Χρειαζόμαστε ένα εκατομμύριο (1.000.000) υπογραφές

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 16 Νοέμ 2009 19:53

Αν διαβάσεις λίγο πιό ήρεμα το μήνυμα του hik - hok θα δεις ότι συμφωνεί μαζί σου και το σχόλιο του ήταν καυστικό ως προς του "δήθεν" οικολόγους - φιλόζωους και όχι σε αυτούς που υποστηρίζεις εσύ...

:wink:

Για αυτό... ψυχραιμία :D
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
sovokai

Δημοσίευση από sovokai » 16 Νοέμ 2009 20:00

hik-hok έγραψε:οι φιλόζωοι "προστατεύουν" τα ζώα κόβοντας τους τα αυτιά τους και κάνοντας χιλιάδες άλλες ανωμαλίες σε αυτά.

Η χαζομάρα του ανθρώπου σε όλο της το μεγαλείο.
και ηρεμα που το διαβαζω το ιδιο καταλαβαινω :lol: :lol: γιατι ειμαι υπερ του κοψιματος
με αυτη τη λογικη και οι γιατροι που μας κοβουν τον ομφαλιο λωρο δειχνουν τη χαζομάρα τους σε όλο της το μεγαλείο.. :kaloe:
αν θυματε κανεις ή αν πονεσε απ αυτο το περιστατικο, τοτε πονανε και τα σκυλια 8)

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 16 Νοέμ 2009 20:05

Και την περιτομή που την βάζεις???

:D
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
sovokai

Δημοσίευση από sovokai » 16 Νοέμ 2009 20:06

ελα ντε....
looooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooool :yea:

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 16 Νοέμ 2009 20:46

εγώ είχα ένα pincer τσιουάουα (σαν μωρό doberman μοιάζει σε κάθε ηλικία) από τα 0 μέχρι τα 18 που δεν τα κατάφερε άλλο...

και είχε κομμένη την ουρά εξαρχής κάποτε όμως είδα μια θεία μου (χαμένη) που είχε το ίδιο σε θηλυκό, και είχε ουρά... σαν ποντίκι ή γάτα έμοιαζε. Δεν έχω κάποια αντίρρηση στο θέμα φυσικά αυτό γίνετε σε μικρή ηλικία.

Φώτος:
Εικόνα
Εικόνα

Γίνετε να μικρύνω τις φώτος απτο [img] για να μην είναι τόσο μεγάλες?
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 16 Νοέμ 2009 20:53

Αν οι σκύλοι (τα doberman ή όποια άλλη ράτσα) δεν έπρεπε να είχαν αυτιά, ουρά ή οτιδήποτε άλλο, φαντάζομαι θα είχε φροντίσει η φύση γι αυτό.
Αν τα αυτιά, κ.λπ. τα κόβουν για λόγους υγείας τότε μάλλον πρέπει να κοιτάξουν ποιό είναι το αίτιο που δημιουργεί το πρόβλημα υγείας και να φροντίσουν να το εξαλείψουν, αντί να κρύψουν τα συμπτώματα.
Οταν κάποιος τον πονάνε τα μάτια του επειδή ζεί σε ένα μέρος που έχει υπερβολικά έντονη ηλιοφάνεια, ή επειδή συχνά κοιτάει τον ήλιο κατάματα, μετακομίζει αν μπορεί σε άλλο μέρος με λιγότερη ή όχι τόσο έντονη ηλιοφάνεια, πηγαίνει κάπου που έχει σκιά, φοράει κάποιο καπέλο ή γυαλιά ηλίου. Δεν βγάζει τα μάτια του να τυφλωθεί για να μην τον ενοχλεί ο ήλιος.
Κάποιοι λόγοι υγείας είναι απλώς λόγοι μη-υγείας για τους οποίους δεν ενδιαφέρθηκε πραγματικά κανένας.

Άβαταρ μέλους
sovokai

Δημοσίευση από sovokai » 16 Νοέμ 2009 21:03

με τα κομμενα αυτια αεριζετε το αυτι και δεν παθαινει ευκολα ωτιτιδα.. επισης καποιες φυλες δεν τις εφτιαξε η φυση αλλα ο ανθρωπος.. :wink:
ο συγκεκριμενος λεγοταν Friedrich Louis Dobermann... η μοναδικη φυλη στο κοσμο που πηρε το ονομα του εμπνευστη της.

τελικα θα ψηφισετε ΟΧΙ στην απαγορευση? :roll: :roll:

emphasy
Honorary Member

Δημοσίευση από emphasy » 16 Νοέμ 2009 21:06

Τι κέρδος έχουμε; :think:

Άβαταρ μέλους
sovokai

Δημοσίευση από sovokai » 16 Νοέμ 2009 21:26

εισητήρια πρωτης θέσης στη θεατρική παράσταση του freestuff με τίτλο τρείς λαλούν και δυο χορεύουν.. :victory: να είστε όλοι εκεί :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
Andreas_O
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Andreas_O » 16 Νοέμ 2009 21:40

Βασικά εγώ θα ψήφιζα, αλλά έχω 2 απορίες.

1/ Γιατί είναι ΜΟΝΟ στα γαλλικά. Οι της γερμανικής, αγγλικής κ.ο.κ. μαντεύουν;
2/ Γιατί πρέπει να βάλω ΌΟΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΕΔΙΑ; Χώρα και όνομα δεν αρκούν;
:lol:
;]

Άβαταρ μέλους
Kainourios
Ruby Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kainourios » 16 Νοέμ 2009 22:42

Εγώ είχα σκύλο (όχι ντομπερμαν, ένα μικρό μπάσταρδο και δε με ένοιαζε καθόλου το ότι δεν ήταν ράτσας) και δεν ήξερα καν ότι τους κόβουν τα αυτιά και την ουρά ή ότι υπάρχει αυτό το πρόβλημα με την ωτίτιδα ή για λόγους υγείας. Για την ομορφιά είναι υποκειμενικό το ζήτημα, δηλαδή αν κάποιος το έβρισκε πιο όμορφο χωρίς πόδια θα έπρεπε να επιτρέπεται να του τα κόβεις; Μου φαίνεται λίγο βάρβαρο το κόψιμο των αυτιών και κάτι που δε θα έκανα ποτέ στον εαυτό μου (ή δε θα ήθελα με τίποτα να μου κάνουνε), ακόμα κι αν δεν πονούσα καθόλου ή γινόμουνα μετά μοντέλο.

Ενδιαφέρον, δηλαδή σε όλα τα ζώα που έχουν τέτοιου είδους αυτιά πρέπει να τους τα κόψουμε λόγω ωτίτιδας - λόγους υγείας ή μόνο στα σκυλιά (άρα και στους λύκους φαντάζομαι); Υπάρχει κάποια έρευνα να το αποδεικνύει ή κάτι σχετικό - επιστημονικό; Μπορεί να ξεφεύγουμε εν μέρει, αλλά αν αντικειμενικά μας πείσεις ότι όντως πρέπει να γίνεται αυτό, μπορεί να ψηφίσει περισσότερος κόσμος :). Διαφορετικά, εγώ προσωπικά είμαι με το μέρος του Ευρωπαϊκού κοινοβουλίου.

Άβαταρ μέλους
sovokai

Δημοσίευση από sovokai » 16 Νοέμ 2009 22:57

αν καποια γυναικα πιστευει οτι θα γινει πιο ομορφη αν μικρυνει τη μυτη της πχ απλα κανει πλαστικη και τη κοβει.. τωρα για τα ποδια της τι να σου πω? δεν γνωριζω..
δεν εχω σκοπο να σε πεισω εγω προσωπικα για τιποτα.. φιλικα στο λεω ετσι?

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 16 Νοέμ 2009 23:12

Προσωπικά είμαι αντίθετος σε οποιοδήποτε ακρωτηριασμό γίνεται για μη καθαρά ιατρικούς λόγους, και όταν λέω καθαρά ιατρικούς δεν εννοώ το να αερίζονται καλά τα αυτιά για να μην πάθει ωτίτιδα.
Όσον αφορά την επιλεκτική διασταύρωση των σκύλων για δημιουργία νέας ράτσας, όπως στην περίπτωση των ντόπερμαν, μπορεί ο άνθρωπος να έβαλε το χεράκι του, αλλά η αναπαραγωγή είναι φυσική διαδικασία της φύσης, ακόμα και ανάμεσα στις ράτσες. Απλά ο άνθρωπος αφαίρεσε τον παράγοντα του τυχαίου (κακώς κατά τη γνώμη μου). Δεν παύει όμως ακόμα και η συγκεκριμένη ράτσα να είναι δημιούργημα της φύσης.
Τέλος, φράσεις όπως
οποιος θελει να ψηφισει ας ψηφισει και οποιος δεν θελει ας κρατησει την αποψη για τον εαυτο του
δεν αρμόζουν σε forum. Το forum είναι χώρος συζήτησης και σε συζητήσεις συνήθως υπάρχει και αντίλογος.

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 16 Νοέμ 2009 23:14

sovokai έγραψε:αν καποια γυναικα πιστευει οτι θα γινει πιο ομορφη αν μικρυνει τη μυτη της πχ απλα κανει πλαστικη και τη κοβει..
Η διαφορά είναι ότι η γυναίκα έχει η ίδια την επιλογή... Αυτό πρακτικά στα ζώα είναι ανέφικτο, οπότε καλύτερα να τα αφήνουμε στην ησυχία τους.

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες