Σταθεροποιητησ εικονασ

Ένας χώρος για την θεωρία της φωτογραφίας και για τις φωτογραφικές μηχανές

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
electonick

Σταθεροποιητησ εικονασ

Δημοσίευση από electonick » 19 Νοέμ 2009 15:38

Καλησπέρα σε όλους.
Θέλω να αγοράσω μια φωτογραφική μηχανή με τα εξής 2 κριτήρια.

Το πρώτο είναι το μικρό μέγεθος, που θα μου προσφέρει ευκολία στη μεταφορά.
Θεωρώ ότι αυτό είναι κάτι που μπορώ εύκολα να πετύχω.

Το δεύτερο είναι ότι θέλω να τη χρησιμοποιήσω (και) στη δουλειά μου, που σημαίνει τούνελς με χαμηλό κυρίως φωτισμό. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω με τη σημερινή μου μηχανή είναι ότι σ’αυτές τις συνθήκες φωτισμού, οι φωτογραφίες βγαίνουν "κουνημένες". Αν τραβήξω με flash δεν φαίνεται τίποτα στο background. Οπότε χρειάζομαι μια μηχανή με σταθεροποιητή εικόνας.
Έχω βρει συγκεκριμένη εταιρία που προσφέρει οπτικό σταθεροποιητή, άλλη που προσφέρει οπτικό και ψηφιακό σταθεροποιητή. Θα ήθελα να μάθω τι είναι προτιμότερο (οπτικός ή ψηφιακός σταθεροποιητής) και αν έχετε να μου προτείνετε κάτι.
Τα MegaPixels δεν είναι και η πρώτη μου προτεραιότητα.
Ευχαριστώ.
[/quote]

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Σταθεροποιητησ εικονασ

Δημοσίευση από aguila21 » 19 Νοέμ 2009 17:59

Αγαπητέ φίλε,για να βγάλεις καθαρές φωτογραφίες σε περιβάλλον με χαμηλό ή ανύπαρκτο φωτισμό,η λύση είναι μία.Τρίποδο.Αγοράζεις ένα καλό τρίποδο,και μια καλή dslr και κάνεις τη δουλειά σου.Και όταν λέω καλό τρίποδο εννοώ βαρύ.Για να μην κουνιέται.Βάζεις επάνω τη μηχανή,βάζεις υψηλό iso π.χ 400-800,όχι μεγαλύτερο για να μη βγει θόρυβος στη φωτό,βάζεις στη μηχανή ρύθμιση A (προτεραιότητα διαφράγματος) με f π.χ 8 για να έχεις μεγάλο βάθος πεδίου,και η μηχανή μόνη της βγάζει την ταχύτητα.Σίγουρα θα είναι πολύ μικρή,άρα θέλει τρίποδο.Οι σταθεροποιητές είναι ημίμετρα,και δε σε σώνουν ιδιαίτερα.Άντε να σε γλυτώσουν 2-3 στοπ,περισσότερο με τίποτα.Τώρα αν θέλεις μόνο μηχανή με σταθεροποιητή,πάρε μια Sony dslr π.χ την Α800-Α900 αν μπορείς να πληρώσεις τα λεφτά,για να έχεις το σταθεροποιητή στο σώμα και να μην έχεις περιορισμό στους φακούς.Και είναι κορυφαίες μηχανές.

Τώρα είδα για "μικρό μέγεθος".Αν περιμένεις με μια compact να κάνεις δουλειά,κάνεις λάθος.Δυστυχώς για δύσκολες χρήσεις πας αναγκαστικά σε DSLR

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φωτογραφία και Φωτογραφικές μηχανές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης