Προβλημα με εγγραφη ηχου σε vista

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
TEODOR31

Δημοσίευση από TEODOR31 » 19 Νοέμ 2009 13:19

Καλημέρα έχω τα Vista home premium

Δεν μπορώ να κάνω εσωτερική εγγραφή του ήχου/μουσικής από ιστοσελίδα.

Στις επιλογές του ήχου μου έχει μόνο εγγραφή από ηχεία/μικρόφωνο.

Αυτό που θέλω είναι ενώ γράφω εικόνα από you tube π.χ. να εγγράφεται και ο ήχος εσωτερικά και όχι από το μικρόφωνο.

Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 19 Νοέμ 2009 15:54

είχα και γω το ίδιο πρόβλημα
βασικά δεν είναι πρόβλημα απλά είναι απενεργοποιημένο από τα βίστα, αν ψάξεις στο google για vista internal record έχει πολλά αποτελέσματα

αυτό πρέπει να είναι αυτό που έκανα και γω για να λυθή...
http://www.youtube.com/watch?v=GYitJeazkcU
Εικόνα
What you waiting for?

TEODOR31

Δημοσίευση από TEODOR31 » 20 Νοέμ 2009 10:47

Ευχαριστώ αλλά...
Δεν γίνεται τίποτα.
Ο υπολογιστής είναι DELL εάν λέει κάτι.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 25 Νοέμ 2009 12:45

Γνώση από τα W98SE και πέρα... Με διπλό κλικ στο μεγαφωνάκι του ήχου θα πρέπει -θεωρητικά- να σου εμφανιστεί ο μίκτης ήχων "Αναπαραγωγής (Playback)" της κάρτας ήχου σου. Τουλάχιστον στον δικό μου, υπάρχει ένα μενουδάκι 'options' και 'help'. Από το 'options' πηγαίνεις στο 'properties', απ'όπου ανοίγει ένα άλλο μενουδάκι.
Αυτό είναι το σημαντικό στην περίπτωσή σου, καθώς έχει τις επιλογές 'Recording' και 'Playback'. Επιλέγοντας κάθε μία απ'αυτές σου δίνει να 'τσεκάρεις':
1) Στο Playback: Από ποιές 'πηγές' θα μπορείς να έχεις ήχο στα μεγάφωνα/ηχεία σου.
2) Στο Recording: Από ποιές 'πηγές' θα μπορείς να 'ηχογραφήσεις'.
Τράβα και τσεκάρισέ τις όλες και δοκίμασε... Ηχογραφείς όπως θέλεις; Αν Ναι, άρχισε να ξε-τσεκάρεις μία-μία τις πηγές ηχογράφησης και κοίταξε με ποιά δεν θα δουλέψει πάλι. Οπότε και αυτή είναι που σου χρειαζόταν :wink: :P
Ελπίζω να βοήθησα :D :D
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 25 Νοέμ 2009 16:40

εγώ μια φορά στα vista πάτησα internal recording στο google και ή με το video παρά πάνω ή με ένα παρόμοιο τα κατάφερα...

δεν έχει τέτοιο μεγαφωνάκι σαν τα xp κάτω δεξιά που να σου επιτρέπει να διαλέξεις από κει το default recorder κτλπ...
Εικόνα
What you waiting for?

TEODOR31

Δημοσίευση από TEODOR31 » 26 Νοέμ 2009 18:49

DGeorge έγραψε:Γνώση από τα W98SE και πέρα... Με διπλό κλικ στο μεγαφωνάκι του ήχου θα πρέπει -θεωρητικά- να σου εμφανιστεί ο μίκτης ήχων "Αναπαραγωγής (Playback)" της κάρτας ήχου σου. Τουλάχιστον στον δικό μου, υπάρχει ένα μενουδάκι 'options' και 'help'. Από το 'options' πηγαίνεις στο 'properties', απ'όπου ανοίγει ένα άλλο μενουδάκι.
Αυτό είναι το σημαντικό στην περίπτωσή σου, καθώς έχει τις επιλογές 'Recording' και 'Playback'. Επιλέγοντας κάθε μία απ'αυτές σου δίνει να 'τσεκάρεις':
1) Στο Playback: Από ποιές 'πηγές' θα μπορείς να έχεις ήχο στα μεγάφωνα/ηχεία σου.
2) Στο Recording: Από ποιές 'πηγές' θα μπορείς να 'ηχογραφήσεις'.
Τράβα και τσεκάρισέ τις όλες και δοκίμασε... Ηχογραφείς όπως θέλεις; Αν Ναι, άρχισε να ξε-τσεκάρεις μία-μία τις πηγές ηχογράφησης και κοίταξε με ποιά δεν θα δουλέψει πάλι. Οπότε και αυτή είναι που σου χρειαζόταν :wink: :P
Ελπίζω να βοήθησα :D :D
Ευχαριστώ DGeorge αλλά αυτά που περγράφεις είναι τα πρώτα που κοίταξα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες