Ανεργος

Ψάχνετε για δουλειά; Καταχωρήστε το βιογραφικό σας εδώ.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
RavenCyberpunk

Ανεργος

Δημοσίευση από RavenCyberpunk » 10 Δεκ 2009 18:40

Καλησπερα

Καταρχην συγχαρητιρια στους admins για το site.
Θα ηθελα συμβουλες απο τους εμπειρους και επαγγελματιες στον τομεα
Λεγομαι 'Αρης και εχω τελειωσει ΙΕΚ σαν τεχνικος εφαρμογων πληροφορικης.
Εχω ομως καιρο να εξασκησω της γνωσης μου στο θεμα γιατι μεσολαβησε στρατος και 1-2 χρονια αδρανειας πανω στο θεμα.
Ειχα δουλεψει πολυ λιγο με HTML, Dreamweaver και ξερω τα βασικα πραγματα γυρο απο σχεδιασμο των site.

Το προβλημα μου ειναι οτι επειδη δεν εχω αγγιξει προγραμματισμο εδω και χρονια, θελω να βρω εναν τροπο να τα φρεσκαρω (σχδον να τα ξαναμαθω δηλαδη) και να βρω μια δουλεια σαν web developer/designer.

Θα ηθελα να ρωτησω πως μπορω να μαθω γρηγορα (απ την στιγμη που εχω και καποιο background σε αυτα, αλλα προπαντως ποια προγραμματα και ποιες γλωσσες θα χρειαστει να επικεντροθω και να μαθω

Ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
vspan

Ανεργος

Δημοσίευση από vspan » 10 Δεκ 2009 19:40

Καλησπέρα φίλε μου.
Δεν είμαι και ο πλέον αρμόδιος για να σου πω τι θα κάνεις μιας και στο forum υπάρχουν άτομα με εργασιακή εμπειρία και εγώ είμαι ακόμα φοιτητής...Αλλά θα σου πω απλά την άποψη μου.

Από όσα αναφέρεις έχεις κάποιες γνώσεις html .Ξεκίνα λοιπόν από αυτό.Φρεσκάρισε την γνώσεις σου στην html (Το www.w3schools.com/html/default.asp θα σε βοηθήσει αρκετά πιστεύω)..

Μην αναλωθείς και πολύ στην html γιατί δεν είναι και το πλέον πιασάρικο στην αγορά εργασίας.Προσπάθησε απλά την στιγμή που μαθαίνεις να φτιάχνεις απλά site για να βλέπεις στην πράξη τι γίνεται και προς θεού μην αρχίσεις να μαθαίνεις απέξω πράγματα!Με ένα απλό google search βρίσκεις τα πάντα..

Αφού φρεσκάρεις την html , (αυτό θα σου πάρει μόνο λίγες μέρες) ξεκίνα να μαθαίνεις css ,και αργότερα ασχολήσου με την server side , μαθαίνονται τα βασικά σε php και mysql/sql.
Εικόνα

cris29

Ανεργος

Δημοσίευση από cris29 » 10 Δεκ 2009 20:32

φτιάξε 2-3 sites προσωπικά δικά σου, με διαφορετικό θέμα το καθένα. Δημιούργησε αλμπουμ εργασιών δηλαδή.
Μάθε php/mysql.
Προσπαθησε να δημιουργήσεις κάτι από την αρχή ή κάνε τροποιποιήσεις ήδη υπαρχόντων έργων.
Δούλεψε joomla, drupal, wordpress (ο,τι έχει πέραση τελευταία).
Μην τα βλέπεις παλούκι ξεκίνα από php/mysql.
Δούλεψτα σε joomla και μετά πιάσε το wordpress.
Θέλουν να είναι custom προγραμματιστής (να μπορείς να δουλεύεις και με κώδικα - μαζόχες δηλαδή)

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Ανεργος

Δημοσίευση από burnmind » 10 Δεκ 2009 21:28

Η γνώμη μου: Διάλεξε με τι από τα δύο θέλεις να ασχοληθείς (design ή development) και ξεκίνα να αναπτύσεις όσα πιο πολλά skills μπορείς στον συγκεκριμένο τομέα. Ταυτόχρονα, μάθε και τα βασικά του άλλου τομέα. Καλό είναι να έχεις γνώσεις design για να κάνεις development (για το Web πάντα) και το αντίθετο. Όσα παραπάνω μπορείς να μάθεις για τον άλλον τομέα τόσο καλύτερα, αλλά επικεντρώσου σε έναν από τους δύο.

Φυσικά, ο καλύτερος τρόπος (σε συνδιασμό με το διάβασμα) για να μάθεις κάτι, είναι να το "δουλέψεις", οπότε φτιάξε 2-3 δικά σου ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΑ sites, ώστε να αρχίσεις να αποκτάς εμπειρία, portfolio κλπ.

Από γλώσσες, μερικές από αυτές που χρησιμοποιούνται πιο πολύ σήμερα στο Web είναι οι PHP, C# (ASP.NET), Java (JSP/Servlets) οι οποίες είναι server-side και η JavaScript (και τα libraries της όπως jQuery/Mootools) η οποία είναι client-side.

Επίσης μπορείς να ρίξεις μια ματιά στις Python και Ruby on Rails.

Τέλος, καλό θα ήταν να αποκτήσεις και κάποιες γνώσεις βάσεων δεδομένων. Και σχεδίασής τους αλλά και προγραμματισμού τους με SQL. Συνήθως στο web χρησιμοποιείται η MySQL. Σε μεγαλύτερες εφαρμογές, χρησιμοποιούν Oracle (για την οποία θα πρέπει να μάθεις PL/SQL).

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Ανεργος

Δημοσίευση από gaucho » 11 Δεκ 2009 13:17

Κοίτα αν σε βολευει και καποια εξειδικευση

php mysql ολοι ξερουν σχεδον και δεν εχει ζητηση στην αγορα πολυ

επεξεργασια ήχου , quark ,επεξεργασια βιντεο , corel αν εχεις φαντασια κλπ

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Ανεργος

Δημοσίευση από burnmind » 11 Δεκ 2009 14:21

gaucho έγραψε: php mysql ολοι ξερουν σχεδον και δεν εχει ζητηση στην αγορα πολυ
Χωρίς να ξέρω τι γίνεται στην Ελληνική αγορά εργασίας αυτή τη στιγμή, δυσκολεύομαι να πιστέψω πως όλοι σχεδόν ξέρουν php/mysql και ότι ένας καλός developer δε μπορεί να βρει δουλειά (έστω κι αν πιθανότατα δε θα είναι καλοπληρωμένη).

Εκτός αν το "σχεδόν όλοι" περιλαμβάνει και κάποιον που διάβασε 5-10 tutorials ώστε να ξέρει να στήνει μια βάση και να εκτελεί μερικά queries μέσω php για να εμφανίσει τα δεδομένα και αναφέρει στο βιογραφικό του ότι είναι php developer. Δυστυχώς, το συγκεκριμένο παράδειγμα το έχω συναντήσει πάνω από μία φορά..

RavenCyberpunk

Ανεργος

Δημοσίευση από RavenCyberpunk » 11 Δεκ 2009 15:21

λοιπον κατ'αρχην σας ευχαριστω ολους, οι απαντησεις σας ηταν ολες πολυ χρησιμες.

το site με τα tutorials φαινετε πολυ καλο και πολυ πρακτικο. Πραγματικα οσον αφορα την HTML νομιζω οτι θα την θυμιθω παρα πολυ γρηγορα, οσο για τα αλλα μπορω να αρκεστο στο site και λιγη μελετη, για να τα παρω βημα βημα και να μαθω PHP? το λεω γιατι την θεωρω την πιο δυσκολη της τριαδας, μια και θυμαμαι και απο MySql κατι λιγα πραγματα. Απο CSS δεν εχω την παραμικρη ιδεα.
Επισης κατι αλλο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι εφοσον εχω τον κωδικα στα χερια μου, με τι προγραμμα να δουλεψω? Ειχα χρησιμοποιησει το Dreamweaver παλια και μου φανηκε καλο. Οστοσο ακουω συνεχεια ολοι τελευταια να δουλευουν με Joomla το οποιο απ'οτι καταλαβα ειναι περισσοτερο προγραμμα για site management (CMS). Για να μαθω Joomla θα ηταν καλο να μαθω πρωτα ολα τα προηγουμενα, ωστε να πειραματιστω σε ενα sample δικο μου site? ή υπαρχει τρόπος να μαθω και καπως αλλιώς? Το ρωταω αυτο γιατι εχω ακούσει για άτομα που πιθανατοτα να ξερουν λιγοτερα πραγματα απο μενα σε κωδικα και εχουν μια καλη δουλεια μονο και μονο δουλεύοντας με Joomla.

P.S. Gaucho, εχω πολυ καλη γνωση Photoshop και εχω ασχοληθει και πολυ λιγο με video edit και βασικα πραγματα σε flash (μονο με Macromedia).

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Ανεργος

Δημοσίευση από paink1ller » 11 Δεκ 2009 16:46

RavenCyberpunk έγραψε:. Για να μαθω Joomla θα ηταν καλο να μαθω πρωτα ολα τα προηγουμενα, ωστε να πειραματιστω σε ενα sample δικο μου site? ή υπαρχει τρόπος να μαθω και καπως αλλιώς? Το ρωταω αυτο γιατι εχω ακούσει για άτομα που πιθανατοτα να ξερουν λιγοτερα πραγματα απο μενα σε κωδικα και εχουν μια καλη δουλεια μονο και μονο δουλεύοντας με Joomla.
Ναι μια χαρα θα δουλεψεις και χωρις να ξερεις php. Στησε ενα σεναριο στο μυαλο σου οτι πχ μια εταιρια με φιλτρα νερου σου ζητησε να φτιαξεις ενα site και αρχισε να το φτιαχνεις σαν να ηταν πραγματικοτητα.
Ξεσκονισε HTML και μετα οπωσδηποτε CSS και photoshop/fireworks για να μπορεις να τροποποιεις το joomla εστω εικαστικα. Μετα μπορεις για ξεκινημα να στησεις μερικα joomlakia μεχρι να αποκτησεις πληρωτητα σε php/mysql.

Oπως τα βλεπω εγω τα πραγματα στην τωρινη κατασταση της οικονομιας υπαρχει κορεσμος στον κλαδο. Οποτε αν απλα θελεις να βγαλεις λεφτα τοτε αστα αυτα και μαθε πως να φτιαχνεις μαριναρισμενο γυρο και ανοιξε σουβλατζιδικο.
Just jokking :D
Ηobby: Shooting photons

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Εργασίας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες