009 12:40

Συμπληρώνεις το Έντυπο Γνωστοποίησης Καταχωρητή από εδώ με όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά.

Στη συνέχεια σου δίνουν πρόσβαση σε ένα περιβάλλον διαχείρισης εικονικό όπου πειραματίζεσαι με όλες τις υπηρεσίες που παρέχονται.

Έπειτα όταν θα είσαι έτοιμη περνάς ένα τεστ αξιολόγησης κάνοντας κάποιες ασκήσεις εφ' όλης της ύλης

Αν όλα πάνε καλά τελείωσες και σου δίνουν πρόσβαση στο κανονικό σύστημα διαχείρισης.

Ότι και να γίνει στο τηλέφωνο είναι πολύ εξυπηρετικοί και βοηθάνε.

Χρειάζεται να έχεις τουλάχιστον δημιουργημένες 2 ζώνες DNS και σταθερή IP από εκεί που θα διαχειρίζεσαι τα domains. Μπορείς να έχεις δηλωμένες περισσότερες από μία σταθερές IP

Panagioths

Δημοσίευση από Panagioths » 15 Νοέμ 2009 19:05

Χρειάζεσαι επίσης στην εφορία να έχεις σχετικό Κ.Α.Δ. που να καλύπτει το συγκεκριμένο είδος παροχής υπηρεσιών!

mgiota
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mgiota » 15 Νοέμ 2009 23:32

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Lunarmedia στην προηγούμενη εταιρία που δούλευα είχα πρόσβαση σ'αυτό το σύστημα διαχείρισης που λες. Απλά στην εταιρία που είμαι τώρα συνεργαζόμαστε με μια τρίτη που αναλαμβάνει την κατοχύρωση domain και hosting και είχα περιέργεια να μάθω τι πρέπει να κάνω για να τα διαχειρίζομαι πάλι εγώ.
lunarmedia έγραψε: Χρειάζεται να έχεις τουλάχιστον δημιουργημένες 2 ζώνες DNS και σταθερή IP από εκεί που θα διαχειρίζεσαι τα domains. Μπορείς να έχεις δηλωμένες περισσότερες από μία σταθερές IP
Επειδή είμαι λίγο άσχετη με servers, IPs, DNS μπορείς να μου εξηγήσεις λίγο αναλυτικότερα πως γίνεται να δημιουργήσω ζώνες DNS;
Panagioths έγραψε: Χρειάζεσαι επίσης στην εφορία να έχεις σχετικό Κ.Α.Δ. που να καλύπτει το συγκεκριμένο είδος παροχής υπηρεσιών!
Παναγιώτη δεν ήξερα καν τι είναι αυτό το K.A.Δ. Είδα τελικά ότι είναι Κωδικός Αριθμός Δραστηριότητας. Προφανώς θα πρέπει να δω αν η εταιρία που είμαι (διαφημιστική) έχει σχετικό αριθμό ε;

Panagioths

Δημοσίευση από Panagioths » 15 Νοέμ 2009 23:57

mgiota έγραψε:
Panagioths έγραψε: Χρειάζεσαι επίσης στην εφορία να έχεις σχετικό Κ.Α.Δ. που να καλύπτει το συγκεκριμένο είδος παροχής υπηρεσιών!
Παναγιώτη δεν ήξερα καν τι είναι αυτό το K.A.Δ. Είδα τελικά ότι είναι Κωδικός Αριθμός Δραστηριότητας. Προφανώς θα πρέπει να δω αν η εταιρία που είμαι (διαφημιστική) έχει σχετικό αριθμό ε;

Ναι και εαν δεν έχει προσθέτεις σε μια μέρα ;-)

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 16 Νοέμ 2009 00:03

Κατοχυρώνεις το όνομα mydomain.gr και ζητάς να σου δημιουργήσουν τους nameservers ns1.mydomain.gr και ns2.mydomain.gr. Αυτούς δηλώνεις και στο μητρώο.

Παίρνεις ένα server από μία εταιρεία για το domain mydomain.gr

Στη συνέχεια αγοράζεις μία static ip από τον πάροχο Internet της εταιρείας. Αυτή δηλώνεις στο μητρώο.

Και τέλος αγοράζεις και ένα ψηφιακό πιστοποιητικό για τη σύνδεση με το μητρώο. Οδηγίες για την εγκατάσταση παρέχονται.

Ελπίζω να τα είπα σωστά και να ήμουν σαφής

tithes

Δημοσίευση από tithes » 16 Νοέμ 2009 02:29

Αυτό είνα καινούργιο φρούτο της ΕΕΤΤ. Στα έγγραφα που απαιτούνται για εταιρίες δεν αναγράφεται η έναρξη στην εφορία.

Επίσης το "σχετικό Κ.Α.Δ." είναι πολύ σχετικό. Εδώ δεν υπάρχουν άλλα και άλλα ΚΑΔ...

Ετοιμάσου να περιμένεις 3 με 6+ μήνες. Μια εταιρία ξέρω που περιμένει 2+ μήνες και δεν της έχουν πει ακόμα αν όλα τα χαρτια είναι οκ.
Panagioths έγραψε:Χρειάζεσαι επίσης στην εφορία να έχεις σχετικό Κ.Α.Δ. που να καλύπτει το συγκεκριμένο είδος παροχής υπηρεσιών!

Panagioths

Δημοσίευση από Panagioths » 16 Νοέμ 2009 09:48

Δεν ξέρω εαν το Κ.Α.Δ. αναγράφεται στα υποχρεωτικά της Ε.Ε.Τ.Τ.
Δικιά μου υπόθεση είναι αφού πρέπει να είσαι επιχείριση παροχής σχετικών υπηρεσιών για να σε δεχτούν. Δεν είναι λογικό αλλιώς.
Σίγουρα η καλύτερη οδός είναι η άμεση επικοινωνία με την ΕΕΤΤ για τα τυπικά χαρτιά :)

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 16 Νοέμ 2009 10:30

Η ΕΕΤΤ δεν απαιτεί κάποιο συγκεκριμένο ΚΑΔ. Απλά στα δικαιολογιτικά χρειάζεται επιβεβαίωση ότι υπάρχει προσωπική επιχείριση ή εταιρεία.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Domains - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες