Βοήθεια στα διαδικαστικά & κοστολόγηση(?) site

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
PanEl

Δημοσίευση από PanEl » 09 Δεκ 2009 13:03

Καλημέρα σε όλους/όλες..

Μου προτάθηκε η δημιουργία ενός site για ιατρικά προϊόντα.
Αύριο θα μιλήσω από κοντά με τον *πελάτη* οπότε θα γνωρίζω επ'ακριβώς τί ζητάει, ωστόσο θέλω να έχω ξεκαθαρίσει κάποια πράγματα στο μυαλό μου πριν την κουβέντα.
Αυτά που κατάλαβα, από μια βασική συνομιλία που είχαμε, είναι πως θέλει ένα online κατάλογο των προϊόντων της εταιρείας του (φωτογραφίες & λεπτομέρειες για κάθε ένα μαζί με ένα counter), μία σελίδα επικοινωνίας, ίσως και μία σελίδα εταιρικής παρουσίασης.
Απλά πράγματα, τα οποία μπορώ να κουμαντάρω όντας newbie.

2 τρόπους γνωρίζω για το στήσιμο ενός site..
α. δημιουργία σελίδων με κώδικα
β. cms & έτοιμο template
Είναι ευκολότερο για 'μένα να *παίξω* με html & css παρά να στήσω κάτι μέσω joomla καθώς πρόσφατα ξεκίνησα να ασχολούμαι με αυτό και οι γνώσεις μου είναι νηπιακές (οριακά ανύπαρκτες εν ολίγοις)

Προσωπικά, προτιμώ να φτιάξω ό,τι είναι να φτιάξω από το 0, με κώδικα που γουστάρω παρά να αγοράσω ένα template που πιθανότατα θα είναι πιο φαντασμαγορικό αλλά όχι προσωπική μου εργασία.
Ωστόσο, σκέφτομαι μήπως είναι καλύτερο να αγοράσω ένα template ώστε να μικρύνω το χρόνο παράδοσης του έργου.
Θα 'θελα να μου πείτε γνώμες επ'αυτού.

Επίσης, χρειάζομαι μια βοήθεια στο θέμα της κοστολόγησης του site.
Έπειτα από μια αναζήτηση που έκανα και τη λογική που αντιλαμβάνομαι, έχει να κάνει με την προσωπική εργασία και την πολυπλοκότητα (??) του κώδικα.
Ας πούμε πως όσο πολύπλοκος κι αν είναι ο κώδικας, από τη στιγμή που μιλάμε για html-css δεν με νοιάζει. Τί γίνεται σε αυτή την περίπτωση ?
Υπάρχει κάποια τιμή/σελίδα ? Με το SEO τί γίνεται?
Επίσης, λάβετε υπόψιν σας πως αυτό θα είναι το 1ο project για το οποίο θα πληρωθώ με έουρα αντί καφέδες, και το πρώτο project το οποίο θα μπορώ να παρουσιάσω στο *online* κομμάτι του portfolio μου (το οποίο αναπτύσσεται με ρυθμούς χελώνας δυστυχώς).

Ίσως να σας φαίνονται παιδιάστικα όλα αυτά καθώς είστε επαγγελματίες του χώρου & συγγνώμη αν σας κούρασα με το σεντόνι μου αλλά εγώ δεν είμαι επαγγελματίας και κάνοντας (δειλά) τα πρώτα μου βήματα δεν ξέρω πως ακριβώς να κινηθώ...γιατί με ενδιαφέρει να κινηθώ σωστά παρά να βγάλω αρπαχτά κάποια χρήματα.

Ευχαριστώ για την ανάγνωση και την οποιαδήποτε απάντηση.

Υ.Γ: αν δεν βρισκεται στο σωστό σημείο το topic, ευχαριστώ για την κατανόηση της n00bιάς μου και τη μεταφορά αυτού :roll:

**Extra ερώτηση : μπορεί ένα site που δημηιουργήθηκε με τον παραδοσιακό DW τρόπο να μεταφερθεί σε CMS ώστε να μπορεί να γίνει μια μικροδιαχείρηση από την πλευρά του πελάτη ?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος PanEl την 09 Δεκ 2009 14:41, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
~* Μην χλευάζεις ό,τι δεν κατανοείς - Μην συμφωνείς κατ'ανάγκη *~

intelcore2
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από intelcore2 » 09 Δεκ 2009 13:26

βασικά θα πρέπει να δείς αν ο πελάτης σου θέλει στατικό η δυναμικό site.
Αν θέλει στατικό οκ, υπολόγισε πόσο χρόνο θέλεις για την δημιουργία της μακέτας,
το "κόψιμο" της, την προσαρμογή των κειμένων (που θα σου δώσει έτοιμα υποθέτω) και των φωτό των προιόντων του και έχεις το ποσό που θα πρέπει να ζητήσεις.

Αν θέλει δυναμικό θα σου πρότεινα να ασχοληθείς με custom code. Εχει πήξει ο τόπος με joomlades οπότε εφόσον δεν το κατέχεις το να ασχοληθείς με το joomla δεν πρόκειται να σε πάει καπου και δύσκολα θα μπορείς να διαφοροποιηθείς και να ξεχωρίσεις απο άτομα που ασχολούνται με το joomla εδώ και χρόνια.

PanEl

Δημοσίευση από PanEl » 09 Δεκ 2009 14:53

intelcore2 ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση :)

~Τα κείμενα δικά του και οι φωτογραφίες επίσης (με μια σχετική επεξεργασία από εμένα για να τις φέρω στα μέτρα & τα σταθμά που θέλω).
Για στατικό το βλέπω. Απ'όσο έχω καταλάβει θα ξεκινήσουμε με 30 περίπου (ίσως λιγότερα, ίσως περισσότερα) προϊόντα τα οποία εν καιρώ θα αυξάνονται.
Ίσως και να μην φτάνει ως εκεί το μυαλό μου αλλά δεν μπορώ να αντιληφθώ την ανάγκη για δυναμικότητα στο site. Ίσως πάλι να μην έχω αντιληφθεί πλήρως τον όρο *δυναμικό site*.
~ Κατανοώ το θέμα με τους joomlaδες , αλλά.. βασικά δεν με ενδιαφέρει η διαφοροποίηση από τους υπόλοιπους 100άδες joomlaδες/1000άδες designers - αλλά το να παραδώσω ένα καλαίσθητο και λειτουργικό αποτέλεσμα όποιο τρόπο κι αν χρησιμοποιήσω :roll: Συναγωνίζομαι τον εαυτό μου, γιατί αν το δω διαφορετικά απλά θα "κάτσω στα αυγά μου" :oops:

~ Ακόμη δεν έχω καταλάβει πως γίνεται η κοστολόγηση.
π.χ. : 10€ η σελίδα? 10€ για κάθε 100 γραμμές κώδικα? 10€ για κάθε extra css/js αρχείο? 10€ για φόρμα επικοινωνίας ?
(το 10€ εννοείται πως χρησιμοποιείται χάριν παραδείγματος!!)
Γιατί το σίγουρο είναι πως δεν μπορεί να περιμένει να τελειώσω για να ορίσουμε την τελική τιμή.

Με τα δεδομένα που έχω δώσει ως τώρα - ποιό θα ήταν το ελάχιστο που θα ζητούσες ?

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 09 Δεκ 2009 14:56

Oloi me kafedes ksekinhsame (h tsipoura :lol: )

prospathise na peraseis ston pelath to dynamiko gia na mhn vasanizesai sto mellon kai esy kai o pelaths sou.. ena statiko den polymetraei sto portfolio kai poly..

dystyxos, gia tous perissoterous Ellhnes-pelates metraei h emfanish kai oxi oi dynatothtes enos site.. efoson thes na to valeis sto portfolio "klepse" idees apo templatesmonster alla den einai aparaithto na kaneis kati omoio.. ta iatrika eidh me pane pros ta "clean" layout (xoris polla xromata klp.. des analogh kathgoria sto templatesmonster)..

Tora gia thn xreosh... logo ths anagkhs sou na gemiseis to portfolio kai logo tou oti eisai neos sthn douleia me 600-700 euro eisai kala...
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

intelcore2
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από intelcore2 » 09 Δεκ 2009 15:09

σχετικά με την xtra ερώτηση. Δές λίγο το Adobe Contribute, είναι ένας καλός και απλός τρόπος για να αλλάζει ο πελάτης σου το περιεχόμενο του site του.

starfish

Δημοσίευση από starfish » 09 Δεκ 2009 18:51

Δεν μπορείς να να απαντήσεις 600€ άσχετα με τι θα σε ρωτήσει. Αυτά δεν παίζουν.

Καταρχήν δεν μπορείς να μεταφέρεις τον χρόνο εργασίας που θα φας για να μάθεις πράγματα στον πελάτη σου. Δηλαδή κάποια πράγματα που δεν τα ξέρεις έπρεπε να τα ξέρεις. Δεν μπορείς να ζητήσεις αμοιβή για τις ώρες που εσύ μαθαίνεις. Είναι κάτι που πρέπει να περάσεις όμως αφού είσαι στην αρχή.

Οπότε θα ζητήσεις αμοιβή για τις ώρες που θα δουλέψεις καθάρα. Ζήτα να σου κάνει μια ξεκάθαρη πρόταση τι ακριβώς θέλει, και μετά μελέτα το, δες τι ακριβώς θα χρειαστεί να κάνεις, τι εναλλακτικές μπορείς να προσφέρεις και μετά ξανακάνε ένα ραντεβού και δωσε του μια ολοκληρωμένη προσφορά υπολογίζωντας τις ώρες δουλειάς. Σϊγουρα δεν θα αμοιφθείς 100% για την δουλειά που θα κάνεις αφού είσαι στην αρχή αλλά δεν μπορείς να του ζητήσεις να στο πληρώσει αυτό ούτε όμως να ξεφτιλίσεις την τιμή.

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 09 Δεκ 2009 20:58

Απαντάς απο την αρχή ξεκινάει το στατικό σαιτ. απο 600 ευρω. Έχεις όρεξη να ασχοληθούμε κ.Πελάτη? Αν ναι συζητας και κάνεις προσφορά και ακολουθάτε τις συμβουλές παραπάνω και ότι ξερετε απο την εμπειρία σας.

PanEl

Δημοσίευση από PanEl » 10 Δεκ 2009 11:25

@fafos : 600-700€ είναι καλά ούτως ή άλλως στην παρούσα φάση. Έβλεπα κάτι τιμές..200-300€.. στο findapro και τις θεωρούσα εξευτελιστικές.
(και..παρεπιπτόντως.. είμαι *νέα* :P )

@intelcore2 : η αγορά του προγράμματος γίνεται από τον πελάτη ή από εμένα? πως "πάει" αυτό το θέμα?

@starfish : όπως είπα και στο πρωταρχικό μου post. δεν ενδιαφέρομαι για αρπαχτή αλλά ένα σωστό ξεκίνημα. Φυσικά και δεν πρόκειται να του πω 600€ με το "καλημέρα σας". Πρώτα θέλω να κουβεντιάσω μαζί του - να μου εξηγήσει τί ακριβώς θέλει τώρα & στο μέλλον, και έπειτα θα του δώσω την προφορά μου. Ξεκινάω τώρα μεν, θα το κάνω με έναν *Α* επαγγελματισμό δε.
Επίσης, δεν είμαι λαμόγιο και δεν υπάρχει περίπτωση να "χρεώσω" για τις ώρες αυτοδιδασκαλίας που θα μου χρειαστούν. Μπορεί να ζω στη *χάβρα των Ιουδαίων* αλλά έχω φιλότιμο :hammer:

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 10 Δεκ 2009 13:11

Μακαρι να ξεκινουσαν ολοι με την σοβαροτητα που δειχνεις εσυ...
Επισης να θυμασαι πως η κοστολογηση ενος site εχει αμεση σχεση με την ποιοτητα του τελικου παραδοτεου αποτελεσματος. Θελω να καταληξω πως για να καλυψουμε το ιδιο briefing υπαρχει περιπτωση η δουλεια του Α και του Β να κοστολογηθει 700 ευρω, αλλα στη μια περιπτωση να ειναι ξεφτιλα τιμη και στην αλλη υπερτιμημενη...
Ελπιζω να καταλαβες το πνευμα του συλογισμου μου.
Σου ευχομαι την καλυτερη δυνατη συνεχεια στο χωρο :)

PanEl

Δημοσίευση από PanEl » 10 Δεκ 2009 14:02

το'πιασα το νόημα korgr.., αν πρέπει να επιλέξω ανάμεσα σε αυτά τα 2 τότε προτιμώ την *ξεφτίλα* παρά την *υπερτίμηση*.
Ωστόσο, ελπίζω να καταφέρω το απόλυτο ενδιάμεσο.

Σ'ευχαριστώ πολύ για την ευχή! :D

parisseirios

Δημοσίευση από parisseirios » 10 Δεκ 2009 15:08

Η κοστολόγηση ενός web project είναι συνάρτηση του τι θέλει ενας πελάτης και τι μπορείς να κάνεις εσυ ή η ομάδα σου.
Δεν είναι θέμα template η πρωτοτύπου σχεδίου η cms ή κοστολόγηση με την ώρα...
Μια ομάδα έμπειρων προγραμματιστών μπορεί να τελείωσει σε μισο χρόνο απο μια άπειρη ομάδα και με πολυ καλύτερο αποτέλεσμα και να στοιχίσει τελικά
λιγότερα στον πελάτη.
Τελικά το θέμα είναι είναι το εξής: Μπορείς να παραδόσεις μια ιστοσελίδα χωρίς προβλήματα στον πελάτη , να μείνει ευχαριστημένος και να σου έρθει ξανα για redesign?
Ποσο κοστολογείς το ευατό σου? Εχεις πολυ καλό σχέδιο σε σχέση με τον ανταγωνισμό?
Οι συνεργάτες μου και εγώ οταν κοστολογούμε ενα προτζεκτ θέτουμε την εξής ερώτηση στον ευατό μας ασχέτως αν θα κερδισουμε πολλα η λιγα
Αυτο το προτζεκτ θα μας κάνει ισχυρότερους, ικανότερους και καλύτερους?
Εαν ναι τότε προχωράμε και ας μη βγάλουμε τίποτα...

cris29

Δημοσίευση από cris29 » 10 Δεκ 2009 20:38

Δεν θα σου πω πως θα κανονίσεις την δουλειά αλλά η συμβουλή μου είναι να πάρεις ένα έτοιμο προσχέδιο έτσι ώστε να γλύτωσεις χρόνο στο στήσιμο. Αλλωστε το μόνο που θα πειράξεις σε ένα έτοιμο προσχέδιο είναι εικόνες και χρώματα. Κατ' αυτόν τον τρόπο γλυτώνεις το 50% του χρόνου σου και δίνεις βαρύτητα στο στήσιμο του σάιτ στον domain και τις επικείμενες διορθώσεις από πιθανά σφάλματα.
Τι πιο απλό;

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 10 Δεκ 2009 21:20

Σου προτεινω να πάρεις 700Ε , να κάνεις δυναμικό site με δικό σου layout και δικό σου cms. Προσπάθησε να εχεις πίστωση χρόνου από τον πελάτη.

Αν θέλεις να κάνεις μια σοβαρή επιχείρηση τα παραπάνω θα πρέπει να τα ξέρεις σε ικανοποιητικό βαθμό, οπότε αυτό το project είναι μια πολύ καλή ευκαιρία.

Στα επόμενα projects μπορείς μετά να εστιάσεις σε θέματα, όπως εργατοώρες-αμοιβή, time management και να βρεις το μείγμα υπηρεσιών - ποιότητας - χρόνου και αμοιβής που σου ταιριάζει

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες