Άτομο ν αναλάβει την δημιουργία ερωτικού site.

ζητάτε υπηρεσίες σχετικά με την κατασκευή σελίδων; (design, web hosting, graphics, web programming).

Συντονιστής: Super-Moderators

Κλειδωμένο
spaikgr

Δημοσίευση από spaikgr » 08 Ιούλ 2003 08:44

Συμφωνώ απόλυτα μ αυτά που λέτε.Πάντως θέλω να πω οτι δεν απευθύνθηκα σε επαγγελματία για καθαρά οικονομικούς λόγους αν και διαπίστωσα οτι τελικά ίσως να ναι η καλύτερη λύση.Και η πιο οικονομική.Προημερών βγήκε ένας τύπος κι άφησε ένα μήνυμα εδώ στο φόρουμ του freestuff στο οποίο έλεγε...''θέλω να φτιάξω ένα site για να κάνω ηλεκτρονικό εμπόριο και θα θελα να μου πείτε πόσο κοστίζει ένα τέτοιο site...'' ξέρετε τι απάντηση πήρε ? ''ρε μεγάλε τι το πέρασες 3 σελίδες 1 ευρώ? να σου τις τυλίξω? έλα μπάρμπα στις 3 σελίδες η μια δώρο....''και σε συνδιασμό με αυτό που ψάχνω κι εγώ έχω να πω πως πραγματικά είστε ερασσιτέχνες και δεν απευθύνομαι σε εσάς αλλά σε συναδέλφους σας.Δηλαδή ένας άσχετος τι θέλετε να σας πεί οτι θέλω 10 σελίδες με τάδε γραφικά άλλες 10 με τάδε δυναμικό περιεχόμενο κτλ.?Απαντήστε, κοστολογήστε επιτέλους τη δουλειά σας έστω με παραδείγματα.Τι πάει να πει τι θέλω?Πρότεινε μου...πές μου αγαπητέ οτι φίλε για ένα portal που θέλεις , πρόγραμμα για web cameras και κατασκευή 1012 σελίδων δεν θα σου πάει κάτω απο 1000.000 ευρώ αλλά καλό θα ήταν να τα πούμε απο κοντά.Επαγγελματίας αυτό είναι.Πρέπει να κοστολογήσετε π.χ τη 1 σελίδα ή να δουλεύετε με την ώρα.Ο καθένας ζητάει οτι γουστάρει και δε το καταλαβαίνω.Ένας γραφίστας θα σου κοστολογίσει με την ίδια τιμή τη κάθε σελίδα άσχετα αν στη μία απο τις δυο βάλει 10 παπαράκια παραπάνω.Οι μοντέρ οι οποίοι κάνουν κι αυτοί δημιουργική δουλειά το ίδιο....οι web designers οτι τους καυλώσει.........

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 08 Ιούλ 2003 09:44

Δεν μπορώ να πω ότι έχεις άδικο… γιατί αυτό που λες γίνετε...
Δεν μπορώ, όμως, να πω και ότι έχεις δίκιο.. εγώ πιστεύω ότι εάν κάποιος πραγματικά ενδιαφερόταν να συμμετάσχει ή να σου κάνει προσφορά (κάτι που δεν ζήτησες τουλάχιστον αρχικά) θα σου είχε στείλει pm και δε θα το έκανε δημοσίως ώστε να μπορούν οι άλλοι να δουν την προσφορά του και να μπορούν να την χτυπήσουν..
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 08 Ιούλ 2003 10:58

oi analoges erotiseis fernoun tis analoges apantiseis. Thelo ilektroniko emporio kai poso paei? Mpes se ena manaviko kai pes thelo ena kilo frouta. Poso paei? an to theoreis auto sovari erotisi tote perimene kai mia sovari apantisi.

Oi anthropoi pou pragmatika endiaferontai ekthetoun to periexomeno tous ston epaggelmatia kai to skopo pou exoun klp. oudepote mpenoun se texnika zitimata. Autos pou rotise auto pithanos den iksere ti einai ilektroniko emporio. I sosti erotisi tha itan: Exo mia tade epixeirisi me tosa proionta klp kai thelo na ti metafero sto Internet. Ti mou proteinete kai poso tha kostisei.

I ena allo eidos erotisis tha itan: Ti einai ilektroniko emporio? Antapokrinetai stis anagkes mou?
---------------------------------------

pistevo oti kaneis apo ta paidia edo den einai epaggelmatias alla erasitexnis me tin ennoia tou erasti tis texnis.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 08 Ιούλ 2003 14:45

cdhyper έγραψε: pistevo oti kaneis apo ta paidia edo den einai epaggelmatias alla erasitexnis me tin ennoia tou erasti tis texnis.
Esi mporeis na niotheis kai erastis kai gomenos kai oti thes me tin fili sou tin texni.
Ego (kai polloi alloi) aisthanomai oti asxoloumai sovara kai epagelmatika me to antikeimeno...

spaikgr

Δημοσίευση από spaikgr » 08 Ιούλ 2003 15:25

Εσένα chaos, βλέποντας ακόμη κι ένας άσχετος ή γνώστης τα στα site που έχεις ανεβάσει βλέπει οτι είσαι επαγγελματίας .Δε μιλάω όμως για σένα, το είπα για άλλους. :D

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 08 Ιούλ 2003 19:02

giati diladi o erastis den einai sovaros? :kaloe:

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 08 Ιούλ 2003 19:09

Eipa.. esi mporeis na goustareis kai tin texni kai 'opia' thes.

To an eisai sovaros den tha fanei apo ayto... alla apo alla pragmata...

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 08 Ιούλ 2003 19:48

a bravo. epomenos to zitoumeno einai i sovarotita kai oxi o epaggelmatismos.

de simvadizoun pantote auta ta 2

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 08 Ιούλ 2003 21:52

Μερικές φορές φίλε cha0s (με "0"!!!!) οι ερασιτέχνες παράγουν καλύτερο αποτέλεσμα απο τους επαγγελματίες.Η διαφορά τους έγγειται στο γεγονός οτι οι ερασιτέχνες το κάνουν για δίκη τους ευχαρίστηση-για να μην πω άλλη λεξούλα-ενώ οι επαγγελματίες για βιοποριστικούς λόγους.Δυστυχώς συγχέεται η λέξη "επαγγελματισμός" με το καλό αποτέλεσμα.Όμως δεν είναι πάντα έτσι.Πάντως o spaikgr έπρεπε απο την αρχή να ζητήσει ατομο να αναλάβει τη δημιουργία της σελίδας του αλλά να ξεκαθαρίσει οτι είναι διατεθειμένος να πληρώσει.Κανείς δεν κάνει στη σημερινή εποχή κάποιο έργο χωρίς να αποσκοπεί σε κέρδος.

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 08 Ιούλ 2003 22:05

me 5000 euro to kavw egw kai erasitexvika kai oti 8elete
aaa pou eiste
kavw doro kai eva metasximatisti
kai to stelvw to site me courier opou 8elete
(fisika n epibarivsi gia to baros tou dematos eivai plirotea apo tou paralipti)
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 08 Ιούλ 2003 22:11

An ayto pou ekanes kapote apo hobby to kaneis epaggelma tote den isxiei ayto pou les.

An to kaneis mono kai mono epidi akouses oti exei fraga (exo 10ades paradeigmata apo eteries kai atoma pou tin eidan etsi) tote nai o erasitexnis tha kanei 30000 fores kaliteri douleia.

cdhyper i sovarotita den einai to zitoumeno.
O epagelmatismos einai. Ama den xereis na xeiristeis sosta ena thema (epagelmatika) ti na tin kaneis tin sovarotita?

Kai gia na min mperdeuomaste ti akrivos ennoeis "sovarotita"? Ston xaraktira tou atomou ? Stin douleia tou? Se ti ?

Oti den simbadizoun ayta ta 2 simfono alla oxi sto oti i sovarotita einai to zitoumeno.

Kai na sou po to exis paradeigma: Esto oti enas o opios den exei epagelmatismo analavei ena project kai einai sta @@ tou kai den simperiferetai epagelmatika os pros tin oloklirosei tou project, esi ti les tha tin niaxei tin 'x' eteria pou ton dialexe an einai sovaros i oxi i an kanei tin douleia tou sosta?
Sigoura i proti entiposi pou tha paroun tha einai apo tin sovarotita pou tha exei alla den pezei rolo stin douleia tou ayto....

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 08 Ιούλ 2003 22:18

Cha0s έγραψε:
An ayto pou ekanes kapote apo hobby to kaneis epaggelma tote den isxiei ayto pou les.
Τότε εισαι επαγγελματίας.Αλλά μετά βλέπεις ψυχρά την εργασία και κοιτάς μόνο πως θα πάρεις την αμοιβή.Δυστυχώς
An to kaneis mono kai mono epidi akouses oti exei fraga (exo 10ades paradeigmata apo eteries kai atoma pou tin eidan etsi) tote nai o erasitexnis tha kanei 30000 fores kaliteri douleia.
Καλά αυτές είναι αστα να πάνε.Προσλαμβάνουν μερικούς που ξέρουν και νομίζουν πως κάτι είναι.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 08 Ιούλ 2003 22:21

Ok afou se pianei toso ponopsixia gia aytous pou to blepoun epagelmatika katse kanta ola sto tsampa esi gia na min to deis pote psixra

:kaloe: :kaloe: :kaloe: :kaloe: :kaloe: :kaloe: :kaloe: :pint: :pint:

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 08 Ιούλ 2003 22:31

Cha0s[quote] έγραψε:Ok afou se pianei toso ponopsixia gia aytous pou to blepoun epagelmatika katse kanta ola sto tsampa esi gia na min to deis pote psixra
Ποτέ δε θα έκανα κάτι τσάμπα για άλλον.Εκτός απο κάποιο φίλο.Σε ένα φίλο μου έφτιαξα μια σελίδα ως "ΥΠΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ".Αλλά για άγνωστο ποτέ.Αν θέλει εργο θα πληρώσει.Ο τσάμπας πέθανε.Εσύ απ'ότι είδα έχεις φτιάξει πολύ καλή σελίδα και είσαι και νέος (όχι δεν είμαι γέρος απλώς μεγαλύτερος απο σενα!!!)Αν απο την ευχαριστηση του κερδίζεις και χρήματα ακόμα καλύτερα.Αλλά χαρακτηριστικό παράδειγμα επαγγελματια είναι αυτό που είπες για τις εταιρείες.Μυριστικαν φράγκο και "μπίκαν" στο κόλπο.Αυτοί δεν είναι ερασιτέχνες αλλα ψυχροί επαγγελματίες.
Να σημειώσω εδώ οτι εγω δεν είμαι σε επίπεδο όπως εσύ να φτιάχνω καλές σελίδες.Μια για μένα και μία για το φίλο μου έφτιαξα και πολύ είναι

[/quote]

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 08 Ιούλ 2003 22:56

Aytoi pou miristikan fraga kai mpikan einai ASXETOI apo to eidos kai den einai psixri epagelmaties alla psixroi apateones.

Isos einai baria ayta pou leo alla ayta pou leo mporo na ta apodeixo me paradeigmata me onomata dieythinsis ktl...

Fisika den ta leo public giati den einai aytos o skopos sto sigekrimeno thema (pou exei bgei off topic edo kai ora :P )

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Υπηρεσιών διαδικτύου”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες