Εισαγωγή (καταγραφή) εισερχομένων κλήσεων μέσω browser

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
pc help

Δημοσίευση από pc help » 30 Νοέμ 2009 12:54

Παιδιά καλημέρα.

Δεν ξέρω αν έπρεπε να δημοσιεύσω την ερώτησή μου σε αυτή την ενότητα. Αν πάει κάπου αλλού , απλά μεταφέρτε τη.

Θέλω να φτιάξω μια εφαρμογή , στην οποία θα καταγράφονται χειροκίνητα οι εισερχόμενες κλήσεις που γίνονται στο γραφείο. Δηλαδή ένα άτομο θα έχει αναλάβει να καταχωρεί μέσω κάποιας φόρμας τις σημαντικές κλήσεις που έγιναν κατά τη διάρκεια της ημέρας . Τα στοιχεία που θα εισάγονται θα είναι το ονοματεπώνυμο του καλούντος, το τηλέφωνό του, η ώρα που κάλεσε και κάποιες σημειώσεις για το τι ήθελε.

Τώρα, αυτή η εφαρμογή θα με βόλευε αφάνταστα αν "έτρεχε" σε κάποιον browser ώστε τα στοιχεία να φαίνονταν και από άλλους υπολογιστές.

Κάποια ιδέα για το πώς μπορώ να κάνω κάτι τέτοιο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 30 Νοέμ 2009 13:28

Απλές φόρμες είναι και πίνακες είναι με τα πεδία που ήδη μας περιέγραψες. Αν ξέρεις να γράφεις κώδικα σε κάποια σκιπτογλώσσα π.χ. php και τα βασικά για βάσεις δεδομένων π.χ. mysql θα μπορέσεις εύκολα να το κάνεις. Ένα οποιοδήποτε παράδειγμα μια απλής εφαρμογής αν δεις κάνει αυτό που θέλεις. π.χ. μια εφαρμογή για τα παλιά καλά guestbooks: http://www.php-mysql-tutorial.com/wikis ... mysql.aspx

Που ακριβώς κολλάς για να σε βοηθήσουμε;

Αυτό που περιγράφεις το έχουμε υλοποιήσει στο CRM μας ( CRMLogic )
Εικόνα
αλλά δεν συνεργάζεται με τηλεφωνικά κέντρα (Call Center Integration) .

pc help

Δημοσίευση από pc help » 30 Νοέμ 2009 13:43

dimsis ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Βασικά δεν θέλω να συνεργάζεται με κάποιο κέντρο. Θέλω η εισαγωγή να γίνεται καθαρά χειροκίνητα.

Αυτό που χρειάζομαι υποθέτω πως είναι πολύ πιο απλό από αυτό που μου λες. Δε χρειάζομαι διαχείριση πελατολογίου. Απλά θέλω κάποιες κλήσεις (οι σημαντικές) να καταγράφονται και να φαίνονται όταν ανοίγω τον browser σε κάποια συγκεκριμένη σελίδα.

Βασικά, δεν γνωρίζω από προγραμματισμό ούτε από κατασκευή σελίδων, πέραν πολύ λίγων πραγμάτων μέσω joomla. Το μόνο που θέλω είναι ένα μονοπάτι που θα πρέπει να ακολουθήσω και τα υπόλοιπα θα τα προσπαθήσω με διάβασμα και δοκιμές.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 30 Νοέμ 2009 14:02

Κατέβασε το XAMPP Lite (direct download link) που είναι και portable και σου δίνει ένα LAMP περιβάλλον να δουλέψεις και δοκίμασε τον κώδικα από το link του guestbook που σου έδωσα πιο πάνω.
Ξεκίνα δημιουργώντας τη βάση δεδομένων σου με έναν πίνακα με τα πεδία που μας περιέγραψες και έπειτα ένα connect στην database σου μέσα από php και μια απλή σελίδα με μια φόρμα που κάνει insert στην βάση δεδομένων.
Από τη στιγμή που δεν γνωρίζεις από προγραμματισμό αλλά θέλεις να κάνεις μια εφαρμογή, θα πρέπει να ρίξεις καλό διάβασμα. ΑΝ όχι online tutorials, ebooks, manuals, τότε αγόρασε κανένα καλό βιβλίο για php και mysql που είναι και οι πιο διαδεδομένες και ξεκίνα τα πειράματα σου. Αν κάπου κολλήσεις εδώ είμαστε να σε βοηθήσουμε.
Tutorials υπάρχουν πάρα πολλά που από μια φόρμα εισάγεις δεδομένα σε έναν πίνακα μιας βάσης δεδομένων. Ένα απλό search να κάνεις θα βρεις αρκετά.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες