DIY Diffuser (διαχυτής)

Ένας χώρος για την θεωρία της φωτογραφίας και για τις φωτογραφικές μηχανές

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Stathis
Photography Moderator
Επικοινωνία:

DIY Diffuser (διαχυτής)

Δημοσίευση από Stathis » 12 Δεκ 2009 00:59

Εικόνα

Το να τραβάς φωτογραφίες με γυμνή εστία φωτός συνήθως δεν είναι πρόβλημα , ειδικά όταν δεν είναι άμεσος ο φωτισμός πάνω στο θέμα μας, αλλά όταν θέλουμε να είναι (άμεσος ο φωτισμός ντε!) εκεί δημιουργείται και το πρόβλημα.

Ειδικά όταν η πηγή μας είναι αρκετά δυνατή, όπως στη περίπτωση μας , που χρησιμοποιούμε φώτα εργασίας 150watt, δημιουργούνται "σκληρές" σκιές και έντονες (ενοχλητικές πολλές φορές) αντανακλάσεις και γυαλάδες.

Όταν δε, επιχειρήσουμε να φωτογραφήσουμε still life ή διαφημιστικά (προϊόντα , αντικείμενα) το "σκληρό" αυτό φως μόνο κακό μπορεί να μας κάνει στις περισσότερες περιπτώσεις καθώς το μόνο που καταφέρνουμε είναι να έχουμε καμμένα σημεία πάνω στο αντικείμενο στη φωτογραφία, αντανακλάσεις και flare μέσα στο φακό μας και γενικά αντιαισθητικό αποτέλεσμα.

Εκεί έρχεται ο diffuser ή/και το softbox.

Αυτό που θέλουμε να πετύχουμε λοιπόν είναι το φως από την πηγή μας να διαχέεται ομοιόμορφα και να "μαλακώνει" , αποφεύγοντας έτσι τα ανεπιθύμητα αποτελέσματα σε πορτραίτα και αντικείμενα.
Τι θα χρειαστούμε για τον δικό μας diffuser και soon-to-be softbox;
  • Πλεξιγκλας (plexiglass) , όχι κάποιου ιδιαίτερου πάχους, 3-5 mm νομίζω πως είναι καλά. όπως και οι διαστάσεις.
Εγώ έκοψα 2 κομμάτια των 18*18 περίπου cm έκαστο , από ένα μεγαλύτερο κομμάτι πλεξιγκλας .
  • μερικές βίδες , ανάλογου μήκους με το πάχος των plexiglass μας (με παξιμάδι ακόμα καλύτερα) .
  • μία (ή 2 ανάλογα το πόσο σταθερό θέλετε το plexi σας) ράβδο , μεταλλική ή ξύλινη.
  • ριζόχαρτο
  • dremel ή άλλο κοπτικό πόλυ/εργαλείο.
  • Κατσαβίδι ή βιδολόγο
  • τρυπανάκι
  • Και φυσικά έναν Προβολέα Αλλογόνου (εδώ) [η τιμή αλλάζει ανάλογα με τα watt] (γν. και ως Φως εργασίας , προβολέας)

Εδώ να σας προλάβω και να πω πως δεν έχω καλύψει φωτογραφικά βήμα-βήμα την όλη διαδικασία, καθώς το project δεν ήταν προσχεδιασμένο project αλλά ιδέα της στιγμής, που υλοποίησα επιτόπου.

Το πρώτο βήμα μας λοιπόν είναι να κόψουμε το plexiglass στις διαστάσεις που θέλουμε.

Εικόνα
Καλό είναι ακόμα να μην βγάλετε την προστατευτική ζελατίνα του plexi γιατί όλο και κάπως θα το τραυματίσετε. (i did :P )
Εγώ επέλεξα να το κόψω στα 18x18 , γιατί κάλυπτε και με το παραπάνω τον προβολέα μου.

Αυτό που πρέπει να προσέξετε όμως πριν την κοπή του plexi, είναι να αποφασίσετε σε τι απόσταση θέλετε να τοποθετήσετε το plexiglass από τον προβολέα γιατί όσο πιο μακριά=πιο μεγάλο και το plexi. Αυτό το αντιλήφθηκα the-hard-way όταν άναψα τον προβολέα και παρατήρησα μερικές "διαρροές" στο πλάι. Μην σας απασχολεί όμως γιατί το project επιδέχεται βελτιώσεις και αλλαγές. Επίσης ανάλογου μήκους πρέπει να είναι και η ράβδος μας.

Αφού κόψουμε τα δύο κομμάτια απο το plexi και τα λειάνουμε αν είναι απαραίτητο , πρέπει να τοπόθετήσουμε το ένα πάνω στο άλλο ακριβώς. Και τρυπάμε με το τρυπανάκι μας ωστέ να ανοιχθεί τρύπα ανάλογης διαμέτρου με τη βίδα μας.

4 τρύπες συνολικά, μία σε κάθε γωνία είναι αρκετές ώστε να κρατιούνται σταθερά τα δύο plexi μεταξύ τους. (εγώ το έκανα με 2 γιατί έκανα κακό τρύπημα)

Εικόνα

Προτού βιδώσουμε όμως πρέπει να κάνουμε το πιο σημαντικό βήμα στο project και είναι να τοποθετήσουμε το ριζόχαρτο ανάμεσα στα δύο plexi , που λειτουργεί ως ο διαχυτής μας!

Έπειτα παίρνουμε την ράβδο της επιλογής μας (εδώ μεταλλική) και την στραβώνουμε όσο χρειάζεται για να κάνει γωνία και να μπορεί να βιδώσει στα plexi , ή αν είμαστε ΤΟΣΟ ΓΑΜΑΤΟΙ έχουμε πάρει έτοιμη με γωνία.

Ε λοιπόν εγώ τη στράβωσα , και μάλιστα ήταν μεταλλική ράβδος από άσχετο έπιπλο! :P

Ο τρόπος που θα το στηρίξετε εξαρτάται από εσάς και από τον προβολέα σας.

Εγώ βίδωσα την ράβδο με μία βίδα με παξιμάδι κάνοντας μια τρύπα στο κέντρο,στο πάνω μέρος στο plexi.

Εικόνα

Έπειτα το βίδωσα πάνω στον προβολέα με τη βίδα που ήδη είχε για να κλείνει το καπάκι του.

Εικόνα

Κάπου εδώ η κατασκευή μας πρέπει να είναι έτοιμη.

Εικόνα

Σίγουρα θα υπάρχουν προβλήματα στο κατα πόσο θα διαρρέει φως από τα πλάγια της κατασκευής μας.

Για αυτό το πρόβλημα θα μιλήσω αργότερα όπου το project θα προχωρήσει και ο προβολέας με το plexi πλέον θα έχει εξελιχθεί , και πλέον θα μιλάμε για το δικό μας softbox μετά το diffuser.

Η ποιότητα των υλικών, κυρίως της ράβδου θα μπορούσε να ήταν σαφώς ανώτερη αλλά δεδομένου ότι έγινε στιγμιαία χωρίς prior planning με οδήγησε στη πατέντα και τη χρήση των υλικών που είχα ήδη. Καλώς ή κακώς σε αυτό τον τομέα του φωτισμού, η πατέντα είναι απαραίτητη και πρέπει να βρίσκεις λύση σε τεχνικά προβλήματα.

Θα μου πεις εσύ φίλε μου: " γιατί να χρησιμοποιήσω πλέξιγκλας κλπ που γράφεις και να μην στερεώσω σε ένα τελάρο το ριζόχαρτο"
-Εδώ σου απαντάω πως ναι, το τελάρο και το ριζόχαρτο είναι πραγματικά η πιο εύκολη και οικονομική λύση , εδώ όμως εγώ ήθελα να φτιάξω κάτι embed στον ίδιο τον προβολέα και έιτε τον βάλω σε stand είτε σε τρίποδο, ο διαχυτής θα βρισκόταν εκεί που ήθελα.

Ελπίζω να σας φάνηκε χρήσιμο και αν το φτιάξετε περιμένω να δω βελτιώσεις , συμβουλές και φωτογραφίες :)

© 2009 Stathis

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

DIY Diffuser (διαχυτής)

Δημοσίευση από cordis » 12 Δεκ 2009 13:42

πάρα πολύ καλό!
ευχαριστούμε!
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
e-times
Graphics Moderator

DIY Diffuser (διαχυτής)

Δημοσίευση από e-times » 12 Δεκ 2009 17:26

Super και αναλυτικοτατο, μπραβο Σταθη!!!
Εικόνα

Good News For The Smokers, Non-Smokers Die Too

Άβαταρ μέλους
Stathis
Photography Moderator
Επικοινωνία:

DIY Diffuser (διαχυτής)

Δημοσίευση από Stathis » 12 Δεκ 2009 17:40

Ευχαριστώ πολύ παιδιά :) :)

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

DIY Diffuser (διαχυτής)

Δημοσίευση από cherouvim » 13 Δεκ 2009 10:26

Ωραίος. Θα μας δώσεις μερικά παραδείγματα φωτογραφιών του ίδιου θέματος/αντικειμένου με και χωρίς το diffuser;

Άβαταρ μέλους
Stathis
Photography Moderator
Επικοινωνία:

DIY Diffuser (διαχυτής)

Δημοσίευση από Stathis » 13 Δεκ 2009 15:44

Αμέ,Θα το κάνω αμέσως μόλις έχω χρόνο ;)

Άβαταρ μέλους
spiros81

DIY Diffuser (διαχυτής)

Δημοσίευση από spiros81 » 15 Δεκ 2009 12:41

Η "πατέντα" του Ελληνα!
Εικόνα

omorfipoli
Επικοινωνία:

DIY Diffuser (διαχυτής)

Δημοσίευση από omorfipoli » 15 Δεκ 2009 13:35

Διαχύτης και όχι διαχυτής κατ΄αρχή.
Η αρχή είναι σωστή, η εφαρμογή είναι "βασική".
Να σου δώσω μερικές πιό εύκολες και χρήσιμες ιδέες.
1. Ομπρέλλα
α.Βάφεις το εσωτερικό μιας ομπρέλλας λευκό, ή στρώνεις αλουμινόχαρτο σε όλη την εσωτερική της επιφάνεια. Το φως σου κοιτάζει πρός την ομπρέλλα (το στερεώνεις πάνω στο χερούλι). Έτσι έχεις ένα ψιλοπαραβολικό "κάτοπτρο" με διάχυση (αφού το φώς είναι ανακλώμενο) και κάποια βασική δυνατότητα στήριξης και κατέυθυνσης. Ομπρέλλες βρίσκεις φτηνές παντού.
β. Λευκή Ομπρέλλα
Βρές μια ομπρέλλα με λευκό δάφανο πανί, ή βάλε εσύ ένα λευκό. Χρησιμοποίησέ τη για διαχύτη, αντί για όλο αυτό που κατασκέυασες. Δηλαδή το φώς να περνάει μέσα από την ομπρέλλα (όχι ανακλώμενο).

2. Κούτα ΝΟΥΝΟΥ

Αντικατέστησε την μια μεγάλη επιφάνεια μιας κούτας με ριζόχαρτο ή λευκό πανί, στερέωσε μέσα στην κούτα μια στογγυλή φθορίου από κουζίνα κι έχεις έναν τέλειο ελαφρύ και χρήσιμο διαχύτη. Μεγαλύτερες κούτες σημάινουν πιό πολλές λάμπες. Αν βάλεις κανονικές λάμπες και όχι φθορίου άνοιξε και καμμιά τρύπα, βάλε και κάνα ανεμιστήρα κλπ γιατί θα πάρεις φωτιά.
Γενικά προτιμάμε πολλές μικρές λάμπες παρά μια μεγάλη γιατί η διάχυση είναι εξ ορισμού καλύτερη.
Σε διάφορα στούντιο που έιχα κατά καιρούς χρησιμοποίησα διάφορα αλλοπρόσαλλα αντικέιμενα με τα οποία κατασκεύασα σπουδαία και πολύ φθηνά window lights και diffusers.
Μερικά από αυτά είναι: ένα παλιό ψυγείο, μερικές τσίγκινες ψωμιέρες (η πόρτα τους ανοίγει όσο θές και έχεις ένα υπέροχο strip light), κουβάδες κλπ κλπ.
Να θυμάσαι πάντα όμως ότι η καλύτερη διάχυση γίνεται άν γυρίσεις τα φώτα σου πρός έναν λευκό τοίχο ή πρός το ταβάνι. Με τον τρόπο αυτό έχεις έναν τζάμπα πολύ καλό διαχύτη.
Στην διάθεσή σου για οποιαδήποτε παραπάνω πληροφορία.
διαβάστε μας, http://www.omorfipoli.com

Άβαταρ μέλους
Stathis
Photography Moderator
Επικοινωνία:

DIY Diffuser (διαχυτής)

Δημοσίευση από Stathis » 15 Δεκ 2009 15:05

Σε ευχαριστώ για τα tips και τις πληροφορίες , γνωρίζω και τους παραπάνω τρόπους , εδώ επιδεικνύω απλά αυτό που έφτιαξα εγώ προσωπικά αφού χρειάστηκα κάτι για να κάνω την εργασία μου.

Χρησιμοποίησα και εγώ για ανακλαστήρα ένα τσίγκινο κουτί απο ουίσκι το οποίο απέδωσε αρκετά καλά και φυσικά λευκά χαρτόνια , φελιζόλ και άλλα μεταλικά αντικείμενα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φωτογραφία και Φωτογραφικές μηχανές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες