Εφτιαξα ιστοσελίδα

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
monicoula

Εφτιαξα ιστοσελίδα

Δημοσίευση από monicoula » 24 Νοέμ 2009 19:12

Ειμαι καινουργια στο forum και εστειλα για να μου δωσετε τα φωτα σας. Έφτιαξα μόλις μια ιστοσελίδα για κάποιο ξενοδοχείο.

Σήμερα τους έστειλα email να τη δουν και μου απαντησαν για καποιες μικροαλλαγες που θέλουν αλλά το περίεργο είναι οτι θέλουν να τους δώσω ένα back-up από το site. Έσεις που έχτε μεγαλύτερη εμπειρία απο μένα για ποιο λόγο νομιίζετε οτι το θέλουν και πως θα αρνηθώ με ευγενικό τρόπο να τους το δώσω;

Γενικά είναι κάπως περίεργοι τύποι οι ιδιοκτήτες και να σημειωθεί οτι έχω πάρει μόλις μια προκαταβολή την οποία έδωσα στο Domain και Hosting.

Άβαταρ μέλους
cyberfreak
Honorary Member
Επικοινωνία:

Εφτιαξα ιστοσελίδα

Δημοσίευση από cyberfreak » 24 Νοέμ 2009 19:17

Καλως ηρθες στο forum.Για μενα καλυτερα παρε τα λεφτα πρωτα και μετα δωσε το υλικο.Αλλα περιμενε και απαντησεις απο τους ποιο παλιους στο χωρο.

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Εφτιαξα ιστοσελίδα

Δημοσίευση από ThyClub » 24 Νοέμ 2009 19:27

Backup απο το site για ποιό λόγο; Έχει ανέβει; Μην δίνεις τπτ. Ή τουλάχιστον αν είναι σε CMS δώσε αλλά κράτα κ ένα δεύτερο account για την πάρτη σου...

monicoula

Εφτιαξα ιστοσελίδα

Δημοσίευση από monicoula » 24 Νοέμ 2009 19:34

Σας ευχαριστώ για την άμεση απάντηση και για το καλωσόρισμα. Το σίγουρο είναι ότι πρώτα θα πρέπει να πάρω τα λεφτά. Παρόλα αυτά δεν έχω καταλάβει σε ποιον ανήκουν ακριβώς τα πνευματικά δικαίώματα. Ναι μεν θα με πληρώσουν γι'αυτό που έφτιαξα γι'αυτούς αλλά εφόσον τους το έφτιαξα μπορούν να το κάνουν ο,τι θέλουν χωρίς τη δική μου συγκατάθεσή?

Έχω μπερδευτεί λίγο με το πως απαντάω... Που θα μου πάει θα μάθω... ThyClub όχι δεν είναι CMS είναι στατικό το site.

starfish

Εφτιαξα ιστοσελίδα

Δημοσίευση από starfish » 24 Νοέμ 2009 20:30

πρώτά να πληρωθείς και μετά να τους στείλεις οτιδήποτε.
Πες τους οτι η πολιτική σου είναι με την αποπληρωμή να παίρνουν τα πάντα (κωδικους, Backup κτλ). Πρόσεξε το γιατί δεν είναι σπάνιο φαινομενο να το πάρουν και να το στήσουν αλλού.

Αφού πληρωθείς, το site ανήκει σε αυτούς όχι σε εσένα. Τα πνευματικά δικαιώματα έχουν νόημα μόνο εάν κάποιος τρίτος αντιγράψει το site σου αλλά είναι τραβηγμένη περίπτωση.

Το Site πάντως ανήκει σε αυτούς καθώς για αυτό σε πλήρωνουν.

Άβαταρ μέλους
telas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Εφτιαξα ιστοσελίδα

Δημοσίευση από telas » 24 Νοέμ 2009 21:04

Ποτέ δεν δίνουμε τα πηγαία αρχεία (source) για κανένα μας project, εκτός και εαν συμφωνηθεί διαφορετικά με τον πελάτη.

Του δίνουμε το τελικό, το αποτέλεσμα δηλαδή και αφού πρώτα πληρωθούμε.
Web Design - Δημιουργία Ιστοσελίδας - http://www.computerman.gr/
My Photography - http://www.tilaveridis.com/
Τεχνολογικά προιόντα - http://www.bigbox.gr/

monicoula

Εφτιαξα ιστοσελίδα

Δημοσίευση από monicoula » 24 Νοέμ 2009 21:14

παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. αλλα με μπερδέψατε λιγάκι... το μόνο σίγουρο ειναι οτι θα περιμενω να πληρωθω, επειτα ομως πρέπει να το δωσω το backup ή όχι? Πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί το θέλει... Είμαι 2 χρόνια στη δουλειά και δεν μου έχει ξανατύχει μέχρι στιγμής.

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Εφτιαξα ιστοσελίδα

Δημοσίευση από ThyClub » 24 Νοέμ 2009 21:22

Απο την στιγμή που έχει ξοφλήσει τις υποχρεώσεις του προς εσένα, το site ανοίκει σ αυτόν που το πλήρωσε. Μπορεί να αλλάξει ότι θέλει ακόμη και να βάλει κάποιον άλλο να το διορθώσει - καταστρέψει.

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Εφτιαξα ιστοσελίδα

Δημοσίευση από alexandr0s » 25 Νοέμ 2009 00:22

ThyClub έγραψε:Απο την στιγμή που έχει ξοφλήσει τις υποχρεώσεις του προς εσένα, το site ανοίκει σ αυτόν που το πλήρωσε. Μπορεί να αλλάξει ότι θέλει ακόμη και να βάλει κάποιον άλλο να το διορθώσει - καταστρέψει.
Ανάλογα...

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Εφτιαξα ιστοσελίδα

Δημοσίευση από Basilakis » 25 Νοέμ 2009 10:13

Μπορείς να το χωρήσεις και σε 2 κατηγορίες την τιμολογική πολιτική σου.

Είτε το "σας ανήκει" είτε το "μου ανήκει"

Προσωπικά δεν το κάνω έτσι, αλλά πάντα υπογράφω πως το γραφιστικό κομμάτι δεν θα αλλάξει αν δεν υπάρχει μεταξύ μας συμφωνία. Φαντάζεσαι να πάω σε άλλο πελάτη να δείξω την σελίδα και ξαφνικά να δω μέσα αλλαγές περίεργες; No thank u :P

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Εφτιαξα ιστοσελίδα

Δημοσίευση από gaucho » 25 Νοέμ 2009 15:35

κανε ενα αποηθκευση ως html , kaiι δωστους αυτο.

πληρωνουν το αποτελεσμα και οχι τον κωδικα.

Άβαταρ μέλους
iNDEFiX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Εφτιαξα ιστοσελίδα

Δημοσίευση από iNDEFiX » 30 Νοέμ 2009 00:05

Το web design όσον αφορά την τιμολόγηση και παράδοση του τελικού υλικού προς τον πελάτη, χωρίζεται σε 2 κατηγορίες:

1) Στατική σελίδα
Η σελίδα είναι κατασκευασμένη σε HTML και συνήθως παραδίδεται στον πελάτη ο οποίος την φιλοξενεί όπου επιθυμεί. Λειτουργεί σαν τo graphic design: κατασκευάζεις πχ το λογότυπο και ο πελάτης το εκτυπώνει/τοποθετεί όπου επιθυμεί. Δεν έχει νόημα να μην του δώσεις ένα backup γιατί μπορεί πολύ έυκολα να την κατεβάσει και από έναν browser ή από το account του. Συνήθως σε αυτές τις περιπτώσεις γίνεται κάποιο συμβόλαιο και ξεκαθαρίζοντε οι όροι σχετικά με αλλαγές στην σελίδα.

2) Δυναμική σελίδα
Η δυναμική σελίδα περιέχει πηγαίο κώδικα (source code) ο οποίος μπορεί να κλειδωθεί και να μην δοθεί στον τελικό πελάτη. Σε αυτή την περίπτωση λειτουργεί περίπου όπως και η παραγωγή software: ο πελάτης αγοράζει πχ ένα λογιστικό πρόγραμα το οποίο μπορεί να το εγκαταστήσει οπουδήποτε αλλά δεν μπορεί να αλλάξει ή να επέμβει στον κώδικα του. Σε αυτή την περίπτωση γίνεται ειδικό συμβόλαιο που περιλαμβάνει τους όρους και τις δυνατότητες παραμετροποίησης αλλά και την τεχνική υποστήριξη μετά την αγορά του.

Οπότε στην δική σου περίπτωση δεν έχει σημασία αν θα του δώσεις το backup ή όχι, απλά ΜΗΝ ανεβάσεις το site μέχρι να πάρεις τα χρήματα. Καλό είναι να του το δώσεις (μιας και δεν έχεις να χάσεις τίποτα) γιατί οι πιο πολύ φοβούνται μίας και δεν είναι ένα χειροπιαστό προιόν αλλά μια υπηρεσία που τους φαίνεται "αέρας". Το πιο πιθανό είναι να στο ζητάνε γι αυτό τον λόγο.

monicoula

Εφτιαξα ιστοσελίδα

Δημοσίευση από monicoula » 02 Δεκ 2009 15:50

Φίλοι μου σας ευχαριστώ για τις συμβουλές. Όπως είδα οι γνώμες είναι κάπως διχασμένες επί του θέματος. Τελικά το backup το έδωσα γιατι όπως είπε ο φίλος indefix δεν είχα και τίποτα να χάσω. Ξεχρεώθηκα αμέσως έτσι κι αλλιως οπότε η ανταλλαγή έγινε χερι με χέρι. Όντως πάντως φαίνεται στους περισσότερους αέρας αυτή η υπηρεσία αλλά δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο την επιθυμούν... Τέλος πάντων, μάλλον θα ξαναχρειαστώ μελλοντικά τις συμβουλές σας.

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Εφτιαξα ιστοσελίδα

Δημοσίευση από mechpanos » 30 Δεκ 2009 15:17

Αν και έχει περάσει λίγος καιρός, θεωρώ σωστώ να παραδίδεται στον πελάτη, ό,τι ανεβαίνει και στον server.
Δηλαδή κώδικας (html ή php/asp κλπ όπως απαιτείται για να τρέξει η ιστοσελίδα), φωτογραφίες σε τελική μορφή gif/jpg/png κλπ, όχι όμως επεξεργάσιμα πρωτότυπα π.χ. psd κλπ.
Άλλωστε, αυτά μπορεί να τα πάρει backup ανά πάσα στιγμή από μόνος του και ο ίδιος ο πελάτης, αφού θεωρώ αυτονόητο ότι έχει στην διάθεσή του τους κωδικούς του hosting...
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης