Αλλαγή Φακέλου ενημερώσεων των Windows

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
LoneWolf131178

Δημοσίευση από LoneWolf131178 » 08 Δεκ 2009 13:18

Καλησπέρα σε όλους,
έχω το εξής πρόβλημα: Πρόσφατα αγόρασα το ASUS EEE pc 901, το οποίο δυστυχώς διαθέτει πολύ μικρό σκληρό δίσκο: 4GB. Έχω διαβάσει για διάφορα κολπάκια για εξοικονόμηση χώρου, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Μπορώ να αλλάξω τον φάκελο στον οποίο "κατεβαίνου" οι ενημερώσεις των windows πριν την εγκατάσταση; έχω βαρεθεί με την παραμικρή ενημέρωση να βγαίνουν μηνυματάκια για "low disk space"!!

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 09 Δεκ 2009 21:38

Φοβάμαι επειδή πρώτα 'κατεβαίνουν' (download) και μετά εγκαθίστανται (install), ότι δεν υπάρχει συκεκριμένος φάκελος (folder) ενημερώσεων (updates) των Windows. Αφού 'κατέβουν' τις εγκαθιστά από προσωρινό 'folder' στο μητρώο (registry) και μετά -μάλλον- τις διαγράφει, όπως και το προσωρινό 'folder'. Ένα πράγμα που μπορείς να κάνεις είναι να συμπιέσεις το δίσκο από τα Windows, τα οποία θα αναλαμβάνουν και την online-αυτόματη αποσυμπίεση, όποτε αυτή χρειάζεται. Αυτό θα σου καθυστερεί λίγο την ταχύτητα επεξεργασίας των εφαρμογών σου, αλλά ως πρώτη βοήθεια (μπάλωμα) νομίζω ότι θα 'παίξει'.
Ωστόσο, επειδή -μάλλον- θ'αντιμετωπίσεις πάλι αυτό το πρόβλημα, όταν κι αυτό (το μπάλωμα) δεν αντέξει δες:
1) Για μεγαλύτερο εσωτερικό δίσκο (Αν ο δίσκος που έχεις είναι από τους πολύ καινούργιους "στερεάς καταστάσεως", τότε ο μεγαλύτερος -αν βρεις- θα είναι και αρκετά ακριβός! Νά'σαι προετοιμασμένος γι'αυτό!)
2) Για εξωτερικό USB δίσκο, ώστε ο εσωτερικός (4GB) να μείνει μόνο ως System και Boot δίσκος.
3) Για εξωτερικό USB δίσκο, που θα κάνει και Boot. Φυσικά θα είναι σημαντικά πιο αργός από αυτόν που έχεις, αλλά από χωρητικότητα..... Για 1Tb τι θα έλεγες; :wink:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 10 Δεκ 2009 01:38

Κι εγώ θα έλεγα να χρησιμοποιήσεις εξωτερικό δίσκο.
Δοκίμασε να πας στο Tools->Options->General->Settings (για το Browsing History)
Μείωσε το "Disk Space to Use" στο ελάχιστο Recommended, ή πάτα το "Move Folder" και διάλεξε κάποιον φάκελο στον usb δίσκο σου.
Επίσης θα μπορούσες στο My Computer (δεξί κλίκ)->Properties ->Advanced ->Environment Variables να αλλάξεις τις μεταβλητές (User Variables) TEMP και TMP ώστε και αυτές να δείχνουν σε κάποιον κατάλογο στον usb δίσκο σου. Τις αντίστοιχες system variables άστες όπως είναι.

Πάντως γενικά αφού έχεις πρόβλημα χώρου, θέλει λίγο προσοχή τι εγκαθιστάς, όπως και να κρατάς αλλού τα αρχεία σου.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης