Προσθήκη εγγρραφών

Συζητήσεις για την τοπική βάση δεδομένων Access της Microsoft

Συντονιστές: Super-Moderators, WebDev Moderators

Απάντηση
amyl

Προσθήκη εγγρραφών

Δημοσίευση από amyl » 15 Νοέμ 2009 22:38

Σε μια φόρμα έχω και 3 μη δεσμευμένα πεδία (στο 1ο πληκτρολογώ εγώ την τιμή, τα άλλα δύο είναι υπολογιζόμενα)...
Έχω φτιάξει και έναν πίνακα με 4 πεδία, (ένα autonumber kai 3 ίδιου format με τα 3 της φόρμας) που είναι χωρίς εγγραφές..
Θέλω λοιπόν για λόγους ιστορικού προτού κλείσω τη φόρμα να προσθέτω τις τιμές αυτών των πεδίων στον πίνακα...
Προσπάθησα με ένα update query (όπως έχω κάνει σε άλλες περιπτώσεις τροποποίησης εγγραφών) αλλά δεν μου πάει κανένα πεδίο... Μάλλον γιατί δεν υπάρχει καμμία εγγραφή στον πίνακα φαντάζομαι... Σκέφτηκα να προσθέσω μερικές κενές εγγραφές αλλά και πάλι δε θα κάνω δουλειά γιατί κάθε φορά της ίδιας εγγραφής θα αλλάζουν τα πεδία...
Οπότε συνοψίζοντας, θέλω κάθε φορά που κλείνω τη φόρμα να προστίθεται και μια νέα εγγραφή στον πίνακα με τα πεδία που με ενδιαφέρουν...
Ούτε που το διανοούμαι ότι δεν υπάρχει τρόπος.. άρα εγώ είμαι ο τόοοοσο άσχετος :(

sarafis

Προσθήκη εγγρραφών

Δημοσίευση από sarafis » 16 Νοέμ 2009 09:03

Αν κατάλαβα καλά το ερωτημά σου η λύση είναι να χρησιμοποιήσεις ερώτημα προσάρτησης και όχι ενημέρωσης. Δες μια προσέγγιση στο συνημμένο αρχείο
Συνημμένα
ADD_REC.zip
(20.49 KiB) Μεταφορτώθηκε 282 φορές

amyl

Προσθήκη εγγρραφών

Δημοσίευση από amyl » 16 Νοέμ 2009 16:30

sarafis έγραψε:Αν κατάλαβα καλά το ερωτημά σου η λύση είναι να χρησιμοποιήσεις ερώτημα προσάρτησης και όχι ενημέρωσης. Δες μια προσέγγιση στο συνημμένο αρχείο
Ναι.. Αυτό ακριβώς ήθελα!!! Αυτό το INSERT INTO ήταν που μου χρειαζόταν...
Προς το παρόν είχα δώσει μια μπακαλίστικη λύση με ένα update query (που έβαζε την εγγραφή σε ένα fake πίνακα) και στο καπάκι ένα append query (που προσαρτούσε την εγγραφή του fake στον κύριο πίνακα)
Ευχαριστώ πολύ...

Απάντηση

Επιστροφή στο “MS Access”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες