μικρή βοήθεια για το dreamweaver

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
stratis79

Δημοσίευση από stratis79 » 10 Δεκ 2009 21:54

hello! Αντιμετωπίζω ένα προβληματάκι με το dreamweaver. Όχι απαραίτητα ουσίας αλλά αν το έλυνα, θα με εξυπηρετούσε πολύ από άποψη τρόπου δουλειάς κτλ. Βασικά με εξυπηρετεί που μπορώ και κάνω μια σελίδα με tables κτλ.

Έχω ένα μεγάλο πίνακα ο οποίος έχεις 3 στήλες με βασική για τα κείμενα κτλ την κεντρική.
Την αριστερή στήλη την έχω διαιρέσει σε περίπου 22 κελιά όπου έχω βάλει τα περιεχόμενα κτλ. Τη δεξιά στήλη όπου απλά βάζω banners, καιρό κτλ δε την πείραξα εξαρχής, σκέφτηκα όμως να την χωρίσω και αυτή σε κελιά. Αυτή έπρεπε σε αυτή τη φάση να διαιρεθεί σε 8. Με το που το έκανα, έγινε αλλαλούμ με την αριστερή στήλη όπου το ύψος των κελιών άπλωσε και δε μαζεύεται. Η λύση ενός πίνακα μέσα στη δεξιά στήλη λύνει μεν το πρόβλημα αλλά χαλά τις διαστάσεις. Υπάρχει κάποια λύση, ή θα πρέπει να αδειάσω τελείως τη στήλη και μετά να τη χωρίσω σε κελιά;

Βασικά μπορεί η κάθε στήλη ενός πίνακα κτλ να έχει αυτονομία;;;

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 10 Δεκ 2009 22:08

Πρεπει σε καθε κελι του main table να αρχισεις να δημιουργεις υπο-tables.
Το αρχικο κρατα το με 3 κελια με valign="top".
Δεν χρειαζεσαι για καθε τι νεο κελι.
Πολλα πραγματα μπορουν να τακτοποιηθουν μεσα σε ενα κελι ως divs ή span+<br />

stratis79

Δημοσίευση από stratis79 » 10 Δεκ 2009 22:24

το είχα δοκιμάσει korgr και όπως ανέφερα έλυσε το πρόβλημα, απλά θα ήθελα να αποφύγω τα διπλά borders γιατί και 0 να του ορίσεις, πάλι το κενό παραμένει και τώρα θα πρέπει θα κάνω ένα σωρό δουλειά

stratis79

Δημοσίευση από stratis79 » 10 Δεκ 2009 22:25

αλλά υπάρχει και μια απλή λύση για να μη χαλάσουν οι στήλες μου και κουράζομαι τσάμπα, να φάω λίγα pxls από τα banners!

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 11 Δεκ 2009 01:11

stratis79 έγραψε:το είχα δοκιμάσει korgr και όπως ανέφερα έλυσε το πρόβλημα, απλά θα ήθελα να αποφύγω τα διπλά borders γιατί και 0 να του ορίσεις, πάλι το κενό παραμένει και τώρα θα πρέπει θα κάνω ένα σωρό δουλειά
οριζεις

Κώδικας: Επιλογή όλων

<table cellspacing="0" cellpadding="0" border="0">
και δεν θα εχεις ποτε προβληματα με borders και κενα που λες πως παραμενουν. Εκτος αν δεν μας εξηγεις καλα τι εννοεις κενα...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης