Γνωμες για ξεκινημα στο Web Design - Development!

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 19 Φεβ 2010 23:13

Αν ειναι να αφιερωσεις χρονο για να μαθεις καποιο προγραμμα επεξεργασιας εικονας, τοτε το Photoshop ειναι αυτο που θα γινει αχωριστος φιλος σου και δεν θα σε προδωσει ποτε!
Για WYSIWYG & code editor σου συνιστω το DreamWeaver.
Για τεχνολογιες:
XHTML, CSS, JAVASCRIPT, PHP, MYSQL
Προαιρετικα, θα σε βοηθησει και η εκμαθηση Flash & Actionscript
Καλη αρχη και εμεις εδω θα ειμαστε (ειδικα για ατομα που προσπαθουν) :wink:

Gkdimis

Δημοσίευση από Gkdimis » 20 Μαρ 2011 19:17

Καλησπέρα και απο μένα παιδια.......όπως βλέπεται είμαι και εγω καινούργιος σε αυτόν τον τομέα και εχω διαβάσει καποιες συζυτήσεις σας και έχω και εγώ με την σειρά μου την εξής απορία....τι είναι ο web designer και τι ο web developer; αυτά τα 2 πάνε μαζι;;;;;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας... :D
Ενα έθνος προβάτων θα γεννήσει μια κυβέρνηση λύκων....

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 20 Μαρ 2011 22:55

Δεν πάνε απαραίτητα μαζί, χωρίς να σημαίνει πως κάποιος δεν μπορεί να τα κάνει και τα δύο. (το δύσκολο είναι να είσαι πολύ καλός και στα 2)

Διάβασε για αρχή το "Τι γνώσεις χρειάζονται για να γίνει κανείς web developer ή web designer" μπορεί να σου λύσει την απορία

Άβαταρ μέλους
manos2010grr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manos2010grr » 21 Μαρ 2011 00:52

Παντως εγώ εχω να πω ένα μεγάλο μπράβο στην κοινότητα του fs όλοι εδώ μέσα σε υποστηρίζουν αν βέβαια καταλάβουν ότι προσπαθείς..
Και εγω κοντά ένα χρόνο ασχολούμαι και ακόμα μαθαίνω μέσα απο έσας(εντάξει όχι μονό απο έσας χαχα),συνεχίστε έτσι παιδιά..
Οσό για το πώς μαθαίνεις πιο εύκολα εγω πιστεύω μέσα απο δικές σου δοκιμές, αν έχεις βέβαια χρόνο (πολύ) να ασχοληθείς!!!
Οσο για τις εταιρίες που έχω συναντήσει οι πιο πολλές πάνω σε πλατφόρμα δουλεύουν,με κυριώς ετοιματσίδικα,χώρις να θέλω να προσβάλω τις πλατφόρμες...

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 21 Μαρ 2011 01:29

manos2010grr έγραψε:Παντως εγώ εχω να πω ένα μεγάλο μπράβο στην κοινότητα του fs όλοι εδώ μέσα σε υποστηρίζουν αν βέβαια καταλάβουν ότι προσπαθείς..
Και εγω κοντά ένα χρόνο ασχολούμαι και ακόμα μαθαίνω μέσα απο έσας(εντάξει όχι μονό απο έσας χαχα),συνεχίστε έτσι παιδιά..
Οσό για το πώς μαθαίνεις πιο εύκολα εγω πιστεύω μέσα απο δικές σου δοκιμές, αν έχεις βέβαια χρόνο (πολύ) να ασχοληθείς!!!
Οσο για τις εταιρίες που έχω συναντήσει οι πιο πολλές πάνω σε πλατφόρμα δουλεύουν,με κυριώς ετοιματσίδικα,χώρις να θέλω να προσβάλω τις πλατφόρμες...
an den prospastheis giati na pareis vohtheia? an aradiazeis thn askhsh opos sthn edose o kathighths h o pelaths kai les se mas doste mou thn lysh kai meta ante geia den kaneis kalo ston eauto sou kai kat'epektash se auton pou tha tou "poulhseis" to thema..

oi syndyasmoi ston programmatismo genika einai apeiroi.. an den sou tyxoun provlhmata den matheneis oute kanontas liana to joomla oute pairnontas ta etoima scriptakia tou fafou kai tou korgr kai tou dimsis klp edo mesa..

oi perissoteres etaireies tou xorou sthn Ellada einai anekdota.. ta exoume ksanapei.. mhn anavoume foties pali.. :lol:
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Gkdimis

Δημοσίευση από Gkdimis » 22 Μαρ 2011 00:22

Ευχαριστώ πολύ Dimsis ήταν πολύ χρήσιμη αυτη η σελίδα....Υπάρχει ενα θεματάκι όμως :D

Είναι τόσο πολλά και εγώ τόσο αρχαριος που δέν ξέρω απο πού να ξεκινήσω πρώτα...Εσείς που είστε στον χώρο καιρό μπορείτε να με πείτε απο που να ξεκινήσω; Και κάτι τελευταίο σαν web developer θα έχω προοπτικές σον χώρο; Ή ο web designer έχει περισσότερες....Ευχαριστώ για την υπομονή σας... :D

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 22 Μαρ 2011 09:47

Να'σαι καλά, το θέμα είχε ξεκινήσει μετά από πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση εδώ: http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=52946

Για αρχή χρειάζεσαι πολύ διάβασμα και ακόμα περισσότερο πρακτική εξάσκηση για να προχωρήσεις.

Για να ξεκινήσεις πρέπει πρώτα να σκεφτείς εσύ τι σου αρέσει περισσότερο;
Να σχεδιάζεις ένα site, τα γραφικά του, το layout του και γενικότερα να φτιάχνεις μακέτες; Αν ναι, μαθαίνεις Photoshop και αργότερα καλό είναι να μάθεις να "κόβεις" κιόλας από τη μακέτα σε XHTML /CSS / JavaScript. Το slicing όπως λέγετε, δεν είναι απαραίτητο να το γνωρίζει ο γραφίστας, απλά κατά την γνώμη μου καλό είναι να μάθεις να το κάνεις, γιατί υπάρχει η αγορά των templates / themes, όπου εκεί δεν παραδίδεις μόνο τη μακέτα, αλλά κομμένες και έτοιμες προς χρήση σελίδες.

ή

σου αρέσει περισσότερο να γράφεις κώδικα και να φτιάχνεις εφαρμογές και πρωτότυπες ιστοσελίδες;
Τότε καλό είναι να πας σε XHTML /CSS / JavaScript και πάλι και έπειτα PHP / MySQL.

Όπως βλέπεις και για τις δυο περιπτώσεις είναι κοινά τα XHTML /CSS / JavaScript, οπότε για μένα η αρχή είναι από εδώ, με την JavaScript τελευταία. Δηλαδή διαβάζεις και δοκιμάζεις κυρίως HTML και CSS σε πρώτη φάση και έπειτα βλέπεις και JavaScript

Διάβασε και άλλο ένα σχετικό θέμα εδώ http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=38553 που απαντάει εν μέρη και σε αυτό που ρωτάς για τις προοπτικές.

Σε γενικές γραμμές, όπως σε κάθε δουλειά, όσο καλύτερος είσαι τόσο περισσότερες προοπτικές έχεις και τόσο πιο πολλές πιθανότητες να στεριώσεις κιόλας και να αναπτυχθείς.
Απλά στον χώρο του web design και web development υπάρχουν πολλοί ρόλοι και διάφορες "ειδικότητες", άλλες που απαιτούν περισσότερη εξειδίκευση και «κόπο» και άλλες λιγότερο. Δες για παράδειγμα και το Τι καλείται να κάνει 1 νέος προγραμματιστής σε μια εταιρεία; για να καταλάβεις πως υπάρχουν πολλοί ρόλοι.

Gkdimis

Δημοσίευση από Gkdimis » 22 Μαρ 2011 13:27

Ευχαριστώ πάρα πολυ dimsis η βοήθεια σου ήταν πολύτιμη..

Μαλλον με web developing θα ασχολθώ γιατί με εξητάρει να μπορώ να εποικοινωνήσω με τον υπολογιστή...

Ώρα για διάβασμα και πάλι ευχαριστώ...

Gkdimis

Δημοσίευση από Gkdimis » 23 Μαρ 2011 22:09

Καλησπέρα και πάλι...Εψαξα λίγο καλύτερα το θεμα στην αγορά εργασίας για web developer και καταλαβα πως θα έχω να συναγωνιστώ με παιδεία τον ΤΕΙ και ΑΕΙ όσο αφορά το θέμα του
προγραμματισμού..

Μηπως σαν designer θα ήταν καλύτερα??διότι ζητανε αποφοιτους απο ΙΕΚ
Αν θέλετε μιας και που είσται καιρό στην πιάτσα τι παίζεται??
Γιατι δεν νομίζω ενα παιδι που θα βγάλει ΙΕΚ να μπορει να συναγωνιστή παιδεία ΑΕΙ και ΤΕΙ.
Είμαι και 26 χρονών και ο χρονος πιέζει..καταλαβαίνετε!!
Θέλω να ασχοληθώ με web developing πολυ γιατι με ευχαριστεί κιόλας αλλα θα ήταν καλύτερα να ευχαριστούσε και την τσέπη μου( λεφτα για να ζείς αξιοπρεπώς)

Ευχαριστώ....

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 24 Μαρ 2011 02:26

Στον τομέα του web design & development το μόνο που παίζει ρόλο είναι το portfolio σου και τι μπορείς να κάνεις.
Όσο δύσκολο είναι και διάβασμα θέλει για να γίνεις καλός developer, άλλο τόσο θέλει για να γίνεις καλός designer.
Το θέμα είναι προς τα που κλείνεις και προς που βλέπεις ότι ο εαυτός σου με τα skills και ταλέντα που έχει μέχρι τώρα, θα σε βοηθήσει να μάθεις καλύτερα και γρηγορότερα.

Μην κολάς σε ΑΕΙ ΤΕΙ ΙΕΚ. Ότι μάθεις θα το μάθεις μόνος σου.

Καμία εταιρία δεν πρόκειται να επιλέξει έναν απόφοιτο ΑΕΙ από έναν απόφοιτο λυκείου, αν ο απόφοιτος λυκείου έχει κάνει 10 καλύτερες δουλειές και ξέρει περισσότερα πράγματα.

Το καλό με τον τομέα μας, είναι ότι βασίζεται πάρα πολύ στην πράξη.
Γίνονται πραγματάκια

pimpogio

Δημοσίευση από pimpogio » 24 Μαρ 2011 04:12

αμα μαθεις να μαθαινεις και εισαι ξυπνιος δεν κολλας πουθενα

στο web programing τα τεχνικα εργαλεια php/mysql/html/css ειναι το ευκολο κομματι
και το ποιο απλο... μπορεις να τα μαθεις σχετικα γρηγορα

Οι θεωρητικες γνωσεις ωστε να αξιοποιησεις τα εργαλεια ειναι το πολυ δυσκολο...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες