Τεράστιο workload

Joomla! forum. Joomla! Questions and Answers.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
dim1121

Τεράστιο workload

Δημοσίευση από dim1121 » 20 Νοέμ 2009 14:24

Καλημερα παιδια!

εχω το www.njoytv.gr. ανοιξαμε προχτες και ειχα το εξης προβλημα.

απο τις 6 το απογευμα μεχρι τις 11 το βραδι σε ενα διαστημα δηλαδη 5 ωρών, επισκεφτηκαν τη σελίδα μου περιπου 5.000 διαφορετικοι χρήστες (λογω διαφημησης μας).

εχω ενα vps που εχω πανω το site. o vps κατεγραψε workload πολυ πολυ αυξημενο. Σε σημειο που η σελιδα δεν ανοιγε καθολου. μου ειπαν απο την εταιρεια hosting οτι υπηρχε workload του επεξεργαστη του vps se php εφαρμογες.

Αυτο παιδια τι μπορει να το διορθωσει? τι μπορει να εχω κανει λαθος στη σελίδα που να υπερφορτώνει τοσο τις php εφαρμογες?

Σας παρακαλω αν μπορειτε πειτε μου λιγο συντομα γιατι στις 6 παλι σημερα θα παιξει στην TV διαφημιστικο σποτ, οποτε παλι τα ιδια θα εχω και δεν θελω να πεσει....

Ευχαριστω πολυ

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Τεράστιο workload

Δημοσίευση από fafos » 20 Νοέμ 2009 15:06

Dosate xrhmata gia na diafhmisteite sthn tv kai den dosate xrhmata na sas feiaksoun ena site para phgate sto tsampa tou joomla? :o
oti plhroneis pairneis file mou.. einai gnosto oti to joomla "troei" porous apo to systhma kai diaitera an to exeis "pniksei" sta plugins...
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Τεράστιο workload

Δημοσίευση από cdhyper » 20 Νοέμ 2009 15:18

Όταν θέλεις να φτιάξεις ένα site που θα φιλοξενήσει αρκετούς επισκέπτες, αφενός ανεβάζεις σε επίπεδο κώδικα ό,τι ακριβώς χρειάζεσαι να έχεις, χωρίς περιττά πράγματα και αφετέρου ξέρεις τι ακριβώς ανεβάζεις και τι κάνει και το κάθε παραμικρό query. Αν έχεις ένα site με πολλούς επισκέπτες, ένα select * να έχεις σε μια μεγάλη βάση θα σου κρασάρει το μηχάνημα.

Αφού χρησιμοποιήσατε το joomla και τώρα είναι αργά πλέον, τουλάχιστον ψάξτε για λύσεις cache στο joomla να μην δουλεύει η mysql και γενικά να ελαφρώσει το θέμα αν και δεν είμαι σίγουρος ότι θα απαλλαχτείτε από προβλήματα.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Τεράστιο workload

Δημοσίευση από dimsis » 20 Νοέμ 2009 18:19

Μήπως έχετε και τίποτε ράδιο ή video streaming στον server σας (εκτός από αυτά που έχετε στο brightcove.com εννοώ) και για αυτό είχατε φόρτο;

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Τεράστιο workload

Δημοσίευση από CyberCr33p » 20 Νοέμ 2009 19:45

Για cache στο Joomla δες το JREcache.

dim1121

Τεράστιο workload

Δημοσίευση από dim1121 » 21 Νοέμ 2009 00:10

καταρχην παιδια σας ευχαριστω για την βοηθεια!

φιλε fafos δεν δωσαμε χρηματα για διαφημιση στην τηλεοραση. καναμε ανταλλακτικη διαφημιση μολις ειδαμε οτι εχουμε πολλες χιλιαδες επισκεψεις. σκεφτηκαμε να ανταλλαξουμε διαφημηση με τηλεοπτικη προβολη ωστε να προωθηθουμε κι αλλο αφου εχουμε αυτην την δυνατοτητα.

Φτιάξαμε ενα site me joomla και με αρκετη διαθεση να το κανουμε ωραιο, ευχρηστο και με πολυ ικανοποιητικο αποτελεσμα. εχουμε ριξει εκατονταδες ωρες δουλειας και νομιζω οτι το περιεχομενο ειναι ικανοποιητικο αν σκεφτει καποιος οτι ειναι ολα δικες μας παραγωγες, και δεν εχουμε τον κοκκαλη απο πισω να κοβει λεφτα! . :wink: :wink:

Φιλε CyberCr33p τωρα δοκιμαζω αυτο που μου ειπες!

εκτος αυτου του προβληματος με το workload εχω και ενα αλλο.

αν ανοιξετε τη σελιδα μου με mozilla - explorer - chrome θα δειτε οτι μονο ο mozilla βγαζει σωστο το περιεχομενο. ουτε ο explorer 8 δεν το βγαζει ακριβως οπως ειναι. αυτο μπορω να το διορθωσω?

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Τεράστιο workload

Δημοσίευση από manolism » 21 Νοέμ 2009 08:57

dim1121 έγραψε:αν ανοιξετε τη σελιδα μου με mozilla - explorer - chrome θα δειτε οτι μονο ο mozilla βγαζει σωστο το περιεχομενο. ουτε ο explorer 8 δεν το βγαζει ακριβως οπως ειναι. αυτο μπορω να το διορθωσω?
Με Opera, Firefox και IE8 βγάζει οριζόντια scrolbar σε 1024Χ768. Στον ΙΕ8 δείχνει μέχρι το "NjoyTv Facebook Page" και χωρίς την αριστερή στήλη. Επίσης προειδοποιεί για σφάλμα στη σελίδα.

Αυτά μόνο στην αρχική σελίδα. Ποιο μέσα τα δείχνει.

Στο forum υποστήριξης της εταιρείας που αγόρασες το template πιθανόν να έχει και κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα.

Άβαταρ μέλους
adiaforosgr
Επικοινωνία:

Τεράστιο workload

Δημοσίευση από adiaforosgr » 22 Νοέμ 2009 11:29

dim1121 έγραψε:καταρχην παιδια σας ευχαριστω για την βοηθεια!

φιλε fafos δεν δωσαμε χρηματα για διαφημιση στην τηλεοραση. καναμε ανταλλακτικη διαφημιση μολις ειδαμε οτι εχουμε πολλες χιλιαδες επισκεψεις. σκεφτηκαμε να ανταλλαξουμε διαφημηση με τηλεοπτικη προβολη ωστε να προωθηθουμε κι αλλο αφου εχουμε αυτην την δυνατοτητα.

Που κάνουν τέτοιες ανταλλακτικές διαφημίσεις να πάρουμε κι εμείς;

Ένα σποτ 10 δευτερολέπτων κοστίζει όσο η προβολή σε 5.000 επισκέτες; :hammer:

dim1121

Τεράστιο workload

Δημοσίευση από dim1121 » 22 Νοέμ 2009 11:55

καλημερα φιλε μου!οχι βεβαια! αλλα η ετησια προβολη σε ενα site με 4-5.000 την ημερα;

Μην νομιζετε οτι στην τηλεοραση τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα να τα προσεγγισεις!

εκτος των αλλων εχουμε καποια προσωπα που ειναι παρουσιαστες εκπομπων μας οπως η

Μαρια Κορινθιου (ηθοποιος), ο Σανκαρα(μαγος), Η Χριστινα στεφανιδη(μοντελο - το κοριτσι του Θεμου φετος), Ο Νικος Κατσαρος(Δ/ντης Αθλητικων στον Αlpha), Νικος Ζαχαριαδης(πρωην Δ/ντης στο Πρωτο Θεμα), Πανο Σειτανιδη(κανει τη φορμουλα 1 τα τελευταια χρονια) ,και αρκετους άλλους επωνυμους!

Επίσης εχουμε μια αποκλειστικοτητα για το στοιχημα που δεν την εχουν ουτε τα καναλια!! Τα κουπονια βγαινουν ΤΡΙΤΗ - ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ και εμεις τα παιρνουμε ΔΕΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΠΕΜΠΤΗ και το ιδιο βραδυ κανουμε εκπομπη Στοιχηματος με το Νικο Κατσαρο.

Εχουμε "κλεισει" για συνεντευξεις ή για συμμετοχη στις εκπομπές μας ό,τι ποιο hot παιζει στην χωρα μας αυτον τον καιρο...

Νομιζω οτι εχουμε κανει μια καλή προσπάθεια και γιατι οχι, να μην περασουμε και τους 5-6.000 επισκεπτες!

intelcore2
Επικοινωνία:

Τεράστιο workload

Δημοσίευση από intelcore2 » 23 Νοέμ 2009 08:56

Το site τρέχει σε δικό του application pool? Αν όχι ρύθμισε τον IIS

dim1121

Τεράστιο workload

Δημοσίευση από dim1121 » 23 Νοέμ 2009 11:24

intelcore2 έγραψε:Το site τρέχει σε δικό του application pool? Αν όχι ρύθμισε τον IIS
μπορεις αν θελεις να μου εξηγησεις τι εννοεις? :kaloe:

intelcore2
Επικοινωνία:

Τεράστιο workload

Δημοσίευση από intelcore2 » 23 Νοέμ 2009 11:51

dim1121 έγραψε:
intelcore2 έγραψε:Το site τρέχει σε δικό του application pool? Αν όχι ρύθμισε τον IIS
μπορεις αν θελεις να μου εξηγησεις τι εννοεις? :kaloe:
ο IIS (από τον 6 και μετά) σου δίνει την δυνατότητα να ορίσεις ξεχωριστά application pools για κάθε site που σερβίρει ο server σου.
Εάν δεν έχεις application pool ξεχωριστό για το κάθε site, τότε δημιουργείται ένα κοινό worker process που εξυπηρετεί όλα τα sites. Αυτό σημαίνει ότι εάν κάποιο κακογραμμένο script σε κάποια σελίδα αρχίσει να δημιουργεί πρόβλημα (κατανάλωση resources ή οτιδήποτε άλλο) τότε επηρεάζονται όλα τα sites που εξυπηρετούνται από το συγκεκριμένο worker process.

Ελπίζω να μπόρεσα να το εξηγήσω λίγο, αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες googlare το , αλλά γενικά σε sites με πολύ κίνηση, το ξεχωριστό application pool είναι μονόδρομος.

dim1121

Τεράστιο workload

Δημοσίευση από dim1121 » 23 Νοέμ 2009 21:39

ok καταλαβα! σε ευχαριστω πολύ. μηπως ξερεις πως μπορω να βρω ποιο ειναι το script που μου δημιουργει το προβλημα? υπαρχει καποιος μετρητης ή κατι τετοιο?

Άβαταρ μέλους
HostPlus
Επικοινωνία:

Τεράστιο workload

Δημοσίευση από HostPlus » 02 Δεκ 2009 09:10

Είμαι σχετικά νέο στην παρέα σας και τώρα ψάχνω τα θέματα και γιαυτό η καθυστέρηση της απάντησης..

Λοιπόν στο Template που έχεις ανεβάσει λογικά έχετε προσθέσει κώδικα και Modules.
Εάν κάνεις έναν έλεγχο θα δεις οτι έχεις 143 request 4,21Μb μέγεθος αρχικής σελίδας, χρόνο φορτώματος 21+ sec και ΠΟΛΛΑ λάθη και αρχεία που τα ζητάει μεν αλλά δεν υπάρχουν.
Όλα αυτά οδηγούν με μαθηματική ακρίβεια στην καταστροφή.
Κατά την γνώμη μου χρειάζεσαι έναν επανασχεδιασμό του template και φυσικά να κόψετε όλα τα περιττά από το πρωτοσέλιδο.
HostPlus.gr - DomainPlus.gr - RadioPlus.gr - Psarema.gr - Fishing.gr - Psarema.TV - MyEshop.gr

Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Joomla! γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες