Γνωμες για ξεκινημα στο Web Design - Development!

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Vang3lis

Δημοσίευση από Vang3lis » 12 Δεκ 2009 18:42

Γεια σε ολους!
Ειμαι ενας νεος χρηστης του site αυτου και θα ηθελα να κανω μερικες ερωτησεις. Εχω τελειωσει το τμημα Βιομηχανικου Σχεδιασμου στην Κοζανη και προσφατα αποφασισα να ασχοληθω επαγγελματικα με το Web Design (και αργοτερα και developmet) για διαφορους λογους. Σκεφτομαι να παω καποιο φροντηστηριο για αρχη για να μαθω βασικες αρχες και κανονες. Θα ηθελα να μου προτεινετε καποια καλα φροντηστηρια στην αθηνα που να το κατεχουν το αθλημα καθως και βιβλια κλπ, και γενικα οτι πρεπει να κανει καποιος που θελει να ασχοληθει με το αντικειμενο. Θελω να το κανω γιατι μου αρεσει πολυ το ιντερνετ και καθομαι πολλες ωρες στον υπολογιστη διαβαζοντας και χαζευοντας σχετικα κειμενα με αυτο.
Το ξερω οτι σας κουρασα αλλα σαν νεος εδω εχω πολλες αποριες αλλα ταυτοχρονα ειμαι και πολυ χαρουμενος γιατι πιστευω απο αυτα τα λιγα που διαβασα οτι ειμαι αναμεσα σε ανθρωπους που ξερουν. Θα ηθελα κλεινοντας να μου πειτε εαν για να ανοιξω δικη μου εταιρια χρειαζεται σχετικο πτυχιο (πληροφορικης για παραδειγμα) γιατι το δικο μου δεν ειναι πολυ κοντα στον χωρο. Θα επικοινωνησω και με το υπουργειο γι'αυτο αλλα θα ηθελα να μου πειτε και την αποψη σας.
Ουφ! τελειωσα! συγνωμη που σας κουρασα, ελπιζω να παρω χρησιμες συμβουλες και γνωμες.
Ευχαριστω και καλη συνεχεια!

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 12 Δεκ 2009 19:35

Γεια σου Βάγγο.

Δε χρειάζεσαι τίποτα για να ξεκινήσεις δικιά σου εταιρία. Την ξεκινάς όπως είσαι, μόνο κοίτα να βρεις κανα τσακάλι λογιστή.

Αρχικά όμως κράτα, μην κάνεις κινήσεις πρωτού αρχίσεις πράγματι να επαγγέλεσαι.

Δες το lynda.com. Διάβασε tutorials σχετικά με xhtml, css, photoshop for web designers/web design, Typography, Color theory, Alignment. Παρείγγηλε το smashing book από το www.smashingmagazine.com. Είναι ότι πρέπει για αρχάριους.

Το web develepment ξεκινά με php, βάσεις δεδομένων ( mysql ) και πάει όπου θέλεις εσύ. Αν θέλεις πραγματικά να προχωρήσεις πρέπει πρώτα να αρχίσεις με τις βασικές ένοιες αλγοριθμικής και δομών δεδομένων, αντικειμενοστραφή προγραμματισμό κτλ. Hardcore δηλαδή.

Αν απλά θέλεις να στήνεις websites σε έτοιμες πλατφόρμες, τότε μάθε περισσότερα για Wordpress και θα βρεις μόνος σου αντίστοιχες πλατφόρμες που κάνουν διαφορετικά πράγματα.
Εστίασε περισσότερο στην html & CSS γιατί είναι βασικά στοιχεία και χωρίς αυτά δεν πας πουθενά.

Δεν υπάρχει φροντιστήριο, σχολή ή οτιδήποτε άλλο που θα σου μάθει ικανοποιητική html. Παντού θα πάρεις κατευθύνσεις και θα μάθεις, τι πρέπει να μάθεις.

Η lynda.com έχει καταπληκτικά video tutorials που πολύ εύκολα σου μαθαίνουν τα βασικά. Επίσης υπάρχουν websites όπως το http://htmldog.com/ που σου μαθαίνουν πάλι τα βασικά και μπορείς με αυτά να στήσεις μια σελίδα.

Υπάρχουν σχολές για προγραμματισμό και για Graphic design. Αν διαλέξεις μια κατεύθυνση, πρέπει μόνος σου να εντρυφίσεις εις βάθος σε αυτήν και να μάθεις περισσότερα για την άλλη.

Καλή συνέχεια και προχώρα!

ΥΓ. Για να μάθεις πραγματικά, μείνε μακριά από Dreamweaver tutorials και όπου ακούς τη λέξη Joomla.
Ένα ακόμη hint: Το να μάθεις να στήνεις σελίδες κάνοντας 2-3 εικόνες στο photoshop, πατώντας το κουμπάκι "export" και κάνοντας τες publish με Dreamweaver ή το να μάθεις να κατεβάζεις έτοιμες templates και να τις βάζεις σε Joomla ή σε οποιαδήποτε άλλη πλατφόρμα, δεν σε κάνει ούτε web designer or web developer.
Οπότε αν πραγματικά θέλεις να μάθεις, μείνε μακριά από Dreamweaver και Joomla.
Το photoshop και το notepad++ είναι οι πραγματικοί σου φίλοι!
Γίνονται πραγματάκια

Vang3lis

Δημοσίευση από Vang3lis » 13 Δεκ 2009 12:12

Φιλε ALR,
Σε ευχαριστω πολυ για την γρηγορη και αναλυτικη απαντηση σου! Ολα καλα με αυτα που μου εγραψες, αυτα εχω στο νου μου να κανω αλλα με μια διαφορετικη λεπτομερεια η οποια ειναι σημαντικη. Στο φροντηστηριο που λεω να παω τον ιανουαριο στο κομματι του Web Design κανουν Dreamweaver - HTML στην αρχη. Φροντηστηριο θελω να παω για να παρω οσο το δυνατον γινεται πιο γρηγηρα τις βασεις (και διαβαζοντας και μονος μου παραλληλα) θα ηθελες να μου πεις την γνωμη σου για το φροντηστηριο αυτο αν εχεις ακουσει κατι; Πιστευω οτι αυτα που λεει οτι μαθαινεις ειναι ενδιαφεροντα. Και αφου θα πληρωσω θα μου τα μαθουν θελουν δε θελουν :D

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 13 Δεκ 2009 17:04

Το dreamweaver έχει 2 χρήσεις.

1 μια χρήση είναι σαν απλός editor που σου διορθώνει τα λάθη, μερικές φορές σου συμπληρώνει αυτόματα κάποια πράγματα κτλ.

2. Σαν what you see is what you get editor. Που σημαίνει ότι με drag n drop ή σχεδιάζοντας πάνω στο DW τραβώντα γραμμές, αυτό από πίσω παράγει τον κώδικα.
Αυτό δεν είναι αποδεκτό και αν διδάσκουν αυτό στο φροντιστήριο, απλά stay away από το φροντιστήριο γιατί είναι χαμένα λεφτά.

Επίσης δεν έγραψες ποιο είναι αυτό το φροντιστήριο! Κατά 99% δεν θα έχω ακούσει για αυτό, αλλά αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να ρωτήσεις με e-mail ακριβώς το πρόγραμμα σπουδών και λεπτομέρειες για το κάθε ένα μάθημα, όπως η ερώτηση που σου έγραψα πιο πάνω για το DW.
Γίνονται πραγματάκια

Vang3lis

Δημοσίευση από Vang3lis » 13 Δεκ 2009 22:46

Συγνωμη εχεις δικιο! :( 4w λεγεται και το link του ειναι http://www.wwww.gr/webdesigner.asp και εχει και το προγραμμα σπουδων που κανεις σε καθε κομματι (web designer, web developer, web animation). Εχω ακουσει οτι γενικα εχει ονομα σαν φροντηστηριο... ειναι φροντηστηριο οχι σχολη. 50 ωρες αν δεν κανω λαθος για να παρεις καποιες βασεις.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 13 Δεκ 2009 23:03

Τα ζητήματα που θα καλυφθούν στο πρόγραμμα Web Design είναι τα εξής:

* Επεξεργασία εικόνας για χρήση σε web σελίδες
* Σχεδιασμός web layout στο Photoshop
* Μεταφορά του web layout από το Photoshop στο Dreamweaver
* Βασικές προδιαγραφές web
* Σχεδιασμός frameset :o
* Σχεδιασμός tables
* Σχεδιασμός menu, buttons
* Σχεδιασμός CSS
* Java Script Actions
* Εισαγωγή στο Flash
* Σχεδιασμός interactive buttons με το Flash και εισαγωγή στο Dreamweave
Μηπως θα πεταξεις τα λεφτα σου? (λεω εγω τωρα :roll: )

Vang3lis

Δημοσίευση από Vang3lis » 13 Δεκ 2009 23:49

Εχω απογοητευτει μπορω να πω... απλα θελω να παω σε ενα φροντηστηριο που να μαθω σοβαρα καποιες αρχες και να παρω σωστες βασεις.

Καλο να τα κανεις μονος σου απο tutorials κλπ αλλα για αρχη αμα δεν εχεις εναν γνωστο που να ασχολειται με το αντικειμενο ειναι δυσκολο ποιστευω. Και εγω δεν εχω...

Επειτα μονος μου δεν ξερω αν θα ακολουθησω τα σωστα βηματα... Υπενθυμιζω οτι θελω να ακολουθησω αυτο το επαγγελμα, το βλεπω επαγγελματικα το ολο θεμα οχι απλα να φτιαξω μια σελιδα.

Γνωμες οπως οι αρχικες του φιλου ALR με σελιδες, tutorials, βιβλια κλπ ευπροσδεκτες απο ολους!
Ευχαριστω.

Vang3lis

Δημοσίευση από Vang3lis » 13 Δεκ 2009 23:51

Επισης οποιος ξερει καποιο καλο φροντηστηριο σχετικα με το αντικειμενο θα με βοηθησει πολυ....

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 14 Δεκ 2009 00:06

Ψάξε βρε κανέναν web designer με καλό portolio (γιατί αν κάνεις view source στο link που μας έδωσες ξεχνάς ότι ξέρεις περί web design) που να μπορεί να σου κάνει ιδιαίτερα μαθήματα. Πιο πολλά θα μάθεις από έναν που το γουστάρει, το ασκεί ήδη ως επάγγελμα και έχει και τη διάθεση να μεταδώσει τις γνώσεις του.
Δες τίποτε αγγελίες ή βάλε εσύ αγγελία ότι ψάχνεις για ιδιαίτερα σε web design από άτομα του χώρου.

Στην χειρότερη από το να σκάσεις ένα κάρο λεφτά για μαθήματα, βρες μια καλή εταιρεία που κάνει web design στην πόλη σου και πήγαινε και πες τους θέλω να έρθω να δουλέψω χωρίς χρήματα σε εσάς με αντάλλαγμα να μάθω τη δουλειά και σάπισε τους και στις ερωτήσεις όσο θα πειραματίζεσαι μόνος σου ΚΑΙ στο σπίτι... πάρε διάβασε και τίποτε βιβλία html, css, javascript, php, mysql

Vang3lis

Δημοσίευση από Vang3lis » 14 Δεκ 2009 00:22

Καταρχην ευχαριστω για τις απαντησεις σας,
κατα δευτερον δεν ξερω πως ακουγονται ολα αυτα που λεω, απλα εχω τελειωσει μια σχολη που ειναι δυσκολη η ευρεση εργασιας (οπως και σε καθε τομεα), ειμαι 26 και δεν εχω χρονο για χασιμο. Δεν θελω να κανω μια λαθος κινηση που θα μου κοστισει πολυ χρονο. Γι'αυτο και θελω τον συντομοτερο και τον πιο σωστο για να τα μαθω ολα αυτα. (Τα οποια ομολογουμενος μου φαινονται καπως βουνο :P )

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 14 Δεκ 2009 01:38

Βασικά,

αυτό που είπε ο Dimsis είναι το πιο σωστό. Πρέπει να βρεις στην πόλη σου ένα μικρό γραφείο web design που θα σου επιτρέπει να κοιτάς και να μαθαίνεις και να σου δίνει κάτι να κάνεις.
Έχεις δίκιο για το χρόνο, έχεις δίκιο για τη λάθος κίνηση, αλλά το συγκεκριμένο φροντιστήριο ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ πως γίνονται οι σελίδες. Δες το λογικά. Θέλεις να μάθεις να κάνεις ιστοσελίδες σαν κι αυτή του φροντιστηρίου;;;http://www.wwww.gr/webdesigner.asp

Δηλαδή, δεν έχουν το Θεό τους; Διδάσκουν web design με τέτοια σελίδα;

Μακρία, μακριά κι αγαπημένοι.

Έχω την εντύπωση πως κάποιο μέλος του Forum έχει φροντιστήριο και διδάσκει web design...αλλά δε θυμάμαι ποιος!

Ο πιο σωστός τρόπος να τα μάθεις όλα αυτά κοστίζει και απαιτεί χρόνο. Από τη στιγμή που δε μπορείς να διαθέσεις 4 χρόνια για να παρακολουθήσεις μια ιδιωτική σχολή, πρέπει να ακολουθήσεις το δύσκολο μονοπάτι.

Τα εφόδια σου πρέπει να είναι η όρεξη και το πείσμα.

Πριν αρχίσεις να μαθαίνεις οτιδήποτε άλλο για trends, typography κτλ, πρέπει να μάθεις HTML. Αφού μάθεις html, πρέπει να μάθεις CSS.
Μετά πρέπει να μάθεις να σχεδιάζεις μια ιστοσελίδα στο photoshop. Θα ακολουθήσεις διάφορα tutorials και κάποια στγιμή όταν δεις πως το έχεις θα αρχίσεις να αφιερώνεις χρόνο σε PHP & mysql.

Για να γίνεις web designer & developer απαιτεί πολύ χρόνο, πολύ εξάσκηση και πολύ διάβασμα. Αλλά δεν απαιτεί σχολές και φροντιστήρια. Το τι να μάθεις μόλις σου το πα. Το πως θα το μάθεις είναι το δύσκολο.
Για ότι κολάς, υπάρχουν τα forums και οι απαντήσεις τους. Υπάρχει επίσης το Google. Ναι, το ξέρω πως αν είχες κάποιον δίπλα σου θα ήταν όλα πιο εύκολα, αλλά δεν τον έχεις. Έτσι, forums & Google is your friend.

Τέλος, μόλις δεις ότι κάτι μπορείς να κάνεις από όλα αυτά, άρχισε να ψάχνεις για web design γραφεία και ζήτα δουλειά σαν πρακτική, με οποιονδήποτε μισθό, απλά κάτι να παίρνεις και όχι δωρεάν. Πρότεινε π.χ. 350 ευρώ το μήνα με καθημερινό 8ωρο. Είμαι σίγουρος πως κάτι θα βρεις.
Γίνονται πραγματάκια

Vang3lis

Δημοσίευση από Vang3lis » 14 Δεκ 2009 02:40

Σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας πραγματικα με εχετε βοηθησει πολυ.

Θελω να ρωτησω κατι τελευταιο μιας και νομιζω οτι το εχω κουρασει λιγο το θεμα :D

Εσεις απο την εμπειρια σας στις δουλειες, πιστευετε οτι αξιζει να ασχοληθω με το αντικειμενο στα 26 μου και αρχιζοντας απο το 0? μου αρεσει παρα πολυ οτι εχει σχεση με υπολογιστες ιντερνετ και σχεδιασμο.

Το θεμα μου και γενικα αυτο που κολλαω ειναι το εξης: ειμαι 26, αν πω οτι θα κανω καποιους μηνες να μαθω αρκετα πραγματα, μετα θα με παρει κανεις στην δουλεια του χωρις πτυχιο (πληροφορικης ας πουμε) γιατι το πτυχιο μου του ΤΕΙ Βιομηχανικου Σχεδιασμου δε νομιζω να τους ενδιαφερει... συνεπως θα προχωρανε σε αυτους που εχουν πτυχιο.

Επειτα μπορει να σκεφτουν "αυτος ειναι 26 και δεν εχει δουλεψει ακομα;"

Να το προχωρησω η να συνεχισω κουτσα κουτσα σαν designer χαμαλης (σαν τους φιλους μου) με το χαρτι της σχολης μου;
Το ξερω οτι ειναι προσωπικη επιλογη απλα ζηταω γνωμες γιατι προκειται για το μελλον μου γι'αυτο και εχω αγχωθει πολυ...

Vang3lis

Δημοσίευση από Vang3lis » 14 Δεκ 2009 02:48

Επισης αυτο που με αγχωνει περισσοτερο ειναι οτι βλεπω πως οι εταιριες που ζητανε Web Designers πιστευω πως εχουν πολλες απαιτησεις σε προγραμματα.

Για παραδειγμα μια εταιρα "Απαιτούνται καλή γνώση Photoshop, Illustrator, Flash, Image Ready, Adobe in Design, Adobe Audition, Html, XHTML και Asp editing, Css, JavaScript, Actionscript, Video editing, Dreamweaver"

Οταν τα βλεπει αυτα καποιος που θελει να αρχισει τρομοκρατειται λιγακι. Σκεφτεται σαν πολλα δεν ειναι; Μεχρι να τα μαθω θα μου παρει χρονιααα"

Help meeeeeee!!!!!!! (φωνη απογνωσης)

andreaskor
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από andreaskor » 14 Δεκ 2009 03:13

Καλησπέρα σε όλους διάβαζα το θέμα και είπα να βοηθήσω και γώ..

Εγώ είμαι 18 και σπουδάζω πληροφορική στο ΤΕΙ Λάρισας. Γουστάρω πολύ αυτό που σπουδάζω γι αυτό και το επέλεξα..Μου αρέσει πολύ το web design και τρώω ώρες από τον ελεύθερο χρόνο αλλά και απο τους καφέδες μου καμιά φορά γιατί τα αγαπάω.

Πριν 3 χρόνια λοιπόν και ενώ ήξερα photoshop καλά (αυτοδίδακτος από πειραματισμός και tutorials) μου ζήτησε ο θείος μου να του φτιάξω ένα site για το εστιατόρια που έχει. Εγώ δεν είχα ξανασχοληθεί με το θέμα, αλλά είχα ακούσει ότι φτιάχνουν site με το dreamweaver.Έτσι λοιπόν του λέω θα στο φτιάξω! Κατεβάζω το dreamweaver και αρχίζω να το ψαχουλεύω. Ψάξε ψάξε λοιπόν βρέθηκα στο freestuff.gr κατέβασα ένα έτοιμο template του EkLekTos και άρχισα να αλλάζω τις εικόνες και τα χρώματα του template έβαλα και κείμενα και έτοιμο. Έτσι έφτιαξα άλλα 2 site με το ίδιο τρόπο. Να φανταστείτε όσοι ξέρουν απο δώ δεν ήξερα τη θα πεί CSS που σε μια πρόταση είχα 3-4 class με χρώμα στα γράμματα.
Τέλος πάντον με τον καιρό άρχισα να κοιτάω γέρα πίσω από τον κώδικα και με αυτά και με αυτά και με forums και με tutorials απο το LΥΝDA.COM έμαθα CSS και HTML και σιγά σιγά μαθαίνω PHP+Mysql+javascript κια γένικα ότι περισσότερο. Μόλις τα ολοκληρώσω θέλω να μάθω python που είναι το άμεσο μέλλον. Και με αυτά και με αυτά να σας δείξω και το τελυευταίο μου δημιούργημα www.paspteilar.gr που άν και είναι joomla ALR είναι δικό μου από το 0 όλο το template και τα παρελκόμενα.

Ανακεφαλαιώνοντας, ότι και να κάνεις πρέπει να λιώσεις δηλάδη να θυσιάσεις και εξόδους καμια φορά και να καείς ώρες μπροστά στο pc μέχρι να πονέσουν τα μάτια σου και να το αγαπήσεις.
Όπως είπε ο ALR το lynda είναι πολύ καλό μαθαίνεις πολλά απο τα video τους τα όποια μπόρεις να βρείς σπασμένα για να μην πληρώνεις.
Τέλος εάν θες τοσο πολύ να κάνεις φροντιστήριο, μπορείς να παρακολουθήσεις τα σεμινάρια της εεχι που πιστεύω ότι είναι ότι καλύτερο και είναι πολύ έμπειροι.. και είναι μονο 2 βδομάδες με 3 ωρα μαθήματα, και μετά απο κεί και πέρα μόνος σου.!!
Αυτά από μένα καλή επιτυχία και αμα το αγαπάς πολύ θα πετύχεις αυτό πιστεύω.!

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 14 Δεκ 2009 03:17

Vang3lis έγραψε:Επισης αυτο που με αγχωνει περισσοτερο ειναι οτι βλεπω πως οι εταιριες που ζητανε Web Designers πιστευω πως εχουν πολλες απαιτησεις σε προγραμματα.

Για παραδειγμα μια εταιρα "Απαιτούνται καλή γνώση Photoshop, Illustrator, Flash, Image Ready, Adobe in Design, Adobe Audition, Html, XHTML και Asp editing, Css, JavaScript, Actionscript, Video editing, Dreamweaver"

Οταν τα βλεπει αυτα καποιος που θελει να αρχισει τρομοκρατειται λιγακι. Σκεφτεται σαν πολλα δεν ειναι; Μεχρι να τα μαθω θα μου παρει χρονιααα"

Help meeeeeee!!!!!!! (φωνη απογνωσης)
Από προσωπική εμπειρία, ο καθένας γράφει στην αγγελία ό,τι του κατέβει, ειδικά αν δεν είναι μεγάλη εταιρεία, ή αν δεν ξέρουν ακριβώς τι θέλουν (συνήθως δεν έχουν σχέση με τον χώρο). Οπότε, μην απελπίζεσαι!

Έχω πάει πριν χρόνια σε συνέντευξη στη Θεσ/κη σε εταιρεία που ζητούσε κάποιον που να ξέρει ΑΡΙΣΤΑ PHP, C++, Java, C#, MySQL, Oracle, Flash, Photoshop, Illustrator... Δεν υπερβάλλω, πραγματικά ζητούσε ακριβώς αυτά! Τώρα πως μπορεί κάποιος να ξέρει ΑΡΙΣΤΑ όλα τα παραπάνω (και γιατί;!) είναι άλλο θέμα.. Προφανώς ρώτησε ο τύπος σε κανένα forum "τι γνώσεις έχουν οι designers/developers;" και είπε να βάλει όλες τις απαντήσεις.. Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι οι άνθρωποι θέλαν κάποιον να επανασχεδιάσει και να κάνει τον admin του site τους το οποίο ήταν στημένο σε ..Joomla! To οποίο είχαν ξεχάσει να αναφέρουν βέβαια στην αγγελία..

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης