Τα τιναξε το mini dell !

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Τα τιναξε το mini dell !

Δημοσίευση από fiskilis » 04 Δεκ 2009 19:37

Που ειχα παρει πριν απο 1 χρονο απο την Vodafone 8 ιντζες με 8gb SSD Σκληρο ετσι νομιζω τον λενε !

Στερεας καταστασης
πηρα τηλεφωνο την Dell και μου ειπαν οτι καηκε ο σκληρος ευτυχως ( εκτος απο ενα προγραμμα που ειχα εγκατεστημενο εκει και ηταν αγορασμενο για σχεδιαση joomla - drupal και αλλα templates δεν ειχα απωλειες )

μου ειπαν να το βαλω σε ενα κουτι θα ερθει ο κουριερ θα το παει εκει θα του αλλαξουν σκληρο και θα μου το στειλουν πισω ολα αυτα ΔΩΡΕΑΝ χωρις καμια δικη μου χρεωση !

σε 7 μερες κλεινει χρονο !

και πηγα και πηρα το νεο Dell 1010 με 160 GB σκληρο και 10αρα οθονη !
λιγο περιεργο αλλα θα το συνηθίσω !
και εχει και 6 ωρες μπαταρια !

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Τα τιναξε το mini dell !

Δημοσίευση από dva_dev » 04 Δεκ 2009 20:12

Είσαι τυχερός, σκέψου να το είχες πάρει 10 μέρες πρίν...

intelcore2
Επικοινωνία:

Τα τιναξε το mini dell !

Δημοσίευση από intelcore2 » 05 Δεκ 2009 12:27

H Dell δεν παίζεται στο θέμα support.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Τα τιναξε το mini dell !

Δημοσίευση από fiskilis » 05 Δεκ 2009 12:37

intelcore2 έγραψε:H Dell δεν παίζεται στο θέμα support.
αυτο διαπιστωσα και αποφασισα να παρω ξανα DELL !

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Τα τιναξε το mini dell !

Δημοσίευση από DGeorge » 06 Δεκ 2009 10:54

Όσο γι' αυτό το ίδιο το συμβάν, ότι κάηκε τόσο νωρίς ο δίσκος αυτός μην ξεχνάμε ότι:
1) Είναι υπερσύγχρονη η τεχνολογία του!! Δεν έχει πολύ που βγήκε από το εργαστήριο στη μαζική παραγωγή!
2) Έχει αρκετό, ως πολύ, δρόμο ακόμα μέχρι την τελειοποίησή της η τεχνολογία αυτή.
3) Όσοι κρατήσαμε στο χέρι σκληρό δίσκο 10Mb ή 20Mb (επανάσταση :hammer: ) την εποχή του MSDOS 3, θα θυμόμαστε πόσο επισφαλής ήταν -τότε ακόμα- η τεχνολογία των γνωστών-μηχανικών HDD μας! Τα bad sectors τα είχαν για ψωμοτύρι στο πρωινό. ...Και πού είστε;.... Τεχνολογία μακράν προ-IDE!
Ωστόσο, έφτασε κι αυτών η εξέλιξη, να μιλάμε για TBytes, σε τεχνολογίες IDE και SATA, με κάτι ταχύτητες R/W που δεν μπορούσαμε τότε ούτε ως επιστημονική φαντασία να ονειρευτούμε! Δίσκοι Error-Free που δουλεύουν-εργάζονται σε SERVERS νυχθημερόν, πραγματικά σαν δούλοι, αποδίδοντας τρελλό έργο στην 'παραγωγή'.
Ίσως όταν ο δίσκος Στερεάς Κατάστασης φτάσει στο σημείο αυτό, να βγαίνει από το εργαστήριο ο δίσκος 3D :D , όπου θα γράφεται και θα διαβάζει και στις 3 διαστάσεις του χώρου του. Ίσως φτιαγμένος από οργανικό υλικό (που μπορεί να εξαπλωθεί και στην τριτη διάσταση) ή ίσως ακόμα φτιαγμένος κι από "κρυπτονίτη" :D :D :D
Εδώ, στο Freestuff, κυρίως όσοι ασχολούμαστε με το Hardware, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, βλέπουμε πλέον τους ρυθμούς εξέλιξης της τεχνολογίας ότι επιταχύνονται διαρκώς.
Μεγάλες ομάδες εργάζονται επί μήνες, με απαγορευτικά -για μας- ωράρια, ώστε να πάει η Έρευνα ένα βήμα πιο πέρα, με επικεφαλής κάποιον -συνήθως τρελλό Φυσικό-, που διαισθάνεται απλώς τον στόχο/αντικείμενο.
Όχι πως κι οι υπόλοιποι της ομάδας δεν 'κουβαλάνε' αρκετή από την τρέλλα του επικεφαλής τους! Διαφορετικά δεν θα καθόταν κανένας κάτω από αυτές τις συνθήκες (σφιχτά ωράρια, ακριβής τήρηση προγράμματος, ίσως-ίσως και τρελλός ανταγωνισμός) για να ψάχνει αυτό που διαισθάνθηκε ο δόκτορ Ιντιάνα Τζόουνς πως υπάρχει καταχωνιασμένο κάπου μέσα στα τρίσβαθα της ύλης.
Κι όμως φίλε fiskilis, να που η διαίσθηση κάποιου 'μουρλού' Ιντιάνα Τζόουνς έφερε στον Η/Υ σου αυτόν τον δίσκο. Τώρα -απλώς- έχουν αναλάβει άλλα τζιμάνια να τον τελειοποιήσουν ώστε να τον έχεις, σε κάποια χρόνια, κι αυτόν ασφαλέστατο από τυχόν ατυχήματα σαν αυτό που σου έλαχε.
Νάσαι καλά, να χαίρεσαι το καινούργιο 'παιχνιδάκι' σου, κι εσύ κι η κόρη σου :pint: :pint:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Τα τιναξε το mini dell !

Δημοσίευση από fiskilis » 06 Δεκ 2009 10:59

Nα ειναι καλα αγαπητε
το νεο μηχανημα εχει SSD σκληρο 160 GB !! και διαρκεια μπαταριας περι τις 5-6 ωρες !

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Τα τιναξε το mini dell !

Δημοσίευση από fiskilis » 14 Δεκ 2009 22:16

Τελικά καθυστέρησε πάνω από μια βδομάδα σχεδόν να γίνει παραλαβή απο τον Courier για να πάει για επισκευή και μετά από μια "Πολιτισμένη συζήτηση" με τον υπεύθυνο εν Ελλάδι προϊστάμενο του Dell Service μου έστειλαν τον τεχνικό στο σπίτι μου και μέσα σε 10 λεπτά άλλαξε flash disck και εγκατέστησε το νέο λειτουργικό αναβαθμισμένο σε σύγκριση με το προ έτους που φόραγε μου έδωσε και νέα εγγύηση και έφυγε χωρίς να πληρώσω ούτε ένα ευρώ !!!

Ευχαριστώ Dell !!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες