Troheo atihima me mihani.pios ftei?

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

emphasy
Honorary Member

Δημοσίευση από emphasy » 15 Νοέμ 2009 20:18

Φίλε το να προβείς σε μια τέτοια κίνηση, πρέπει αν είσαι 100% σίγουρος πως είναι κάποιος που νομίζεις.

Α! και κάτι άλλο, φαντάζομαι ο μηχανόβιος κάλεσε την τροχαία και έδωσε κατάθεση πως ήταν στο αντίθετο ρεύμα κτλ κτλ, γιατί αν δεν την κάλεσε η υπόθεση έχει λήξει οριστικά.

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 15 Νοέμ 2009 20:24

emphasy έγραψε:Φίλε το να προβείς σε μια τέτοια κίνηση, πρέπει αν είσαι 100% σίγουρος πως είναι κάποιος που νομίζεις.

Α! και κάτι άλλο, φαντάζομαι ο μηχανόβιος κάλεσε την τροχαία και έδωσε κατάθεση πως ήταν στο αντίθετο ρεύμα κτλ κτλ, γιατί αν δεν την κάλεσε η υπόθεση έχει λήξει οριστικά.
Κάνεις λάθος! Υπάρχει πάντα η περίπτωση να μην είναι σε θέση το θύμα να τηλεφωνήσει στην τροχαία. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι σε μία τέτοια περίπτωση δεν μπορεί να μεσολαβήσει η τροχαία.

Αν ο μηχανόβιος βρει ποιος ήταν αυτός που εγκατέληψε και ο οδηγός τελικά παραδεχθεί την εγκατάληψη, τότε σε περίπτωση που εκείνος (ο οδηγός) έφταιξε μπορεί να γίνει οποιαδήποτε συμφωνία αποζημίωσης ή ακόμα και καταγγελία για εγκατάληψη στην τροχαία (για το τελευταίο δεν είμαι 100% σίγουρος). Έχω την εντύπωση όμως πως μπορεί να γίνει τουλάχιστον μήνυση με παραλήπτη συγκεκριμένο όνομα...

kiriakos49

Δημοσίευση από kiriakos49 » 15 Νοέμ 2009 20:34

DEN INE MIHANOBIOS.

INE ENA PALIKARI POU ERGAZETE KATHIMERINA,PLIRONI EFORIA,ASFALIA KAI INE NOMOTAGIS POLITIS.

TRAUMATISTIKE POLI SOBARA.

DEN NOMIZO IME SIGOUROS KAI TO IKSERA APO TIN ARHI OTI KAPIOS TON HTIPISE KAI AS TO KOUKOULOSAN.

KALA INE TOSO,MA TOSO POU NOMIZAN OTI DEN BGI I ALITHIA STO FOS?

POS KIMATE AUTOS TA BRADIA?

O THEOS THA...

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 15 Νοέμ 2009 20:36

kiriakos49 έγραψε:DEN INE MIHANOBIOS.
Γράψε λάθος. Ήθελα να πώ οδηγός μηχανής.

emphasy
Honorary Member

Δημοσίευση από emphasy » 15 Νοέμ 2009 20:44

@soteres2002 Δεν κάνω λάθος, και θα σου πω το γιατί.

Αν έχει τραυματιστεί ο μηχανόβιος και του δοθούν οι πρώτες βοήθειες από κάποιον, πάει έπειτα στο νοσοκομείο μαζί με αυτόν που τον βοήθησε.

Εκεί δίνουν και 2 τους κατάθεση στην τροχαία, την οποία καλεί το νοσοκομείο για τροχαίο. Αν δεν μπορεί το θύμα να δώσει κατάθεση επιβεβαιωμένο από τους γιατρούς ή δεν μπορούσε την στιγμή εκείνη, ο μάρτυρας που τον βρήκε τους πάει στο μέρος του τροχαίου για πιθανά στοιχεία και για να δουν το όχημα του.

Έπειτα το νοσοκομείο κάνει εξετάσεις για αλκοόλ στο αίμα του θύματος αφού δεν είναι σε θέση ο οδηγός να κάνει αλκοτέστ.

Όταν συνέλθει το θύμα έρχονται για κατάθεση και γίνεται μήνυση για εγκατάλειψη όπως εδώ, και από την στιγμή που έχουν στοιχεία γίνεται συγκεκριμένη μήνυση και αν αποδειχτεί από το όχημα του άλλου οδηγού ότι έγιναν όντως έτσι, πάει αυτόφωρο αν είναι εντός 24αρων ωρών, αλλιώς δικαστήριο.

Αν τώρα το θύμα, δεν πάθει τίποτα και δεν καλέσει αμέσως την τροχαία στον τόπο του τροχαίου, αρχίζει άλλη διαδικασία πιο χρονοβόρα όσο αναφορά τα στοιχεία, για να δουν αν όντως ήταν τροχαίο ή απλά έπεσε ο μοτοσικλετιστής και συνήθως δεν βγαίνει άκρη πόσο μάλλον αν ο άλλος, ο αυτοκινητιστής είναι όπως περιγράφεται και έχει τζιμάνια δικηγόρους.

Επίσης αν δεν αποδειχτεί ότι όντως ήταν ο τάδε. Μπορεί να κάνει μήνυση για συκοφαντική δυσφήμηση και να τρέχει το παλικάρι και να μην φτάνει.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος emphasy την 15 Νοέμ 2009 20:47, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

kiriakos49

Δημοσίευση από kiriakos49 » 15 Νοέμ 2009 20:46

DEN ENOUSA ESENA,SIGNOMI GIA TO IFOS.

ENOUSA TON PROIGOUMENO OMILITI EMBASSY.

NA SE KALA KAI EUHARISTO GIA TIN BOITHIA

emphasy
Honorary Member

Δημοσίευση από emphasy » 15 Νοέμ 2009 20:50

Δεν ήταν μηχανόβιος και τι ήταν; Αφού μοτοσυκλέτα οδηγούσε. Δεν μας γράφεις ακριβώς τι έγινε και πως κινηθήκατε, χωρίς να αναφέρεις ποιος ήταν ο άλλος, μπας και μπορούμε να σε βοηθήσουμε περισσότερο. Και αν μπορείς στα ελληνικά και χωρίς κεφαλαία. Γιατί τα κεφαλαία είναι σαν να φωνάζεις στο ιντερνετ.

Όλα τα παραπάνω τα ξέρω από έναν θείο μου πρώην διευθυντή της τροχαίας.

kiriakos49

Δημοσίευση από kiriakos49 » 15 Νοέμ 2009 20:59

SOU IPA DEN INE MIHANOBIOS.

AN SINEHISIS ETSI THA SE PARAKALOUSA NA EGATALIPSIS.

INE DIKO MOU THEMA.DEN DIABAZIS OTI TARAUMATISTIKE SOBARA?GIATI TON ODIGO AUTOKINITOU DEN TON PIRAN EMA?

OTAN MATHIS KAI ESI TI PLEKTANI IPARHI THA DOUME TI THA LES?TI KOUKOULOMA!!!

AUTA POU LES ISHIOUN STIS PROIGMENES HORES.EMIS IMASTE HIROTERI APO TIN MAFIA.ENOO I SAPILA,OHI OLI I KALI...

kiriakos49

Δημοσίευση από kiriakos49 » 15 Νοέμ 2009 21:03

σου ειπα.περιμενε την αληθεια.

εχω στοιχεια.ολη η ελλαδα θα ουρλιαξει.

δεν μπορω να πω αλλα.ευχαρστω για την βοιθεια

συγνωμη.

απλα δεν θα θελατε να σας συμβει.

kiriakos49

Δημοσίευση από kiriakos49 » 15 Νοέμ 2009 21:04

ακουγετε ασχημα το μηχανοβιος

αν το λες με την καλη ενοια,οκ,συγνωμη...

emphasy
Honorary Member

Δημοσίευση από emphasy » 15 Νοέμ 2009 21:51

Το λέω με την έννοια του μοτοσικλετιστή, μην με παρεξηγείς. Αυτό που λες όμως για κουκούλωμα φίλε μου συμπεριλαμβάνει και την αστυνομία μέσα, γιατί με είχαν χτυπήσει ενώ ήμουν πεζός, οδηγός -κωλόμπατσος- καβάλησε πεζοδρόμιο και εγώ σερνόμουν με την μούρη 12 μέτρα, και ήθελαν να το κουκουλώσουν.

Γιατί ήμουν 16 χρονών τότε, και όταν ήρθε ο πατέρας μου, πέρα το ότι το μετάνιωσαν για το κουκούλωμα, τους σκυλόβρισε και τους απείλησε και με μήνυση γιατί δεν κάνουν σωστά την δουλειά τους, και πως αν δηλαδή ήμουν παιδί κάποιου άλλου για παράδειγμα, θα το άφηναν να περάσει έτσι;

Κατάλαβες φίλε μου, αυτά υπάρχουν παντού μέχρι να τους υπενθυμίσει κάποιος ποιοι είναι και ποια είναι η δουλειά τους.

ΥΓ. Στα πιο πάνω ποστ, αναφέρω την διαδικασία και είμαι με το μέρος του τραυματία γιατί είμαι μηχανόβιος και εγώ και ξέρω πως στα ατυχήματα πάντα ο δίτροχος την πληρώνει, φταίει δεν φταίει.

kiriakos49

Δημοσίευση από kiriakos49 » 15 Νοέμ 2009 22:27

signomi an se apopira ligo,euharsito gia ola.lipame gia auto pou epathes mikros.

den boro na po tipota parapano.

euharisto

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 16 Νοέμ 2009 00:39

Επειδή το συγκεκριμένο φόρουμ, και πολύ από εμάς, έχουμε προσωπικές άσχημες στιγμές με αντίστοιχο συμβάν θα παρακαλέσω να κρατήσουμε ένα καλό επίπεδο στο θέμα και να αποφεύγουμε όσο γίνεται τις κινδυνολογίες και τις υποθέσεις...

kiriakos49 αν μπορείς γράφε με πεζά ελληνικά...

Ευχαριστώ...
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

kiriakos49

Δημοσίευση από kiriakos49 » 16 Νοέμ 2009 01:19

ενταξει.δεν λεω τιποτα.κραταω επιπεδο και οπως ειδες δεν αναφερω τιποτα.

οταν ομως εχω τα στοιχεια επισημα θα υποστηριξετε?θα χτυπησετε την αδικια?

σας λεω καποτε πρεπει ο λαος να ξυπμησει.

ειμαστε νομοταγεις πολιτες και πρεπει να μας φερονται ολους με τον ιδιο τροπο.

οποιος μπορει να βοηθησει ας το κανει οταν ερθει η ωρα.

ευχαριστω και συγνωμη.

δεν πρεπει να μας φοβιζει η αληθεια.

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 16 Νοέμ 2009 01:32

Δεν ήταν προσωπικό το μήνυμα σε εσένα...

Το σχόλειο ήταν γενικό...

Επειδή είναι μια χαρά το πόστ μέχρι εδώ δεν θέλω να το δω να ξεφεύγει...

Καλή συνέχεια!!!
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης