Google OS Preview event

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Google OS Preview event

Δημοσίευση από dimsis » 21 Νοέμ 2009 08:43

Το θέμα το ξανασυζητούσαμε και εδώ: Google Chrome OS

Στο βιντεάκι πάντως το λέει καθαρά, ο στόχος του Google OS είναι να μπαίνεις κατευθείαν στο internet χωρίς να περιμένεις όλο αυτόν τον χρόνο (45 δευτ. όπως λένε στο video) που κάνει το λειτουργικό να μπουτάρει για να μπορέσεις να σερφάρεις στο διαδίκτυο, να δεις τα email σου, τα δεις τα online βίντεο σου, να ακούσεις την online μουσική σου κλπ
Δηλαδή μιλάμε για ένα περιβάλλον όπου το desktop σου είναι ο browser και όλα σου τα αρχεία βρίσκονται αποθηκευμένα στο web.

Και για να μην επαναλαμβάνω: Browser το λειτουργικό του μέλλοντος, web ο υπολογιστής
«Το μεγάλο θέμα όπως φαίνεται που θα μας απασχολεί για πολύ καιρό ακόμα είναι η ασφάλεια αυτών των δεδομένων και συγκεκριμένα κατά πόσο θα εξασφαλίζουμε ότι όλα τα δεδομένα θα είναι προσπελάσιμα πάντα και ανά πάσα στιγμή από εμάς και δεν θα μπορούν να παραβιαστούν από τρίτους. Οπότε όλα αυτά έχουν ως βασική προϋπόθεση να λυθούν ή έστω αντιμετωπιστούν θέματα διαθεσιμότητας γραμμών / ταχυτήτων / ισχύος / ασφάλειας / κόστους / ενέργειας και προστασίας περιβάλλοντος»
Όσο για το τι θεωρεί ο καθένας μας καλύτερο παραμένει αιωνίως υποκειμενικό ζήτημα. Σαφώς και έχει να κάνει και με το marketing αλλά αν εγώ για παράδειγμα αγόρασα και δουλεύω με Mac επί χρόνια, έχω μάθει τα κόλπα του, τον έχω συνηθίσει και με βολεύει και κάνω τη δουλειά μου μια χαρά με όσα μου προσφέρει και καλύπτω τις δικές μου ανάγκες, θα τους θεωρώ κορυφαίους. Πόσο μάλιστα αν δεν έχω δοκιμάσει και τίποτε άλλο. Το ίδιο ισχύει για όλα και είναι η ύψιστη απάντηση στη ζωή, στο σύμπαν και στα πάντα μετά το 42.

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Google OS Preview event

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 21 Νοέμ 2009 09:58

:o

Ρε δημητρη? you're one of us?
Και δεν το λες τοσο καιρο? Και σε ειχα για πίσουρα?(πισουρας- PC-σουρας)

Ρε τι μαθαινουμε για τον συν-freestuff-ιτη μας, και μετα λεμε οτι ξερουμε ο ενας τον αλλο.

On topic,
πιστευω οτι θα παει για να χτυπήσει περισσοτερο για την αγορα των nettops, netbook και pdas και οχι τοσο για desktops.
Ειδηκα για τα HTPC δεν εχει να προσφέρει τιποτε απολύτως εκει.
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Google OS Preview event

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 21 Νοέμ 2009 10:37

connor "an" .... prosekse to :p

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Google OS Preview event

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 21 Νοέμ 2009 10:41

Δε σε επιασα!
Τι αν?

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Google OS Preview event

Δημοσίευση από dimsis » 21 Νοέμ 2009 11:26

Δεν έχω Mac, Connor, δεν είχα την τιμή (και την ηθική και την οικονομική :p ) μέχρι στιγμής να πάρω. Απλώς γράφω πως από τη στιγμή που σου κάνει όσα θέλεις ένας Mac ή το Chrome OS ή το Linux ή η Ati σου ή η τοστιέρα σου κλπ και είσαι ικανοποιημένος με αυτά, τότε: όλα καλά. Όπως βολεύετε ο καθένας με απλά λόγια.

Απλώς σαν άνθρωποι της τεχνολογία που είμαστε, καλό είναι να έχουμε μια ποικιλία (με ούζο ή χωρίς) και να δοκιμάζουμε και άλλα λειτουργικά, και άλλο hardware και άλλες μάρκες και να μη κολλάμε μόνο λόγω trends, εταιρειών και brand names.
Οπότε δοκιμάζουμε και Mac OS, και Google OS, και Liniux και Win 7 και ότι άλλο πιστεύουμε ή έχουμε διαβάσει - ακούσει πως είναι αξιόλογο και εφόσον μας ικανοποιεί το χρησιμοποιούμε.
Μιλάω δηλαδή για την βασική διαφορά του να είσαι χρήστης από το να είσαι φανατικός οπαδός.

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Google OS Preview event

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 21 Νοέμ 2009 11:49

afto :p
dimsis έγραψε:Σαφώς και έχει να κάνει και με το marketing αλλά αν εγώ για παράδειγμα αγόρασα και δουλεύω με Mac επί χρόνια, έχω μάθει τα κόλπα του...

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Google OS Preview event

Δημοσίευση από deninho » 22 Νοέμ 2009 02:21

stay on topic

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Google OS Preview event

Δημοσίευση από Zizo » 22 Νοέμ 2009 13:04

συμφωνώ με το από πάνω του Connor
δεν νομίζω πως θα προχωρήσει πολύ αυτό το πράμα...
και δεν νομίζω να έχω κάτι διαφορετικό από windows σαν κύριο λειτουργικό εκτός σε κάνα netbook ή κάτι τέτοιο για τα επόμενα 10 χρόνια
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Google OS Preview event

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 05 Δεκ 2009 12:50

Ορίστε. Ενας browser-λειτουργικό.

http://www.thinkgos.com/cloud/index.html
We've combined simple design and sophisticated technology to create Cloud, one of the world's simplest operating systems for surfing the web, email, and chat.

Cloud is a web browser plus operating system, enabling the browser to perform everything that the desktop is able to perform. Since Cloud just boots into a web browser, it's perfect for Netbooks, Mobile Internet Devices, and PCs for pure Internet use.
Δε βλέπω κατι διαφορετικό σε αυτο της Google. Αν εξαιρέσουμε ότι ειναι η Google απο πίσω.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες