PCAnywhere 9.0 ΓΡΑΦΕΙΟ ΜΕ ΣΠΙΤΙ

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
brakos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από brakos » 25 Ιουν 2003 18:15

Εχω ISDN συνδεση στο σπιτι και στο γραφειο το μηχανημα
μου ειναι οnline συνεχεια (μεσω μισθωμενης γραμμης ISDN).
Δεν υπαρχει firewall στο μηχανημα στο γραφειο. Μπορω μεσω
pcanywhere και τα TCP/IP settings να μπορεσω να.."δω"
την οθονη του γραφειου μου απο τον Η/Υ στο σπιτι μου ;
Το internet το "μοιραζει" στα μηχανακια στο γραφειο ενας
server με linux πανω.

Περιμενω απαντηση ή εστω καποια λυση οτιδηποτε ειναι αυτη
ωστε να μπορεσω να συνδεθω απο το σπιτι στο γραφειο.
Ευχαριστω παρα πολυ.

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 25 Ιουν 2003 18:28

Μία λύση:
Μπορείς να βάλεις ένα απλό modem στον υπολογιστή του γραφείου στο οποίο θα κάνεις dial in από το σπίτι. Στο γραφείο θα τρέχει το πρόγραμμα σαν host και από το σπίτι θα μπαίνεις σαν client, μπορείς να ρυθμίσεις έτσι ώστε να απαιτείται password για να γίνει login για περισσότερη ασφάλεια.
Έτσι δεν μπλέκεις με και το Linux μηχάνημα του γραφείου.
Επίσης αν ο υπολογιστής στον οποίο θέλεις να κάνεις dial in δεν είναι συνέχεια αναμμένος υπάρχει ρύθμιση από το bios να ανάβει μόλις έρθει εισερχόμενη κλήση στο modem.

Την μισθωμένη ISDN :hammer: δεν την πολυκατάλαβα να πώ την αλήθεια

brakos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από brakos » 25 Ιουν 2003 20:50

εεε...ναι η μισθωμενη δεν ειναι ISDN αλλα....512ΚΒps...ακυρο :o

αν ομως δεν υπαρχει περιπτωση να βαλω modem στο μηχανημα του γραφειου μου ? Τοτε μαλλον....#$())#(#)%($)%($)( η κατασταση ε ? :roll:

Κριμα διοτι θα μου την..πουν απο το γραφειο τα αφεντικα. Σκοπος ειναι να μπορω να μπαινω χωρις να μπει μοντεμ... :pint: Thanx για τη βοηθεια παντως...

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 25 Ιουν 2003 20:57

Η ……… μισθωμένη σου λοιπόν εξυπηρετεί 2 άκρα.
Π.χ. κεντρικά με υποκατάστημα
Αν εσύ δεν μπορείς να κάνεις dial in στον υπολογιστή του γραφείου σου που είναι στα κεντρικά και ελέγχεται μπορεί να κάνεις dial in σε έναν υπολογιστή του υποκαταστήματος και αυτός να σε δρομολογεί μέσω της μισθωμένης στο pc σου.
Αν είναι αυτό δυνατό ? ναι αλλά είναι λίγο σενάριο επιστημονικής φαντασίας ο τρόπος υλοποίησης του.
προϋποθέτει καλές γνώσεις και ανεβασμένο access level στα μηχανήματα για να μπορέσεις να "επέμβεις"

brakos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από brakos » 25 Ιουν 2003 21:17

Η μισθωμενη ειναι μονο για το γραφειο στα κεντρικα. Δεν υπαρχει υποκαταστημα. Ειναι απλα για να μοιραζει στους Η/Υ στα γραφεια μας internet.

Εγω το θελω απλα να μπορω να μπαινω εστω το βραδυ απο το σπιτι να ενημερωνω κατι παπαριες που θελω κλπ ωστε να μην τρεχω το πρωι και να ειμαι ανετος αλλα το κυριοτερο σε ωρες που ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΡΑΦΕΙΟ, να μπορω να παιξω κανα download manager ωστε να τα καταβαζει το μηχανημα στο γραφειο με 512 και οχι η ISDN μου (64) και να χρεωνομαι.

Θα τη ψαξω...θα δω τι θα βρω...thanx και παλι

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 26 Ιουν 2003 13:33

brakos έγραψε:Η μισθωμενη ειναι μονο για το γραφειο στα κεντρικα. Δεν υπαρχει υποκαταστημα. Ειναι απλα για να μοιραζει στους Η/Υ στα γραφεια μας internet.

Εγω το θελω απλα να μπορω να μπαινω εστω το βραδυ απο το σπιτι να ενημερωνω κατι παπαριες που θελω κλπ ωστε να μην τρεχω το πρωι και να ειμαι ανετος αλλα το κυριοτερο σε ωρες που ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΡΑΦΕΙΟ, να μπορω να παιξω κανα download manager ωστε να τα καταβαζει το μηχανημα στο γραφειο με 512 και οχι η ISDN μου (64) και να χρεωνομαι.

Θα τη ψαξω...θα δω τι θα βρω...thanx και παλι
Καλησπέρα,

Εχεις πρόσβαση στο firewall; Αν ναι, δοκίμασε να κάνεις redirect τις εισερχόμενες συνδέσεις (στο port που χρησιμοποιεί το πρόγραμμα), στην εσωτερική IP του μηχανήματος σου. Αυτό γίνεται μέσω του firewall λογικά.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

brakos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από brakos » 27 Ιουν 2003 00:07

Αποτι εχω καταλαβει δεν υπαρχει firewall διοτι απο το μηχανημα στο γραφειο μπορω ανετα να παιξω windows messenger ή kazzaa που αν υπηρχε μαλλον θα με εκοβε. Σωστα ?

Απο κει και περα λοιπον λες, να σημειωσω τα TCP/IP του μηχανηματος και να ορμηξω απο το σπιτι ? Αυριο θα το δοκιμασω αν θα εχω χρονο παντως για την ωρα σημερα που ξεμπερδεψα αργα εκανα....import τη λιστα με 2GB απο download links στο getright μου στο γραφειο και οτι προλαβα προλαβα μεχρι το πρωι...αχαχαχαχαχα :pint: αστο να κατεβαζει. Παντως η συνδεση θα ηταν σουπερ αν μπορουσα να μπω απο σπιτι...ο Η/Υ μου εχει προσβαση στον linux server και απο κει μπορω να μεταφερω αρχεια απο τον Η/Υ μου σε αυτον και να τα εχω online για κατεβασμα προσωρινα για ανταλλαγες προγραμματων απο εξωτερικο και μη...Χλωμο να προλαβω αυριο παντως αξιζει να προσπαθησω...

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 27 Ιουν 2003 00:18

Basika aposo gnorizo an mpenei ena mixanima internet kai ta ypoloipa pernoun apo ayto internet den mporeis na deis ta ypoloipa mixanimata.

To exo dokimasei sxoleio, se ena net cafe kai stin douleia pou douleya kai stis 3 periptoseis den doulepse.

Skeftika omos ena tropo (ligaki anorthodokso alla isos doulepsei..)

Katarxin exeis prosvasi sto Linux Server?
Kai 2on Exei setarismeno X sto linux ?

Mporeis na kaneis to exis. Na trexeis sto linux ena VNC server (pou iparxei kai gia windows) kai na sindetheis apo to spiti sou meso tou VNC client sto linux kai apo to linux na trexeis ena allo client VNC pou tha sindethei sto mixanima pou thes (efoson trexei ayto allo VNC server) kai etsi mporeis na katebaseis oti thes :P

Einia ligaki mpakalistiko ayto bebea alla ti allo mporeis na kanis ? :P

PS. VNC = Virtual Network Computing. Mporeis na deis to desktop tou PC pou sindeesai san to PC Anywhere (den exei omos epiloges gia metafores arxeion ktl pou exei to PC Anywhere..)

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 27 Ιουν 2003 05:33

Καλημέρα (γύρισα από ξενύχτι),

Δοκίμασε το Remote Administrator 2.1. Είναι ένα καταπληκτικό προγραμματάκι που σου επιτρέπει να παίζεις και να βλέπεις το desktop του remote υπολογιστή! Είναι απλώς καταπληκτικό, παίζει μέσα από ΝΑΤ (εγώ από Intraconnect DSL και ένας φίλος μου από Panafonet) και μέσα από firewall (εγώ από την DSL και ο άλλος από έναν υπολογιστή ενός netcafe που έχει firewall σε linux).
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος

brakos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από brakos » 27 Ιουν 2003 13:46

OK!

Το φορτωσα μολις τωρα στο γραφειο και φανταζομαι θα ειναι ο server ε ? Διοτι ειχε μια ρυθμιση εδω και εκανα install service στο Options for Remote Administrator.

Κατω δεξια στο taskbar εχει το icon του προγραμματος και "παιζουν" 3 διαφορετικες IP διευθυνσεις. Μαλλον μια απο τις 3 θα παιξουν.

Θα το αφησω ετσι φευγοντας απο το γραφειο και δεν μενει παρα να το κανω εγκατασταση και στο σπιτι και να δοκιμασω απο κει. Θα δειξει. Αν ειναι κατι αλλο που πρεπει να ξερω, καμμια ρυθμιση, πες..

ΕΙΣΑΙ ΚΟΡΥΦΗ!!! THANX :kaloe:

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 27 Ιουν 2003 15:45

brakos έγραψε:OK!

Το φορτωσα μολις τωρα στο γραφειο και φανταζομαι θα ειναι ο server ε ? Διοτι ειχε μια ρυθμιση εδω και εκανα install service στο Options for Remote Administrator.

Κατω δεξια στο taskbar εχει το icon του προγραμματος και "παιζουν" 3 διαφορετικες IP διευθυνσεις. Μαλλον μια απο τις 3 θα παιξουν.

Θα το αφησω ετσι φευγοντας απο το γραφειο και δεν μενει παρα να το κανω εγκατασταση και στο σπιτι και να δοκιμασω απο κει. Θα δειξει. Αν ειναι κατι αλλο που πρεπει να ξερω, καμμια ρυθμιση, πες..

ΕΙΣΑΙ ΚΟΡΥΦΗ!!! THANX :kaloe:
Καλησπέρα,

-Ελπίζω να μιλάς σε εμένα!-

Είναι και server είναι και client, οπότε θα πρέπει να κάνεις εγκατάσταση το ίδιο ακριβώς πρόγραμμα και στο σπίτι σου. Βάζεις την IP, το password και πές μου αν έπαιξε!
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 27 Ιουν 2003 16:03

Katse giati mperdeytika...

Ston Linux Server den tha kanei kamia parembasi ?

To prog pou les opos kai ola ayta tou eidous anoigoun ena port sto pc pou trexoun os servers kai ekei pano sindeontai oi clients.

An omos to PC pou trexei ton server den mpenei apeytheias internet kai mpenei meso allou PC (stin periptosi ayti meso tou Linux) tote se ti IP tha sindethei o client kai se ti Port ?

Sto Linux to Port pou anoixtike sto pc me ta windows tha einai kleisto opote kateytheian tha ginei refuse to connection.

Stin ousia mono to pc pou mpenei internet exei tin IP tou internet kai ola ta alla mesa sto lan exoun statikes oi dinamikes (an exei dhcpd o server) ips pou den xrisimopoiountai sto internet (Px 192.168.0.x)

Isos na mou ksefeygei kati kai den min to exo katalavei pos leitourgei.
An mporeis eksigise mou giati tha mou lisei ta xeria ayto pragmatika! :)

brakos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από brakos » 27 Ιουν 2003 20:10

gvard : οκ το προγραμμα πηγα σπιτι αλλα οπως λεει στη συνεχεια και ο chaos τελικα δεν
μπορεσα να συνδεθω. Ετσι ειναι, ο linux server μοιραζει internet στα μηχανηματα μεσα
στην εταιρια (του στυλ 192.168.0.ΧΧ) και φυσικα το μονο που καταφερα ηταν να συνδεθω
με το προγραμμα αυτο απο ενα Η/Υ σε αλλο (στην εταιρια και μονο μεσα). Απο κει και
περα μολις πηγα σπιτι, τελικα οντως δεν θα μπορεσει να παιξει διοτι δεν μπορει να γινει
connect. Αρα...αναμονη για κατι καλυτερο. Παντως ειλικρινα φοβερο αυτο το προγραμμα και
μου αρεσε αν και ψιλοχαρηκα...πλεον θα δω τι μπορει να γινει. Ευχαριστω και παλι guys.

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 27 Ιουν 2003 20:13

brakos έγραψε:gvard : οκ το προγραμμα πηγα σπιτι αλλα οπως λεει στη συνεχεια και ο chaos τελικα δεν
μπορεσα να συνδεθω. Ετσι ειναι, ο linux server μοιραζει internet στα μηχανηματα μεσα
στην εταιρια (του στυλ 192.168.0.ΧΧ) και φυσικα το μονο που καταφερα ηταν να συνδεθω
με το προγραμμα αυτο απο ενα Η/Υ σε αλλο (στην εταιρια και μονο μεσα). Απο κει και
περα μολις πηγα σπιτι, τελικα οντως δεν θα μπορεσει να παιξει διοτι δεν μπορει να γινει
connect. Αρα...αναμονη για κατι καλυτερο. Παντως ειλικρινα φοβερο αυτο το προγραμμα και
μου αρεσε αν και ψιλοχαρηκα...πλεον θα δω τι μπορει να γινει. Ευχαριστω και παλι guys.
Καλησπέρα,

Εχετε δίκιο. Εγώ χρησιμοποιώ έναν router οπου του έχω πει το συγκεκριμένο port να γίνεται redirect στην εσωτερική IP του μηχανήματος. Πάντως αν έχεις router ρίξε μία ματιά και σε αυτό το option.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Help”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης