Αλλαγη στον τροπο shut down.

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
MinasC

Δημοσίευση από MinasC » 13 Δεκ 2009 01:27

καλησπερα.

στο pc μου τρεχω windows xp sp3 home edition greek και εχω το εξης θεμα: οταν επιλεγω shut down κλεινει κανονικα το pc, κλεινει και η οθονη, αλλα στο tower εξακολουθω να ακουω το ανεμιστηρακι, που σημαινει πως κατι συνεχιζει να δουλευει. κλεινει μονο αν κρατησω πατημενο για καποια δευτερολεπτα το power button. υπαρχει τροπος να το αλλαξω αυτο ωστε οταν επιλεγω shut down να κλεινουν τα παντα και να μη χρειαζεται να περιμενω να κλεισει για να κρατησω πατημενο το power και να το απενεργοποιησω πραγματικα?

ευχαριστω προκαταβολικα.
Midnight is Crimson Glory and Crimson Glory is Midnight !!!

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 13 Δεκ 2009 11:35

Αυτό συνέβαινε πάντα; Ή μήπως 'κατέβασες κι εγκατέστησες' κάτι, και μετά άρχισε αυτό το φαινόμενο; :question: (Η απάντηση είναι αναγκαία!)
Προσωπικά δεν μου φαίνεται φυσιολογικό!!
Οι οδηγίες του dva_dev μπορεί να λύσουν 'συμπτωματολογικά' το πρόβλημα, ωστόσο η αιτία (ένα spy, trojan, virus) θα παραμείνει, αν έχεις 'αρπάξει' κάτι τέτοιο.
Ακόμα κι αν συμπτωματολογικά λύσεις το πρόβλημά σου αυτό, κι έχεις 'αρπάξει' κάποιο spy, trojan, virus, που το προκάλεσε, στο μέλλον δεν ξέρεις τι άλλο μπορεί να σου προκαλέσει :wink:
Θα συνιστούσα:
1) Μια καλή σάρωση των δίσκων σου με το αντιιικό σου και το αντιspy σου.
2) Αφού τελειώσουν όλα αυτά, από τα properties-->tools-->check now του δίσκου C: (system), τσεκάρισε το τετραγωνάκι "Automatically fix file system errors" και κάνε ένα ωραίο 'Restart' για να γίνει η δουλειά.
Τα XP θα προσπαθήσουν να βρουν(και να διορθώσουν) αν υπάρχει κάποιο αρχείο του συστήματος με πρόβλημα (που ίσως σου προκαλεί και το φαινόμενο).
Μην εκπλαγείς από την περίεργη οθόνη στην αρχή! Απλώς άσε τα Windows να κάνουν τη δουλειά τους, κι όταν ολοκληρώσουν, θα σου παραδώσουν πάλι τον έλεγχο :P
Κάνε αυτά σε πρώτη φάση κι εδώ είμαστε κι εμείς για περισσότερα.
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
MinasC

Δημοσίευση από MinasC » 14 Δεκ 2009 01:56

σας ευχαριστω πολυ και τους 2 για τις απαντησεις. αυτες τις μερες βρισκομαι μακρια απο το pc μου, θα επιστρεψω την τεταρτη οποτε και θα κανω οσα μου λετε (απλα απανταω τωρα για να μην φανει οτι αδιαφορω για τις απαντησεις). απλα να πω οτι το pc μου το εκανε αυτο απο τηναρχη και πως μαλλον δεν ειναι θεμα καποιου spy, trojan ή virus αφου το εχω διπλωσαρωσει με το αντιιικο μου. οπως ειπα και πριν, θα ακολουθησω τις συμβουλες σας την τεταρτη οποτε αι θα σας πω τι εγινε. ευχαριστω και παλι.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
MinasC

Δημοσίευση από MinasC » 16 Δεκ 2009 15:13

καλησπερα.

dva_dev διαβασα τα κειμενα απο τα links σου αλλα απ'οτι καταλαβα αυτα εχουν να κανουν με το αν θα κλεινει ή θα κανει επανεκκινηση ο υπολογιστης. ασε που δεν καταλαβα και πως γινονται ολα αυτα (το τελευταιο αφορα προγραμμα κιολας). σορρυ, δηλωνω ασχετος, δεκτη καθε βοηθεια.

DGeorge εκανα αυτα που ειπες αλλα δεν ειδα καμια διαφορα. ωστοσο εχω ξεχασει να σας πω κατι (δεν ξερω αν παιζει ρολο, το ξεχασα γιατι το pc αυτο πλεον το χρησιμοποιω για αποθηκευτικο χωρο - εχει πανω 3 σκληρους - και σερφαρω μονο με το λαπτοπ, οποτε ειχα καιρο να το ανοιξω, σορρυ γι'αυτο):

οταν κανει εκκινηση λεει οτι το boot.ini ειναι ακυρο και πως ξεκιναει απο c:/windows/

σαρωση εκανα αλλη μια φορα με kaspersky/spyware doctor αλλα τιποτα.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
MinasC

Δημοσίευση από MinasC » 16 Δεκ 2009 15:16

να προσθεσω επισης πως αυτο που συνεχιζει να δουλευει ενω εχω κανει shut down "μαλλον" ειναι το ανεμιστηρακι (ετσι μου ακουγεται) αλλα δεν ξερω αν ειναι αυτο που ειναι πανω στη μητρικη ή το αλλο στο πισω μερος του πυργου. δεν ξερω αν ολα αυτα βοηθανε. επισης το φωτακι που υπαρχει πανω στο κουμπι power του πυργου συνεχιζει να αναβει μεχρι να το κρατησω πατημενο οποτε και σβηνουν τα παντα.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 16 Δεκ 2009 18:35

Αυτό που γίνεται είναι να βάζεις (ή να αλλάζεις αν υπάρχει) μια τιμή στη registry των windows ώστε να στείλουν ένα power off request μετά το shutdown για να κλείσει το ρεύμα. Αυτό είναι δυνατό εφόσον ο κατασκευαστής του motherboard έχει δώσει τέτοια δυνατότηταα αλλιώς δεν πρόκειται να γίνει τίποτα. Για να κάνεις μια δοκιμή ακόμα, μήπως και είναι πρόβλημα των windows, δοκίμασε να κάνεις boot από κάποιο linux live cd και κάνε shutdown από αυτό.

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 16 Δεκ 2009 23:51

Εχω το ίδιο πρόβλημα στον παλιό μου υπολογιστή εδώ και αρκετά χρόνια.
Εχω καταλήξει στο συμπέρασμα οτι είναι πρόβλημα των Windows.
Μου το παρουσίασε από το πρώτο service pack των XP και ακόμα δεν έχει στρώσει.
Το κουφό είναι οτι αυτό που αναφέρει ο dva_dev ισχύει.
Ολες οι διανομές Linux που έχω βάλει επάνω κλείνουν κανονικότατα το σύστημα. Οπότε μάλλον κάτι παίζει στην διαχείριση του συστήματος από το λειτουργικό.
Σημειωτέων οτι από καμμιά στιγμή και μετά αναγκάστηκα να δουλεύω σαν shutdown το κουμπί του reset.
Η συμπεριφορά δεν άλλαξε οπότε αποκλείστηκε και το ενδεχόμενο να υπάρχει κάποιο πρόβλημα στα καλώδια του διακόπτη. Το μόνο που απέμενε ήταν κάποιο πρόβλημα στην πλακέτα στο σημείο που θηλυκώνει το jumper του power off.
Αλλά όπως είπαμε με το Linux δεν υπάρχει πρόβλημα, οπότε αποκλείεται κι αυτή η εκδοχή.

Δυστυχώς δεν έχω λύσει το πρόβλημα.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 17 Δεκ 2009 09:10

Αν είναι (όπως όλα δείχνουν) πρόβλημα των XP, υπάρχουν οι εξής δύο επιλογές:
1) "System Restore" με επαναφορά του συστήματος σε κάποια αρκετά~πολύ παλιά ημερομηνία (πριν συμβει το φαινόμενο/πρόβλημα) και
2) Καθαρή επανεγκατάσταση των XP από την αρχή (με διαμερισμό/partition και διαμόρφωση/format) του δίσκου (για τυχόν ιούς)

Φυσικά και στις δύο εναλλακτικές προβλέπεται:
1) back-up τυχόν σημαντικών αρχείων (οι εφαρμογές ξαναμπαίνουν, όσο χρονοβόρο κι αν είναι αυτό) και
2) να βρίσκεται πρόχειρο το CD εγκατάστασης των XP.
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 17 Δεκ 2009 10:05

δοκίμασε να ενεργοποιήσεις/απενεργοποιήσεις το ACPI.
εκει πρεπει να ειναι το προβλημα.
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
MinasC

Δημοσίευση από MinasC » 17 Δεκ 2009 12:42

DGeorge αυτο το ξερω αλλα το αφηνω για τελευταια λυση γιατι οπως ειπες θελει χρονο και οπως καταλαβες βρισκομαι σπιτι μου μονο 2 μερες την εβδομαδα, τις υπολοιπες ειμαι εκτος. :(

Connor MacLeod πως το κανω αυτο? δεν εχω καν ιδεα τι ειναι.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 17 Δεκ 2009 14:19

Πρεπει να μπεις στο BIOS και να το απενεργοποιησεις.
Οταν ξεκινάει το PC πατα το πλήκτρο Del.
Καπου κατα κει ειναι, αλλα θελει να ψάξεις στα μενου.
Οταν το βρεις πατα disable. μετα save end exit.

Για θεματα που εχουν να κανουν με shut down hibenate κλπ συνήθως ευθύνεται το ACPI
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 17 Δεκ 2009 22:17

Οι γνώσεις κι η πείρα του Connorα δεν συγκρίνονται με τις δικές μου, καθώς ο φίλτατος είναι σπουδαγμένος/επαγγελματίας ενώ εγώ ακόμα 'μαθητευόμενος μάγος'.
Ωστόσο, το 'System Restore' των Windows XP δεν είναι κι ιδιαίτερα χρονοβόρο, θα έλεγα.
Από την άλλη μεριά, όμως, δεν είναι και τόσο εγγυημένη λύση όσο η λύση του Connorα, ή η "καθαρή" επανεγκατάσταση. :wink:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
MinasC

Δημοσίευση από MinasC » 17 Δεκ 2009 22:32

Conor οκ καταλαβα μαλλον τι εννοεις. Θα το κανω μολις γυρισω σπιτι (αυριο βραδυ), please παρακολουθησε το θεμα μηπως και δεν καταφερω κατι (το συνηθιζω δυστυχως).

DGeorge σε ενα κοσμο που ολοι δηλωνουν ειδημονες ειτε εχουν γνωσεις ειτε οχι, δεν εχω παρα να πω respect.

σας ευχαριστω πολυ, θα σας πω τι εγινε αυριο βραδυ.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
MinasC

Δημοσίευση από MinasC » 19 Δεκ 2009 00:48

Connor MacLeod έγραψε:Πρεπει να μπεις στο BIOS και να το απενεργοποιησεις.
Οταν ξεκινάει το PC πατα το πλήκτρο Del.
Καπου κατα κει ειναι, αλλα θελει να ψάξεις στα μενου.
Οταν το βρεις πατα disable. μετα save end exit.

Για θεματα που εχουν να κανουν με shut down hibenate κλπ συνήθως ευθύνεται το ACPI
λοιπον το βρηκα αλλα δεν ειχε επιλογη enable/disable, μονο να διαλεξω μεταξυ st1(pos), st3(str) και st1&st3. ηταν στο st1 και δοκιμασα και τις αλλες 2 θεσεις αλλα καμια διαφορα. ηταν το μοναδικο ACPI που βρηκα. δεν εφταιγε αυτο ή εχω κανει καπου λαθος?

Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες