προβλημα σε dreamweaver

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
quenta

προβλημα σε dreamweaver

Δημοσίευση από quenta » 27 Νοέμ 2009 18:58

γεια σας..
ειναι το πρωτο μου post στο site σας οποτε οποτε ελπιζω να ειναι γουρλιδικο και να μπορεσω να λισω το προβλημα μου με την βοηθεια σας...

αντιμετωπιζω ενα προβλημα στο dreamweaver που ενω δεν ειναι τπτ το σοβαρο
γινεται αυτοματα τρομερα εκνευριστικο..
λοιπον τι συμβαινει:

οταν αλλαζω τα page properties το χρωμα του background η προσθετω μια picture ενω στο προγραμμα (desing view) εμφανιζονται κανονικα οτι αλλαγες κανω,οταν σωζω το αρχειο και το κανω preview σε καποιον browser δεν εμφανιζεται καμια αλλαγη την οποια εκανα..ουτε το color,ουτε η picture background εμφανιζεται..
ειναι πολυ εκνευριστικο πραγματικα γιατι δεν με αφηνει να κανω τα πραγματα ετσι οπως ακριβως τα θελω..

εχει κανεις καμια ιδεα για πιο λογο συμβαινει αυτο και τι θα μπορουσα να κανω ετσι ωστε να το διορθωσω?

ααα..το προγραμμα ειναι το adobe dreamweaver CS4..το λεω μηπως και παιζει καποιο ρολο η εκδωση του προγραμματος..

περιμενω οσες περισσοτερες ιδεες και λυσεις μπορειτε να μου δωσετε..
οταν μπορεσω και λυσω το προβλημα θα το αναφερω,καθως και τον τροπο που τα καταφερα

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

προβλημα σε dreamweaver

Δημοσίευση από fafos » 27 Νοέμ 2009 19:52

kane deksi klik ston browser otan vlepeis to preview kai des ston kodika an to url pros ton fakello ton eikonon tou style klp einai sosta..
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

quenta

προβλημα σε dreamweaver

Δημοσίευση από quenta » 27 Νοέμ 2009 20:07

να το source

<html><style type="text/css">
<!--
body {
background-color: #000;
background-repeat: no-repeat;
}
-->
</style>
<body background="../wallpapers/1024-by-768-499766-20070313194606.jpg">
</body>
</html>

παρολα αυτα ουτε το background-color: #000; ουτε η <body background="../wallpapers/1024-by-768-499766-20070313194606.jpg"> εμφανιζονται

στον browser h selida paramenei apla kainh

θα κανω ενα reinstall sto programma μηπως αυτο λυσει το προβλημα γιατι εχω ξενερωσει απιστευτα που δεν μπορω να δουλεψω

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

προβλημα σε dreamweaver

Δημοσίευση από mrpc » 27 Νοέμ 2009 22:10

Εμένα μου δουλεύει, εκτός από το background image φυσικά, αφού δεν το έχω...
Δοκίμασα σε IE και Firefox.
Σίγουρα πάντως δεν έχει να κάνει το πρόβλημα με το DreamWeaver, από τη στιγμή που το source που σου δίνει ο browser είναι αυτό.

quenta

προβλημα σε dreamweaver

Δημοσίευση από quenta » 27 Νοέμ 2009 23:04

apoti katalaba exei na kanei me diko mou lathos me to site..breika auto alla den katafera na bgalo symperasma..an katalabetai eseis peite mou plz kai eksigisteto mou analutika..

the failure of images to appear is a common beginner's mistake. It usually happens when you fail to define a site correctly in Dreamweaver. As a result, the link to the image begins with "file:///", meaning that it's pointing to the image on your hard disk. Once the page is uploaded to remote server, this link no longer works. Links to images need to be relative to the document or the site root, so they look similar to this: "images/mypic.jpg", "../images/mypic.jpg", or "/images/mypic.jpg".

Another common cause is forgetting to upload images to the remote server when you upload the page. If you're using an external style sheet, you also need to make sure that the style sheet is uploaded, and that the link to the style sheet is pointing to the right place.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες