Θα αγοράζατε ένα καινούργιο site, #1 rank @ google

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
1host
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από 1host » 15 Νοέμ 2009 01:15

Καλησπέρα,

Θα ήθελα να ακούσω γνώμες, εαν θα αγοράζατε έτοιμα sites(περιεχόμενο + domain + seo work) για τις δικές σας εφαρμογές.
Π.χ ότι θέλετε να ανοίξετε μια εταιρεία web design, θα αγοράζατε από κάποιον ένα site+domain που θα βγαίνει πρώτο για τα keywords που σας ενδιαφέρει;

Μιλάμε για καινούργια sites που δεν θα είχαν κάποιο brandname στην πλάτη τους.

Στο εξωτερικό υπάρχει πολύ η μόδα των "έτοιμων" sites.

Ποιά η άποψή σας; Θα το κάνατε;

(ΥΓ: Αφορμή για αυτήν την σκέψη μου δημιούργησε το πειραματικό project για το Dreamsites.gr όπου σε 3 βδομάδες πήγε 4ο αποτέλεσμα για " κατασκευή ιστοσελίδων " και 8ο για " προώθηση ιστοσελίδων ". Σκέφτηκα ίσως και στην Ελλάδα να προχωρήσει η αγορά των ready to work sites. Αυτά για να μην υπάρχει κακή πρόθεση :) )
1HOST Υπηρεσίες Φιλοξενίας | Ανανεωμένες υπηρεσίες & υποδομή σε συνδυασμό με εξειδικευμένο support. www.1host.gr
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 15 Νοέμ 2009 10:20

Άποψη μου είναι πως να πουλάς web design από site όπου το design το έχουν κάνει άλλοι, είναι σαν να κατέβαινε η Βασιλειάδου σε διαγωνισμό ομορφιάς φορώντας μάσκα.
Να είναι μια εταιρεία που πουλάει τούβλα online ας πούμε, να δεχθώ ότι αγοράζει το έτοιμο πακέτο, καθαρά επειδή υπάρχει πιθανότητα να κάνει περισσότερες πωλήσεις εφόσον όποιος ψάχνει για τούβλα θα την βρίσκει άμεσα.

Λογικά κάποιοι θα αγόραζαν το πακέτο γιατί θα ήθελαν να έχουν ένα site «πρώτο» στη google και μπορεί και να έκαναν και κανένα redesign μετά, άλλοι μπορεί να το αγόραζαν για το domain name για να εκμεταλλευτούν το υπάρχων traffic του για πιθανό link building ή ακόμα και έσοδα από διαφημίσεις, άλλοι μπορεί να το αγόραζαν γιατί θα είχαν άμεσα έτοιμο στημένο λειτουργικό site και άλλοι δεν θα έπαιρναν ποτέ επειδή θα ήθελαν κάτι φρέσκο και αποκλειστικά δικό τους.
Πιστεύω δηλαδή πως έχει να κάνει με τις ανάγκες, τις προδιαγραφές, τις απαιτήσεις των αγοραστών και το τι ψάχνει ο καθένας. Αν ρωτούσες αν πιστεύουμε πως αυτό το ποσοστό που θα ενδιαφερόταν για τέτοιες έτοιμες λύσεις θα ήταν μεγάλο στην Ελλάδα, εγώ θα σου απαντούσα όχι πάντως. Και το βλέπω σε σχέση με τις υπόλοιπες έτοιμες υπηρεσίες. Π.χ. έτοιμα templates – πόσο πουλάνε στην Ελλάδα; έτοιμα scripts, site builders, έτοιμα logo κλπ (ΠΡΟΣΟΧΗ! όχι πόσοι χρησιμοποιούν τα δωρεάν, πόσο πουλάνε)

1host
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από 1host » 15 Νοέμ 2009 12:43

Dimsis συμφωνώ 1000% μαζί σου για την 1η παράγραφο.
Δηλαδή είναι ακατανόητο μια εταιρεία web design να αγοράζει design από άλλη εταιρεία.
Το παράδειγμα το έφερα τυχαία γιατί πάνω σε αυτό το niche δούλεψα κάποιες μεθόδους και με το παρών topic θέλω να δω αν όντως και στην Ελλάδα θα μας ενδιαφέρει κάτι τέτοιο.
Δηλαδή έτοιμα websites με υλικό που δεν θέλει ανανέωση(websites με άρθρα, autowebsite, κ.ο.κ) που έχουν οργανικό traffic αλλά είναι εντελώς καινούργια(<2 μήνες)

Αν έχεις δει και εσύ, στο εξωτερικό πουλάει πολύ τελευταία!
1HOST Υπηρεσίες Φιλοξενίας | Ανανεωμένες υπηρεσίες & υποδομή σε συνδυασμό με εξειδικευμένο support. www.1host.gr
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από free3yourmind » 15 Νοέμ 2009 13:00

Αν το κανεις με websites τουριστικου περιεχομενου εμενα θα με ενδιεφερε, σιγουρα εκει τα πραγματα ειναι πολυ πιο δυσκολα για μια καλη καταταξη στο google αλλα δεδομενου οτι συνηθως τετοια websites θελουν 3-5 μηνες για να αρχισουν να δινουν καποια αποτελεσματα, ειναι καλο να παρεις ενα ετοιμο site που θα εχει ηδη περασει αυτην την περιοδο και να αρχισεις να το δουλευεις.
Βεβαια ολα εξαρτωνται απο την τιμη πωλησης που θα καθορισεις και αν θα συμφαιρει τον αγοραστη μια τετοια "επενδυση".
Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.
http://www.traveling.gr

1host
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από 1host » 15 Νοέμ 2009 13:05

free3yourmind:
Σωστή τοποθέτηση και όλα εξαρτώνται από την τιμή που θα καθοριστεί.
Π.χ εαν εγώ ή ο οποιοσδήποτε σου πουλήσει ένα website που είναι στην 1η σελίδα, για το keyword " mykonos hotel " 3000€, εσυ μπορεί να πιστεύεις ότι αξίζει γιατί θα σπαταλήσεις περισσότερα σε πληρωμένη διαφήμιση, ενώ κάποιος άλλος μπορεί να πιστεύει ότι είναι καλύτερα να τα επενδύσει αλλού, σε ένα εντελώς καινούργιο site, από το 0
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 15 Νοέμ 2009 19:19

Ομολογώ πως παρόλο που σερφάρω πολύ και παρακολουθώ τον χώρο, δεν έχω παρατηρήσει το φαινόμενο που αναφέρεις. Έχεις κάποια links από παραδείγματα εξωτερικού;
Αν δεν κατάλαβα λάθος, μιλάμε για sites που δημιουργούνται και στήνονται με βασικό στόχο να ανέβουν σε συγκεκριμένα keywords στις μηχανές αναζήτησης και έπειτα τα πουλάνε με το domain, το script, το design και το περιεχόμενο που έκλεισε ο δημιουργός; Δηλαδή το target group αυτών που τα δημιουργούν είναι καθαρά από αγοραστές που τους ενδιαφέρουν τα αποτελέσματα που φέρνει το site στις search engines ώστε να τα εκμεταλλευτούν μετέπειτα (μετά την πώληση) όπως αυτοί επιθυμούν.

Εφόσον μιλάμε για κάτι τέτοιο, δεν πιστεύω πως θα μπορούσε να περπατήσει με ικανοποιητικά έσοδα στην Ελλάδα. Γιατί αν το δεις από άποψης χρόνου ενασχόλησης ώστε να φτάσεις από το μηδέν να έχεις ένα πλήρες site, το κόστος θα πρέπει να είναι αρκετά υψηλό και δεν νομίζω πως θα υπάρχουν πολλοί που επιθυμούν να πληρώσουν μόνο και μόνο για να αποκτήσουν ένα site, που πολύ πιθανό να μη το ενημερώνουν κιόλας μετέπειτα, μόνο και μόνο επειδή βγαίνει ψηλά στα αποτελέσματα. Από την άλλη στο διαδίκτυο τα πάντα πουλιούνται και αγοράζονται και έχουμε δει και κόσμο να βγάζει χρήματα από τρελές ιδέες, οπότε αν έχεις το χρόνο και τη διάθεση να το ρισκάρεις, το μέλλον θα δείξει.

emphasy
Honorary Member

Δημοσίευση από emphasy » 26 Νοέμ 2009 01:34

Κι εγώ μπορώ να πω πως σερφάρω πολύ και δεν το έχω πετύχει πουθενά κάτι τέτοιο. Anyway, δεν είναι αυτό το θέμα.

Δεν ξέρω αν είμαι υπέρ ή κατά αυτού που περιγράφεις γιατί δεν το ξέρω. Αλλά, δεν είναι λίγο απρόσωπο; Δηλαδή σήμερα κάνεις μια σελίδα για ένα είδος επιχείρησης και την πάς no1, με κάποια keywords, χωρίς brand name κτλ κτλ Όταν θα την αγοράσω, λογικά θα θέλω να την προσαρμόσω στα μέτρα μου άρα θα αλλάξουν και κάποια keywords κτλ κτλ Άρα δεν είναι σίγουρο, αν θα πληρώσω κάτι μέσα στα πρώτα 3 και έπειτα πάει 10+ στο googlerank. Δεν ξέρω. Εγώ πιστεύω πως ο στρατηγικός σχεδιασμός μιας σελίδας-επιχείρησης γίνεται πάνω στο brand-name, στην ιδέα κτλ

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από free3yourmind » 26 Νοέμ 2009 09:44

το brand name δεν παιζει παντα τον κυριοτερο ρολο, μπορεις να δημιουρησεις μια ιστοσελιδα να την βελτιστοποιησης για τα keywords που στοχευεις πχ. πωλησεις σκαφων ( φιλοξενια ιστοσελιδων, δημοσκοπισεις, mykonos hotels κτλ) και μετα να την πουλησεις σε αντιστοιχη επιχειρηση που θα ενδιαφερεται. Το ολο θεμα ειναι το domain που θα επιλεξεις να ειναι ενα γενικο domain και οχι ενα brand name. Πχ hotelsmykonos.gr, filoxenia.gr κτλ
Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.
http://www.traveling.gr

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης