Πως μπορω να βαλω ελληνικα σε xml flash site

Λύσεις προβλημάτων για το δημοφιλές πρόγραμμα κατασκευής παρουσιάσεων στο διαδίκτυο.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 15 Φεβ 2011 09:41

Όταν κάνουμε μια αλλαγή στο fla αρχείο, μετά κάνουμε export από εκεί το τελικό αποτέλεσμα σε swf movie και αυτό το αρχείο ανεβάζουμε στο ftp.

Φαντάσου ένα psd στο photoshop όπου αλλάζουμε κάτι και μετά κάνουμε export for web σε jpg και ανεβάζουμε το jpg στο ftp

takissaid
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από takissaid » 27 Σεπ 2011 13:34

Το ίδιο πρόβλημα το έβρισκα μπροστά μου συνέχεια όταν χρησιμοποιούσα αρχεία που κατέβαζα ή και αγόραζα από μεγάλες και πολύ γνωστές εταιρίες.
Όλοι μαζί πρέπει να πιέσουμε τους δημιουργούς αυτών των ωραίων αρχείων να περιλαμβάνουν και το Greek Character encoding διότι είμαστε μια καλή αγορά που συνέχεια μεγαλώνει βλέπε επενδύσεις της Google με μερίδες για Google services.

Λοιπόν βρήκα λύση μόνο όταν πέρασα σε CS5 πλατφόρμα άνοιγα τα αρχεία fla επιλέγω το μενού text και μετά Character encoding και προσθέτω ότι έχει σχέσει με ελληνικά.

Φυσικά περνάω και σε αλλαγή γραμματοσειράς από το ίδιο menu, είναι καλή η επιλογή Arial διότι υποστηρίζει Ελληνικά υπάρχουν όμως και άλλες.

Τώρα πολλές φορές δεν έχω λύση το πρόβλημα, και επεμβαίνω και στο config.xml αρχείο και αλλάζω και εκεί τις γραμματοσειρές που πρέπει να είναι οι ίδιες με του αρχείου fla.

Κατέθεσα τις λύσεις που έχω υλοποιήσει και πιστοποιώ ότι παίζουν, αλλά σίγουρα θα υπάρχουν εξαιρέσεις.
takissaid

Άβαταρ μέλους
webstudio
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από webstudio » 24 Ιαν 2012 15:27

73leonardo έγραψε:Γεια σας και μπραβο (για ακομα μια φορα) για την δουλεια που κανετε εδω.

Κατεβασα ενα free xml flash site απο το monster template για να δω πως

λειτουργει ετσι ωστε να αγορασω. Το προβλημα μου ειναι οτι οταν γραψω ελληνικα, δεν

μου κανει save, αλλα μου γραφει κατι για UTF-8 format. Πως μπορω να γραψω ελληνικα;;

Ευχαριστω εκ των προτερων για τη βοηθεια σας.

anikse to xml me to dreamweaver sti sinexia pata ctrl+j ke ston pinaka pou tha sou anixi sto plesio Document encoding alaxe ti gramatosira se utf-8 ke kanto save ma fto to tropo alazis tin kodikopiisi gramatosiras sto xml tora gia na sou emfanisi tous ellinikous xaraktires mesa sto plesio kimenou sto flash prepi na alaxis ke tin kodikopiisi tou kimenou mesa apo to adobe link to adobe flash http://imageshack.us/photo/my-images/856/42427080.jpg/
gia peretero voithia sto www.web-studio.gr

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 24 Ιαν 2012 16:14

για περισσότερη βοήθεια ρωτάς στο www.freestuff.gr
..αν και από το 2009 θα το έχεις λύσει το πρόβλημα...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Flash γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης