Διαφίμιση σε ιστοσελίδα

Τρόποι για να διαφημίσουμε προϊόντα, υπηρεσίες και ιστοσελίδες μέσα στο διαδίκτυο (AdWords, κτλ).

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
DeveloperGR

Διαφίμιση σε ιστοσελίδα

Δημοσίευση από DeveloperGR » 05 Δεκ 2009 18:10

Καλησπέρα ,

Αναπτύσω ενα portal το οποιο θα έχει ως θέμα , θέματα τεχνολογίας , θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να βρώ διαφημιστές απο Έλλαδα ;;; οχι δηλ GoogleADS κτλ

και 2ον εαν θεωρήσουμε οτι μετα απο ένα 5μήνο διαθέτω 8.000 ενεργούς χρήστες[μιας κ η ιστοσελίδα θα βγεί σε 2 γλώσσες] , τι χρήματα μπορώ να βγάζω ανά μήνα απο τις διαφημίσεις στην ιστοσελίδα μου;;;; το έχει ψάξει κανείς παραπάνω το θέμα;;;;

Θα ήθελα να ακούσω τις αποψείς σας...!

Σας ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
Burned4
Επικοινωνία:

Διαφίμιση σε ιστοσελίδα

Δημοσίευση από Burned4 » 05 Δεκ 2009 22:08

Με τη διαφήμιση σε σελίδες, όλα είναι σχετικά. Ειδικά για νέες που δεν είναι πολύ γνωστές.

Πρέπει να ξέρεις πρώτα σε ποιους απευθύνετε οι σελίδα σου και μετά να βρεις κάποιον που να θέλει να διαφημιστεί σε αυτό το target group.

Εναλλακτικά μπορείς να πας σε κάποια διαφημιστική εταιρία και να τους πεις: έχω αυτά τα στατιστικά και αυτούς τους επισκέπτες. Βρείτε μου διαφημιστές. Αλλά με αυτό τον τρόπο θα χάνεις κάποια λεφτά που θα παίρνει η διαφημιστική.

Τέλος, δεν μετράει μόνο η επισκεψιμότητα αλλά το σε ποιο τομέα απευθύνεται η σελίδα.

Πχ. Αν κάποιος πουλάει πουλάει ανταλλακτικά αυτοκινήτων, τον συμφέρει να διαφημιστεί σε μια σελίδα για αναβαθμίσεις αυτοκινήτων με 1000 ημ. επισκέπτες, παρά σε ένα site με αστείες φωτογραφίες με 10.000 ημ. επισκέπτες με τα ίδια λεφτά. Αυτό γιατί στοχεύει σε συγκεκριμένο γκουπ.

Αυτό που θα σε συμβούλευα είναι να ξεκινήσεις με στόχο να πάει καλά η σελίδα σου και με υπομονή, οι διαφημιστές θα σε βρούνε μόνοι τους.
You can do anything, but not everything.

DeveloperGR

Διαφίμιση σε ιστοσελίδα

Δημοσίευση από DeveloperGR » 05 Δεκ 2009 22:20

Ωραια! σε ευχαριστώ πολύ Burned4...

Βασικά έκανα αυτό το thread γιατι δεν ξέρω καθόλου απο τιμές σε διαφημίσεις....μπορείς να αναφέρεις κάποια παραδείγματα , για το πόσο μπορεί να πληρώσει μια εταιρία για την διαφημιση της σε μια ιστοσελίδα με μεγάλη επισκεψημότητα;;

Άβαταρ μέλους
adiaforosgr
Επικοινωνία:

Διαφίμιση σε ιστοσελίδα

Δημοσίευση από adiaforosgr » 05 Δεκ 2009 22:35

Φτάσε πρώτα σε σημείο που να αξίζει η σελίδα σου να δεχτεί διαφημίσεις και τότε θα βρεις μόνος σου το δρόμο προς τους διαφημιζόμενους

DeveloperGR

Διαφίμιση σε ιστοσελίδα

Δημοσίευση από DeveloperGR » 05 Δεκ 2009 22:48

Γνωρίζει κάποιος στο περίπου πόσα χρήματα μπορεί να βγάζει ανα μήνα , εαν διαθέτει εναν Ά αριθμο ενεργών χρηστών;;;; ας το δουμε κ εντελως θεωρητικά το θέμα....τόσες διαφημίσεις υπάρχουν σε ολα τα sites , κ ολοι πιστευω εχουν την απορία τι χρηματα μπορεί αν βγούν απο μια διαφήμιση σε ενα site....γνωρίζει κάποιος έστω κ στο περίπου να απαντήσει;;;

Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
inBlogger
Επικοινωνία:

Διαφίμιση σε ιστοσελίδα

Δημοσίευση από inBlogger » 05 Δεκ 2009 22:56

Τα χρήματα που μπορείς να κερδίσεις εξαρτώνται απο τον τρόπο που θα πουλήσεις το χώρο σου. Θα τον δώσεις μέσω CPC ή θα πουλάς CPM? Δεν υπάρχουν ενδεικτικές τιμές, υπάρχουν υπερβολικά πολλοί παράγοντες για να ληφθούν υπόψην και δε χωράνε θεωρητικολογίες.
• inBlog.gr - Ενημερωτικό blog για SEO, Marketing, Social Media κ.α. ;-)
• w24.gr Forum - Ελληνική κοινότητα για Webmasters, SEO, internet marketing και affiliate marketers.(απο το 2009!)
•Travel Blog

DeveloperGR

Διαφίμιση σε ιστοσελίδα

Δημοσίευση από DeveloperGR » 05 Δεκ 2009 23:28

Ωραια , ας αφησουμε την θεωρία τότε....

Εαν σε μια ιστοσελίδα που φιλοξενεί Flash Games , δέχομαι κατα μέσω όρο 6.000 διαφορικούς χρήστες τον μήνα , κ ενα μικρό ποσοστό αυτών κάνει κλικ στις διαφημίσεις....πόσα χρήματα περίπου μπορούν να βγούν ανα μήνα;;;;

Άβαταρ μέλους
inBlogger
Επικοινωνία:

Διαφίμιση σε ιστοσελίδα

Δημοσίευση από inBlogger » 05 Δεκ 2009 23:34

Άμα βάλεις διαφημιστικό δίκτυο
30$-100$ σε CPC?
CPM πολυ λιγότερα
Άμα σε βρούνε διαφημιστές πολυ περισσότερα πιστεύω.
Υποθετικά μιλόντας πάντα γιατί είναι αδύνατο να δωθούν αριθμοί με σιγουριά.
• w24.gr Forum - Ελληνική κοινότητα για Webmasters, SEO, internet marketing και affiliate marketers.(απο το 2009!)
•Travel Blog

Άβαταρ μέλους
adiaforosgr
Επικοινωνία:

Διαφίμιση σε ιστοσελίδα

Δημοσίευση από adiaforosgr » 06 Δεκ 2009 01:56

DeveloperGR έγραψε:Ωραια , ας αφησουμε την θεωρία τότε....

Εαν σε μια ιστοσελίδα που φιλοξενεί Flash Games , δέχομαι κατα μέσω όρο 6.000 διαφορικούς χρήστες τον μήνα , κ ενα μικρό ποσοστό αυτών κάνει κλικ στις διαφημίσεις....πόσα χρήματα περίπου μπορούν να βγούν ανα μήνα;;;;
Με 6.000 επισκέπτες / μήνα με λίγη τύχη ίσως βγάζεις το hosting σου.

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Διαφίμιση σε ιστοσελίδα

Δημοσίευση από aguila21 » 06 Δεκ 2009 12:31

adiaforosgr έγραψε:

Αν μιλάει για 6.000 μοναδικούς επισκέπτες μπορεί να βγάλει πολλά περισσότερα.Εγώ με τη σελίδα μου,κάθε μήνα βγάζω περισσότερα απ΄ότι πληρώνω κάθε τρίμηνο για hosting μέσω των Text Links Ads,κι έχω πολύ λιγότερους επισκέπτες.

Άβαταρ μέλους
Burned4
Επικοινωνία:

Διαφίμιση σε ιστοσελίδα

Δημοσίευση από Burned4 » 06 Δεκ 2009 14:45

Με 6000 unique visites το μήνα βγάζεις πολλά περισσότερα;
You can do anything, but not everything.

Άβαταρ μέλους
adiaforosgr
Επικοινωνία:

Διαφίμιση σε ιστοσελίδα

Δημοσίευση από adiaforosgr » 06 Δεκ 2009 14:59

aguila21 έγραψε:
adiaforosgr έγραψε:

Αν μιλάει για 6.000 μοναδικούς επισκέπτες μπορεί να βγάλει πολλά περισσότερα.Εγώ με τη σελίδα μου,κάθε μήνα βγάζω περισσότερα απ΄ότι πληρώνω κάθε τρίμηνο για hosting μέσω των Text Links Ads,κι έχω πολύ λιγότερους επισκέπτες.

Ας σοβαρευτούμε λίγο, άντε να βγάζεις το hosting σου Χ2 ( πόσο πληρώνεις για hosting; 3$ / μήνα;)

6.000 επισκέπτες είναι ψίχουλα.

Άβαταρ μέλους
inBlogger
Επικοινωνία:

Διαφίμιση σε ιστοσελίδα

Δημοσίευση από inBlogger » 06 Δεκ 2009 15:03

adiaforosgr έγραψε:

Ας σοβαρευτούμε λίγο, άντε να βγάζεις το hosting σου Χ2 ( πόσο πληρώνεις για hosting; 3$ / μήνα;)

6.000 επισκέπτες είναι ψίχουλα.
+1 γιατί τα ποσά που έλεγα εγώ ήταν αρκετά αισιόδοξα., πάντα όμως πρέπει να λαμβάνουμε υπόψη πολλούς παράγοντες. Με 1000 UV έχω βγάλει και 40δόλλαρο(μόνο μια φορά βέβαια συνέβη... :evil: )
•Travel Blog

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Διαφίμιση σε ιστοσελίδα

Δημοσίευση από aguila21 » 06 Δεκ 2009 20:36

Εγώ πάντως από τα text links ads που έχω στη σελίδα μου,βγάζω πολλά περισσότερα.Το ακριβές ποσό δε θα το αναφέρω,αλλά το τρίμηνο hosting μου το βγάζω πολλαπλά μέσα σε ένα μήνα.Απλώς θέλει υπομονή το TLA.Εγώ τώρα έχω 6 links,πριν 2 μήνες περίπου είχα 7,έφυγαν οι 2 διαφημιζόμενοι,και τον προηγούμενο μήνα μπήκε ένας νέος.Πάντως από το TLA πληρώνω και τη δόση για τα ελαστικά που έβαλα στο αμάξι μου!!!

Άβαταρ μέλους
inBlogger
Επικοινωνία:

Διαφίμιση σε ιστοσελίδα

Δημοσίευση από inBlogger » 06 Δεκ 2009 22:37

aguila21 έγραψε:Εγώ πάντως από τα text links ads που έχω στη σελίδα μου,βγάζω πολλά περισσότερα.Το ακριβές ποσό δε θα το αναφέρω,αλλά το τρίμηνο hosting μου το βγάζω πολλαπλά μέσα σε ένα μήνα.Απλώς θέλει υπομονή το TLA.Εγώ τώρα έχω 6 links,πριν 2 μήνες περίπου είχα 7,έφυγαν οι 2 διαφημιζόμενοι,και τον προηγούμενο μήνα μπήκε ένας νέος.Πάντως από το TLA πληρώνω και τη δόση για τα ελαστικά που έβαλα στο αμάξι μου!!!
Eίμαι κατα του TLA, προσωπική δραματική εμπειρία επειδή πουλούσα λινκς μέσω της TLA...πρόσεχε το..
Πάντως με αυτούς τους επισκέπτες δεν πολυ αξίζει νομίζω TLA και δεν μπορείο να ξέρει και το pagerank που θα παίξει ρόλο, δεν θα κερδίσει και τίποτα ιδιαίτερο. όχι άμεσα τουλαχιστο.
•Travel Blog

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαφημίζοντας προϊόντα (AdWords, κτλ)-γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης