Προβλημα με την εκκινηση PC

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
frying pal
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από frying pal » 30 Νοέμ 2009 19:16

Υπολογιστης φιλου εχει το εξης προβλημα: Πατωντας να εκκινησει δειχνει να μην ανταποκρινεται δε φορτωνει BIOS και τπτ. Παρολα αυτα αν περιμενεις λιγα λεπτα 'η αν κανεις reset ξεκινα κανονικα.
Ο δισκος ηταν γεματος με ιους, καθαριστηκε. Επίσης αντικαταστηθηκε η μπαταρια της μητρικης. αλλα το προβλημα παραμενει.
Τι πιστευεται να φταιει; Να κανω flash το ΒΙΟS και γενικα φταιει η μητρικη 'η εχει σχεση με το δικσο και τους ιους;
Ευχαριστω.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 01 Δεκ 2009 10:15

Πολύ καλή σου μέρα :D
Όμως μας στενοχωρείς, καθώς μας δυσκολεύεις πολύ στο να σε/σας βοηθήσουμε :(
Μιας και ανοίξατε το κουτί, διαβάστε και γράψτε μας, μάρκα και μοντέλο της μητρικής κάρτας.
Επίσης θα θέλαμε τα ίδια για οποιαδήποτε add-on κάρτα που βρίσκεται πάνω στη μητρική, τι μνήμες έχετε βάλει, πώς τις έχετε βάλει...
Γενικά, εσείς μπορεί να έχετε το μηχάνημα μπροστά σας, και έχοντας πλήρη εποπτεία του προβλήματος/συμπτωμάτων μπορεί να τα θεωρείτε όλα προφανή! Πλην όμως δεν είναι για μας! :P
Γι'αυτό, όσες περισσότερες, λεπτομερέστερες και περιγραφικότερες πληροφορίες μας δώσετε, τόσο περισσότερο θα μπορέσουμε να πλησιάσουμε στο πρόβλημά σας, ώστε να προσπαθήσουμε να σας δώσουμε βοήθεια/λύση :P
Σαν σε Τεχνική Έκθεση αναλύστε σε μεγάλο βάθος τη σύνθεση του PCιού σας, όπως και τι λειτουργικό δουλεύει (Windows, Linux κλπ) πάλι με λεπτομέρειες.
Περιμένουμε νεότερα :wink:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
frying pal
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από frying pal » 01 Δεκ 2009 15:24

Επειδη δεν ειναι δικος μου δεν γνωριζω τη μαρκα της μητρικης. Αυτο που ξερω ειναι οτι ειναι pentium 4 sta 3,2, μονο 512Mb μνημη και νομιζω την αρχαια FX5200 για γραφικα. Τρεχει windows (Home!) και γενικα δεν εχει γινει καμια προσφατη αλλαγη στο hardware.
Θα κοιταξω το ονομα της μητρικης και θας σας πω.

intelcore2
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από intelcore2 » 01 Δεκ 2009 18:59

Εγώ θα κοίταζα πρώτα το motherboard για φουσκωμένα πυκνωτάκια και μετά το τροφοδοτικό

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 02 Δεκ 2009 09:19

frying pal έγραψε:Επειδη δεν ειναι δικος μου δεν γνωριζω τη μαρκα της μητρικης. ...........
Θα κοιταξω το ονομα της μητρικης και θας σας πω.
intelcore2 έγραψε:Εγώ θα κοίταζα πρώτα το motherboard για φουσκωμένα πυκνωτάκια και μετά το τροφοδοτικό.
Κι επειδή τα περισσότερα -αν όχι όλα- συγκλίνουν σ'αυτό που γράφει ο intelcore2:
Το γεγονός ότι έχετε ήδη ανοίξει μιά φορά το κουτί είναι πέρα από κάθε αμφιβολία (αλλάξατε μπαταρία :P ). Η μάρκα και το μοντέλο της μητρικής, σχεδόν πάντα είναι φάτσα μόστρα κάπου στη μέση της (να διαφημίσουμε λίγο και το σπίτι μας). Οπότε, αν υπάρχει πολλή σκόνη, μετά από ένα γερό ξεσκόνισμα θα δεις κι εσύ την πληροφορία αυτή.
Πάντως μ'ένα σπρέϋ αέρα, αν δεν έχεις κομπρεσσεράκι-φυσερό, ξεσκόνισε γενικότερα τη μητρική. Αυτό θα σου χρησιμέψει, για να δεις καλύτερα τα "φουσκωμένα πυκνωτάκια", που σου προτείνει ο intelcore2. :wink:
Για να απενοχοποιήσεις τον δίσκο με πιθανούς ιούς, δεν έχεις παρά να βάλεις είτε έναν ελεγμένο, από άλλο PC, πχ το δικό σου.
Άσχετα από τις νέες συσκευές που θα βρουν τα Windows, -αν ξεκινήσουν-, αν ο PCς ξεκινήσει με τον δικό σου δίσκο (για παράδειγμα), ή με κάποιον κενό για νέα εγκατάσταση Windows, τότε μάλλον έφταιγε ο δίσκος. Αν δεν ξεκινήσει, και παρουσιάσει τα ίδια συμπτώματα, καταλαβαίνεις ότι μόλις απενοχοποιήθηκε ο δίσκος :wink:
Προσωπικά, όπως -ίσως- κι ο intelcore2, θεωρώ μάλλον απίθανη την εμπλοκή του δίσκου... Αλλά και πάλι ποιός ξέρει :question: :-? :question:
Αν έχουν δει τα μάτια μου 'κουφές' περιπτώσεις :o :o
Έτσι, για να πάρεις μυρωδιά από τα 'κουφά' του μαγικού κόσμου των PCδων κοίταξε αυτό: [Ενημέρωση] Μου Συνέβη Κι Αυτό!!!!
PC-Ponemenos
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες