Ανοιχτό βιβλίο είμαι,είσαι,είναι!

Ας χαλαρώσουμε και λίγο... Aς κουτσομπολέψουμε μια σταλιά, ας πούμε και κανένα ανέκδοτο!

Συντονιστές: theiapythia, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 06 Δεκ 2009 16:56

Το συγκεκριμένο κείμενο το έχει γράψει φίλη μου σε κάποιο κοινωνικό δίκτυο. Αξίζει να το διαβάσετε. Θερμοπαρακαλώ να μείνει εντός του φόρουμ, μια και ζήτησα την άδεια της για να το αναδημοσιεύσω εδώ. Ευχαριστώ.
"Ανοιχτό βιβλίο είμαι,είσαι,είναι!"
Πέμπτη, 8 Οκτωβρίου 2009 στις 3:25 μ.μ.

Ο Γιώργος, ο Μιχάλης, η Ελένη και όλη η παρέα είναι πάντα εκεί. Αν δεν τους συναντήσεις στους Τέσσερις Μάρτυρες, στον Άγνωστο στρατιώτη ή στη Νέα πλατεία, τότε θα ξέρεις με σιγουριά που μπορείς να τους βρεις. Εκεί όπου πίνεις καφέ, χωρίς να τον πίνεις. Καπνίζεις χωρίς να σε βλάπτει, πίνεις τεκίλες χωρίς να μεθάς, διαβάζεις εφημερίδα χωρίς να χρειάζεσαι τα γυαλιά σου και παίζεις μπάσκετ χωρίς να χρησιμοποιείς τα χέρια σου!
Τα μαθητικά τα χρόνια, δεν ήθελες να δεις βιβλίο. Η διασκέδασή σου ήταν έξω από το σπίτι. Τώρα...αρκετά χρόνια μετά το σχολείο,αποφάσισες και συ να ανοίξεις κανένα βιβλίο. Και άνοιξες... το πιο δημοφιλές βιβλίο του κόσμου,μπήκες μέσα για τα καλά και ξέρεις πολύ καλά ότι όσες ώρες και αν περνάς μπροστά του δεν πρόκειται ποτέ να γίνεις πιο σοφός και πιο μορφωμένος απ' ό,τι είσαι ήδη. Τουλάχιστον μπορείς να βρεις τους παλιούς σου συμμαθητές και να θυμηθείτε τα παλιά. Μπορείς επίσης να βρεις τον αγαπημένο/ή σου και να τον κάνεις φίλο,δήθεν τυχαία. Μπορείς να κατασκοπεύσεις τα προφίλ των άλλων και να δεις αν περνάνε τη μέρα τους καλύτερα από σένα. Και όλα αυτά με ένα κλικ,στο βιβλίο με τις πιο όμορφες φάτσες. Το facebook! Σου δίνει τη δυνατότητα ακόμα κι αν σε λένε Θανάση να βγάλεις από μέσα σου την μεγαλύτερη Κατερίνα (το λέμε και κομψά!) που κρύβεις μέσα σου. Σου δίνει επίσης τη δυνατότητα να μην πλήττεις ποτέ τα βράδια που οι φίλοι σε έχουν ξεχασμένο. Σε ενημερώνει για τις δραστηριότητες που γίνονται στην πόλη σου,που αν θέλεις κιόλας ενημερώνεις αν θα παρευρεθείς ή όχι,για να ξέρουν και οι άλλοι πού θα σε βρουν Παρασκευή στις δύο τα ξημερώματα,πού θα πας δύο με τέσσερις,πότε θα πας για ύπνο και πότε ακριβώς θα ξυπνήσεις την επόμενη το πρωί. Για το αν ήπιες περισσότερο εσύ ή η φίλη σου η Μαρία,και αν πέρασες καλά θα ενημερωθούν από τις φωτογραφίες που θα κοινοποιήσουν οι φίλοι σου στα προφίλ τους. Η μεγαλύτερη όμως απόλαυση στο facebook είναι η δυνατότητα που σου δίνεται να ανακαλύψεις τον χαραχτήρα σου και των φίλων σου,μέσα από τα χιλιάδες quiz που έχει! Πάντα έχεις τη δυνατότητα να φτιάξεις και εσύ ένα quiz για το πόσο καλά σε γνωρίζουν 886 φίλοι σου!
Το F.B έχει και μια ποικιλία από παιχνίδια. Τώρα δεν χρειάζεται να πας για ηλεκτρονικά ή να πας στο μικρό σου ανιψάκι για να παίξεις με το gameboy του. Τώρα μπορείς να παίζεις μέρα και νύχτα με τη φάρμα σου, τα κατοικίδιά σου,που δεν σε αφήνουν να πας διακοπές, γιατί αν λείψεις μια μέρα θα κλαίνε. Φτιάχνεις και ένα καφέ στα γρήγορα και αντί να τρέχεις στο bowling center στα Χανιά που είναι και μακριά,παίζεις εδώ. Σιγά τη διαφορά. Μερικές φορές μάλιστα έχεις και την αίσθηση ότι αφού κερδίζεις πάντα εδώ θα κερδίσεις και κανονικά. Στο F.B. μπορείς να ανεβάσεις και να κατεβάσεις όποιο βίντεο θέλεις πιο γρήγορα απ' ότι σε πάει το ασανσέρ στον 6ο όροφο. Το F.B. μπορείς επίσης να το συγκρίνεις και με το παιδικό σου άλμπουμ. Η ζωή σου καρέ - καρέ από τη γέννηση μέχρι τώρα, με κάθε πικάντικη λεπτομέρεια.
Το facebook είναι σαν ένα reality show, με τη διαφορά ότι εδώ κερδίζει αυτός που θα ανεβάσει την καλύτερη φωτογραφία,βιντεάκι ή αυτός που θα πει την καλύτερη ατάκα και θα μαζέψει τις περισσότερες θετικές ψήφους από τους άλλους. Γιατί το χρήμα πολλοί μίσησαν,τη δόξα όμως;
Στην πραγματικότητα το facebook μπορεί να μας κάνει να κολλήσουμε μαζί του περισσότερο απ' ό,τι νομίζουμε. Είναι σαν το τσιγάρο,που νομίζεις ότι μπορείς να το κόψεις ανά πάσα στιγμή,απλά δεν θέλεις. Θυμίζει ένα μεγάλο έρωτα που δεν λες να ξεκολλήσεις με τίποτα απ' αυτόν,ακόμα κι αν ξέρεις ότι μπορεί να σου κάνει ανεπανόρθωτο κακό. Είναι το ναρκωτικό σου. Σ' αρέσει,κι ας γκρινιάζεις κατά βάθος, ότι πάλι κόλλησες,ενώ θα ήταν καλύτερα να πας για κανένα καφέ με έναν από τους δύο φίλους που έχεις στην πραγματικότητα,αφήνοντας τους άλλους 886 που δεν τους έχεις δει ποτέ.
Το facebook επίσης σου προτείνει να κάνεις φίλους σου,γνωστούς σου που εσύ δεν είχες προλάβει να σκεφτείς ακόμα. Είναι το μόνο μέρος που μπορείς να πουλήσεις και να αγοράσεις τους φίλους σου,χωρίς κανείς απ' αυτούς να σε παρεξηγήσει. Να τους κάνεις κατοικίδια,να τους ζητήσεις συγνώμη με ένα αρκούδο και να τους στείλεις σοκολάτες,χωρίς τύψεις ότι θα τους παχύνεις. Μπορείς να γίνεις μέλος,στην θεωρία,σε πολλές ομάδες που σε εκφράζουν. Δεν γίνεσαι όμως ποτέ ενεργό μέλος που θα βοηθήσεις τον εαυτό σου ή τους άλλους. Γιατί αυτά γίνονται στην πράξη και όχι στην θεωρία.
Πότε καταλαβαίνεις ότι είσαι ενεργός καπνιστής; Όταν δεν μπορείς να πιεις καφέ χωρίς τσιγάρο. Έτσι είναι και το F.B. Όταν θα αρχίσεις να τρως μπροστά από ένα pc το μεσημεριανό σου φαγητό, να πίνεις τον καφέ σου μπροστά από μια οθόνη,όταν το βράδυ θα έχεις πιάσει φιλοσοφική συζήτηση με ένα άγνωστο και θα περνάς τόσο όμορφα που θα θες να πιείτε "παρέα" μπύρες. Όταν θα γυρίσεις έξι το πρωί από βραδινή έξοδο και θα πρέπει οπωσδήποτε να "μπεις και να δεις" και να φύγεις αμέσως (χωρίς ποτέ να έχεις κάτι το συγκεκριμένο να δεις!).Τότε έχεις πάψει να ζεις στον δύσκολο αλλά και όμορφο έξω κόσμο και έχεις μπει στον εύκολο και εικονικό κόσμο της φανταστικής ζωής που ήθελες πάντα να ζήσεις. Και όλα αυτά μετά από πολλή πίεση φίλων για να κάνεις και εσύ λογαριασμό στο ανοιχτό και δημοφιλές βιβλίο που δεν λείπει κανείς. Στην αρχή δεν ήθελες. Ποτέ κανείς δεν θέλει, μετά όμως κολλάει σαν το μέλι. Είναι σαν το τσιγάρο. Κάποιος,κάπου,σε προκαλεί να το δοκιμάσεις. Στην αρχή δεν σ' αρέσει,μετά όμως σου γίνεται μια κακή συνήθεια.
Η ζωή μας μοιάζει με το φεγγάρι. Αν είσαι κοντά δεν το βλέπεις τόσο όμορφο,όσο όταν είσαι μακριά και μοιάζει μαγικό και λαμπερό. Δεν μπορείς να φανταστείς ότι από κοντά δεν θα είναι όπως το βλέπεις,χωρίς ατέλειες. Στην περίπτωση αυτή το κοντά είναι η πραγματική ζωή, η ζωή face to face (χωρίς book!) ενώ στην άλλη περίπτωση, είναι το facebook. Που όλα παρουσιάζονται τέλεια. Εσύ και οι πανέμορφες φωτογραφίες που έχεις κάνει ολόκληρο πλάνο από που θα τις τραβήξεις, για να μην φαίνεται ούτε ένα σπυράκι, τα ψεύτικα πολλές φορές βιντεάκια που γυρίζονται ειδικά για να μπουν στο F.B. Και πολλά άλλα.
Είμαστε υπέρ της τεχνολογίας. Είναι πια μέσα στη ζωή μας. Όμως δεν είναι η ζωή μας καθεαυτή. Δεν είναι το ίδιο να φανταστείς ότι τρως ένα παγωτό με το να το τρως στην πραγματικότητα!

Πόλυ Μοσχάκη [/size]
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Sheena την 06 Δεκ 2009 17:47, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εικόνα

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 06 Δεκ 2009 17:27

Μπορεις να μικρένεις τν γραμματοσειρά? ειναι τεράστια.
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 06 Δεκ 2009 17:48

Connor MacLeod έγραψε:Μπορεις να μικρένεις τν γραμματοσειρά? ειναι τεράστια.
Κατα λάθος ήταν.... Ευχαριστώ που το πρόσεξες.
Εικόνα

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 06 Δεκ 2009 18:38

Αλλο ένα κλασικό άρθρο που θέλει να μας πείσει ότι η πραγματικότητα βρίσκεται εκτός διαδικτύου. Δηλαδή πραγματικότητα είναι αυτό που γεννιέσαι σε μια τυχαία περιοχή από 2 τυχαία πρόσωπα που σε διαπαιδαγωγούν με τις δικές τους προκαταλήψεις και όχι αυτή που φτιάχνεις μόνος σου από την αρχή μόνο με το μυαλό σου και χωρίς τους περιορισμούς του φυσικού κόσμου. Αν εσύ ή οποιοσδήποτε μου αποδείξει πειστικά ότι αυτό που βλέπεις όταν φεύγεις από την πόρτα του σπιτιού σου είναι πραγματικότητα και όχι αυτό που ονειρεύεσαι το βράδυ ή αυτό που ζεις online, τότε θα δεχτώ κι εγώ να πιστέψω σε τέτοιου είδους άρθρα.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 06 Δεκ 2009 19:08

Όπως στο άρθρο, θα κάνω και εγώ μια γενίκευση. Εθισμοί που δεν κάνουν κακό, ούτε σε εσένα ούτε στον περίγυρο σου και σε βοηθάνε να περνάς ευχάριστα, δεν νομίζω πως βλάπτουν.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 06 Δεκ 2009 19:27

Σώπα μωρέ, γιατί εμείς δεν έχουμε εθισμό στη ζάχαρη ή στο air condition ή στα μπριζολίδια; Τι είναι εθισμός και τι είναι κακό; Φαντάσου τον Χίτλερ να είχε εθισμό στα ναρκωτικά. Ποτέ δεν θα γινόταν καγκελάριος και ποτέ δεν θα ξεσπούσε ο δεύτερος παγκόσμιος. Πώς μπορούμε έτσι ελαφρά τη καρδία να θεωρούμε κάτι καλό ή κακό, πραγματικό ή ψεύτικο;

Για παράδειγμα όσοι μπλέκουν με τα ναρκωτικά είσαι σίγουρος ότι αν ήταν νηφάλιοι θα έκαναν λιγότερο κακό στην κοινωνία και στον εαυτό τους; Μήπως τελικώς είναι καλύτερα που βρίσκονται σε καταστολή;

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 06 Δεκ 2009 19:40

Χεχε, αυτό δεν μπορώ να το γνωρίζω. Όλα είναι πιθανά.

Το σχόλιο μου πήγαινε κυρίως στον αρνητισμό που διέκρινα στο άρθρο της Πόλυ για την όλη φάση με το Facebook. Ιδιαίτερα στο web έχουμε ακούσει για εθισμό στα emails, εθισμό στα online games, εθισμό στο twitter και στο FB και δεν ξέρω και εγώ πόσους άλλους εθισμούς.
Αυτό που εννοώ είναι πως ακόμα και να είναι εθισμός το FB μια και είναι η υπηρεσία που απασχολεί την Πόλυ, όταν δεν σε βλάπτει και δεν βλάπτει και άλλους τριγύρω σου και αντιθέτως σε κάνει να περνάς καλά, γιατί θα πρέπει να το κατακρίνουμε;

Δεν βλέπω δηλαδή κάποιο κακό που προτιμώ να είμαι στο web και να τα λέω με τα φιλαράκια μου ώρες που δεν θα μπορούσαμε να βρισκόμασταν έξω μαζί ούτως ή άλλως...

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 06 Δεκ 2009 20:09

den yparxei ethismos sto FB:

http://www.youtube.com/watch?v=QWoiuXCE9Xo

:lol:
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 06 Δεκ 2009 20:32

Πίσω στις σπηλιές !!!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
goofakos

Δημοσίευση από goofakos » 07 Δεκ 2009 21:05

cdhyper έγραψε:Για παράδειγμα όσοι μπλέκουν με τα ναρκωτικά είσαι σίγουρος ότι αν ήταν νηφάλιοι θα έκαναν λιγότερο κακό στην κοινωνία και στον εαυτό τους; Μήπως τελικώς είναι καλύτερα που βρίσκονται σε καταστολή;
1) Ναί
2) Όχι

Οι περισσότεροι καταφεύγουν στα ναρκωτικά λόγω αδυναμίας, καταπίεσης, απόγνωσης. Τελικώς είναι καλύτερα να ζούσαν σε μια σωστή και υγιή κοινωνία που δεν θα τους βοηθούσε να φτάσουν σε αυτή την κατάσταση.
He who asks is a fool for five minutes, but he who does not ask remains a fool forever.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 07 Δεκ 2009 22:58

Οι περισσότεροι καταφεύγουν στα ναρκωτικά λόγω αδυναμίας, καταπίεσης, απόγνωσης. Τελικώς είναι καλύτερα να ζούσαν σε μια σωστή και υγιή κοινωνία που δεν θα τους βοηθούσε να φτάσουν σε αυτή την κατάσταση.
Πολύ βολικό ακούγεται. Πουτ@να κοινωνία που λέμε. Αν δεν σου αρέσει η κοινωνία είτε την αλλάζεις, είτε την αποφεύγεις, δεν καταστρέφεις τον εαυτό σου.

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 08 Δεκ 2009 00:25

όπως λέει και ο cdhyper...
δεν γίνετε γιαυτόν ακριβός τον λόγο...
πέφτεις στα "ναρκωτικά" επειδή γουστάρεις* ή σου την έφεραν επίτηδες μια φορά κάποια κωλόπαιδα και εθίστηκες ή σύμφωνα με το περιβάλλον σου και τους φίλους κατάφερες να κάνεις λίγο (με κάποιον τρόπο να στο φέρουν ως νορμάλ να δοκιμάσεις) όπως κάποιοι κάπνισαν χασίσι και στην τελική εθίστηκες/ή σου άρεσε

και μετά μέστην μιζέρια σου ως χρήστης τα ρίχνεις από δω και από κει...

*πρέπει να έχεις κάποιο fetih με τις βελόνες γιατί δεν είναι νορμάλ να σαρέσει να τρυπιέσαι χωρίς να έχεις εθιστεί ή δοκιμάσει κάποια φορά...
και σίγουρα αυτή η δόση θα σε κάνει να νιώσεις ωραία εκείνη την στιγμή οπότε μην δοκιμάσεις
Εικόνα
What you waiting for?

emphasy
Honorary Member

Δημοσίευση από emphasy » 08 Δεκ 2009 05:11

cdhyper έγραψε: Πολύ βολικό ακούγεται. Πουτ@να κοινωνία που λέμε. Αν δεν σου αρέσει η κοινωνία είτε την αλλάζεις, είτε την αποφεύγεις, δεν καταστρέφεις τον εαυτό σου.
Ο καθένας έχει διαφορετικό τρόπο αντίδρασης στα ερεθίσματα που δέχεται από την κοινωνία, εσύ μπορεί να θεωρείς τα ναρκωτικά αυτοκαταστροφή για κάποιον μπορεί να είναι λύτρωση, γιατί είναι ο πραγματικά εύκολος τρόπος να απαλλαγεί από κάτι το οποίο τον ενοχλεί, να μην σκέφτεται και να δρα ενστικτωδώς..

BTW κι εγώ είμαι της άποψης πως κανείς δεν ξέρει πιο είναι πραγματικά το καλό και πιο το κακό, και όταν το λέω καμιά φορά προς τα έξω με κοιτάν λες και είμαι μ@λ@κ@ς εξωγήινος. Έχουμε συνδέσει το καλό με κάτι γενικά αποδεκτό και το κακό με το αντίθετο του, σύμφωνα πάντα με ό,τι ισχύει στην εκάστοτε κοινωνία.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαλαρά κι Ανάλαφρα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες