Χρειαζόμαστε ένα εκατομμύριο (1.000.000) υπογραφές

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 17 Νοέμ 2009 14:25

Οταν διαμαρτύρεται κάποιος για τη μόλυνση των θαλασσών, το παράδειγμα το δίνει φροντίζοντας πρώτα ο ίδιος να μην μολύνει τις θάλασσες μετά η οικογένεια του και μετά προσπαθεί να συμμετέχει σε διαδηλώσεις/ενημερώσεις/πορείες/κ.λπ.
Οταν διαμαρτύρεται κάποιος για τα πεταμένα σκουπίδια γύρω από τους κάδους, το παράδειγμα το δίνει πρώτα με το να μην τα πετάει ο ίδιος απ' έξω, μετά με το να μην τα πετάνε τα άλλα μέλη της οικογένειας του και μετά ενημερώνωντας και προτρέποντας τους περίοικους.
Οταν μιλάει κάποιος υπέρ της ανακύκλωσης το παράδειγμα το δίνει πρώτα χωρίζοντας ο ίδιος τα ανακυκλώσιμα υλικά από τα μη ανακυκλώσιμα και μετά προτρέποντας τους άλλους με συμμετοχή σε ενημερώσεις/πορείες/υπογραφές/κ.λπ.
Οταν μιλάει κάποις για τη στήριξη των φτωχών, το παράδειγμα το δίνει δίνοντας ο ίδιος από την τσέπη του πρώτα, μετά προτρέπει την οικογένεια του να κάνει το ίδιο, και μετά προτρέποντας τους άλλους να πράξουν αντίστοιχα.
Οταν μιλάει κάποιος υπέρ της αναδάσωσης, το παράδειγμα το δίνει φυτεύοντας ο ίδιος πρώτα ένα δέντρο, μετά προτρέπει την οικογένεια του να φυτέψει μερικά δέντρα και μετά προσπαθεί να πείσει τους άλλους να κάνουν το ίδιο.
Οταν κάποιοι δηλώνουν ότι τα κομμένα αυτιά είναι πιο όμορφα και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με το να κόβονται, όταν κάποιοι δηλώνουν ότι η στείρωση είναι καλύτερα να γίνεται, κ.λπ., τι θα μπορούσε να κάνει για να δώσει το παράδειγμα;

Άβαταρ μέλους
sovokai

Δημοσίευση από sovokai » 17 Νοέμ 2009 15:27

τι να σου πω.. δεν καταλαβαινω πως θα μπορουσα να δωσω το σωστο παραδειγμα αλλα αν μου εξηγησεις ειμαι διαθετημενος να το κανω.. :pint:

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 17 Νοέμ 2009 15:42

Figaro έγραψε:
mrpc έγραψε:Προσωπικά είμαι αντίθετος σε οποιοδήποτε ακρωτηριασμό γίνεται για μη καθαρά ιατρικούς λόγους, και όταν λέω καθαρά ιατρικούς δεν εννοώ το να αερίζονται καλά τα αυτιά για να μην πάθει ωτίτιδα.
Eixes pote skilo... an nai.. asxolithikes pote mazi tou h htan ths aulhs ?
Ta skilia mporei na pethanoun apo otitida.
To theoreis ligo, alla mporei na kratisei mines mexri na perasei (analoga pote tha to pareis prefa).

Kai egw enantion tou kopsimatos eimai.. kai ta dika mou pote de ta ekopsa aftia kai oures.
Δεν είπα ότι δεν είναι σοβαρό πρόβλημα αυτό. Φυσικά και είναι σοβαρότατο.Όμως δεν αποτελεί ιατρικό πρόβλημα ΠΡΙΝ το πάθει, έτσι δεν είναι; Γιατί με την ίδια λογική μπορώ π.χ. να κόψω το χέρι μου γιατί αν το σπάσω είναι σοβαρό ιατρικό πρόβλημα...
Από τη στιγμή που και εσύ το θεωρείς σοβαρό, αλλά δεν θα κόψεις τα αυτιά του κακόμοιρου του ζώου, μάλλον συμφωνούμε.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 17 Νοέμ 2009 19:36

sovokai έγραψε:ετσι οπως γραφεις δεν μπορω παρα να ζητησω συγνωμη για τους τροπους μου.
Αλλα δεν μπορω να ακουω απο ατομα που δεν εχουν σκυλο να κρινουν οσους εχουν και καλα σαν φιλοζωους..
ειμαστε φιλοζωοι και το δειχνουμε καθε μερα.. δεν καθομαστε στη σκια και κατηγορουμε αλλους

Φιλοζωος ?
Μαλιστα !

sovokai έγραψε:Έτσι όμως παρατηρήθηκε το πρόβλημα της επιβολής αυτού του νόμου αφού δεν εφαρμόστηκε από όλες τις χώρες.
και η λυση ειναι η καταργηση του νομου η η προσπαθει συμορφωσης ολων ?
sovokai έγραψε:Επίσης έγινε αντιληπτό πως σε ορισμένες φυλές παρατηρήθηκε έλλειψη ζήτησης από τους ιδιώτες - αγοραστές.
Αυτο λοιπον ειναι το θεμα !
στον βομο του κερδους να βασανιζουμε ζωα ?

Για αυτο τον λογο λοιπον και για λογους Ανθρωπιας προς τα ζωα τα οποια εχουν υποστει τα πανδεινα λεμε ΝΑΙ ΣΤΟΝ ΝΟΜΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΒΟΛΗ ΤΟΥ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΕ !

sovokai έγραψε:με αυτη τη λογικη και οι γιατροι που μας κοβουν τον ομφαλιο λωρο δειχνουν τη χαζομάρα τους σε όλο της το μεγαλείο.. :kaloe:
δεν νομιζω οτι ειναι σοβαρο επιχειρημα αυτο !
και δεν ειναι και συγκρισιμο το ενα με το αλλο !
GeoStuff έγραψε:Και την περιτομή που την βάζεις??? :D
Θεμα υγειας και θεμα ιατρικο και οχι φιγουρας και κερδους !

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 17 Νοέμ 2009 19:42

fiskilis έγραψε:
Και προσωπική επιλογή ;)

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 17 Νοέμ 2009 19:44

mrpc έγραψε:
fiskilis έγραψε:
Και προσωπική επιλογή ;)
σε ορισμενες θρησκειες οχι ! ( Ιουδαισμος )
οπως και η κλειτοριδεκτομη !
sovokai έγραψε:και κατι αλλο.. απο το 1880 που παρουσιάστηκαν στην Γερμανία τα πρώτα δείγματα της φυλής όλα ηταν με κομμενα αυτια και κομμενες ουρες.. τοσα χρονια δεν αγαπουσαν τα σκυλια ο κοσμος? επειδη δεν υπηρχε ευρωπαικη ενωση? αρα για ποιους φιλοζωους μιλατε? για να καταλαβω κι εγω..
η λεξη προοδος και κατανοηση οτι και τα ζωα εχουν δικαιωματα σου λεει κατι ? η κοιταμε μονο το κερδος και την δικη μας ικανοποιηση ?

Αληθεια ποσοι απο εσας ξερετε οτι το κελαιδισμα αυτο το τοσο ωραιο και χαλαρωτικο ειναι ο ΘΡΗΝΟΣ του αρσενικου που αναζητα το θυληκο για να πραγματοποιηση την φυση του ???
sovokai έγραψε:τελικα θα ψηφισετε ΟΧΙ στην απαγορευση? :roll: :roll:
Με οση δυναμη ανθρωπιας μας εχει απομεινει λεμε ΟΧΙ ΣΤΟ ΟΧΙ !

Άβαταρ μέλους
sovokai

Δημοσίευση από sovokai » 17 Νοέμ 2009 19:51

sovokai έγραψε:Επίσης έγινε αντιληπτό πως σε ορισμένες φυλές παρατηρήθηκε έλλειψη ζήτησης από τους ιδιώτες - αγοραστές.
στον βομο του κερδους να βασανιζουμε ζωα ?[/quote]

ρε χαζε που μας κανεις και τον εξυπνο, έλλειψη ζήτησης από τους ιδιώτες - αγοραστές σημαινει αφανισμος της φυλης..
εγω ειμαι φιλοζωωος αν σκεφτεις οτι εχω σπιτι μου 1 σκυλο, 3 γατες, 4 χελωνες, 2 καναρινια και 1 χρυσοψαρο. εσυ τι εχεις εκτος απο καλο στο κεφαλι σου?

ΟΥΣΤ ΠΟΥ ΘΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΚΑΙ ΝΙΑΑΑΑΟΥ :hammer:

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 17 Νοέμ 2009 19:52

To θέμα έχει ήδη κίτρινη κάρτα!

Λίγο ακόμα και θα έρθει ο Λουκέτος!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος EneMe την 17 Νοέμ 2009 19:58, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 17 Νοέμ 2009 19:53

sovokai έγραψε:
sovokai έγραψε:
ρε χαζε που μας κανεις και τον εξυπνο, έλλειψη ζήτησης από τους ιδιώτες - αγοραστές σημαινει αφανισμος της φυλης..
εγω ειμαι φιλοζωωος αν σκεφτεις οτι εχω σπιτι μου 1 σκυλο, 3 γατες, 4 χελωνες, 2 καναρινια και 1 χρυσοψαρο. εσυ τι εχεις εκτος απο καλο στο κεφαλι σου?

εχω 15 σκυλους που τους ταιζω στην μια μου δουλεια και αλλους τοσους στην αλλη δουλεια ελευθερους εμβολιασμενους στην φυση να πανε οπου θελουν και να ζησουν με τους δικους τους ορους οπως αυτοι θελουν και οχι οπως θελω εγω για να ικανοποιησω το εγω μου !

ckaouni
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ckaouni » 17 Νοέμ 2009 20:03

Tι να πω και εγώ ως μέγα ζωόφιλη...:-(
Δυστυχώς η πλεοιψηφία των ανθρώπων θεωρεί τα ζώα ως πράγματα...μήπως όλοι αυτοί που κάνουν ότι κάνουν στα ζώα θα έπρεπε να υποστούν κάτι ανάλογο;

Άβαταρ μέλους
sovokai

Δημοσίευση από sovokai » 17 Νοέμ 2009 20:05

καλα τα λες..
μηπως ομως.....

1-εχεις 15 σκυλους δεμενους με αλυσιδα του ενος μετρου και μαζευεις τα σκατα τους καθε Τεταρτη..

2-εχεις 15 σκυλους και δεν ασχολεισε ουσιαστικα με κανεναν..

3-εχεις 15 σκυλους για να λες οτι εχεις 15 σκυλους.. 1-2 δεν σου εφταναν?

4-εχεις 15 σκυλους γιατι εισαι σκυλεμπορας..

μηπως τελικα αυτο εννοεις?
και για να τελιωσουμε καποια στιγμη την ανιαρη συζητηση.. το ντομπερμαν ειναι καθορησμενο για το πως ειναι εμφανισιακα.. ουτε η ΕΕ θα το αλλαξει αυτο ουτε η αρνητικη ψηφος σας, αλλα ουτε και τα ψευτοφιλοζωικα σας συναινθηματα. αυτα περασα να σας πω και εφυγα.. :pint:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sovokai την 17 Νοέμ 2009 20:06, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 17 Νοέμ 2009 20:05

sovokai έγραψε:
Επίσης έγινε αντιληπτό πως σε ορισμένες φυλές παρατηρήθηκε έλλειψη ζήτησης από τους ιδιώτες - αγοραστές.

για πρόσεξε λίγο πως μιλάς εδώ, και γενικά ηρεμήστε όλοι.

δε θα το κάνουμε το forum μπάτε σκύλοι αλέστε!
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 17 Νοέμ 2009 20:07

Τα ζωα εχουν εγκαταληφθει εκει που ειναι ( κορυφη Υμηττου ) απο Φιλοζωους που βαρεθηκαν το παιχνιδι τους

σε συμφωνια με μια φιλοζωικη οργανωση ανελαβε να εμβολιασει - θεραπευσει καθε ζωο αναλογα με το τι ηθελε και εμεις απλα τα ταιζουμε - ποτιζουμε

Άβαταρ μέλους
sovokai

Δημοσίευση από sovokai » 17 Νοέμ 2009 20:13

fiskilis έγραψε:Τα ζωα εχουν εγκαταληφθει εκει που ειναι ( κορυφη Υμηττου ) απο Φιλοζωους που βαρεθηκαν το παιχνιδι τους
τα αυτια τους ειναι ολα στη θεση τους ετσι? :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 17 Νοέμ 2009 20:32

Εγω θα ειχα να προτεινω να ψηφιστει ενας νομος που να υποχρεωνει τους αφεντες των σκυλων να κοβουν και αυτοι τα αυτια /ουρα τους αναλογα με των σκυλων τους ετσι ωστε να κανουν σετ και να ειναι ποιο δικαιο !

Εσεις τι λετε θα ψηφιζατε εναν τετοιο νομο ??

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης