Ψαχνω,στελνω αλλα...

Ψάχνετε για δουλειά; Καταχωρήστε το βιογραφικό σας εδώ.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
loxy

Ψαχνω,στελνω αλλα...

Δημοσίευση από loxy » 02 Δεκ 2009 12:49

Εχω 2 μηνες που απολυθηκα απο το στρατο , ορκιζομαι αυριο αλλα δε βλεπω πλεον αισιοδοξα τα πραγματα στο τομεα της εργασιας.
Καταρχην, να ενημερωσω οτι δεν εχω portofolio ( πως να εχω αλλωστε , αν δεν μου εμπιστευονται -εστω μικρες - δουλειες ;;; ) .
Εχω στειλει το βιογραφικο μου σε πανω 50 εταιρειες της Β. Ελλαδας .Εχω περασει ηδη 2 συνεντευξεις ( με αρνητικα αποτελεσματα ) σε εταιρειες Web development στις οποιες το μονο που εχω να εκθειασω προγραμματιστικα ειναι η πτυχιακη μου εργασια με χρηση ΗΤML, PHP, MySQL και χρηση css .
Το Γραφειο Διασυνδεσης του ΤΕΙ μου εχει απογοητευτικες ( κατα 95% ) θεσεις σε σχεση με τις σπουδες μας και σκεφτομαι σοβαρα πλεον , το ενδεχομενο να δουλεψω σερβιτορος - προσωρινα :roll: - σε ταβερνα ,αν και η αληθεια ειναι οτι ντρεπομαι μιας και οι γονεις μου με στηριξαν αυτα τα χρονια οικονομικα.

Αυτη ειναι η πραγματικη εικονα που συνανταει ενας αποφοιτος τμηματος Πληροφορικης ;

Υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω ;

Να συμπληρωσω οτι ελαχιστοι συμφοιτητες μου ασχολουνται τελικα με αυτο που σπουδασαν.Πωλητες , χρηση απλων λογιστικων φυλλων ειναι καποια ενδεικτικα παραδειγματα.

1host
Επικοινωνία:

Ψαχνω,στελνω αλλα...

Δημοσίευση από 1host » 02 Δεκ 2009 12:54

Καλησπέρα,
Γιατί δεν κάνεις κάποια sites για φίλους/συγγενείς ώστε να έχεις να δείχνεις;
Σίγουρα θα σε ανεβάσει αυτό!
1HOST Υπηρεσίες Φιλοξενίας | Ανανεωμένες υπηρεσίες & υποδομή σε συνδυασμό με εξειδικευμένο support. www.1host.gr
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ψαχνω,στελνω αλλα...

Δημοσίευση από ThyClub » 02 Δεκ 2009 12:58

Μην περιμένεις να πάρεις δουλειές χωρίς να έχεις κάνει κάτι να το παρουσιάσεις... Φτιάξε δικά σου site βάλε μεράκι και καινοτομία και παρουσίασε τα. Οι δουλειές θα έρθουν μετά...

Βασικά πιάσε και δουλίτσα σαν σερβιτόρος. Η δουλειά δεν είναι ντροπή

Άβαταρ μέλους
loxy

Ψαχνω,στελνω αλλα...

Δημοσίευση από loxy » 02 Δεκ 2009 13:03

Καλησπερα,

δυστυχως ολοι ειναι επιφυλακτικοι με την ιδεα ενος site , μιας και ζω σε επαρχιακη πολη.
Υπαρχουν παραδειγματα προσεγγισης πλουσιων επιχειρησεων , οι οποιες προτεινουν το "τζαμπα" ή ακομα απορριπτουν πολυ συμφερουσες για αυτους προτασεις.

Ξερω οτι στην αρχη ,δουλευοντας μονος μου , οτι πιθανον να δουλεψω τζαμπα αλλα ουτε αυτο φαινεται να δελεαζει επιχειρηματιες.
Οι περισσοτεροι θεωρουν την ιδεα κατασκευης ενος site , πεταμενα λεφτα ...
ThyClub έγραψε:Μην περιμένεις να πάρεις δουλειές χωρίς να έχεις κάνει κάτι να το παρουσιάσεις... Φτιάξε δικά σου site βάλε μεράκι και καινοτομία και παρουσίασε τα. Οι δουλειές θα έρθουν μετά...

Βασικά πιάσε και δουλίτσα σαν σερβιτόρος. Η δουλειά δεν είναι ντροπή
Φυσικα , δεν ειναι ντροπη η δουλεια αλλωστε δουλευα ως σερβιτορος σε ταβερνες αρκετο καιρο.Τοσα χρονια ομως ,βοηθουσε πολυ ο father ( η αληθεια να λεγεται ) για να κανω κατι καλυτερο...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος loxy την 02 Δεκ 2009 13:07, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ψαχνω,στελνω αλλα...

Δημοσίευση από ThyClub » 02 Δεκ 2009 13:06

Δεν κατάλαβες... Δεν χρειάζεται να κάνεις σελίδες αλλονών. Μπορείς να κάνεις δικές σου

Άβαταρ μέλους
telas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ψαχνω,στελνω αλλα...

Δημοσίευση από telas » 02 Δεκ 2009 14:22

Δυστυχώς στην επαρχία τα πράγματα είναι όπως τα λέει ο φίλος.

Οι επιχειρήσεις αδυνατούν να δουν συμφέρον μέσα από το internet, λίγοι από αυτούς κάνουν απλά για να λένε πως έχουν μια σελίδα στο net και ας είναι όπως ν'αναι, ακόμη λιγότεροι είναι αυτοί που βλέπουν μπροστά και πάλι δεν θέλουν να σπαταλήσουν πολλά.

Και μετρημένοι στα δάκτυλα είναι αυτοί που ξέρουν τι θέλουν και είναι διατεθειμένοι να πληρώσουν το αντίστοιχο.

Υπάρχουν και οι τζαμπατζίδες βέβαια με πολύ λίγα χρήματα να παίρνουν πολύ καλό αποτέλεσμα και εκεί θέλει προσοχή διότι τα νέα κυκλοφορούν γρήγορα σε μικρές κοινωνίες.

Θέλω να πω δεν μπορείς να χρεώνεις ένα απλό site 100 euro σε έναν και 1000 σε άλλον διότι αυτά μαθαίνονται. Πρέπει να κρατήσεις σταθερή τιμολογιακή πολιτική και να κάνεις παζάρια μέσα στα όρια.

Θα πρέπει να βρεις την χρυσή τομή σε αυτό.

Αρχικά προτείνω τα εξής:

Δημιούργησε ιστοσελίδες δωρεάν σε κοντινούς συγγενείς με σοβαρές επιχειρήσεις
και ζήτησε τους μόνο τα έξοδα του hosting 100 - 200 euro

Κάνε καλή δουλειά και βάλε μεράκι διότι αυτό θα είναι και το promotion σου.
Είναι σύνηθες φαινόμενο οι computerάδες να μην είναι τόσο επικοινωνιακοί αλλά και να είναι υπάρχουν άνθρωποι που κάνουν την δουλειά των δημοσίων σχέσεων, προτείνω λοιπόν να βρεις κάποιον συνεργάτη(ες) που να είναι σχετικά γνωστός στην κοινωνία να έχει μπλαμπλα αλλά να είναι και σοβαρός, ο οποίος θα αναλάβει να βρίσκει πελάτες, με ένα καλό ποσοστό ανα πελάτη δεν θα βγεις χαμένος και θα μπορείς να επικεντρωθείς σε αυτό που κάνεις καλύτερα.

Οne man team δεν παίζει, σου το λέω από τώρα.

Προσπάθησε να κάνεις ένα δικό σου site με καλό περιεχόμενο έτσι ώστε να αποκτήσεις κύρος, κάνε ένα δυνατό portal για την πόλη σου και αυτό θα βοηθήσει.

Αρχικά θα μπορούσες να προσφέρεις δωρεάν διαφήμιση στο portal σου σε όλους τους πελάτες που κάνουν ιστοσελίδα σε εσένα για να τους δελεάσεις.

Μη τα παρατάς αλλά θα πρέπει να ξέρεις πως ειδικά στην επαρχία από κατασκευή ιστοσελίδων δεν ζεις, ειδικότερα εαν ξεκινάς τώρα.

Οι περισσότεροι θεωρούν ιστοσελίδα τους το group στο facebook. (Ναι, έλεος)

Επίσης να προτείνω κάτι ακόμη, θα πας στο επιμελητήριο και θα πάρεις την λίστα με της επιχειρήσεις του νομού, σίγουρα θα ξέρεις ποιος είναι ο καθένας και τι ρόλο βαράει και κάνε ένα ξεσκαρτάρισμα χώρισε την λίστα σε "μεγάλες" επιχειρήσεις "μεσαίες" και "μικρές" φτιάξε 3 διαφορετικά πακέτα προσφορών για κάθε μια από τις κατηγορίες ένα ακριβό με τα πάντα όλα ένα μεσαίο και ένα φθηνό.

Καλό θα ήταν να έχεις και παραδείγματα για όλα αυτά τα πακέτα έτσι ώστε να γίνετε κατανοητό στον πελάτη, επίσης ένα φθηνό laptop για παρουσιάσεις είναι must.
Web Design - Δημιουργία Ιστοσελίδας - http://www.computerman.gr/
My Photography - http://www.tilaveridis.com/
Τεχνολογικά προιόντα - http://www.bigbox.gr/

Άβαταρ μέλους
loxy

Ψαχνω,στελνω αλλα...

Δημοσίευση από loxy » 02 Δεκ 2009 15:05

Εισαι αρκετα κατατοπιστικος.
telas έγραψε: Είναι σύνηθες φαινόμενο οι computerάδες να μην είναι τόσο επικοινωνιακοί
Αυτο το παρατηρησει και δεν ξεφευγω απο τον κανονα
telas έγραψε:Οne man team δεν παίζει, σου το λέω από τώρα. ........
..................
Μη τα παρατάς αλλά θα πρέπει να ξέρεις πως ειδικά στην επαρχία από κατασκευή ιστοσελίδων δεν ζεις, ειδικότερα εαν ξεκινάς τώρα.
Δεν ειναι ο σκοπος μου αυτος . Σκοπος μου ειναι να κανω καποια πραγματα στην αρχη , ωστε να προσληφθω πιο ευκολα σε καποια εταιρεια στη Θεσσαλονικη, αφου ειναι πεντακαθαρο οτι χωρις portfolio δεν πας πουθενα.
telas έγραψε:Οι περισσότεροι θεωρούν ιστοσελίδα τους το group στο facebook. (Ναι, έλεος)
:lol:
Σωστος

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Ψαχνω,στελνω αλλα...

Δημοσίευση από burnmind » 02 Δεκ 2009 15:14

Καλησπέρα.

Κατ'αρχήν, δυστυχώς, κανένα πανεπιστήμιο ή ΤΕΙ δε σου δίνει τα απαραίτητα εφόδια για να σταθείς επάξια στον εργασιακό χώρο. Αντίθετα, σου δίνει εναύσματα με σκοπό εσύ ο ίδιος να περάσεις αμέτρητες ώρες στον υπολογιστή σου, σε βιβλία, σε tutorials κλπ, ώστε να εξελίξεις τις ικανότητες και τον εαυτό σου, μόνος σου. Είναι η πικρή αλήθεια, αλλά αν δεν επενδύσεις στον εαυτό σου εσύ ο ίδιος, κανένας άλλος δε θα το κάνει για 'σένα.

Ένα καλό που σου δίνει το ΤΕΙ είναι η 6μηνη πρακτική άσκηση (που μάλλον όμως την έχεις κάνει ήδη), με την προϋπόθεση ότι θα την κάνεις σε μία εταιρεία του χώρου (κι όχι σε μία τράπεζα), κάτι που θα σου δώσει μία μικρή, αλλά απίστευτα σημαντική, εργασιακή εμπειρία.

Για να δημιουργήσεις portfolio, θα συμφωνήσω με τους περισσότερους: Φτιάξε δικά σου sites. Φτιάξε μια μικρή Web εφαρμογή, ένα forum για την παρέα σου, ένα site για ένα φιλικό συγκρότημα, ένα για την ομάδα σου κλπ. Έτσι θα έχεις την ευκαιρία να κάνεις λάθη, να μάθεις από αυτά και να βελτιώσεις αισθητά τις ικανότητές σου. Καμία (σοβαρή) εταιρεία δε θα εμπιστευτεί το site της σε κάποιον που δεν έχει φτιάξει κανένα στη ζωή του και κατά τη γνώμη μου θα πράξει σωστά γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να κάνει σωστή δουλειά.

Παράλληλα, συνέχισε να ψάχνεις για δουλειά. Δύο συνεντεύξεις δεν είναι ικανό νούμερο για να απογοητευτεί κανείς! Μάθε καινούρια πράγματα και πρόσθεσέ τα στο βιογραφικό σου. Προσπάθησε να κάνεις το περιεχόμενο του βιογραφικού σου να είναι σχετικό με τη δουλειά που θέλεις να βρεις. Πχ, αφού στέλνεις για μία θέση Web Developer μη γράψεις ότι ξέρεις να χειρίζεσαι τα Windows, είναι αυτονόητο (εκτός κι αν δουλεύεις σε mac). Επίσης, να είναι ενθουσιώδης γι'αυτό που κάνεις και ειλικρινής (στις συνεντεύξεις).

Αν κάποια στιγμή θεωρήσεις πως δε γίνεται να βρεις δουλειά στο αντικείμενο που θες στην πόλη σου, πάντα υπάρχει η επιλογή να δοκιμάσεις την τύχη σου σε άλλη πόλη, ή ακόμα και χώρα!

Μην απογοητεύεσαι, η αισιοδοξία πάνω απ'όλα! ;-) Φρόντισε μόνο να δουλέψεις σκληρά για να κάνεις τον εαυτό σου καλύτερο, γιατί η αισιοδοξία από μόνη της δεν κάνει τίποτα!

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Ψαχνω,στελνω αλλα...

Δημοσίευση από hik-hok » 02 Δεκ 2009 15:30

loxy έγραψε:Αυτη ειναι η πραγματικη εικονα που συνανταει ενας αποφοιτος τμηματος Πληροφορικης ;
κατ αρχήν να σου ευχηθώ καλή τύχη

Η δικιά μου γνώμη είναι ότι ο κλάδος της Πληροφορικής που διάλεξες να ασχοληθείς έχει μεγάλο ποσοστό ανεργίας το οποίο θα γίνει στο μέλλον ακόμα μεγαλύτερο.

Μόνο η εξειδίκευση και η απόκτηση γνώσεων ΥΨΗΛΟΥ επιπέδου σε κάποιον τομέα ίσως σου προσφέρει κάποια πιθανότητα να βρεις δουλειά.

Διαφορετικά το μείγμα του τύπου "ξέρω από HTML, PHP, SQL" δεν λέει σ έναν υποψήφιο εργοδότη τίποτα.

Υπάρχουν άνθρωποι ειδικοί στις βάσεις οι οποίοι πάντα θα είναι περιζήτητοι , υπάρχουν πραγματικοί γνώστες PHP που πάντα θα έχουν δουλειά οι άλλοι οι ξέρω λίγο απ όλα θα έχουν να ανταγωνιστούν τον ανιψιό του αφεντικού που φτιάχνει σελίδες με 50€.

Πιστεύω ότι τα πράγματα δέν θα γίνουν καλύτερα με τον καιρό, μία λύση που θα είχα να σου προτείνω είναι να κατευθυνόσουν σε άλλον κλάδο της πληροφορικής τις Τηλεπικοινωνίες όπου και οι μισθοί είναι καλοί καί δέν υπάρχουν άνθρωποι με γνώσεις.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
loxy

Ψαχνω,στελνω αλλα...

Δημοσίευση από loxy » 02 Δεκ 2009 17:01

burNMind έγραψε:Κατ'αρχήν, δυστυχώς, κανένα πανεπιστήμιο ή ΤΕΙ δε σου δίνει τα απαραίτητα εφόδια για να σταθείς επάξια στον εργασιακό χώρο.
To εχω υποψιν μου αυτο .Βλεπω συνεχως συμφοιτητες μου με πτυχιο εδω και καιρο ,
με βασικοτατες γνωσεις πανω στον κλαδο ( ms office αντε και λιγο surfαρισμα στο net :o )

Προσπαθω διαρκως να βελτιωνομαι , μαθαινοντας καινουργια πραγματα .

hik-hok έγραψε: κατ αρχήν να σου ευχηθώ καλή τύχη
Ευχαριστω ,κραταω τα υπολοιπα αν και με ενδιαφερει περισσοτερο αυτος ο χωρος .
Πιστευω οτι με οτι και αν καταληξω να ασχολουμαι τελικα, στον ελευθερο μου χρονο θα διαβαζω ή θα γραφω λιγο κωδικα.

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Ψαχνω,στελνω αλλα...

Δημοσίευση από burnmind » 02 Δεκ 2009 17:37

loxy έγραψε:...αν και με ενδιαφερει περισσοτερο αυτος ο χωρος.
Πιστευω οτι με οτι και αν καταληξω να ασχολουμαι τελικα, στον ελευθερο μου χρονο θα διαβαζω ή θα γραφω λιγο κωδικα.
Αφού σε ενδιαφέρει ο συγκεκριμένος χώρος, να επιδιώξεις να ασχοληθείς με αυτόν από την αρχή, έστω κι αν σου πάρει λίγο παραπάνω χρόνο να βρεις κάτι, ώστε να μη στηρίζεσαι μόνο στον ελεύθερό σου χρόνο ώστε να ανεβάσεις τα skills σου, αλλά να έχεις την ευκαιρία να το κάνεις και μέσω της δουλειάς σου. Αν αυτόν τον χρόνο που θα είσαι χωρίς δουλειά, άρα με άπλετο χρόνο (1-2 μήνες για παράδειγμα) τον χρησιμοποιήσεις για να στήσεις από το μηδέν 1-2 εφαρμογές/sites, θα σε βοηθήσουν πάρα πολύ και στο να ανεβάσεις τα skills σου, άλλα και για να έχεις ένα (έστω μικρό) portfolio ώστε να βρεις τη δουλειά που θέλεις.

Επίσης (ξέχασα να το αναφέρω πριν), μη βασίζεσαι μόνο στις αγγελίες. Αφότου δημιουργήσεις ένα portfolio, στείλε ένα e-mail με το βιογραφικό και το portfolio σου σε οποιαδήποτε εταιρεία του χώρου θα σε ενδιέφερε να εργαστείς ώστε να σε έχουν στα υπ' όψιν.

Καλή τύχη κι από 'μένα! :)

Άβαταρ μέλους
loxy

Ψαχνω,στελνω αλλα...

Δημοσίευση από loxy » 02 Δεκ 2009 19:10

Ευχαριστω για τις συμβουλες ... :)

Και κατι ακομα :
Φαινεται πολυ ευγενικη η κινηση μιας εταιρειας να σου στειλει ενα απλο email ( δεν μιλαω για τηλ ) του στυλ "Ευχαριστουμε που διαθεσατε το χρονο σας αλλα δεν επαρκουν τα προσοντα σας ή ψαχνουμε για καποιον με μεγαλη εμπειρια" , ιδιαιτερα οταν εχεις κανει 500 Km για αυτη τη συνεντευξη...

Άβαταρ μέλους
takis1985
Επικοινωνία:

Ψαχνω,στελνω αλλα...

Δημοσίευση από takis1985 » 07 Δεκ 2009 21:36

loxy έγραψε:Εχω 2 μηνες που απολυθηκα απο το στρατο , ορκιζομαι αυριο αλλα δε βλεπω πλεον αισιοδοξα τα πραγματα στο τομεα της εργασιας.
Καταρχην, να ενημερωσω οτι δεν εχω portofolio ( πως να εχω αλλωστε , αν δεν μου εμπιστευονται -εστω μικρες - δουλειες ;;; ) .
Εχω στειλει το βιογραφικο μου σε πανω 50 εταιρειες της Β. Ελλαδας .Εχω περασει ηδη 2 συνεντευξεις ( με αρνητικα αποτελεσματα ) σε εταιρειες Web development στις οποιες το μονο που εχω να εκθειασω προγραμματιστικα ειναι η πτυχιακη μου εργασια με χρηση ΗΤML, PHP, MySQL και χρηση css .
Το Γραφειο Διασυνδεσης του ΤΕΙ μου εχει απογοητευτικες ( κατα 95% ) θεσεις σε σχεση με τις σπουδες μας και σκεφτομαι σοβαρα πλεον , το ενδεχομενο να δουλεψω σερβιτορος - προσωρινα :roll: - σε ταβερνα ,αν και η αληθεια ειναι οτι ντρεπομαι μιας και οι γονεις μου με στηριξαν αυτα τα χρονια οικονομικα.

Αυτη ειναι η πραγματικη εικονα που συνανταει ενας αποφοιτος τμηματος Πληροφορικης ;

Υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω ;

Να συμπληρωσω οτι ελαχιστοι συμφοιτητες μου ασχολουνται τελικα με αυτο που σπουδασαν.Πωλητες , χρηση απλων λογιστικων φυλλων ειναι καποια ενδεικτικα παραδειγματα.
Αρε σειρά και γω πριν 2 μήνες περίπου απολυθηκα και ψάχνψω και μάλλον θα πάω να δουλέψω σε cinema και το ίδιο πρόβλημα είχα στην επαρχία και πλέον όπως είπε κάποιος πριν, νομίζουν ότι ένα group στο facebook ή ένα blog στο blogspot είναι καλύτερο γιατί απλά είναι τσάμπα. 306 σειρά είσαι;

Άβαταρ μέλους
loxy

Ψαχνω,στελνω αλλα...

Δημοσίευση από loxy » 08 Δεκ 2009 02:38

306 , ναι... :D

Καλη προσπαθεια να εχουμε !

klix

Ψαχνω,στελνω αλλα...

Δημοσίευση από klix » 05 Ιαν 2010 08:52

Δυστυχώς δεν έχετε άδικο για την επαρχία. Κι εγώ γι αυτό το λόγο μετακόμισα στην Αθήνα λίγο πριν πάρω το πτυχίο μου - ευτυχώς αν και μακρυά απο τη σχολή μου το πήρα :P - για να μπορέσω να δουλέψω.
Γενικά με το που ήρθα στην Αθήνα υπήρχε και υπάρχει αρκετή κινητικότητα όσον αφορά θέσεις εργασίας αλλά εγώ προς το παρόν είμαι στην εκπαίδευση και επειδή υπάρχουν πιθανότητες να είμαι εξωτερικό απο του χρόνου δεν το κυνηγάω για υπάλληλος σε εταιρεία. Προτιμώ στο φροντιστηριάκι και παράλληλα freelancer απο το σπίτι. Ψάξτο και εσύ αν ψήνεσαι,εντάξει,εταιρείες ακόμη δεν μπορείς να πλησιάσεις,αλλά μέχρι να φτιάξεις το portfolio σου αντί για σερβιτόρος (την οποία δουλειά έκανα σε όλες μου τις σπουδές και εγώ) γιατί να μην πας σε ένα φροντιστήριο να διδάσκεις το αντικείμενο των υπολογιστών?
-What are we going to do tonight Brain?
-The same thing we do every night pinky,try to take over the world!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Εργασίας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες