Troheo atihima me mihani.pios ftei?

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Κλειδωμένο
kiriakos49

Δημοσίευση από kiriakos49 » 14 Νοέμ 2009 01:17

odigos motosikletas pano se strofi beni se antitheto reuma.ekini tin stigmi erhete autokinito kai ton htipai kai o odigos motosikletas hani ton elegho tis mihanis kai traumatizete sobara.o odigos autokinitou den patheni tipota.egatalipi kai fevgi.

sasparakalo opios kseri as apantisi kai akoma kalitera as mou stili kai ton k.ok.

euahristo poli.

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 14 Νοέμ 2009 01:42

Για την πρόκληση του ατυχήματος, εφόσον η μηχανή μπήκε στο αντίθετο ρεύμα και αυτή προκάλεσε το ατύχημα, φταίει ο οδηγός της μηχανής. Έπειτα όμως νομίζω πως η εγκατάλειψη τόπου ατυχήματος ενώ εμπλέκεσαι είναι ποινικό αδίκημα, οπότε ο οδηγός του αυτοκινήτου φέρει ευθύνη γι αυτό. Γιατί όμως δε ρωτάς έναν δικηγόρο και την αστυνομία; Περαστικά στον οδηγό της μηχανής..

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 14 Νοέμ 2009 02:03

yup, η εγκατάλειψη τόπου ατυχήματος είναι παράνομο...
όσο παράνομο όμως είναι να μπεις και στο αντίθετο ρεύμα...

και έχω μια εντύπωση πως παράνομο είναι και να φύγεις από τον τόπο του ατυχήματος κιας είσαι απλός μάρτυρας, αν και δεν δίνουν και πολύ σημασία οι γύρο

περαστικά κιαπό μένα
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 14 Νοέμ 2009 02:17

Η διαφορά είναι ότι το ατύχημα γίνεται από αμέλεια, η εγκατάλειψη από πρόθεση.

kiriakos49

Δημοσίευση από kiriakos49 » 14 Νοέμ 2009 12:08

odigos motosikletas pano se strofi beni se antitheto reuma(mesa stin poli kai oli berdeuonte eki,ine lathos o dromos)ekini tin stigmi erhete autokinito kai ton htipai kai o odigos motosikletas hani ton elegho tis mihanis kai traumatizete sobara.o odigos autokinitou den patheni tipota.egatalipi kai fevgi.

sas parakalo opios kseri as apantisi kai akoma kalitera as mou stili kai ton k.ok.

euahristo poli

OTAN BGI OLI I ALITHIA THA BORO NA PO KAI ALLA.TO PSAHNO TORA KAI EPIDI IPARHI OLOKLIRI SINOMOSIA APO PISO KAI KALIPSI...

kiriakos49

Δημοσίευση από kiriakos49 » 14 Νοέμ 2009 12:11

burNMind έγραψε:Για την πρόκληση του ατυχήματος, εφόσον η μηχανή μπήκε στο αντίθετο ρεύμα και αυτή προκάλεσε το ατύχημα, φταίει ο οδηγός της μηχανής. Έπειτα όμως νομίζω πως η εγκατάλειψη τόπου ατυχήματος ενώ εμπλέκεσαι είναι ποινικό αδίκημα, οπότε ο οδηγός του αυτοκινήτου φέρει ευθύνη γι αυτό. Γιατί όμως δε ρωτάς έναν δικηγόρο και την αστυνομία; Περαστικά στον οδηγό της μηχανής..

euharisto poli gia tin apantisi.eho milisi kai me tous 2 pou mou les ala den boro na po alla giati iparhi sinomosia apo piso.

an bris kati allo se parakalo stile mou.me boithises arketa.euharisto

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 14 Νοέμ 2009 13:51

kiriakos49 έγραψε:euharisto poli gia tin apantisi.eho milisi kai me tous 2 pou mou les ala den boro na po alla giati iparhi sinomosia apo piso.

an bris kati allo se parakalo stile mou.me boithises arketa.euharisto
Άρθρo 43
Συμπεριφoρά σε περίπτωση ατυχήματoς
1. Aν συμβεί oδικό τρoχαίo ατύχημα, από τo oπoίo επήλθε βλάβη σε πρό-
σωπα ή πράγματα, κάθε oδηγός ή άλλoς πoυ χρησιμoπoιεί την oδό, o oπoίoς
ενεπλάκη με oπoιoνδήπoτε τρόπo στo ατύχημα υπoχρεoύται:
α) Να σταθμεύσει αμέσως στoν τόπo τoυ ατυχήματoς χωρίς να δημιoυργή-
σει πρόσθετoυς κινδύνoυς στην κυκλoφoρία.
β) Να λάβει μέτρα κυκλoφoριακής ασφάλειας στoν τόπo τoυ ατυχήματoς και, αν δεν μπoρεί, να ειδoπoιήσει για τo ατύχημα την πλησιέστερη Aστυνo-
μική Aρχή.
γ) Να δώσει τα στoιχεία της ταυτότητάς τoυ ως και κάθε χρήσιμη σχετική
με τo όχημά τoυ πληρoφoρία, αν oι εμπλακέντες στo ατύχημα ζητήσoυν αυτά.
Σε περίπτωση υλικών ζημιών, αν o ζημιωθείς δεν είναι παρών, τα εμπλακέντα
στo ατύχημα πρόσωπα υπoχρεoύνται, μέσα σε είκoσι τέσσερις (24) ώρες, να
τoυ δώσoυν τις πιo πάνω πληρoφoρίες κατά τoν καταλληλότερo τρόπo ή διά
τoυ πλησιέστερoυ Aστυνoμικoύ Tμήματoς, τo oπoίo φρoντίζει για την ενημέ-
ρωση τoυ ζημιωθέντα.
Το απόσπασμα υπάρχει στη σελίδα 92 του pdf με τον κώδικα που μπορείς να κατεβάσεις από εδώ (δε γνωρίζω όμως αν είναι έγκυρο το αντίτυπο).

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 14 Νοέμ 2009 14:57

Λογικά ένα δικαστήριο θα βγάλει ένα μερίδιο ευθύνης και στους 2. Στο αυτοκίνητο μόνο επειδή εγκατέλειψε βέβαια. Αλλά παίζουν 1002 παράγοντες.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

emphasy
Honorary Member

Δημοσίευση από emphasy » 14 Νοέμ 2009 16:21

Αν το αυτοκίνητο, είχε άδεια και ασφάλεια και ο οδηγός δίπλωμα και η μηχανή πήγαινε στο αντίθετο ρεύμα δεν νομίζω να υπήρχε λόγος να φύγει. Τουλάχιστον εγώ δεν θα έφευγα.

Τώρα κάτι παίζει με τον οδηγό του αυτοκινήτου. Μήπως είχε πιει, και φοβήθηκε ότι θα του αποδίδονταν ευθύνες και γι αυτό παίζει να έφυγε. Πάντως και οι 2 όπως είπε και ο cdhyper έχουν μερίδιο ευθύνης.

kiriakos49

Δημοσίευση από kiriakos49 » 14 Νοέμ 2009 17:27

sas euharisto olous gia tin boithia sas,sinehiste oti alo borite na brite kai an mathete kai apo allous.makari na borousa na po kai alla,alla sintoma tha lampsi i ALITHIA kai otan mathi o kosmos to epagelma tou odigoy autokinitou THA SALEPSI KAI THA KSESIKOTHI OLI I ELLADA.dikeosini stin adikia kai ouden kripton apo ton ilio kai tipota den skepazete...

euahristo poli...

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 14 Νοέμ 2009 20:47

Φυσικά φταίει ο μηχανή για την πρόκληση του ατυχήματος σύμφωνα με το σκηνικό, αλλά και το αυτοκίνητο μαύρο φίδι που το φαγε αν εντοπιστεί ο οδηγός. Η εγκατάληψη όπως είπε και κάποιος πιο πάνω είναι σοβαρό ποινικό αδίκημα, και σε μερικές περιπτώσεις αν προκληθεί θάνατος μπορεί να επιφέρει σοβαρές ποινικές ευθύνες έως και πιθανή φυλάκιση.

Το καλοκαίρι που μας πέρασε ήμουν κι εγώ θύμα ενός τροχαίου στο οποίο η θρασύτατη + ανεγκέφαλη οδηγός που προκάλεσε το ατύχημα όχι μόνο παραβίασε κόκκινο, αλλά έγινε λούης αμέσως μετά! Για καλή μου τύχη όμως την κινύγισε ένας διερχόμενος με μηχανή, πήρε τον αριθμό κυκλοφορίας και μέσα σε πέντε λεπτά (!) η τύπισα εντοπίστηκε (το πως είναι άλλο θεμα). Επικοινώνησα μαζί της, στην αρχή αρνήθηκε ότι είχε την οποιαδήποτε ανάμιξη με το ατύχημα, αλλά μόλις την ενημέρωσα ότι υπάρχουν μάρτυρες και οτι άμα δεν το παραδεχθεί θα κινηθώ νομικά εναντίον της (+ ότι ενημερώθηκε και η τροχαία και ότι δοθηκαν τα στοιχεία της στην υπηρεσία), τα ξέρασε όλα αμέσως και η υπόθεση έκλεισε.

emphasy
Honorary Member

Δημοσίευση από emphasy » 14 Νοέμ 2009 21:11

Ήσουν τυχερός man! ^^

Κάπου διάβαζα πως είναι μικρό το ποσοστό από αυτούς που βρίσκουν.

Και εμένα με είχε χτυπήσει ένας ενώ ήμουν με την μηχανή μου, αλλα ήταν 3 ώρα το βράδυ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ. Ήταν ενα seat Leon, μάλλον drugster... αλλά ήμουν τυχερός που φορούσα κράνος και εξοπλισμό και δεν έπαθε τίποτα. Αλλιώς άντε να τον βρεις τον μ@λ@κα...~

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 14 Νοέμ 2009 21:17

Ήταν πολύ τυχερή που έφυγε, γιατί με αυτό που έκανε με είχε βγάλει εκτός εαυτού και θα μπορούσα να την είχα σαπίσει στα σούτια μέσα στο δρόμο! :evil:

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 15 Νοέμ 2009 19:34

με το τελευταίο του kiriakos49 με έφαγε η περιέργεια...
τι μπορεί να έγινε και όλα αυτά περί δουλειάς και ελλάδα...

κανέναν πολιτικό φαντάζομαι...
και είναι δύσκολα με μεγάλα ονόματα...
Εικόνα
What you waiting for?

kiriakos49

Δημοσίευση από kiriakos49 » 15 Νοέμ 2009 20:10

FILE MOU,den ine politikos,kati allo.ipomoni...kai oso diskolo kai an ine tha plirosi...

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης