Εγκατάσταση Windows 7

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cyberfreak
Honorary Member
Επικοινωνία:

Εγκατάσταση Windows 7

Δημοσίευση από cyberfreak » 13 Δεκ 2009 16:01

Καλησπερα εχω το παρακατω προβλημα στον Η/Υ,ξεκινισα το bootarisma απο το Dvd για την εγκατασταση,μου καθυστερουσε αρκετα το loading (στην μπαρα φορτωσης αρχικο σταδιο δλδ) περιμενα κανα 15 λεπτο και δεν γινοτανε τπτ το Dvd-rom δεν το ακουγα να δουλεύει και το ανοιξα και το ξαναεκλεισα προχωρησε η διαδικασια αλλα εφαγε κολλημα...το πηρα ξανα απο την αρχη με την ιδια διαδικασια δλδ κολλησε ανοιξα το Dvd-rom ξεκινησε κανονικα προχωρησε στην παρακατω διαδικασια για την εκκινηση προγραμματων βοηθηματος κατι τετοιο αλλα εκει ξανα παγωσε και εκανα reset..απο εκεινη την στιγμη και μετα ο Η/Υ δεν ανοιγει αρχισε να κανει μακρη ηχο σταματουσε και ξαναρχιζε (οσο τον εχω ανοιχτο ολο και περισοτερους θα κανει)...εχω τεσταρει τις μνημες,γραφικων, εχω ξεμονταρει σκληρους,τροφοδοτικο (μαλλον δουλευει κανονικα),το μοναδικο που μου εχει μεινει ατεσταριστο ειναι μητρικη και cpu που μαλλον εκει παιζετε το προβλημα...

Εχετε να προτεινετε καποια λυση;.....ευχαριστω εκ των προτερων...

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Εγκατάσταση Windows 7

Δημοσίευση από DGeorge » 14 Δεκ 2009 11:21

Ήταν/είναι ρυθμισμένο το BIOS για BOOT από CD/DVD-Drive;
Ήταν/είναι ρυθμισμένο το BIOS για να ξεκινήσει ΠΡΩΤΑ από το CD/DVD-Drive;
Αν ψάχνει να κάνει BOOT πρώτα από τον δίσκο, κι αυτός είναι μαλλιά-κουβάρια τότε....
Προσπάθησε, αντί για '7' να φορτώσεις XP.
Είχα κι εγώ ένα παρόμοιο πρόβλημα, (με XP) αλλά επιλήφθηκε ο μεγάλος μου γιός και η 'συμμορία' του. Μου το έφεραν, όπως ήταν, ....απλώς σε πλήρη λειτουργία με τα XP Pro εγκατεστημένα. Είναι αυτός ακριβώς που έχω και δουλεύω τώρα στο σπίτι.
Είχα φτάσει ν'αγοράσω κι άλλη motherboard, και να εξακολουθεί το πρόβλημα. Ήμουν έτοιμος ν'αγοράσω και τη CPU, όταν το έμαθε κι επενέβη ο γιός μου.
Την άλλη motherboard, που μου περίσσεψε, του την έδωσα κι αναβάθμισε άλλο PCδάκι! Κι έτσι μείναμε όλοι κατευχαριστημένοι.
Θα τον ρωτήσω, λοιπόν τι έκαναν τότε, κι αν το θυμούνται θα μου απαντήσει για να σου φέρω νεώτερα :D
Παρεμπιπτόντως για τι CPU, και ποιά motherboard μιλάμε;
Είπαμε (χτεσινός δεν είσαι)... Όσο γίνεται πιο λεπτομερή περιγραφή S/W και H/W. :wink:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cyberfreak
Honorary Member
Επικοινωνία:

Εγκατάσταση Windows 7

Δημοσίευση από cyberfreak » 14 Δεκ 2009 22:48

Ναι φυσικα το ειχα για boot apo DVD/CD ROM..κανονικοτατα οτι γινοτανε απο boot ηταν απο το dvd-rom για εκεινη την στιγμη (για την διαδικασια της εγκαταστασης) ,ναι ηταν ρυθμισμενο να ξεκινησει πρωτα απο το dvd-rom....ο Η/Υ δεν ανοιγει καν για να περασω καποιο αλλο λειτουργικο το μοναδικο πραγμα που κανει ειναι οι ηχοι (μακρης και για αρκετες φορες οσο ειναι ανοιχτο το Pc)..ουτε καν τον μικρο μοναδικο ηχο δεν κανει ωστε να δωσει εντολη να ανοιξει η οθονη...απλα τπτ δεν ανοιγει....τωρα τα στοιχεια του Η/Υ ειναι το Motherboard P4S533 ASUS με socket 478, CPU Intel P4 2.6Ghz Northwood S478, 2X512 DDR1 TwinMos, VGA Geforce 4MX AGP...αυτα τα ειναι τα χαρακτηριστικα του Η/Υ,με οποιαδηποτε αλλη εγκατασταση λειτουργικου συστηματος ποτε μα ποτε δεν ειχα τετοιο προβλημα...τι να πω δεν εχω και υλικα καβατζα cpu & motherboard ωστε να τεσταρω τα ηδη υπαρχον με την βλαβη :(

Άβαταρ μέλους
Ntf_daS

Εγκατάσταση Windows 7

Δημοσίευση από Ntf_daS » 14 Δεκ 2009 23:52

Αν ρίξεις μια ματιά εδώ, η motherboard σου δεν είναι στην λίστα αυτών που υποστηρίζουν Windows 7. Οπότε μπορεί να έχει δίκιο σε αυτό που λέεί ο DGeorge.

Αν δοκιμάσεις να στήσεις XP ή κάποιο άλλο λειτουργικό και παρόλα αυτά αντιμετοπίζεις το ίδιο πρόβλημα, τότε προσπάθησε να ακούσεις προσεκτικά τα beeps που σου κάνει, ψάξε στο δίκτυο για beep codes για το bios σου, ώστε να δείς που μπορεί να υπάρχει το πρόβλημα.

Αν πάλι τίποτα από τα παραπάνω δεν δουλέψει, εδώ είμαστε να το ψάξουμε περισσότερο.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cyberfreak
Honorary Member
Επικοινωνία:

Εγκατάσταση Windows 7

Δημοσίευση από cyberfreak » 15 Δεκ 2009 00:41

Ntf_daS ευχαριστω για το ενδιαφερον σου....οπως τονισα και στο πρωτο και στο δευτερο μου post οτι το PC δεν ανοιγει καν..εννοοντας οτι ανοιγει αλλα βγαζει μονο τον ηχο (μακρης ηχος για 5-9 δευτερολεπτα περιπου σταματημα και ξεκινημα ξανα μακρης κλπ κλπ δεν κανει ουτε εναν short)...ο ηχος που βγαζει ειναι μακρης σταματαει ξεκιναει οσο αφηνω ανοιχτο το PC τοσο θα συνεχιζει να κανει (το εχω αφησει ανοιχτο και μου εχει κανει 8 φορες τον ηχο)τεσπα αυτο που εχει σημασια ειναι οτι δεν μπαινει πουθενα ουτε καν στο post του Bios...τπτ απολυτος...οσο για το οτι δεν δεχετε 7 μονο και μονο επειδη δεν υπαρχουν drivers για 7 δεν νομιζω οτι ειναι λογος να μην παιρνει 7...γιατι τα ειχα ξαναπερασει πριν κανα μηνα χωρις κανενα προβλημα τα 7 τα εβγαλα και περασα κανονικα παλι ΧΡ ...και μια μικρη "παρατηρηση" εκτος εαν ειμαι λαθος φυσικα και συγνωμη αλλα σε 2 λαπτοπ ειναι τεσταρισμενο απο εμενα πχ υπαρχουν μονο drivers για ΧΡ και περνουν κομπλε τα 7αρια ασχετα που ο κατασκευαστης δεν εχει βγαλει drivers για 7 και δουλευε κομπλε,αυτο το σχολιο ηταν για το οτι δεν υποστηριζετε η μητρικη μου για 7αρια...

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Εγκατάσταση Windows 7

Δημοσίευση από DGeorge » 15 Δεκ 2009 12:11

Κοίταξε και στο Forum της ASUS εδώ.
Πήρε το μάτι μου, ότι εκτός από ασυμβατότητα με motherboards, 'παίζει' κι ασυμβατότητα με CPUs. Γενικά, επειδή τον ένα μακρύ ήχο 'beep' δεν τον βρήκα σε BIOS κώδικα της ASUS, δεν θα ήταν κακή ιδέα να τους έγραφες το φαινόμενο/πρόβλημά σου (στο Forum της ASUS). Υποθέτω (δεν είμαι και σίγουρος πλέον :lol: ), ότι οι Mods εκείνου του Forum είναι τεχνικά στελέχη της ASUS με -προφανώς- πολύ μεγαλύτερη πείρα από εμάς.
Επειδή είχε τύχει στο παρελθόν μια (κάπως-ανάλογη) περίπτωση, πριν ξεκινήσεις οποιαδήποτε άλλη ενέργεια, βεβαιώσου ότι όλες οι συνδέσεις είναι καλές και σωστά κουμπωμένες (όπου χρειάζεται). :wink:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες