Δεν αναγνωρίζεται το router μέσω Ethernet

Ανταλλαγή εμπειριών και νέα για τις τιμές των συνδέσεων ADSL, VDSL στο internet.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ne3go

Δημοσίευση από ne3go » 07 Δεκ 2009 12:27

Είχα το router που έδινε η Otenet δωρεάν με τη νέα σύνδεση (της BaudTec). Το είχα συνδεδεμένο σε desktop, μέσω Ethernet, και όλα καλά μέχρι που μια διακοπή της ΔΕΗ, έκαψε το τροφοδοτικό.
Συνδέω ένα παλιότερο router LevelOne που είχα, και δεν το έβλεπε ο υπολογιστής μέσω Ethernet. Επειδή τα τροφοδοτικά ήταν ίδια, συνδέω και το BaudTec, το ίδιο...Δεν το έβλεπε ο υπολογιστής.Μου έβγαζε απ'το CD εγκατάστασης σύνδεσης το μήνυμα ότι "Η σύνδεση Ethernet έχει πρόβλημα".
Το LevelOne έχει και σύνδεση με USB, και μέσω USB συνδέεται κανονικά (ευτυχώς για να μπορώ να γράψω και ζητήσω βοήθεια)
Έκανα ping τα ip των 2 ρούτερ και δεν ανταποκρίνονται.
Έκανα εγκατάσταση ξανά τους τελευταίους driver της θύρας Ethernet (από τη Realtek νομίζω) πάλι τίποτα!
Το desktop έχει Windows XP.

Όποιος μπορεί να βοηθήσει, γιατί από συνδέσεις και γενικά θέματα ρυθμίσεων είμαι σκράπας...Ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 07 Δεκ 2009 18:48

Τους drivers τους πέρασες... Η κάρτα λειτουργεί; Σου βγάζει κάποιο διαγνωστικό; Ο Dvice Manager τη βλέπει κανονικά;
Όταν μιλάς για Η/Υ, τι είδος εννοείς; Διότι αν είναι φορητός (Laprop κλπ) τον παίρνεις παραμάσχαλα, πας σ'έναν κολλητό -επίσης με Η/Υ- και προσπαθείς να κάνεις κάποιο δοκιμαστικό-χαζό δικτυάκι με τον Η/Υ του. Αν αυτό γίνει, τότε η ethernet σου λειτουργεί πλήρως, και το πρόβλημα 'παίζει' στο router.
Αν όχι, μάλλον θα χρειαστείς καινούργια ethernet :wink:
Κοίταξέ τα αυτά, κι εμείς εδώ είμαστε για περισσότερα.
Περιμένουμε νέα σου :D :D
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 07 Δεκ 2009 19:25

Τσέκαρα και το καλώδιο μήπως έχει φάει κανά περίεργο τσάκισμα, χαλασμένα pins, δεν κάνει καλά επαφή.

Άβαταρ μέλους
ne3go

Δημοσίευση από ne3go » 07 Δεκ 2009 21:40

Στη Διαχείριση συσκευών φαίνεται η κάρτα κανονικά, και στις Συνδέσεις Δικτύου, εμφανίζεται η σύνδεση μέσω Ethernet, αλλά με το κόκκινο x και το "Αποσυνδέθηκε το καλώδιο δικτύου". Το PC είναι desktop (το έγραψα στο 1ο post), και έχω δοκιμάσει 3 διαφορετικά καλώδια χωρίς αποτέλεσμα. Μάλλον θα χρειαστεί άλλη κάρτα απ'ότι καταλαβαίνω...

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 07 Δεκ 2009 22:04

Δοκίμασε το router σου σε κάποιον άλλο υπολογιστή.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 08 Δεκ 2009 08:49

Η απάντηση/πρόταση του dva_dev είναι απλούστατη/αποτελεσματικότατη, όσον αφορά στον έλεγχο του router.
Πλην όμως (αν κάποιος φίλος/κολλητός διαθέτει κάποιο φορητό Η/Υ) θα πρότεινα ξανά το μίνι/χαζό δικτυάκι, ώστε να ελεγχθεί κι η κάρτα δικτύου στην πράξη.
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
ne3go

Δημοσίευση από ne3go » 08 Δεκ 2009 10:10

Έχω δοκιμάσει ήδη 2 router δικά μου, κι έφερε κι ένας φίλος ένα τρίτο.Κανένα δε συνδέεται με Ethernet, άρα έχει καεί η κάρτα μάλλον...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Συνδέσεις ADSL, VDSL”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης