Καθοδήγηση νέου

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
perspectivism

Καθοδήγηση νέου

Δημοσίευση από perspectivism » 02 Δεκ 2009 21:26

Καλησπέρα σας,

Ξέρω πως δεν επέλεξα και τον καλύτερο δυνατό τίτλο αλλά είπα να ασχοληθώ πιο πολύ με το κυρίως θέμα.

Είμαι 21 χρονών, σπουδάζω στο ΤΕΙ Αυτοματισμού Θεσσαλονίκης και ασχολούμαι με το web design απ'το 2001. Σοβαρά άρχισα να ασχολούμαι εδώ και 4 χρόνια. Όταν λέω σοβαρά, εννοώ ότι έχω φτιάξει σελίδες για 'μένα, για γνωστούς, για φίλους, για συγγενείς. Επαγγελματικές, e-shops, communities κ.α. Με αμοιβές μέσου όρου 700ευρώ. Δουλεύω πάντα με Joomla!. Με άλλα λόγια πιστεύω ότι έχω αρκετή εμπειρία στον χώρο (γνωρίζω html,css και fireworks, ήξερα και PHP κάποτε αλλά την έχω παρατήσει). Έχω γύρω στις 20 σελίδες portfolio με άλλα λόγια.

Πρόσφατα κάποιοι συγγενείς μου πρότειναν να κάνω κάτι νόμιμο. Κι εγώ το σκέφτομαι επειδή με τη σχολή δεν ασχολούμε και πολύ, οπότε πρέπει να αρχίσω να μπαίνω στον χώρο της δουλειάς/επιχειρηματικότητας. Εσείς τί θα μου προτείνατε να κάνω; Ποιές είναι οι επιλογές μου; Μπορώ να φτιάξω μια εταιρεία και να δηλώσω ως έδρα τον σπίτι μου έχω ακούσει αλλά δεν γνωρίζω λεπτομέρειες. Ή μήπως το freelancing είναι καλύτερη επιλογή;

Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω τί ακριβώς παίζει με την εφορία. Αν π.χ. έναν μήνα δεν έχω καθόλου δουλειά, τί λεφτά θα μου παίρνουν; Και αν έχω 3 δουλειές τον μήνα, θα τα βγάζω πέρα; Είναι μεγάλη η διαφορά αν γίνεις εταιρεία στις τιμές που μπορείς να χρεώνεις τις δουλειές σου; Συμφέρει; Μην ξεχνάτε ότι είμαι μόνος μου, οπότε μιλάμε για 0 συνεργάτες (αρχικά τουλάχιστον). Εσείς τί θα κάνατε στη θέση μου;

Να εξηγήσω ότι έτσι όπως το σκέφτομαι, θα φτιάχνω σελίδες για άλλους, θα παρέχω hosting και θα προσπαθώ να έχω και τουλάχιστον μία επιτυχημένη ιστοσελίδα δική μου ώστε να βγάζει κάποια έσοδα.

Μπορώ να σας δώσω ότι διευκρινήσεις θέλετε, ρωτήστε με. Χρειάζομαι γνώμες απο έμπειρα άτομα στον χώρο του web.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

georgegeorge

Καθοδήγηση νέου

Δημοσίευση από georgegeorge » 02 Δεκ 2009 22:14

παρε το πτυχιο σου
πηγαινε φανταρος
και μετα ελα ξανα να ρωτησεις

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Καθοδήγηση νέου

Δημοσίευση από hik-hok » 03 Δεκ 2009 00:02

Τί έγινε βρε παιδιά ? όλοι με σελίδες ασχολούνται ?

Γι αυτό ψάχνω να βρώ υπάλληλο και δέν βρίσκω με τίποτα άν έψαχνα "ντιζάινερ" θα είχα πιάσει την καλή έως τώρα
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Καθοδήγηση νέου

Δημοσίευση από Figaro » 03 Δεκ 2009 00:20

Anikse to google.gr kai psakse "web design" kai "hosting" kai tha deis allous 1000 na prosferoun tis idies ipiresies.

100ades etairies ("etairies") design kai hosting anigoun kathe xrono kai alles toses klinoun.

Άβαταρ μέλους
x-origin

Καθοδήγηση νέου

Δημοσίευση από x-origin » 25 Ιαν 2010 02:43

Figaro έγραψε:Anikse to google.gr kai psakse "web design" kai "hosting" kai tha deis allous 1000 na prosferoun tis idies ipiresies.

100ades etairies ("etairies") design kai hosting anigoun kathe xrono kai alles toses klinoun.
όντως έχει παραγίνει το θέμα...
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Καθοδήγηση νέου

Δημοσίευση από Banavas » 25 Ιαν 2010 22:34

Η εφορία σου παίρνει από τα κέρδη (όχι το sculp) οπότε μην την σκέφτεσε από τώρα.
Με έδρα το σπίτι και ΤΕΒΕ τα βασικά έξοδα είναι περίπου 350Eυρώ ανα μήνα. Με τον τρέχοντα ρυθμό 3 site ανα μήνα θα είσαι κάτω από το όριο της φτώχειας. Χρειάζεσαι τουλάχιστον 2 site ανά μήνα για μεροκάματο και τρία ή τέσερα για να έχεις καλή ανταμοιβή της δουλειάς σου.
Το θέμα είναι οτι είναι δύσκολο σαν προσωπική επιχείρηση με έδρα το σπίτι να βρίσκεις 3-4 site ανα μήνα και επιπλέον είναι δύσκολο να τρέχεις στους πελάτες (αφού δεν είναι ευχάριστο να έρχονται σπίτι σου) για συννενοήσεις και ταυτόχρονα να τα κατασκευάζεις. Οι γνωστοί τελειώνουν γρήγορα οπότε θα πρέπει να απευθυνθείς σε αγνώστους που θα σε εμπιστευθούν πιό δύσκολα αλλά θα θε πληρώσουν πιο εύκολα αφού οι γνωστοί ώς γνωστόν θέλουν στο τζάμπα.

Γενικά ο χώρος δεν αποδίδει εύκολο χρήμα. Θα χρειαστεί πολύ δουλειά πολλές "εξυπηρετήσεις" πολλά ξενύχτια.

Αν έχεις πολύ μεράκι για αυτή τη δουλειά και κάποιον να σε στηρίξει οικονομικά μέχρι να μπορέσεις να κάνεις τη δουλειά επικερδή ξεκίνα το. Σκέψου μόνο οτι το να παρατήσεις τη σχολή σου είναι κάτι για το οποίο μπορεί να μετανοιώσεις πικρά. Επιπλέον η στρατιωτική θητεία είναι κάτι που πρέπει να γίνει πριν αρχίσεις επαγγελματική πορεία.
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Καθοδήγηση νέου

Δημοσίευση από dimsis » 26 Ιαν 2010 01:04

perspectivism έγραψε:Όταν λέω σοβαρά, εννοώ ότι έχω φτιάξει σελίδες για 'μένα, για γνωστούς, για φίλους, για συγγενείς. Επαγγελματικές, e-shops, communities κ.α. Με αμοιβές μέσου όρου 700ευρώ. Δουλεύω πάντα με Joomla!. Με άλλα λόγια πιστεύω ότι έχω αρκετή εμπειρία στον χώρο (γνωρίζω html,css και fireworks, ήξερα και PHP κάποτε αλλά την έχω παρατήσει). Έχω γύρω στις 20 σελίδες portfolio με άλλα λόγια.

Πρόσφατα κάποιοι συγγενείς μου πρότειναν να κάνω κάτι νόμιμο.
τώρα να μιλήσω; :) Παρακολουθείτε πόσα τέτοια περνάνε τακτικά;
Τουλάχιστον αυτός έπαιρνε 700 από όσο μας λέει (έστω και μαύρα!)...

Φίλε μου δώσε μεγάλη βάση σε αυτά τα πολύ σωστά που σου 'γραψαν τα παιδιά μη βρεθείς να δανείζεσαι για να πληρώσεις τα λίγα σου έξοδα plus διάβασε και ένα all time classic θεματάκι που πρέπει να γίνει sticky, popup, popunder, banner και να εκτυπωθεί και να μοιραστεί σε όλους όσους σκέφτονται να μπουν στον χώρο: http://www.freestuff.gr/forums/viewtopi ... =45#200013
όπως και να'χει εφόσον αποφασίσεις να κάνεις το βήμα σου εύχομαι κάποια στιγμή να καταλάβεις και 5-10 πραγματάκια...

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Καθοδήγηση νέου

Δημοσίευση από free3yourmind » 26 Ιαν 2010 14:47

Αν νομιζεις οτι εισαι πολυ καλος σε αυτο που κανεις προχωρησε, διαφορετικα θα βρεθεις να δουλευεις για 700 ευρω για καποιους που θα σε εκμεταλευονται

Αν νομιζεις οτι δεν εισαι πολυ καλος σε αυτο που κανεις, μελετα, διαβασε, ασχολησου μεχρι να γινεις πολυ καλος

Οποιος δεν ρισκαρει μενει στον πατο...αυτο ειναι νομος
Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.
http://www.traveling.gr

Apostolis_38

Καθοδήγηση νέου

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 26 Ιαν 2010 15:20

Εκτός από αυτά που αναφέρθηκαν μάλλον πρέπει να το δείς λίγο πιο σοβαρά γιατί ήδη έχεις ξεκινήσει λάθος.

Το να ρωτάς εδώ πόσα θα μου παίρνει η εφορία είναι λάθος προσέγγιση.
Η σωστή είναι: θα ανοίξω εταιρεία με αυτό το αντικείμνο (συγκεκριμένα) - ρωτάω την εφορία τι θα της σκάω και πότε - βρίσκω έναν λογιστή που θέλει τόσα κάθε μήνα - λειτουργικά έξοδα της εταιρείας (φώς, νερό, τηλέφωνο,adsl,goodys) - το ΤΕΒΕ θέλει τόσα κάθε 2μηνο - στο κινητό θα δίνω τόσα κάθε μήνα για επαφές.
Σούμα = τόσα ευρώ το μήνα για έξοδα.
Αρα θέλω τόσες δουλειές το μήνα.

Μπορώ να βρω αυτές τις δουλειές μόνος μου ή καλύτερα να πάρω έναν πωλητή που ξέρει να μιλάει; Και πόσα θα θέλει αυτός;
Πόσο θα χρεώνω; Οι άλλοι πόσα χρεώνουν; Πως μπορώ να το μάθω;

Τι παραπάνω μπορώ να προσφέρω; Είναι τόσο απλό να παρέχω hosting (π.χ.) ή μήπως να κάνω τον μεταπωλητή;
Θα με βοηθήσει να φτιάξω όνομα στην πιάτσα ή θα χαντακώσει την όποια καλή δουλειά έχω κάνει;
Θα το αντέξω οικονομικά;

Αν ξεκινάς για τόσο σημαντικά βήματα μην πας ποτέ στο περίπου και στο τι νομίζετε.
Τόσα το λάδι, τόσα το ξύδι, τόσα το λαδόξυδο.
Το ρίσκο χρειάζεται πάντα, η αυτοκτονία όμως είναι περιττή.

Και βέβαια όλα αυτά με το απολυτήριο στην τσέπη. Ενα δίμηνο στο στρατό είναι αρκετό για να σε ξεχάσει η γυναίκα σου, όχι ο πελάτης.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης