Η σελίδα έχει αναφερθεί ως κακόβουλη! - firefox

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
mgiota
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mgiota » 30 Νοέμ 2009 21:09

Γεια σας παιδιά,

ένας πελάτης σήμερα με ειδοποίησε ότι η σελίδα του χαρακτηρίστηκε ως κακόβουλη και αποκλείστηκε από τη google. Κατέβασα το site και απ'οτι είδα κάποιος όντως το "χάκεψε". εγώ να διευκρινίσω είμαι η προγραμματίστρια του site, (συγκεκριμένα άλλος το έκανε άρα εγώ πρέπει να βγάλω το φίδι από την τρύπα).

ΈΧΩ 2 απορίες: Η πρώτη είναι η εξής: εγώ καθάρισα τον κώδικα και τον ανέβασα με ftp, από δω και πέρα όμως είναι πρόβλημα hosting ε; από τη στιγμή δηλαδή που μολύνθηκε θα πρέπει οπωσδήποτε να ζητήσω να μου αλλάξει κωδικούς ο διαχειριστής του hosting; Μίλησα μαζί του αλλά μου λέει ότι δεν μπορεί να αλλάξει κωδικό. Μήπως μου λέει ότι ναναι; Επίσης του ζήτησα backup της βάσης γιατί δεν μπορώ να μπω στο cpanel αλλά τζίφος. Ένας διαχειριστής hosting δεν έχει πρόσβαση σε όλες τις βάσεις που φιλοξενεί;

Η δεύτερη ερώτηση: Μόνο στον firefox μου συμβαίνει αυτό. Για ποιο λόγο; Θα πρέπει να κάνω αίτημα επανεξέτασης στη google για να ξαναδείξει το site στον firefox, παρ'όλο που το site που είναι τώρα στον ftp είναι καθαρό; Απ'ότι διάβασα παίρνει βδομάδες αυτό. Μπορεί κάποιος που του έτυχε να μου πει τι έκανε;

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 30 Νοέμ 2009 21:21

an den allakseis tous kodikous tou ftp se ligh ora poly pithanon na deis kai pali ton kakovoulo kodika..

an allakseis ftp kodikous kai eisai sigourh gia ton katharismo ton selidon.. pas sto google> webmasters... dhloneis to site kai zhtas epaneksetash gia ton kakovoulo kodika... auto pairnei 2-5 ores to poly mexri na to diorthosei o googlhs..

an o pelaths sou diafhmizotan sto google me google ads tha prepei na kaneis ksexoristh aithsh epaneksetashs tou site sthn google ads giati den tha emfanizontai oi diafhmiseis..
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

mgiota
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mgiota » 01 Δεκ 2009 03:30

ok s'eyxaristw. me voithises poly.

syggnwmi pou kanw xazi erwtisi apla thelw na eimai 100% sigouri: mexri na xeblockarei i google to site (efoson fysika exw katharisei kwdika kai exw allaxei kwdikous ftp) den mporw na dw apotelesma swsta; rwtaw gia na xerw oti apo pleyras mou exw kanei ayto pou prepei.

kai pali thanks.

mgiota
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mgiota » 01 Δεκ 2009 11:22

Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Τώρα που άνοιξα τις μολυσμένες σελίδες με dreamweaver για να τις επεξεργαστώ υπάρχει κίνδυνος να μολύνθηκε ο υπολογιστής μου;

Άβαταρ μέλους
Burned4
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Burned4 » 01 Δεκ 2009 13:57

Όχι δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση.

Αυτό που γίνεται συνήθως όταν μολύνουν τις σελίδες ενός site είναι να προσθέσουν κάποιο iframe που δεν φαίνεται και απο κεί να τρέχουν δικές τους σελίδες/κώδικα.

Επίσης μπες οπωσδήποτε και δήλωσε το site σου στο Google Webmaster tools, όπως σου είπε και ο fafos, δες ποιες σελίδες έχουν το πρόβλημα και αφού τις διορθώσεις ζήτα επανεξέταση.
You can do anything, but not everything.

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 01 Δεκ 2009 21:28

Μερικά ΤΙPS ειδικά αν πρόκειται για iframe.

1. Ψάξε πολύ καλά τον κώδικα όλης της σελίδας και ειδικότερα για αρχεία .js και αρχεία που έχουν μπροστά τελεία όπως πχ το .htaccess (κάτι σαν .κατι.php ή .κατι.js).
2. Θα σε βοηθήσει η ημερομηνία τελευταίας ενημέρωσης του αρχείου στο FTP.
3. Άλλαξε τα δικαιώματα των αρχείων index, default, main σε 444, αυτό θα αποτρέψει την αλλαγή του αρχείου από robot ή κρυμμένα αρχεία .js.
4. Αλλάξε οπωσδήποτε τους κωδικούς πρόσβασης FTP, του διαχειριστή του domaiin και της ΒΔ.
5. To avast είναι πολύ καλό στο να ελέγχει τις ιστοσελίδες που επισκέπτεσαι και σε ειδοποιεί άμεσα αν έχουν πρόβλημα, ανεξάρτητα αν το καταλαβαίνει ο browser ή όχι.
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες