Ειμαι αρχάριος στη PHP και θέλω βοήθεια με ένα script PLEASE

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
justauser

Ειμαι αρχάριος στη PHP και θέλω βοήθεια με ένα script PLEASE

Δημοσίευση από justauser » 13 Νοέμ 2009 13:43

Καταρχήν καλησπέρα σε όλους και συγχαρητήρια για το καταπληκτικό forum.
Παιδιά έχω ένα τεραστιο πρόβλημα με την PHP.

Κάθε φορά που προσπαθώ να κάνω μια καταχώρηση στην βάση δεδομένων μου που είναι MySQL όλα λειτουργούν οκ οταν οι χαρακτηρες είναι στα αγγλικά. όταν ομως βάλω ελληνικους χαρακτήρες η καταχωρηση αποθηκεύεται ώς ".html" αντι για παραδειγμα "καταχώρηση.html"

Mέσα στο αρχείο listing.php υπάρχει το παρακάτω που πιστευς οτι δημιουργεί το προβλημα:

function Save() {

$this->prepareToSave();

$dbObj = db_getDBObject();

$this->friendly_url = strtolower($this->friendly_url);

Ετσι δοκίμασα να αφαιρεσω το strtolower και το αποτελεσμα ήταν να αποθηκευτει το url κανονικα δηλ. "καταχωρηση.html"
Kαι πάνω που πίστεψα οτι λύθηκε το πρόβλημα όταν πήγα να δοκιμάσω το url kai εκανα κλικ επάνω του πήρα ένα τεράστιο "Οbject not Found" !!
Ενω αν βάζω αγγλικούς χαρακτήρες όλα δουλευουν ΟΚ.
Η λογικη του προγραμματος είναι η εξής..
Οταν παω να αποθηκεύσω μια νεα καταχώρηση το script παιρνει τους χαρακτήρες που εισάγω στον τίτλο και τους μετατρέπει σε friendy url βαζοντας μια - αναμεσα στις λέξεις
πχ αν δωσω τιτλο στην καταχώρηση "NEW LAPTOP FROM ASUS" τοτε στο πεδιο friendly url αποθηκεύεται "new-laptop-from-asus".
To script δεν το εχω φτιάξει εγω, όπως είπα τωρα ξεκιναω με την PHP..αλλα μαθαίνω αρκετα γρήγορα.
Οποτε ζητάω την πολυτιμη βοήθεια σας.
Υπάρχει καποιος τρόπος ετσι ώστε όταν αποθηκέυω μια καταχωρηση το script να αλλαζει τους ελληνικους χαρακτηρες σε αγγλικους πχ το "γ" νατο κανει "g", το "ε" να το κανει "e" κλπ ??
ή αν είναι πιο απλο οταν αποθηκευονται τα ονοματα με ελληνικους χαρακτήρες να δουλευουν τα links pou αναπαραγονται στα ελληνικα. πχ mysite.com/computers/καταχωρηση.html

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες