Δημιουργία ιστοσελίδας για παρουσίαση βιβλίου

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
artemioskas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από artemioskas » 15 Δεκ 2009 00:18

Καλησπέρα παιδία.Θέλω να δοκιμάσω να φτιάξω ένα site,για μία παρουσίαση ενός νέου βιβλίου που θα κυκλοφορήσει σε λίγο καιρό..
Θέλω να έχει όσο το δυνατόν καλύτερο design(αυτό βέβαια είναι σχετικό,γιατί εγώ θα το φτιάξω :P ).Τι λογισμικό μου προτείνετε να βάλω;
Ή γενικά τι μου προτείνετε για το θέμα,μιας και είναι η πρώτη μου "δουλειά"..

Περιμένω τις ιδέες σας,και την κατανόηση σας μιας και είμαι πρωτάρης!
-- Η φωτογραφία είναι μια αυστηρή και εκθαμβωτική ποίηση του πραγματικού... Άνσελ Άνταμς --
Ψάχνεις ανδρικά και γυναικεία παπούτσια; | Personal Blog

georgegeorge

Δημοσίευση από georgegeorge » 15 Δεκ 2009 00:53

μην το σκεφτεσε σαν παρουσιαση ενος βιβλιου.
κανε ενα site για τον συγραφεα που στην αρχικη σελιδα θα εχει την ανακοινωση για την παρουσιαση του βιβλιου
π.χ.
www.dvarvarigos.gr/
ή
www.denezaki.gr/index.php

Άβαταρ μέλους
artemioskas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από artemioskas » 15 Δεκ 2009 15:24

Οκ έστω.Προτείνετε μου για αυτό τότε. :D
-- Η φωτογραφία είναι μια αυστηρή και εκθαμβωτική ποίηση του πραγματικού... Άνσελ Άνταμς --

emphasy
Honorary Member

Δημοσίευση από emphasy » 15 Δεκ 2009 16:00

Μερικές ιδέες:

Single Page παρουσίαση του βιβλίου με περίληψη και πληροφορίες για συγγραφέα, εκδοτικό οίκο (σημεία πώλησης),

Αν έχει να κάνει με ήρωες (λογοτεχνικό) εικονογράφησε τους -αν όχι εσύ ο ίδιο κάποιος illustrator) και δημιούργησε μια σελίδα που τα illustrations να παίζουν πρωταρχικό ρόλο, μαζί με τις παραπάνω πληροφορίες.

Αν συμφωνεί ο εκδοτικός οίκος, μπορείς να κάνεις ένα flash-book, πχ όπως τους καταλόγους του IKEA που σίγουρα θα έχεις δει ή το FS magazine που μπορείς να βρεις με search εδώ, και να υπάρχει το πρώτο κεφάλαιο. Ώστε αν το διαβάσει κάποιος και του αρέσει να το αγοράσει για να διαβάσει ολόκληρο το βιβλίο. Εκεί μπορείς να δώσεις μερικές πληροφορίες για τον συγγραφέα κτλ κτλ

Νομίζω είναι καλές ιδέες, ψάξου και μόνος σου και περιμένουμε για την αξιολόγηση της σελίδας :)

Άβαταρ μέλους
artemioskas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από artemioskas » 16 Δεκ 2009 17:54

Mισό να σας δώσω περισσότερες πληροφορίες για να καταλάβετε περίπου τι θέλω να κάνω,μήπως έχετε και άλλες ιδέες αν και ο emphasy μου έδωσε κάποιες.

Λοιπόν,το site που θέλω να φτιάξω θα είναι για μία κολλητή μου,που έγραψε ένα βιβλίο και θα το εκδόσει κανονικά,στην αρχή της νέας χρόνιας.
Το βιβλίο δεν το έχω δει και εγώ ακόμα,γιατί θέλει να μας το δείξει τελειωμένο.
Απλά θέλω να την βοηθήσω,και να της κάνω το site κάτα κάποιο τρόπο σαν έκπληξη. :)

Άβαταρ μέλους
artemioskas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από artemioskas » 18 Δεκ 2009 15:21

Επειδή είμαι άπειρος σχετικά με την δημιουργία ιστοσελίδων,αλλά μ'αρέσει το "άθλημα",και θέλω να ασχοληθώ για να μάθω τίποτα,και επειδή δεν είδα άλλες προτάσεις σας,θα αρχίσω να σας ρωτάω εγώ. :)

Με joomla ή κάποιο άλλο λογισμικό,μπορώ να κάνω τίποτα,ή πρέπει εάν είναι να το φτιάξω με κώδικα μόνος μου αναγκαστικά;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες