Ένα πρωτόγονο CMS χωρίς db που ενημερώνει μια include σελίδα

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
pimpogio

Δημοσίευση από pimpogio » 08 Φεβ 2011 20:34

dimsis έγραψε:pimpogio η sqlite υποστηρίζεται στα περισσότερα shared hosting περιβάλλοντα; αν ναι, και εφόσον είναι αυτό που δηλώνει και το όνομα της (lite δηλαδή), why not...

Diafh-mysths Δεν έχω ρίξει πολύ προγραμματισμό, πειραματιζόμουν με την php και έκανα ότι έκανα σε μικρό χρονικό διάστημα. Αν δεις όλα τα μηνύματα ο bouzouste έχει κάνει μια παραλλαγή του cms και με database και εγώ το σκεφτόμουν αλλά έμεινα στις σκέψεις. Κάποια στιγμή που θα 'χω όρεξη μπορεί να γίνει και αυτό πάντως.
η sqlite θεν θελει server ειναι σε αρχειο πχ database.db και ναι υποστηριζετε απο τους hosts ...
ειναι αυτο που θες... κατεβασε το navicat sqlite το τζαμπα http://download.cnet.com/Navicat-Lite-F ... 70715.html και φτιαξε την βαση σου.
Ειναι το standar για τετοιες εφαρμογες και ειδικα desktop εφαρμογες ... και δεν θα ειναι ποια πρωτόγονο το cms αλλα lite
Επισης σου προτεινω PDO για προσβαση απο php αν και δεν υποστηριζετε το PDO απο ολους τους hosts

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 08 Φεβ 2011 22:58

Κατάλαβα, οπότε μετά την ψάχνω εδώ: http://php.net/manual/en/ref.pdo-sqlite.php
και σε παραδείγματα ή κάνα βιβλίο.
Ενδιαφέρουσα φαίνεται η πρόταση, μακάρι να βρω λίγο όρεξη και χρόνο να πιάσω την version "0.6.9 fiki fiki" που έλεγα από τότε που έπαιζα με το primitiveCMS, αν και θέλω να παίξω λίγο και με το yii framework που μου τράβηξε το ενδιαφέρον, να το πιάσω με τη μια στην πράξη να φτιάξω ένα site να δω τι παίζει....
ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΤΕ! ... η αίτηση που έκανα στον Θεό να αυξήσει το 24ωρο σε 40ώρες, ακόμα είναι pending...

el02154

Δημοσίευση από el02154 » 04 Δεκ 2011 08:21

Και γω θα ξεκινήσω να παλεύω να το μετατρέψω σε SQL driven σιγά σιγά. Αν με προλάβει κανείς ευπρόσδεκτος. Επίσης ξέρει κανείς αν μπορώ κάπου να βρω μια πιο γκλαμουράτη έκδοση του FCKEditor;

Άβαταρ μέλους
geoki

Δημοσίευση από geoki » 05 Δεκ 2011 00:39

el02154 έγραψε:ξέρει κανείς αν μπορώ κάπου να βρω μια πιο γκλαμουράτη έκδοση του FCKEditor;
Πιο καινούρια θα βρεις Εδώ. Είναι ο ckeditor.
Πιο γκλαμουράτος δε νομίζω να είναι. Στην αρχή μου φάνηκε πολύ πιο άσχημος από τον fck, τώρα με λίγο λίφτινγκ και μια άλλη σειρά εικονιδίων, μ αρέσει ολοένα και περισσότερο.

panosru
WebDev Moderator

Δημοσίευση από panosru » 05 Δεκ 2011 02:38

Προσωπικά προτιμώ τον tinyMCE

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 05 Δεκ 2011 11:49

panosru έγραψε:Προσωπικά προτιμώ τον tinyMCE