Απαράδεκτο το Πλαίσιο!

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Απαράδεκτο το Πλαίσιο!

Δημοσίευση από EneMe » 13 Νοέμ 2009 17:07

Τα έχω πάρει κρανιοεγκεφαλικά!

Την περασμένη Παρασκευή παρήγγειλα τηλεφωνικά ένα σταθερό υπολογιστή για παραλαβή στο κατάστημα Πάτρας. Μου είχαν πει να πάω να το πάρω την Τρίτη. Τελικά αποφάσισα να πάω να το πάρω την Τετάρτη. Για καλή μου τύχη πήρα τηλέφωνο στην Πάτρα να δω αν είναι όλα οκ, μην πάω τσάμπα! Το κατάστημα όμως ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΙΔΕΑ! Τηλέφωνο στα κεντρικά αμέσως. Αφού άρχισα να μιλάω με διάφορους, στον 6ο κατά σειρά μαθαίνω ότι δεν υπάρχει διαθέσιμη η μητρική.
- Και γιατί δεν με ενημερώσατε;
- Περιμένετε μισό λεπτό...
Έπεσε η γραμμή!
Ξαναπαίρνω τηλέφωνο, μιλάω με 3-4 άσχετους, φτάνω σε έναν σχετικό, λέει αφήστε τηλέφωνο και θα σας πάρω εγώ να δούμε τι γίνεται. (Τετάρτη κατά τις 10 το πρωί αυτο). Φτάνει 4 το απόγευμα! Ξαναπαίρνω τηλέφωνο. Ξαναδίνω στοιχεία και μετά από 40 λεπτά αναμονής, στον 12ο υπάλληλο που μιλάω, μου λέει:
- Ξέρετε, δεν υπάρχουν διαθέσιμα η μητρική, οι μνήμες, ο επεξεργαστής και η οθόνη!
- Και τι σκατά περιμένετε να μου το πείτε;
- Μισό λεπτό παρακαλώ...
και ξανακλείνει η γραμμή!
Ξανά τηλέφωνο εγώ, στην πρώτη κοπέλα ρίχνω μια χριστοπαναγία και με περνάει αμέσως σε έναν τύπο βαρύ πεπόνι. Δεν βγάζω πάλι άκρη, τα παρατάω!
Πέμπτη πρωί πάλι τα ίδια. Αφού μίλησα με καμιά 20αριά ανθρώπους για πάνω από 1 ώρα, βρίσκεται ενας ΑΓΙΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ και μου ξαναστήνει την παραγγελία με κομμάτια που υπάρχουν στην ίδια τιμή. Αύριο να πάτε πάτρα να το πάρετε! Πάω λοιπόν σήμερα και σαν θαύμα, ήταν εκεί και με περίμενε. Όπως κοντοστέκομαι, βλέπω κι ένα notebook, το αγοράζω.

Γυρίζω πριν λίγο σπίτι. Πάω να ανοίξω το netbook... Aμ δε!!!! Ψάχνω τα cd, κοιτάω τα φυλλάδια... Τελικά παίρνω τηλέφωνο πάλι...
Πατήστε αυτό, δείτε το άλλο... Α, δεν έχουν περαστεί τα windows!!!! Bάλτε το cd να κάνουμε μαζί εγκατάσταση!
Ποιο cd? Ούτε cd με λειτουργικό έχω! Μόνο 2 cd με drivers, του λέω ποια είναι...
Εμ, ξέρετε, ούτε το κατάλληλο cd έχετε. (σημείωση: το netbook δεν έχει cd drive)

Παίρνω τηλέφωνο στην Πάτρα... Εξηγώ το πρόβλημα. Το ξαναματαδιασταυρώνουμε! Δεν έχει περαστεί λειτουργικό, ούτε έχω το ανάλογο cd! Ξέρετε, αφήστε ένα τηλέφωνο να σας πάρω σε 10 λεπτάκια, να σας κρατήσω ένα να έρθετε να το αλλάξετε!

Μετά από σχεδόν μια ώρα, ακόμα περιμένω για το γ******ο το netbook!!!!!

Σε λίγο θα πάω να συνδέσω το σταθερό που αγόρασα...

Έτσι και έχει πρόβλημα.... ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!! :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

emphasy
Honorary Member

Απαράδεκτο το Πλαίσιο!

Δημοσίευση από emphasy » 13 Νοέμ 2009 17:21

θα πας στο Skroutz.gr και θα μας τα γράψεις όπως τα έγραψες εδώ αλλά στην αξιολόγηση. Να δεις τι καλά κάνουν την δουλειά τους. Σε καμία εταιρία δεν αρέσουν οι αρνητικές αξιολογήσεις. Ένας φίλος μου αφού δεν έβρισκε άκρη τους ψιλό-δυσφήμησε και βγήκε άκρη.

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Απαράδεκτο το Πλαίσιο!

Δημοσίευση από c0d3punk » 13 Νοέμ 2009 18:32

εεεεε μα και εσύ! αφού δε σε πάει, τι πήγες και πείρες και άλλα συμπράγκαλα! υπάρχουν και άλλες αλυσίδες να τα ακουμπήσεις!

αλλά τέτοια ανοργανωσιά....
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Απαράδεκτο το Πλαίσιο!

Δημοσίευση από EneMe » 13 Νοέμ 2009 18:45

Το σταθερό το σύνδεσα και λειτουργεί άψογα! Δεν λείπει τίποτα! Και τα Windows 7 φαίνονται εύχρηστα και γρήγορα!

Πήρα τηλέφωνο στα κεντρικά, ζήτησα τον "ΑΓΙΟ ΑΝΘΡΩΠΟ" που προανέφερα προσωπικά και του ζήτησα 1000 ευχαριστώ!

Αύριο θα πάω πάλι Πάτρα... και θα σας ενημερώσω σχετικά για το notebook...

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Απαράδεκτο το Πλαίσιο!

Δημοσίευση από Zizo » 14 Νοέμ 2009 01:58

και που να το πάθαινε κάποιος άσχετος...
ίσος να ήταν καλό να αναφέρεις και την πράξη του άγιου σε κάποιο μεγαλύτερο κεφάλι εκεί μέσα... να χαρεί κιαυτός

το notebook ήταν ανοιχτό ή σφραγισμένο?
κάποιος ζούλαρε τα windows και άφησε ότι βρήκε για να μην κάνει μπαμ ή το πακετάρισμα ήταν ότι να ναι
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Απαράδεκτο το Πλαίσιο!

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 14 Νοέμ 2009 10:26

Δημητρη, περαστικά σου, και την επόμενη φορα να προσεχεις.
:)

εγω το πρωτο που κανω όταν εχω τετοια προβληματα ειναι να κραταω τα ονοματα των υπαλιλων που εχω μιλισει και εφοσον δεν εξιπιρετιθω σωστα απλα μιλαω με καποιον υπευθινο(οχι υπαλλιλο) και του αναφερω τι εγινε..

2 Φορες μου ετιχε παρομιο περιστατικο στο eshop.
και μια στην HOL.
Συγγεκριμενα στο περιστατικο της HOL ειχα αφου ειχε λυθει το προβλημα μετα απο 2ολοκληρες μερες, μιλισα με εναν ιπευθινο για το τι ειχε σιμβει και με πιους υπαλιλους(2 ηταν) με καλεσε πισω καπια στιγμη της μερας να μου πει σιγνωμη για την ταλεπορια και οτι το θεμα με τους 2 υπαλιλους τακοπιηθικε και δεν θα ξανασιμβει(τωρα με αυτο τι ενοουσε δεν καταλαβα).

Αλλα αν δεν τους τριξεις τα δοντια λιγο να ξερεις οτι δεν γινετε ποτε η δουλεια σου.
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
agrippas
Script Master
Επικοινωνία:

Απαράδεκτο το Πλαίσιο!

Δημοσίευση από agrippas » 14 Νοέμ 2009 19:27

Το σφάλμα είναι 100% δικό σου. Αγνόησες τον παγκόσμιο νόμο του Νεύτωνα περί εμπορίου:

"Αγοράζουμε πάντα από φτωχό έμπορο και βάζουμε πάντα πλούσιο δικηγόρο".

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Απαράδεκτο το Πλαίσιο!

Δημοσίευση από alexandr0s » 14 Νοέμ 2009 19:43

Ποιο netbook πήρες? Το ξέρεις ότι αρκετά έχουν recovery partition το οποίο ενεργοποιείς όταν bootάρεις στην αρχή και κάνουν restore/εγκατάσταση τα πάντα?

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Απαράδεκτο το Πλαίσιο!

Δημοσίευση από EneMe » 14 Νοέμ 2009 21:19

Πήγα σήμερα, κραχτήκαμε λίγο με τον πωλητή, αλλά το παιδί στο service με εξυπηρέτησε μια χαρά...

Σύνδεσε ένα boot usb με τα κατάλληλα αρχεία, πέρασε τα windows, τα ενεργοποίησε με το κλειδί που είχε μέσα το πακέτο κι όλα μια χαρά!

Τέλος καλό, όλα καλά [αν και μου κόστισε 250χλμ βενζίνη και τα διόδια ρίου-αντιρρίου - έκανα και βόλτα, έτσι το βλέπω].

Υγ: Το ανέφερα σε προϊστάμενο για τον "ΑΓΙΟ" στα κεντρικά. ;)

zeppos
Επικοινωνία:

Απαράδεκτο το Πλαίσιο!

Δημοσίευση από zeppos » 15 Νοέμ 2009 08:54

EneMe.. μπορείς αν θέλεις να γράψεις περιληπτικά τα χαρακτηριστικά του σταθερού που πήρες και την τιμή;
Είμαι σε ψάξιμο για φθηνό και... καλό σταθερό για γραφείο φυσικά.. και υπολόγιζα για το Πλαίσιο με αγορά από ιντερνέτ .. Μόνο με αυτά που γράφεις;;;;
Εικόνα

zeppos
Επικοινωνία:

Απαράδεκτο το Πλαίσιο!

Δημοσίευση από zeppos » 15 Νοέμ 2009 17:14

Ευχαριστώ.
Σκέφτομαι αυτό: http://www.plaisio.gr/Computers/Desktop ... -M2150.htm
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Απαράδεκτο το Πλαίσιο!

Δημοσίευση από EneMe » 30 Αύγ 2010 14:16

Ανεβάζω αυτό το θέμα, για να μην ανοίγω άλλο:

Φίλος αγοράζει σταθερό υπολογιστή από το Πλαίσιο, μέσω ΕΣΠΑ.

Φτάνει το κουστουμάκι 2.000 ευρώ!

Παραλαμβάνει τα κουτιά και τι ανακαλύπτει?

Η οθόνη έχει μόνο την κλασσική είσοδο για καλώδιο(d-sub δεν λέγεται?), ενώ η κάρτα γραφικών έχει 2 εξόδους HDMI και 1 DVI!

Δεν είναι για τα 2 ευρώ του αντάπτορα που του αγόρασα για να δουλεύει, είναι για το γαμώτο!

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Απαράδεκτο το Πλαίσιο!

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 30 Αύγ 2010 14:37

Εγω να κανω μια ψιλό άσχετη ερώτηση..
Μέσο ΕΣΠΑ πως παίρνεις pc? θελει να είσαι Ελ. Επαγγελματιας?
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Απαράδεκτο το Πλαίσιο!

Δημοσίευση από EneMe » 30 Αύγ 2010 17:44

Έχει κλείσει πλέον το πρόγραμμα, είναι στην φάση υλοποίησης τώρα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης