Transsexual & ΔΙΟΡΘΩΣΗ ΦΥΛΟΥ...

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
pritanis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από pritanis » 30 Ιουν 2003 00:26

Kai emena i empiria oswn akouw einai oti den prepei na to skefteis 2i fora alla kamia ekatosti fores prin ftaseis se egxeirisi. Emena proswpika me epirease polu "i xronia me ta 13 feggaria" tou Rainer Werner Fassbinder. Profanws tha tin exis dei kai esu tin sigkekrimeni tainia alla an den tin eides tha se voithisei polu stin apofasi pou prokeite na pareis.
Kataligontas tha sou elega pws emena proswpika pragmatika me afinei teleiws adiaforo kati tetoio gia kapoion estw gnwsto mou. Esi prwta ap' ola prepei na eksetaseis tin zwi sou meta ta 5-10 prwta xronia pou pithanon tha tin vriskeis. Ti ginete meta kai pws tha einai i isoropia sou? An to exeis idi psaksei kai den exeis provlima tote kane auto pou tha se kanei na noiwseis omorfa arkei na to skefteis apo oles ti pleures giati einai kati pou den mporeis na metanoiwseis argotera gia oti ekanes.

Άβαταρ μέλους
Elli
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Elli » 30 Ιουν 2003 09:34

Εκτός του ότι πρέπει να το σκεφτείς πολύ καλά πριν κάνεις οτιδήποτε η γνώμη μου είναι ότι ίσως θα ήταν καλό να κουβεντιάσεις και με άτομα που έχουν προβεί σε αλλαγή φύλου για να σου πουν την εμπειρία τους. Πιστεύω ότι αυτό θα σε βοηθήσει πολύ.

ixt2003

Δημοσίευση από ixt2003 » 30 Ιουν 2003 10:58

γιαννης έγραψε:.
palevoume mesa tous oi 2 fiseis kai to keno apo tin exirisi pou noiothoun einai megalo.

eidika otan pia megalonoun kai den einai omorfoi kai epithimitoi, alla deixnoun geroi kai malista me antrika xaraktiristika -i- to proi pou einai avafoi kai aperipioitoi, pou deixnoun san antres, afto toys trelenei akomi perissotero.
quote]
Καταρχάς να πώ κάτι το οποίο θα ακουστεί ίσως περίεργο αλλά εγώ προσωπικά αν υπήρχε τρόπος να δημοσίευα μια φωτό μου -ως γυναίκα- να είσαι σίγουρος πως όχι μόνο δεν "φαίνομαι",αλλά είμαι κ μια χαρά... :wink: Απλά το αναφέρω γιατί ίσως δεν ξέρουν πολλοί οτι τρανσεξουαλισμός δεν σημαίνει μόνο "Λ.Συγγρού" και ασχημούλες φάτσες στα πεζοδρόμια της Φυλής!!! Σίγουρα υπάρχουν πολλά άτομα τα οποία κάνουν αλλαγή φύλου και δεν είναι όμορφα,αλλά να σκεφτείς οτί εδώ και οι "φυσιολογικοί" άνθρωποι δεν είναι είναι τέλοιοι σε καμία περίπτωση και πόσο μάλλον αυτό,ένα αντρικό κορμί που εγκλοβίζει μια γυναίκα!Σίναι λογικό να τείνει ιδιαίτερα προς αντρικό,αλλά πέρα από αυτό όμως υπάρχουν και εξαιρέσεις όπως Τζένη Χειλουδακή (ή ακόμα καλύτερα Τάνια Κέλλη, δεν ξέρω αν την έχει δει κανείς,αλλά είναι τέλεια!), η μάλλον χιλιάδες άνθρωποι (άντρες ή γυναίκες) που έχουν κάνουν διόρθωση φύλου παγκοσμίως και είναι μια χαρά ακόμα και μετά την αλλαγή, και ζούν όπως όλοι,τώρα το γιατί ένας άνθρωπος από τα μικράτα του νιώθει να είναι αντίθετος με το σώμα του δυστυχώς και από τους ίδιους τους ψυχαναλυτές ακόμα είναι μη ανιχνεύσιμο....ΔΥΣΤΥΧΩΣ. :(
Elli & Pritani thanks...

Άβαταρ μέλους
telxina
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telxina » 30 Ιουν 2003 11:02

Vasika oti ke na kaneis ine apokleistika diki sou apofasi.

Iparxei kapios-kapia den xero pleon i einai, i gnosti se olous Pamela i think, pou ekane epemvasi 2-3 fores, ke ti mia ginotan adras, tin ali gineka. Tora den xero ti einai. Pistevo pos piso apo afto krivotan to oti os adras den eixe epitixia, apofasise na ginei gineka, ala ke pali den eixe epitixia ke xanaegine adras, ke tora nomizo to xanagirise se gineka.
Tora os epitixia enooume epagelmatiki, aisthimatiki, ousiastiki.

Den xero posoi tha proslamvanan mia transexoual sti doulia tous, poli ligoi nomizo, opote an den thes na kaneis karriera sti sigrou, xanaskepsou to.

Prosopika pistevo oti oi omofilofiloi xrizoun sovaris psixologikis ipostirixis ke analisis. Min to perneis arnitika. Oloi mas xreiazomaste psixanalisi, mono pou sinithos ton rolo tou psixanaliti pezoun oi filoi mas. Opos omos ke emeis an i katastasi niothoume na xefevgei, etsi ke esi, kalo tha itan na episkefteis enan psixologo. Oxi gia na se stirixei stin apofasi sou, ala giati pistevo, oti an pragmatika eisai dektikos, isos katalaveis oti i aporipsi sou pros tis ginekes proilthe apo mia megali apogoitefsi, i genika einai ena aplo koinoniko katalipo, ke oxi xromosomatiki -ek genetis diladi.

Afou lipon kaneis ola osa sou protiname edo mesa, pare tin apofasi sou.

Min peis oti i koinonia einai adiki klp klp, afto to xeroume, ke esi to idio. Se aftin tin koinonia omos kalise na ziseis... :hammer:

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 30 Ιουν 2003 13:25

Αν αλάξεις φύλο πιστεύεις οτι θα είσαι καλά απο άποψη ψυχολογίας;Η μέγιστη ολοκλήρωση μιας γυναίκας είναι η στιγμή της γέννησης ενος παιδιού.Αν αλλάξεις φύλο δε θα την έχεις αυτην την ολοκλήρωση.Θα έχεις ένα μεγάλο κενό.Ούτε θα μπορεις να γεννήσεις ένα παιδί αλλά ούτε θα μπορείς να συμβάλλεις στη γέννηση όπως τώρα που είσαι άντρας.Θα σου πρότεινα να συμβουλευτείς ενα ψυχολόγο αν δεν το έχεις κάνει.Όλοι οι άνθρωποι έχουν αδύναμα σημεία και κάποιες στιγμές.Μην κάνεις όμως κάτι που θα σε κάνει πιο δυστυχισμένο απο τώρα

ixt2003

Δημοσίευση από ixt2003 » 30 Ιουν 2003 14:40

Βασικά κοιτάχτε να σας πώ το εξής,εγώ προσωπικά δεν έφαγα π.χ. απόρριψη από μια γυναίκα κ κατέλειξα σ'αυτό το σημείο που είμαι τώρα,το χειρότερο είναι οτί ο κόσμος δεν κοιτάει το τι πραγματικά είσαι, "Α" σου λέει "άντρας αυτός",δεν κοιτάει το πόσο θηλυκιά θα είσαι,το πόσο γυναίκα 100% μπορεί να είσαι και ας μην είχες γεννηθεί ποτέ έτσι,αλλά βέβαια δεν πρέπει να βάζω τον καθένα στο τρυπάκι να με κατανοήσει πλήρως αλλά στην τελική δεν είναι τόσο σπάνιο φαινόμενο πλέον,το χειρότερο είναι πως υπάρχουν χιλιάδες κρυπτοομοφυλόφιλοι που-αν δεν μπορούν να πούν τουλάχιστον οτί π.χ. "Ναί,έτσι είμαι και έτσι ήμουν από παλιά"- κάθονται και κατακρίνουν τα άτομα που λένε αυτό που νιώθουν.Θα μου πεί βέβαια κάποιος από εσάς οτί "Πώς είναι δυνατόν να εξομολογηθεί κάποιος κάτι τέτοιο όταν ξέρει ότι ένα μέρος της "κοινωνίας" θα στραφεί εναντίον του?"
Και εγώ έχω να πώ οτί την κοινωνία εμείς την φτιάχνουμε,είναι οι ίδιοι οι άνθρωποι,από τη στιγμη λοιπόν που νιώθεις έτσι γιατί να το κρύβεις ενώ υπάρχουν 1000άδες άνθρωποι σαν εσένα. Δεν είπα ποτέ οτί είμαι υπέρ όλης αυτής της κατάστασης γιατί το να είσαι γυναίκα και να βλέπεις ένα αντρικό σώμα μπροστά στον καθρέφτη δε νομίζω οτί είναι κ ότι καλύτερο...Όσο για το αν θα ολοκληρωθώ σαν γυναίκα,αυτό το ξέρω,δεν γίνεται να μου βάλουν μήτρα,να έχω περίοδο και να τεκνοποιήσω!!!(Αν και κάποτε ίσως θα ήθελα να κάνω ένα παιδί)
Αυτό είναι αδύνατον γιατί στην ουσία το σώμα μου είναι αντρικό...Το θέμα μου είναι όμως οτι η ψυχολογία μου είναι γυναικεία ,και αντί να προσαρμόσω αυτήν στο ανδρικό μου σώμα,λέω να προσαρμόσω το αντρικό μου κορμί σ'αυτό που νιώθω και να βρώ πραγματικά αυτό που είμαι...Δεν περιμένω να με επικροτήσει κανείς,ίσα ίσα προβλέπω το αντίθετο αλλά σαν ολοκληρωμένος άνθρωπος τότε,μόνο έτσι θα μπορέσω να αντιμετωπίσω ότι έχω να αντιμετωπίσω....Ίσως τα δύσκολα είναι τώρα που είμαι στη διαδικασία προσαρμογής σε όλη αυτήν τη φάση,αλλά κάθε εμπόδιο για καλό...(Ίσως,δεν ξέρω...)
Λοιπόν να έχετε όλοι καλό μεσημέρι... :pint: :pint: :pint:
(Η Pamela που κάποιος ανέφερες Telxina μάλλον εννοούσες την Καρλότα,η οποία είναι ο 1ος άνθρωπος παγκοσμίως που έχει κάνει τις περισσότερες μεταλλάξεις φύλου,εγώ πάντως πιστεύω πως η συγκεκριμένη άλλαξε φύλο βεβιασμένα και κακώς...)

Άβαταρ μέλους
telxinas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telxinas » 01 Ιούλ 2003 23:16

O kathenas opos tin vriski!

pani0202
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από pani0202 » 01 Ιούλ 2003 23:33

aguila21 έγραψε:Η μέγιστη ολοκλήρωση μιας γυναίκας είναι η στιγμή της γέννησης ενος παιδιού.
Eisai gynaika aguila?

ixt2003

Δημοσίευση από ixt2003 » 01 Ιούλ 2003 23:37

telxinas έγραψε:O kathenas opos tin vriski!
Δεν είναι απλά όπως τη βρίσκει κανείς, είναι θέμα ψυχικής ισσοροπίας κ ηρεμίας....!!!!!

Άβαταρ μέλους
telxinas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telxinas » 01 Ιούλ 2003 23:55

Esi, den exis psixiki issoropia kai iremia, epidi den kanis opos tin vriskis.
Mexri tin stigmi pou tha kanis auto pou thelis.

ixt2003

Δημοσίευση από ixt2003 » 02 Ιούλ 2003 00:09

telxinas έγραψε:Esi, den exis psixiki issoropia kai iremia, epidi den kanis opos tin vriskis.
Μάλλον εννοούμε το ίδιο πράγμα με άλλα λόγια ίσως,έχεις δίκιο κ ελπίζω ΟΛΟΙ να κάνουμε αυτό που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ νιώθουν και όχι με βάση τα πρέπει των άλλων...τελοσπάντων μην μακρυγορούμε...Φιλιά!!!

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 02 Ιούλ 2003 00:11

pani0202 έγραψε: Eisai gynaika aguila?
Καμία σχεση.Αλλά ξερω απο φίλες που έχουν γενησει πως αισθανονται.Και μια φιλη που γενησε πριν 1 εβδομαδα μου λέει πως ειναι μεγάλη εμπειρια.Και οι ψυχολογοι το ισχυριζοντε

Άβαταρ μέλους
telxinas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telxinas » 02 Ιούλ 2003 00:14

ixt2003 έγραψε:
telxinas έγραψε:Esi, den exis psixiki issoropia kai iremia, epidi den kanis opos tin vriskis.
Μάλλον εννοούμε το ίδιο πράγμα με άλλα λόγια ίσως,έχεις δίκιο κ ελπίζω ΟΛΟΙ να κάνουμε αυτό που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ νιώθουν και όχι με βάση τα πρέπει των άλλων...τελοσπάντων μην μακρυγορούμε...Φιλιά!!!
Akrivos auto. Ase ta prepi kai tous tipous. Autoi pou akolouthoun kai prospathoun na sta epivaloun auta(tous tipous kai t prepi), einai pistepse me, POLI distixismenoi!

pani0202
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από pani0202 » 02 Ιούλ 2003 00:46

aguila21 έγραψε: Καμία σχεση.Αλλά ξερω απο φίλες που έχουν γενησει πως αισθανονται.Και μια φιλη που γενησε πριν 1 εβδομαδα μου λέει πως ειναι μεγάλη εμπειρια.Και οι ψυχολογοι το ισχυριζοντε
Etsi bravo. Allo na les loipon "megali empeiria", ki allo "i megisti oloklirosi tis gynaikas" pou eipes prin. Einai dyo teleios diaforetika pragmata.
H "megisti oloklirosi" tou kathenos epitygxanetai me diaforetikous tropous. Ki i gennisi enos paidiou einai mono enas apo aftous.

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 02 Ιούλ 2003 01:36

pani0202 έγραψε:
aguila21 έγραψε: Καμία σχεση.Αλλά ξερω απο φίλες που έχουν γενησει πως αισθανονται.Και μια φιλη που γενησε πριν 1 εβδομαδα μου λέει πως ειναι μεγάλη εμπειρια.Και οι ψυχολογοι το ισχυριζοντε
Etsi bravo. Allo na les loipon "megali empeiria", ki allo "i megisti oloklirosi tis gynaikas" pou eipes prin. Einai dyo teleios diaforetika pragmata.
H "megisti oloklirosi" tou kathenos epitygxanetai me diaforetikous tropous. Ki i gennisi enos paidiou einai mono enas apo aftous.
Στο βαθμό του επιθετου κολησες;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες