που ειναι το drupal

Drupal forum. Drupal Questions and Answers.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

που ειναι το drupal

Δημοσίευση από Cha0s » 23 Νοέμ 2009 17:54

ThyClub έγραψε:
Basilakis έγραψε:Και εγώ αν γράψω πως με πήρανε στην nasa εσύ θα με πιστέψεις; :P
Εδώ έγραψες ότι το WP είναι το καλύτερο CMS και σε πιστέψαμε.. εδώ θα μασίσουμε; :P
Φαντάσου να ήταν και CMS το WP :lol: :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

που ειναι το drupal

Δημοσίευση από vassilism » 24 Νοέμ 2009 16:22

Γιατί κοροϊδεύετε ρε παλιόπαιδα? :P

Σύμφωνα με τον όρο CMS το wp είναι CMS από τη στιγμή που μπορεί να διαχειριστεί περιεχόμενο.
Τώρα σε ποιο βαθμό μπορεί να το διαχειριστεί αυτό είναι άλλο θέμα.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

που ειναι το drupal

Δημοσίευση από Cha0s » 24 Νοέμ 2009 17:04

Και το osCommerce CMS είναι, και το cPanel CMS είναι, μιας και διαχειρίζεται το περιεχόμενο του server :lol: :lol:

Και εγώ πάω super market με το ποδήλατο, αλλά δεν σημαίνει ότι το ποδήλατο μπορεί να κάνει την δουλειά του αυτοκινήτου, επειδή εγώ μπορώ να το κάνω :D

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

που ειναι το drupal

Δημοσίευση από cordis » 24 Νοέμ 2009 17:09

κάπου εδώ θα παίσει αίμα... Basilakis! είπε το WP ποδήλατο και το Drupal αυτοκίνητο! :D
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

που ειναι το drupal

Δημοσίευση από vassilism » 24 Νοέμ 2009 17:16

Ωχ προβλέπω να ανοίγει θέμα θεωρείτε πως το wp είναι CMS? και να γίνει χαμός :lol:

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

που ειναι το drupal

Δημοσίευση από Basilakis » 24 Νοέμ 2009 17:22

Cha0s έγραψε:Και εγώ πάω super market με το ποδήλατο, αλλά δεν σημαίνει ότι το ποδήλατο μπορεί να κάνει την δουλειά του αυτοκινήτου, επειδή εγώ μπορώ να το κάνω :D
Είπε απο τα σωστότερα slogan που έχω ακούσει!

Εγώ μπορώ να το κάνω.

Αν τα βάλουμε κάτω σε δυνατότητες θα συμφωνήσω πως το ένα είναι ποδήλατο και το άλλο αυτοκίνητο αλλά το θέμα είναι, πως ένα ποδήλατο μπορείς να το διορθώσεις εύκολα, να του βάλεις αλλαγές κτλ και όλα αυτά με μικρότερη προσπάθεια απο ότι σε ένα αυτοκίνητο...

@vassilism

Το Wordpress είναι CMS και οι παράγοντες είναι πολλοί.
Οι παράγοντες αυτοί, που αποτελούν και τα βασικά πλεονεκτήματα του Wordpress ως CMS αναφέρονται παρακάτω:

Καλό Codex
Μπορείτε να κατανοήσετε τα πάντα για το πώς λειτουργεί και να δημιουργήσετε πολύ εύκολα αυτό που θέλετε μέσα από παραδείγματα που θα βρείτε μέσα στο Codex του Wordpress.

Μεγάλο Community
Όταν τα projects έχουνε αρκετούς χρήστες και δημιουργούνε μεγάλο Community υπάρχει μεγαλύτερη εξέλιξη. Αυτό φαίνεται από την πολύ μεγάλη βάση Plugins και Themes που μπορείτε να χρησιμοποιήσετε για να εξελίξετε το blog σας.

Scripting στα Template files
Το στοιχείο που κάνει το wordpress μοναδικό στην επεξεργασία του είναι η δυνατότητα να προγραμματίζεται απευθείας στο template file. Άλλα CMS χρησιμοποιούνε μεταβλητές, οι οποίες για να δημιουργηθούνε πρέπει να «πειράξετε» αρκετά αρχεία (βλέπε phpBB).

SEO Ready
Το Wordpress είναι η απόλυτη εφαρμογή για να κάνετε ένα Post Search Engine friendly (φιλικό προς τις μηχανές αναζήτησης) και αφού έχετε δουλέψει ελάχιστα με μερικά backlinks να δείτε το post σας σας να ανεβαίνει στις πρώτες θέσεις του Google. Αυτό γίνεται χάρη στην δυνατότητα των permalinks όπου μπορείτε να ορίσετε στο post σας δίνοντας έτσι την δυνατότητα στη σελίδα που δημιουργείτε να είναι προσβάσιμη με βάση το όνομα της και όχι το ID της.

Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

που ειναι το drupal

Δημοσίευση από vassilism » 24 Νοέμ 2009 17:33

Basilakis έγραψε: @vassilism

Μα και εγώ αυτό δεν είπα?
vassilism έγραψε: Σύμφωνα με τον όρο CMS το wp είναι CMS από τη στιγμή που μπορεί να διαχειριστεί περιεχόμενο.
Τώρα σε ποιο βαθμό μπορεί να το διαχειριστεί αυτό είναι άλλο θέμα.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

που ειναι το drupal

Δημοσίευση από korgr » 24 Νοέμ 2009 17:37

ή αλλιως, το WP μπορει να φτασει μεχρι εκει που μπορει να το φτασει ο Βασιλης :wink:
Ειλικρινα θα γουσταρα να το ψαξω αν γραψεις κατι στα ελληνικα (δεν το ξεχναω ο π.... :lol: )
Ειδικα αυτο το περι προγραμματισμου μεσα στο template ακουστηκε αρκετα sliam (ιδεα δεν εχω απο κανενα cms οποτε μπορει να ακουγομαι και γελοιος :) )

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

που ειναι το drupal

Δημοσίευση από manolism » 24 Νοέμ 2009 18:00

korgr έγραψε:(ιδεα δεν εχω απο κανενα cms οποτε μπορει να ακουγομαι και γελοιος :) )
Σώπα εσύ. Θα μάθεις Joomla :P

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

που ειναι το drupal

Δημοσίευση από korgr » 24 Νοέμ 2009 18:06

manolism έγραψε:Σώπα εσύ. Θα μάθεις Joomla :P
lol
ειπαμε και Joomla μην μου παραπονιεσαι :D
Και για να ειμαστε και on topic, αν βρεθει και κανενα καλο παιδι να μας γραψει και για το Drupal, θα ολοκληρωσουμε την σφαιρικη μας εκπαιδευση :lol:

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

που ειναι το drupal

Δημοσίευση από ThyClub » 24 Νοέμ 2009 18:14

Basilakis έγραψε:
Cha0s έγραψε:Και εγώ πάω super market με το ποδήλατο, αλλά δεν σημαίνει ότι το ποδήλατο μπορεί να κάνει την δουλειά του αυτοκινήτου, επειδή εγώ μπορώ να το κάνω :D
Είπε απο τα σωστότερα slogan που έχω ακούσει!

Εγώ μπορώ να το κάνω.

Αν τα βάλουμε κάτω σε δυνατότητες θα συμφωνήσω πως το ένα είναι ποδήλατο και το άλλο αυτοκίνητο αλλά το θέμα είναι, πως ένα ποδήλατο μπορείς να το διορθώσεις εύκολα, να του βάλεις αλλαγές κτλ και όλα αυτά με μικρότερη προσπάθεια απο ότι σε ένα αυτοκίνητο...

@vassilism

Οι παράγοντες αυτοί, που αποτελούν και τα βασικά πλεονεκτήματα του Wordpress ως CMS αναφέρονται παρακάτω:

Καλό Codex
Μπορείτε να κατανοήσετε τα πάντα για το πώς λειτουργεί και να δημιουργήσετε πολύ εύκολα αυτό που θέλετε μέσα από παραδείγματα που θα βρείτε μέσα στο Codex του Wordpress.

Μεγάλο Community
Όταν τα projects έχουνε αρκετούς χρήστες και δημιουργούνε μεγάλο Community υπάρχει μεγαλύτερη εξέλιξη. Αυτό φαίνεται από την πολύ μεγάλη βάση Plugins και Themes που μπορείτε να χρησιμοποιήσετε για να εξελίξετε το blog σας.

Scripting στα Template files
Το στοιχείο που κάνει το wordpress μοναδικό στην επεξεργασία του είναι η δυνατότητα να προγραμματίζεται απευθείας στο template file. Άλλα CMS χρησιμοποιούνε μεταβλητές, οι οποίες για να δημιουργηθούνε πρέπει να «πειράξετε» αρκετά αρχεία (βλέπε phpBB).

SEO Ready
Το Wordpress είναι η απόλυτη εφαρμογή για να κάνετε ένα Post Search Engine friendly (φιλικό προς τις μηχανές αναζήτησης) και αφού έχετε δουλέψει ελάχιστα με μερικά backlinks να δείτε το post σας σας να ανεβαίνει στις πρώτες θέσεις του Google. Αυτό γίνεται χάρη στην δυνατότητα των permalinks όπου μπορείτε να ορίσετε στο post σας δίνοντας έτσι την δυνατότητα στη σελίδα που δημιουργείτε να είναι προσβάσιμη με βάση το όνομα της και όχι το ID της.
1. Καλό CODEX
Μπορείς άνετα να πείς τα ίδια για το Drupal

2. Σχετικά με τα templates
Δεν μπορείς να πιστέψεις τι μπορείς να κάνεις με τα templates του Drupal. Ακριβώς ότι μπορείς να κάνεις με του WP + ότι έχεις την επιλογή να κάνεις και καμιά 100ρια πραγματάκια παραπάνω.

3. SEO
Τα ίδια ισχύουν για το Drupal

και απο εδώ και κάτω είναι που ξεχωρίζεις ένα ποδήλατο απο ένα αυτοκίνητο:

1. User management
Ορίζεις τι,πως,πότε,που και πόσο μπορεί να κάνει οποιοσδήποτε οτιδήποτε.

2. Δεν υπάρχει διαχωρισμός σε pages & posts αλλά σε nodes που αν το ψάξεις βαθύτερα θα καταλάβεις τι εννοώ. Τα ξανάπαμε στο ΜΣΝ.

3. Μπορεί να χρησιμεύσει σε intranet, σε local δίκτυο και όχι μόνο για την κατασκευή ιστοσελίδων. Εδώ είναι που διαχωρίζουμε ξανά το CMS απο το WCMS.

4. Document management, file system management.

5. Menus στο στύλ του joomla.

6. Όπως και με το joomla (K2), υπάρχει το ultimate plugin: That is CCK.

7. Configurable actions.

Όλα αυτά τα λέω με αρκετή εμπιστοσύνη στο WP αλλά όσων αφορά σ αυτό που έχει δημιουργηθεί να κάνει. Δεν κατάφερα ακόμη να ψάξω σε βάθος το drupal αλλά φαντάσου ότι με λίγη ενασχόληση κατάφερα και βρήκα 7 λόγους που το κάνει καλύτερο απο το WP σε θέματα CMS.

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

που ειναι το drupal

Δημοσίευση από Basilakis » 24 Νοέμ 2009 19:09

Usermanagment υπάρχει και στο Wordpress αλλά με Plugin, που παρέχει πολύ μεγάλη δυνατότητα!
2. Τα nodes τα έχω παίξει και στο football247.gr και στο myfeed.gr συμφωνώ πως τα σπάνε
3. Υπάρχει plugin για Intranet :P
4. Σε αυτό υστερεί πάρα πολύ το wordpress συμφωνώ. Ακόμη και στο 2.9 με τα νέα media gallery features η δυσκολία συνεχίζει να είναι μεγάλη. Και plugin για file manager δεν υπάρχει
5. Plugin, μάλιστα καταπληκτικό που το παίζω σε τελευταίες σελίδες.
6. Υστερεί
7. Αυτό περιμένουμε τα το δούμε... θα δείξει...

Ακόμη η δυσκολία του Wordpress είναι στο plugin creation. Είναι παλούκι να περνάς τα hooks και να ορίζεις κάθε φορά function για ότι setting θέλεις να περάσεις. Ένα XML αρχείο που έχει το Joomla θα ήταν πολύ καλύτερα!

Πάντως με το drupal δεν τίθεται θέμα σύγκρισης... Το drupal είναι framework όχι απλώς CMS... έχοντας δουλέψει στα 2 projects που αναγράφω παραπάνω συμφωνώ πως το scaling που κάνει μόνο του χωρίς έξτρα coding είναι άλλο πράγμα :P

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

που ειναι το drupal

Δημοσίευση από ThyClub » 24 Νοέμ 2009 19:56

Δείτε κι αυτό:
http://seotests.writer.gr/cmp/tiiii.html

Τι έχω κάνει ο ξεδιάντροπος ε; :P

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

που ειναι το drupal

Δημοσίευση από Basilakis » 24 Νοέμ 2009 19:58

Βρε απο την ίδια πηγή είναι, απλός πολλά πράγματα ήταν λανθασμένα να ξέρεις... έπεσε πολύ χέρι μέσα :P

Απάντηση

Επιστροφή στο “Drupal”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες