Ομαλή εμφάνιση σελίδας σε διαφορετικές αναλύσεις

Ας μάθουμε πως να κάνουμε τις σελίδες μας με στιλ. Τα Cascading Style Sheets είναι ο τρόπος για να το επιτύχουμε.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
yanniscfu

Δημοσίευση από yanniscfu » 07 Δεκ 2009 00:49

Ένα από τα στοιχεία που πρέπει να εξετάζονται κατά τη δημιουργία μιας ιστοσελίδας είναι η ομαλή προβολή της σε διαφορετικές αναλύσεις οθόνης. Ποια είναι η πιο ενδεδειγμένη επιλογή, χρήση CSS ή πινάκων;

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 07 Δεκ 2009 01:59

Τι θα έλεγες για αυτό που μπορείς να χειριστείς καλύτερα και να δώσεις το αποτέλεσμα που θέλεις.

Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vassilism » 07 Δεκ 2009 04:26

Δεν υπάρχει μια ενδεδειγμένη μέθοδος.

Αν κάνεις μια αναζήτηση εδώ στο forum με τις λέξεις css, divs, tables, θα βρεις πολλά θέματα που γίνονται λογομαχίες και τσακωμοί για το τι είναι καλύτερο.

Όπως σου λέει και ο dva_dev κάνε αυτό που ξέρεις καλύτερα ή αυτό που σε βολεύει καλύτερα.

Προσωπικά εγώ χρησιμοποιώ tables και όλα τα στοιχεία τους τα κρατάω και τα διαχειρίζομαι από τα css.

yanniscfu

Δημοσίευση από yanniscfu » 07 Δεκ 2009 09:22

Κι εγώ νομίζω οτι οι πίνακες λειτουργούν καλύτερα γιατί σε μεταβολές της διάστασης της σελίδας διατηρούν καλύτερα δομημένο το περιεχόμενο ενώ τα divs όχι. Εκτός αν τους ορίσεις συγκεκριμένες διαστάσεις, τότε όμως σε μικρότερης ανάλυσης οθόνες δεν θα προβάλλονται όλα τα περιεχόμενα.. (αν και δεν ασχολούμαι επαγγελματικά με το αντικείμενο, απλά το ψάχνω σα hobbie). Οι πίνακες από την άλλη αυξάνουν το μέγεθος του κώδικα HTML οπότε χάνεις κάτι κάτι που κέρδισες από τη CSS..

Απάντηση

Επιστροφή στο “CSS - Cascading Style Sheets”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης