Free Hosting !!!

ζητάτε υπηρεσίες σχετικά με την κατασκευή σελίδων; (design, web hosting, graphics, web programming).

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Free Hosting !!!

Δημοσίευση από gvard » 28 Ιουν 2003 13:12

Καλημέρα,

Τώρα τι να πω. Βλέπω ένα post το οποίο -να πω την αλήθεια- με τρόμαξε λέγοντας "πάνε άλλοι 100 πελάτες"(λέμε τώρα). Συνέχισε με ρόδινα μηνύματα, μέχρι που ο "ιδιοκτήτης" είδε κάποια αρνητικά σχόλια και άρχισε να κλείνει accounts. Στην πορεία φάνηκε πως παρείχε υπηρεσίες μέσω ADSL και δεν ήταν συνέχεια online. Και ερωτώ εγώ: Τώρα που θα αρχίσει η εμπορική διάθεση του ADSL και εδώ (λέω ADSL, γιατί HDSL έχω στο Πέραμα από τον Οκτώβριο μέσω IC) θα ξεφυτρώσουν δεκάδες τέτοιες "εταιρίες". Εντάξει, εγώ έχω έναν Χ αριθμό πελατών και είμαι εξασφαλισμένος, ποιος θα εξασφαλίσει τους πελάτες τους οτι θα έχουν συνεχές hosting και οτι θα έχουν την ποιότητα, την ΑΣΦΑΛΕΙΑ και την ταχύτητα κάποιου μεταπωλητή ή ιδιοκτήτη dedicated; Παρείχε 100 δωρεάν accounts σε μία DSL 128K (καθώς το upload του ήταν 128, οπότε το download μας ήταν το ίδιο). Φαντάζεστε τι θα γινόταν από άποψη ταχύτητας;
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Free Hosting !!!

Δημοσίευση από cdhyper » 28 Ιουν 2003 14:13

άμα έχεις επενδύσει στην ποιότητα των υπηρεσιών σου δε νομίζω ούτε ότι θα χάσεις τους πελάτες σου από οποιονδήποτε τυχαίο ούτε ότι θα ανησυχείς μήπως πάρει τους επικείμενους πελάτες σου.

οπότε για ποιο λόγο να αισθάνεσαι ανασφάλεια; υπάρχει λόγος; άστον να λέει δράκους ιπτάμενους. Ο πελάτης του (αν υπάρξει) θα πάθει και θα μάθει.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
crackman
Τοποθεσία: Ιωάννινα, Αμαρτίας 69 ημιόροφος. Ο τελευταίος να κλείσει την πόρτα! Το κουδούνι είναι χαλασμένο :P

Free Hosting !!!

Δημοσίευση από crackman » 28 Ιουν 2003 19:38

Γιατί ρε παιδιά είμαστε όλοι μας τόσο επιθετικοί?
Ο άνθρωπος που έκανε αυτήν την προσφορά, αξίζει συγχαρητήρια πρώτον για την πράξη του και τη θέληση να βοηθήσει κάποιους που θέλουν χώρο στο net δωρεάν, (νομίζω όλοι μας αρχίσαμε κάπως έτσι, ψάχνοντας για κάποιο free server για τις δοκιμές μας.) και δεύτερον, αξίζει η προσπάθεια που καταβάλει για να διεκπερεωθεί αυτό.
Νομίζω ότι πολοί απο δω μέσα έχετε τις γνώσεις για το πως υλοποιείτε αυτό.
Γιατί λοιπόν γιατί να επικρίνουμε την προσπάθειά του κα να μην τον βοηθήσουμε να κάνει αυτό που σκέφτηκε?
Δεν νομίζω πως ανέφερε πουθενά ότι θα πουλάει accounts...
Δωρεάν είπε ότι το κάνει.

Από την άλλη όμως αυτό που έκανε ο Γιάννης, είναι σωστό σύμφωνα με τους όρους χρήσης του forum.

Αν διβάσετε σχολαστικά τους όρους
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=1188 , κάπου θα δείτε ότι όλοι έχουν δικαίωμα να πούν τη γνώμη τους όποια κι αν είναι αυτή αρκεί να πληρεί τις προϋποθέσεις και να μην τον προσβάλουμε με post.

Θέλω όμως να πάρω θέση και να πώ πως ούτε τον ξέρω ούτε με προτρέπει κάτι/κάποιος να τον υποστιρίξω. Υποστιρίζω την προσπάθεια που κάνει και αν είχα τις γνώσεις, πραγματικά θα τον βοηθούσα με όλη μου την ευχαρίστηση.
Αυτός είναι άλλωστε ο σκοπός αυτού του forum!!!

(Το FreeStuff.gr είναι μια σελίδα αφιερωμένη στους έλληνες χρήστες του δικτύου με πλήθος δωρεάν υπηρεσιών και πληροφοριών. Δωρεάν ηλεκτρονικό περιοδικό. Περιοχή συζητήσεων για θέματα σχετικά με τους H/Y και το internet. Λάβετε μέρος στις ενδιαφέρουσες συζητήσεις και κερδίστε γνώση... ) λέει στην αρχική σελίδα.

Δεν έχω να πώ κάτι άλλο προς το παρόν.
Επλίζω ανάλλογες κινήσεις στο μέλλον να μήν τύχουν της ίδιας μοίρας.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Free Hosting !!!

Δημοσίευση από cdhyper » 28 Ιουν 2003 20:43

το ότι είναι δωρεάν δε σημαίνει απαραίτητα και χαμηλή ποιότητα υπηρεσιών. Αν ήθελε στήριξη ας τη ζήταγε. Αυτός απλά είπε ότι δίνει δωρεάν φιλοξενία και απέκρυψε την έλλειψη υποδομής.

Μπορούσε από την αρχή να ήταν ξεκάθαρος και να έλεγε ότι έχω μια dsl και για λόγους πειραματισμού δίνω δωρεάν χώρο. Αν μπορείτε βοηθήστε με σε αυτή την προσπάθεια για να προχωρήσω και να μάθω.

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Free Hosting !!!

Δημοσίευση από hik-hok » 28 Ιουν 2003 20:43

Όταν ξεκινάει κάποιος την παροχή υπηρεσιών σ έναν τομέα πρέπει να είναι έτοιμος να δεχτεί τον έλεγχο και την κριτική των συναδέλφων - ανταγωνιστών του.
Δεν υπάρχει κάποια περίοδος χάρητος ή δικαιολογία ότι είναι "μικρός".
Τα ίδια μπινελίκια που θα άκουγε το geocities αν έδινε δωρεάν account και τα έκλεινε χωρίς λόγο, θα ακούσει και αυτός που προσφέρει "web hosting το living room".

Τώρα αν σκόπιμα αποκρύπτει και τα "ελαττώματα" του (λέει γραμμή 2Mbps χωρίς να διευκρινίσει ότι πρόκειται για ADSL που δεν έχει εγγυημένο bandwidth) ε τότε δεν είναι φυσικό να υπάρχει το σχετικό κράξιμο?

Δηλαδή οι άλλοι που πληρώνουν τα λεφτουδάκια τους για τις HellasCom χαζοί είναι? Αν είναι έτσι ας πάρουμε όλοι μια ADSL και να δεις κοινωνία της πληροφορίας.
Κάθε γωνιά και "γουεμπ χόστινκ" , κάθε pc και "γουέμπ σέρβερ".
Μην φας έχουμε γλαρόσουπα…..

Άβαταρ μέλους
iNDEFiX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Free Hosting !!!

Δημοσίευση από iNDEFiX » 28 Ιουν 2003 21:54

Exete oloi apolyto dikio... kai eimai kai ego symfonos oti prepei na eimaste ksekatharoi me to ti prosferoume, pos kai pou. Eksalou h aksiopistia kai o sevasmos erxonte otan o allos einai eilikrinhs kai oxi "mikros".
crackman έγραψε: Δεν νομίζω πως ανέφερε πουθενά ότι θα πουλάει accounts...

Anaferthike se ena proigoumeno post.
hik-hok έγραψε:Κάθε γωνιά και "γουεμπ χόστινκ" , κάθε pc και "γουέμπ σέρβερ".
O kala eisai... afto elega kai ston vourexx to mesimeri ( kai tou ediksa toulaxiston 8 paradigmata) oti yparxoun afth thn stigmh 145 etairies hosting kai mono po 40 einai nomimes! Oi ypoloipes 105 einai aera patera :o

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Free Hosting !!!

Δημοσίευση από cdhyper » 28 Ιουν 2003 23:33

145 eteries iparxoun. 145 sites me aksiologo periexomeno iparxoun?

Chr
Επικοινωνία:

Free Hosting !!!

Δημοσίευση από Chr » 29 Ιουν 2003 01:03

crackman έγραψε:Γιατί ρε παιδιά είμαστε όλοι μας τόσο επιθετικοί?
Ο άνθρωπος που έκανε αυτήν την προσφορά, αξίζει συγχαρητήρια πρώτον για την πράξη του και τη θέληση να βοηθήσει κάποιους που θέλουν χώρο στο net δωρεάν, (νομίζω όλοι μας αρχίσαμε κάπως έτσι, ψάχνοντας για κάποιο free server για τις δοκιμές μας.) και δεύτερον, αξίζει η προσπάθεια που καταβάλει για να διεκπερεωθεί αυτό.
Νομίζω ότι πολοί απο δω μέσα έχετε τις γνώσεις για το πως υλοποιείτε αυτό.
Γιατί λοιπόν γιατί να επικρίνουμε την προσπάθειά του κα να μην τον βοηθήσουμε να κάνει αυτό που σκέφτηκε?
Δεν νομίζω πως ανέφερε πουθενά ότι θα πουλάει accounts...
Δωρεάν είπε ότι το κάνει.

Από την άλλη όμως αυτό που έκανε ο Γιάννης, είναι σωστό σύμφωνα με τους όρους χρήσης του forum.

Αν διβάσετε σχολαστικά τους όρους
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=1188 , κάπου θα δείτε ότι όλοι έχουν δικαίωμα να πούν τη γνώμη τους όποια κι αν είναι αυτή αρκεί να πληρεί τις προϋποθέσεις και να μην τον προσβάλουμε με post.

Θέλω όμως να πάρω θέση και να πώ πως ούτε τον ξέρω ούτε με προτρέπει κάτι/κάποιος να τον υποστιρίξω. Υποστιρίζω την προσπάθεια που κάνει και αν είχα τις γνώσεις, πραγματικά θα τον βοηθούσα με όλη μου την ευχαρίστηση.
Αυτός είναι άλλωστε ο σκοπός αυτού του forum!!!

(Το FreeStuff.gr είναι μια σελίδα αφιερωμένη στους έλληνες χρήστες του δικτύου με πλήθος δωρεάν υπηρεσιών και πληροφοριών. Δωρεάν ηλεκτρονικό περιοδικό. Περιοχή συζητήσεων για θέματα σχετικά με τους H/Y και το internet. Λάβετε μέρος στις ενδιαφέρουσες συζητήσεις και κερδίστε γνώση... ) λέει στην αρχική σελίδα.

Δεν έχω να πώ κάτι άλλο προς το παρόν.
Επλίζω ανάλλογες κινήσεις στο μέλλον να μήν τύχουν της ίδιας μοίρας.
Αγαπητοί φίλοι . Είμαι ο ιδιοκτήτης της CSC MEGA COMPUTING SYSTEM με έδρα την Κύπρο. Μετά από ενημέρωση που είχα από τους υπαλλήλους μας της χθεσινής βάρδιας , και ελέγχοντας και ο ίδιος προσωπικά, θα ήθελα να αναφερθώ και να ξεκαθαρίσω ορισμένα σημεία αναφορικά με τις επιθέσεις που δεχθήκαμε.
Αν κάποιος διαρρήξει ένα κατάστημα με ένα λοστό επειδή το μπορεί , δεν παύει από του να θεωρείται ΛΗΣΤΕΙΑ..
Αν κάποιος μας διαρρήξει το σπίτι μας , έστω και αν εμείς το κλειδώσαμε , πάλι θεωρείται ΛΗΣΤΕΙΑ
Το πόσον δύσκολο η εύκολο είναι να μπει κάποιος στο διαδύκτιο και να κάνει ζημιά , αυτό λίγο η πολύ όλοι το γνωρίζουνε.
Ο φίλος που έκανε αυτή την πράξη , θέλει να ονομάζει τον εαυτό του ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ.
ΕΡΏΤΗΣΗ¨ θα είχατε εμπιστοσύνη να συνεργάζεστε με αυτού του είδους ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ.
Τα σχόλια δικά σας

Υ.Γ. Θα ήθελα να ευχαριστήσω τα άτομα που έδειξαν ενδιαφέρον στην όλη προσπάθεια .Όσο για την διάρρηξη , επιφυλάσσω τα νομικά μου δικαιώματα.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Free Hosting !!!

Δημοσίευση από cordis » 29 Ιουν 2003 01:10

den katalaba tipota...
pios dierikse pion?

kai ti sxesi exei ayto me ayta poy eipe o crackman...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
crackman
Τοποθεσία: Ιωάννινα, Αμαρτίας 69 ημιόροφος. Ο τελευταίος να κλείσει την πόρτα! Το κουδούνι είναι χαλασμένο :P

Free Hosting !!!

Δημοσίευση από crackman » 29 Ιουν 2003 01:13

Ούτε κι εγώ κατάλαβα... :oops:

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Free Hosting !!!

Δημοσίευση από cordis » 29 Ιουν 2003 01:24

crackman έγραψε:Ούτε κι εγώ κατάλαβα... :oops:
re sy.. mpas kai piges kai tou dierikses ta grafia? :hammer: :pint: :kaloe: :wink: :lol:
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
crackman

Free Hosting !!!

Δημοσίευση από crackman » 29 Ιουν 2003 01:27

Από τα Γιάννενα που είμαι, μάλλον απίθανο... :lol:

Άβαταρ μέλους
crackman

Free Hosting !!!

Δημοσίευση από crackman » 29 Ιουν 2003 02:27

Προς όλους όσους συνέβαλαν την διαμόρφωση αφτού του topic έχω να πώ το εξής.

Πρίν από λίγο μου τηλεφώνησε ο ιδιοκτήτης της εταιρίας και μου ανέφερε
πως κάποιος/κάποιοι έξυπνοι (απο δω μέσα προφανώς αλλά θέλω να
πιστέυω πως όχι), προέβισαν σε ατιμωτικές πράξεις που αυτοί δεν θα θέλαν να πάθουν.
Συγκεκριμένα μου ανέφερε πως παρενέβησαν στην λειτουργεία του server
που στεγάζονταν οι Free λογαριασμοί και άλλαξαν σελίδες, περιεχόμενα
και μάλιστα πρόσθεσαν βρισιές σε μερικές σελίδες. Το τσεκάρισα και στο
δικό μου account και αίναι αλήθεια.
Ρωτώ: είναι εξυπνάδα, μαγκιά, παλικαριά; τί απ όλα είναι αυτό;
Εγώ θα έλεγα ανανδρεία είναι και θέλω να σας βάλω σε σκέψεις για αυτό που έγινε.

Τώρα κατάλαβα τι ενούσε με τα παραπάνω λόγια ο κύριος που 'αναγκάστηκε' να κάνει αυτό το post προς αποκατάσταση της φήμης
της εταιρίας του, όπως θα έκαναν όλοι αυτοί που θα βρισκόταν στη ίδια θέση.

Κάποιος απλώνει το χέρι του και του πέρνετε τον πλάτη;
Έλεος δηλαδή.

Τέλος θέλω πάλι να ξεκαθαρίσω πως δεν απεφθείνομαι σε κανέναν προσωπικά,
και φυσικά στη λειτουργεία του forum, το οποίο δεν χρωστάει τίποτα να
στεγάζει τη γνώμη κάποιων πιό θερόαιμων απ ότι πρέπει και τονίζω πως δεν τον υποστιρίζω λόγω κάποιου ωφέλους, αλλά λόγω του ότι δεν αξίζει αυτό το αποτέλεσμα σε αυτήν τους τη χειρονομία.

Ευαχριστώ φίλοι μου για την κατανόηση και πάλι εύχομαι μελλοντικές
τέτοιες χειρονομίες να έχουν καλύτερο αποτέλεσμα.

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Free Hosting !!!

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 29 Ιουν 2003 03:06

sorry pou epembevw etsi sto ksekarfoto omos to 8ema eivai arketa sobaro
otav prosferoume mia free ipiresia prepei prota va eksasfalizoume tov eafto mas (kai parakto tous pelates pou plirovouve) kai meta va epileksoume tous free pelates mas. eivai logiko kapoia atoma me pou douv free va pave mono kai mono gia va kavouv kako. twra apo tnv stigmi pou divete php aera patera xoris va kavete esto kai eva ipotipodi
elegxo gia to pios exei account (dev kserw ti stixia kratisate gia ta accounts afta opote sigxoristeme av lew kati la8os) 8a mporei poli eukola
va bre8ei o 'evoxos' av prokete gia kapoiwv apo ta free paketa .

dev eimai sigouros gia ta services pou edive o server alla va exete ipospiv sas
pos script kidies kikloforouv apoira kai dev 8a distasouve se tpt va fave
to opoiodipote mixavima etsi gia tnv plaka tous kai gia va mpei stiv silogi
twv server tous gia to epomevo ddos attack pou 8a kavouv.

epomevos otav divoume kati free perimevoume oti 8a exoume tetoious
'pelates'. 8eoro ligo adikeologito to sas klivw olous giati kapoios mou efage to server ... vomizo ntav avamevomevo . xoris va 8elw va prosbalo
kaveva (kai bazo proto tov eafto mou giati kai egw sta idia xalia eimia)
kalitera va poulaw patates para hosting av dev mporw va koumavtaro to idio mou to sistima.
Otav iparxei periptosi va givei to kako simfona me tov merfy 8a givei dev iparxei periptosi ... repoume pros tnv gkavtemia ek fiseos.

ara kai gia va kliso . eivai poli eukolo va evtopistei o kakos pelatis kai va
apagkel8ouv evavtia tou pivika adikimata (akoma kai n paravomi xrisi bandwidth kai traffic pou xrisimopiise o epitidios mporei va eivai adikima )

vai kala kavave kai klisate ta account stnv ellada to free dev exei voima
eimaste oloi kavibaloi kai pavta 8a doume tov allov sav blaka va tov ekmetaleftoume
to kserw afto apo proto xeri to ezisa. sigkekrimeva protivo va dosete free paketa me tnv proipo8esi oti exete pliri stixia twv free xristwv sas oste va diasfalistitoume protoi emeis kai meta o server oti dev 8a givei kati avtistixo.

paraklisi mono miv ta bazoume ola sto idio saki kai miv kribomaste piso
apo tis lekseis ... akoma kai sta kalitera spitia shit happens ....

kali sivexeia
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Free Hosting !!!

Δημοσίευση από Cha0s » 29 Ιουν 2003 04:44

Otan afineis anoixto to spiti sou omos kai mpei o allos mesa einai men listeia alla kai esi bgazeis ta matakia sou monos.

Apo tin stigmi pou einia anoixto to spiti tote xereis oti tha se klepsoun.

Kai otan bgeneis kai les elate ksepste mou to spiti tote min exeis parapona giati se klepsane.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Υπηρεσιών διαδικτύου”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης