Γνωμες για ξεκινημα στο Web Design - Development!

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

andreaskor
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από andreaskor » 14 Δεκ 2009 03:20

Και στην τελική και να ζητάνε πραγματικά αυτά, τα περισσότερα είναι αλληλένδετα μεταξύ τους όποτε εάν έχεις τις γνώσεις και τα δεις όλα δεν φοβάσαι.!!

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xultimatex » 14 Δεκ 2009 03:23

Προσωπικά έχω πάει σε φρονιστήριο αλλά στο γυμνάσιο κάποτε... Μου έμειναν αρκετά πράγματα και ήμουν περισσότερο εξοικειωμένος αργότερα όταν ξανασχολήθηκα. Αλλά πιστεύω ότι με ενα βιβλίο για αρχάριους για html/css (αρχικά) θα είσαι καλυμένος.. Δεν είναι κάτι ιδιαίτερο σαν έννοιες και τεχνική. Από εκεί και πέρα είναι θέμα εμπειρίας και μόνο... Όμως σίγουρα δεν θα γίνεις επαγγλεματίας με αυτό. Κι εγώ περίπου στην ίδια φάση βρίσκομαι παρόλο που ξέρω καλά html και php. Δεν ξέρω από που να αρχίσω..

Εγώ θα σου πρότεινα στην αρχή να πάρεις ένα βιβλίο από αυτά που σου προτείνουν. ΑΝ δεν μπορέσεις να βγάλεις άκρη κάνε μάθημα (έτσι κι αλλιώς τα χρήματα για βιβλίο μπροστά στα χρήματα που θα δώσεις για φροντιστήριο δεν είναι τίποτα)
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

emphasy
Honorary Member

Δημοσίευση από emphasy » 14 Δεκ 2009 04:06

Κοίτα φίλε μου για το αν θα πας φροντιστήριο εξαρτάται καθαρά από 'σένα! Υπάρχουν άτομα που μπορούν εύκολα μέσα από βιβλία, περιοδικά ή και βοηθήματα να μάθουν κάτι και να μεγαλουργήσουν πάνω σε αυτό. Υπάρχουν και τα άτομα τα οποία μαθαίνουν ευκολότερα από άλλους και χρειάζονται καθοδήγηση για να κατανοήσουν κάτι, δεν έχει να κάνει με την ευφυΐα, είναι τρόπος εκμάθησης.

Αν πιστεύεις ότι μπορείς να αφιερώσεις αρκετό χρόνο και να μάθεις μόνος, Just do it! Αν πιστεύεις πως μπορείς με καθοδήγηση να έχεις περισσότερα αποτέλεσμα και γρηγορότερα είναι σαφώς μια καλύτερη λύση. Όσο για το αν αξίζει να πας σε φροντιστήριο αυτό το κρίνεις μόνος σου, πάντως πεταμένα λεφτά δεν είναι κανένα φροντιστήριο όλο και κάτι θα μάθεις, θα σου μείνει.

Αν τώρα όπως ανέφερες θέλεις να κάνεις επιχείρηση και να είσαι αφεντικό, πρώτα απ' όλα πρέπει να είσαι καλός manager, είναι βασικός κανόνας αν θες να πετύχεις. Γιατί μια επιχείρηση δεν γίνεται από χόμπι και πρέπει να έχεις καλά αποτελέσματα προς τους πελάτες σου, ώστε να μπορείς να τους κρατήσεις και να μην το κάνεις για αρπαχτή. Αν δεν βιάζεσαι και δεν έχεις ξανασχοληθεί με επιχειρήσεις εγώ θα σου συνιστούσα να μάθεις πρώτα τι χρειάζεσαι, να δουλέψεις σε μια επιχείρηση τέτοιου τύπου για 3-6 μήνες ώστε να δεις πως λειτουργεί και έπειτα να κάνεις κάτι δικό σου ολοκληρωμένο. Αν τώρα πιστεύεις πως δεν μπορείς να τα καταφέρεις μόνος σου, προσλαμβάνεις έναν καλό γραφίστα και έναν καλό developer και έπειτα κυνηγάς πελάτες.

Πάντως πρέπει κατά την γνώμη μου να διαλέξεις αν θες να είσαι ένας καλός επιχειρηματίας ή ένας καλός designer-developer, ώστε να έχεις και αποτέλεσμα στις απολαβές. Για αρχή εσύ κι ακόμη ένα άτομο είναι καλά, αλλά μόνος σου ναι μεν θα τα καταφέρεις αλλά θα είσαι ένας απλός freelancer.

ΥΓ. Γιατί δεν ασχολείσαι με τον βιομηχανικό σχεδιασμό; Το ξέρω πως στην χώρα μας δεν υπάρχει βιομηχανία σε μεγάλο βαθμό, αλλά είναι ένας πολύπλευρος κλάδος και σου δίνει εξίσου, μην σου πω και περισσότερες, διεξόδους από το web design. Επιπλέον έχεις σπουδάσει και πάνω σε αυτό και ο κλάδος αυτός ασχολείται από μια καρφίτσα μέχρι μια τηλεόραση, ένα πακέτο τσιγάρα, τα πάντα γύρω μας. Εγώ θα το προτιμούσα αν είχα τελειώσει και μια ανάλογη σχολή, αλλά μάλλον εσύ ξέρεις καλύτερα. Πάντως λόγω Ε.Ε. η χώρα μας θα αναγκαστεί να αποκτήσει βιομηχανία τα επόμενα χρόνια, άρα θα είσαι και ένα βήμα μπροστά (αυτό είναι καθαρά δική μου άποψη, μην σε πάρω και στο λαιμό μου φίλε μου), ενώ με τον web design ασχολείται ήδη αρκετός κόσμος, αυτό δεν σημαίνει βέβαια πως δεν υπάρχει χώρος για κάτι καλύτερο. ;-)

Φιλικά Χρήστος!

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 14 Δεκ 2009 09:16

Διάβασε και εδώ: Τι καλείται να κάνει 1 νέος προγραμματιστής σε μια εταιρεία; αν και εσύ ενδιαφέρεσαι κυρίως για web design από ότι κατάλαβα και όχι τόσο για web development.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 14 Δεκ 2009 09:33

Χρηστο, ομολογω πως και εγω επεσα απο τα συνεφα οταν προσφατα σε αλλο post αναφερθηκες στην ηλικια σου και την εμαθα! Ειλικρινα σε "εκανα" για αρκετα μεγαλυτερο και ο λογος ηταν ο δομημενος και αρτιος τροπος σκεψης και εκφρασης!
Ειλικρινα συγχαρητηρια (απλα ενιωσα την αναγκη να στο εκφρασω).

Στο θεμα μας,
Οπως ειπε ο Χρηστος υπαρχουν αυτοι που θα μαθουν μονοι τους και αυτοι που χρειαζονται καθοδηγηση χωρις πραγματι να υστερουν σε ευφυΐα!
Απλα ειναι διαφορετικος ο τροπος με τον οποιο ο καθενας προσεγγιζει το εκαστοτε "προβλημα" οταν εκπαιδευεται σε κατι.
Στον δικο μας τομεα, πιστευω πως την ολη διαφορα την κανει η προτεραιοτητα που θετουμε οσον αφορα δυο παραμετρους. Την ανθρωπινη λογικη και τις τεχνικες λεπτομερειες.
Αν προσεγγισεις το εκαστοτε θεμα στους υπολογιστες πρωτα με ανθρωπινη λογικη, και μετα προσπαθησεις να μετατρεψεις αυτο το λογικο πλανο που δημιουργησες στη σκεψη σου, σε τεχνικες λεπτομερειες (πχ εντολες προγραμματισμου, χειρισμου επιλογων ενος προγραμματος κλπ), τοτε θα μαθεις μονος σου.

Αν το ξεκινησεις αναποδα, μαθαινοντας πρωτα τις τεχνικες λεπτομερειες, μοιραια χρειαζεσαι καποιον για να σε βοηθησει να κατανοησεις την ανθρωπινη λογικη που κρυβεται απο πισω τους...

Αγαπητε Βαγγελη, δεν ειναι καθολου αργα να ξεκινησεις στα 26 σου!
Εγω με το web design αρχισα στα 37 μου!

Ξεκινησα ερασιτεχνικα και εμαθα πρωτα html το 1996
  • Το 1997 εμαθα τα βασικα της Javascript

To 1999 αρχισα να μαθαινω Flash

To 2000 μαθαινω PhotoShop και αποφασιζω να ασχοληθω επαγγελματικα με το web design ανοιγοντας ενα μικρο γραφειο απο το χωρο του σπιτιου μου (το εξασκουσα απογευματα και το πρωι ημουν στην παλια μου δουλεια).

Δειλα δειλα αρχιζω να εχω τους πρωτους πελατες και το 2001 αρχιζω να μαθαινω php ωστε να κατανοησω τι γινεται στον server οταν καποιος παταει "submit" σε μια html φορμα.

Το 2002, εχω πλεον αρκετη δουλεια ωστε να με συντηρησει το νεο μου επαγγελμα και αφιερωνομαι σε αυτο!

Για καποιο λογο καθυστερησα να ασχοληθω με mySQL (κακως) και αρχισα να ασχολουμαι μαζι της το 2003.
CSS δεν ανεφερα καθολου γιατι δεν το θεωρω ξεχωριστο κεφαλαιο. Συνυπαρχει με την εκμαθηση html και αναγκαστικα τα μαθαινεις παραλληλα. Ειναι σαν να λεμε, μαθε πρωτα Αγγλικα και μετα μαθε ορθογραφια, γινεται? Παραλληλα τα μαθαινουμε αυτα :)

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 14 Δεκ 2009 09:56

Ασχετο αλλα ξεχασα να τονισω πως σε αυτο το επαγγελμα εισαι αει διδασκομενος!
Ειναι απειρες οι πληροφοριες και μοιραια δεν μπορεις να τις μαθεις ολες και τις ανακαλυπτεις και στην πορεια!
Προσφατο παραδειγμα:
Το Σαββατο ανακαλυψα μετα απο 10 χρονια ενασχολησης μου με javascript και actionscript πως η setInterval και η setTimeout μπορουν να δεχθουν σαν παραμετρο, εκτος απο ονομα καποιας function, και ανωνυμη function
Για καποιους μπορει να φανει αστειο, ομως πουθενα και σε κανενα manual δεν το διαβασα αυτο!
Παντου εγραφαν:

Κώδικας: Επιλογή όλων

var t=setInterval("somefunction", milliseconds);
και ομως ισχυει και το:

Κώδικας: Επιλογή όλων

var t=setInterval(function(){
// statement
// another statement
someOtherFunction()
// more statements...
}, milliseconds);

Vang3lis

Δημοσίευση από Vang3lis » 14 Δεκ 2009 13:46

Σας ευχαριστω παρα πολυ για τον χρονο που αφιερωνετε για τις απαντισεις σας.
Χαιρομαι παρα πολυ γιατι τετοιες απαντησεις περιμενα απο επαγγελματιες του ειδους.

Θελω να αναφερω στον φιλο emphasis πως δεν θελω απλα να κανω μια εταιρια και να το παιζω αφεντικο, ειδικα στο σημειο που βρισκομαι τωρα. Πρεπει να εχω τις γνωσεις και την εμπειρια στο αντικειμενο και μετα να ανοιξω κατι δικο μου. Και δεν ειμαι τετοιου ειδους ελληνικης φιλοσοφιας ΚΑΙ δεν ειμαι κανενα πλουσιοπαιδο που δεν ξερει τι να τα κανει τα λεφτα και λεει να ανοιξει μια επιχειρηση. Σε καμια περιπτωση δεν στη λεω, απλα εξηγουμαι για να μην παρεξηγουμαι :)

Αυτο που εχω αποφασισει να κανω μεσα απο ολα αυτα που λεμε ειναι να δουλεψω καπου αξοιποιωντας το πτυχιο μου γιατι δεν μπορω να καθομαι σπιτι χωρις να κανω τιποτα και απλα να μαθαινω χωρις να εχω εσοδα, δεν το διανοουμαι απλα, και να μαθαινω παραλληλα με τη δουλεια ολα αυτα που μου εχετε πει και εχοντας φτασει σε ενα επιθυμητο επιπεδο να αρχισω να ψαχνω σε αυτον τον κλαδο.

Ο κλαδος μου ειναι πραγματικα ξεχωριστος (για εμενα παντα) γιατι οτιδηποτε υπαρχει στον χωρο μας, σε εξωτερικους χωρους, αυτοκιντα, ελικοπτερα, οτι μπορει να βαλει ο ανθρωπινος νους ειναι φτιαγμενο απο καποιον βιομηχανικο σχεδιαστη.
Στο Ελλαντα ομως ειναι λιγο δυσκολα τα πραγματα σε αυτον τον τομεα... Συνηθως δουλευεις απλα κανοντας ενα σχεδιο σε 3D Studio Max - AutoCad και οχι για παραγωγη...

Σας ευχαριστω και παλι για ολες τις απαντησεις σας.

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sibas » 14 Δεκ 2009 14:11

Γεια σου Vang3lis διάβασα το post σου και πραγματικά μου θύμισες εποχές που πρώτο ξεκίνησα δειλά δειλά να μπαίνω στο fs και να ρωτάω τα πως και τα γιατί, από τότε πέρασε αρκετός καιρός και συνεχίζω ακόμα να διαβάζω και να μαθαίνω..

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να πας σε κανένα φροντιστήριο, το internet από μόνο του είναι το μεγαλύτερο φροντιστήριο και το μεγαλύτερο lab που έχει φτιαχτεί ποτέ. Φυσικά ένα αναγνωρισμένο φροντιστήριο που σου παρέχει κάποιο «δίπλωμα» είναι το μοναδικό θετικό σημείο.

Στο θέμα μας, μπορώ να σε βοηθήσω στο να μάθεις να στήνεις άψογη html + CSS να σου δείξω μερικά εργαλεία (που λίγο πολύ όλοι τα ξέρουν), να σου δανείσω βιβλία σε δεύτερο χρόνο για ότι έχει σχέση με το web-design και να σου δείξω από στατικές html σελίδες την μεταφορά τους σε μερικά CMS.

ΣΗΜ: δεν μιλάω καθόλου την εκμάθηση για javasctipt, flash, php.

Δυστυχώς οι ιστοσελίδες μου είναι down πάνω από χρόνο και θα είναι δύσκολο να δεις το τι φτιάχνω, ωστόσο αν σε ενδιαφέρει στείλε μου ένα pm, ότι κάνουμε θα είναι μέσω email και εγώ θα μπορώ πάντα το απόγευμα να επικοινωνώ μαζί σου.

Αυτό που σου προσφέρω είναι ο τρόπος για να κατανοήσεις και να δημιουργήσεις ιστοσελίδες από το 0, δεν αποσκοπώ σε χρηματική ή οποιαδήποτε άλλη απολαβή απλά έχω λίγο ελεύθερο χρόνο και θα είναι χαρά μου να βοηθήσω κάποιον που θέλει να μάθει τα βασικά αυτού του αθλήματος.

PS: Ο χρόνος για την εκμάθηση όλων είναι σημαντικός και μάλλον πολύ μεγάλος, όλα έχουν να κάνουν με την δικιά σου ικανότητα για εκμάθηση, η δικιά μου γνώμη είναι ότι στον τομέα internet πρέπει να διαβάζεις περισσότερο και από τους γιατρούς, και μάλιστα συνέχεια.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 14 Δεκ 2009 14:18

sibas :respect:
Άλλη μια ανθρώπινη προσφορά που δεν συναντάς πλέον στη σημερινή εποχή και ακόμα πιο σπάνια μέσα σε forums. Αυτή είναι και η δύναμη του Freestuff, έχει μαζέψει καλούς ανθρώπους που γουστάρουν να μοιράζονται την όποια γνώση.

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 14 Δεκ 2009 14:44

Ακριβώς αυτό που είπε ο Sibas.

Κι εγώ μπήκα στο freestuff.gr κάποτε και κάποιοι καλοί άνθρωποι που ακόμα είναι ενεργά μέλη ( και κάποιοι ακόμα με βοηθούν ) και μου έδειξαν το δρόμο και μου έλυσαν αρκετά προβλήματα.

@Βαγγέλη,

κι εγώ πήγα σε σχολή και μπορώ να σου πω με βεβαιότητα ότι αν δεν ήταν ένας μεταλάς μακρυμάλλης καθηγητής να μου δείχνει html & javascript στην ώρα του Microsoft Word(!) δεν θα μάθαινα απολύτως τίποτα και θα έχανα το χρόνο μου, γιατί το web design ήταν Dreamweaver και Frontpage.

Στο freestuff.gr και σε κάποια άλλα forums έμαθα πολλά περισσότερα.

@andreaskor είναι πολύ θετικό που έκανες μια template πάνω στο joomla μόνος σου, προχώρησες 1 βήμα στο web design ( αλλά αν κρίνω μόνο από αυτή τη μακέτα, έχεις πολλά ακόμη να προχωρήσεις ) αλλά αυτό δε σε κάνει web developer και αυτή τη συμβουλή δίνω στο Βαγγέλη.
Είναι καλό να ξέρεις να στήνεις websites πάνω σε CMS, αλλά για να γίνεις web developer πρέπει να μην επηρεαστείς από τα έτοιμα, και να μάθεις php + mysql και να κάνεις μόνος σου μικρές functions και ίσως συστήματα που χρησιμοποιούν βάσεις δεδομένων, ώστε έπειτα να μπορείς με ευκολία να εξοικιωθείς γρήγορα με οποιοδήποτε CMS.

Το joomla ακριβώς αυτή τη ζημιά κάνει. Με την ευκολία που προσφέρει, αποτρέπει τους νέους στο επάγγελμα να μάθουν πραγματικό κώδικα και developing και για αυτό οι developers στην εποχή μας είναι ελάχιστοι και για αυτό σε κάθε αγγελία, έρχονται άτομα που λένε "ξέρω joomla, dreamweaver, html" και θέλουν να προσληφθούν ως web developers.
Γίνονται πραγματάκια

andreaskor
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από andreaskor » 14 Δεκ 2009 15:05

Σε ευχαριστώ πολύ ALR για τα λόγια σου και έχω να σου πώ ότι χρησημοποιώ joomla γιάτι δεν έχω ακόμα τις γνώσεις για την δημιουργία ενός δικού μου συστήματος διαχείρησης περιεχομένου.Αλλά κάθε μέρα προσπαθώ να γίνομαι καλύτερος.

Όσο για σένα Βαγγέλη έχω να σου δώσω ένα link από το ΤΕΙ μου με 3 pdf ενός καθηγητή μου που σου μαιθαίνουν σε απλά ελληνικά
HTML
CSS
Javascript

Ιδού και καλό διάβασμα..!!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος andreaskor την 28 Ιαν 2010 16:53, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

emphasy
Honorary Member

Δημοσίευση από emphasy » 14 Δεκ 2009 18:03

korgr έγραψε:Χρηστο, ομολογω πως και εγω επεσα απο τα συνεφα οταν προσφατα σε αλλο post αναφερθηκες στην ηλικια σου και την εμαθα! Ειλικρινα σε "εκανα" για αρκετα μεγαλυτερο και ο λογος ηταν ο δομημενος και αρτιος τροπος σκεψης και εκφρασης!
Ειλικρινα συγχαρητηρια (απλα ενιωσα την αναγκη να στο εκφρασω).
Ευχαριστώ πολύ, έχω μητέρα δασκάλα και είναι και λίγο "τρελή" με την καλή την έννοια του όρου και μου έμαθε να μιλάω από ενός έτους και την αλφάβητο από τα 4 μου, πειράματα έκανε πάνω μου... (τι να της πεις) αλλά απέδωσαν οι κόποι της και το σημαντικό είναι ότι την κάνω χαρούμενη :)
Vang3lis έγραψε: Θελω να αναφερω στον φιλο emphasis πως δεν θελω απλα να κανω μια εταιρια και να το παιζω αφεντικο, ειδικα στο σημειο που βρισκομαι τωρα. Πρεπει να εχω τις γνωσεις και την εμπειρια στο αντικειμενο και μετα να ανοιξω κατι δικο μου. Και δεν ειμαι τετοιου ειδους ελληνικης φιλοσοφιας ΚΑΙ δεν ειμαι κανενα πλουσιοπαιδο που δεν ξερει τι να τα κανει τα λεφτα και λεει να ανοιξει μια επιχειρηση. Σε καμια περιπτωση δεν στη λεω, απλα εξηγουμαι για να μην παρεξηγουμαι :)
Μην παραποιείς τα λόγια μου. Άλλο να το παίζεις κι άλλο να είσαι αφεντικό-ιδρυτής μιας επιχείρησης και προς θεού δεν εννοούσα τίποτα από τα παραπάνω απλά σαν συμβουλή στο λέω επειδή ασχολούμαι κι εγώ με επιχειρήσεις και περνάω ώρες ατελείωτες πάνω στο PC, σε βιβλία και σε online διαλέξεις για τον στρατηγικό σχεδιασμό επιτυχημένων επιχειρήσεων.

Φιλικά! και συγνώμη που ξέφυγα λίγο από το θέμα :)

ZedBlue

Δημοσίευση από ZedBlue » 14 Φεβ 2010 13:00

emphasy έγραψε:ενώ με τον web design ασχολείται ήδη αρκετός κόσμος, αυτό δεν σημαίνει βέβαια πως δεν υπάρχει χώρος για κάτι καλύτερο. ;-)
Χαίρετε. Στο ίδιο forum πριν αρκετό καιρό είχα ρωτήσει το ίδιο πράμα και γενικά υπήρξαν ανάλογες απαντήσεις.
Θέλω όμως να σταθώ λίγο σε αυτό το σημείο. Κάποιοι (ίσως απάντησαν κι εδώ) μου είχαν πει ότι δεν υπάρχει κορεσμός στον κλάδο αλλά μεγάλη ζήτηση. Τελικά τι ισχύει?
Και για μένα πχ που θα έχω και πτυχίο Πληροφορικής (να'μαστε καλά), αξίζει να ασχοληθώ με τον κλάδο αυτόν?

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 14 Φεβ 2010 15:41

Αν είσαι καλός, υπάρχει πολύ μεγάλη ζήτηση. Αν είσαι δεν είσαι, υπάρχει κορεσμός.
Γίνονται πραγματάκια

sparkplug

Δημοσίευση από sparkplug » 19 Φεβ 2010 22:03

Παιδιά γειά σας,
ενδιαφέρομαι να μάθω να φτιάχνω σελίδες κυρίως για να υλοποιώ τις δικές μου ιδέες. Αρχικά σκεφτόμουν να μάθω κάποιο από τα προγράμματα που τα παρέχουν όλα έτοιμα. Ξεκινώντας το ψάξιμο για κάνα καλό πρόγραμμα, βρήκα τυχαία το συγκεκριμένο site και διάβασα τις απόψεις σας για αυτά τα προγράμματα, και για την εκμάθηση κώδικα. Επειδή στο παρελθόν έχω ασχοληθεί με προγραμματισμό, κυρίως visual basic , μου αρέσει η διαδικασία εκμάθησης και καταγραφής κώδικα οπότε αποφάσισα να ακολουθήσω τις συμβουλές σας. Έχω ξεκινήσει λοιπόν με html και CSS, από το htmldog προς το παρόν. Στο lynda που προτείνει κάποιος φίλος σε προηγούμενο post μπήκα αλλά θέλει μηνιαία συνδρομή.

Το ερώτημα που έχω είναι το εξής. Για δημιουργία γραφικών, επεξεργασία εικόνας, και γενικότερα ότι σχετίζεται με εικόνα, ποιο πρόγραμμα προτείνεται; Το photoshop; Κάπου διάβασα για photoshop για web designers. Θα πρέπει να ασχοληθώ με μια συγκεκριμένη έκδοση του photoshop ή δεν έχει σημασία;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης