Tempaltes

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
giannis1989

Tempaltes

Δημοσίευση από giannis1989 » 15 Δεκ 2009 16:36

kalispera paidia tha ithela na m peite kamia selida gia na katebasw merika template gia joomla 1.5!!thelw omws px tis katigories na tis emfanizei oxi sta plagia alla na tis exei epanw orizontia epeidi osa epsaksa itan sta plagia tha ithela na m proteinete eseis i na mpw se kapoio site na dw!!thanks.... :D :D :D

ALR
Honorary Member

Tempaltes

Δημοσίευση από ALR » 16 Δεκ 2009 15:43

Ακόμη ένας web designer.

( Sorry man, είμαι λίγο νευριασμένος σήμερα :P )
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Tempaltes

Δημοσίευση από manolism » 17 Δεκ 2009 13:16

ALR έγραψε:Ακόμη ένας web designer.

Η ειρωνεία ποτέ δεν ωφέλησε κανένα. :wink:

ALR
Honorary Member

Tempaltes

Δημοσίευση από ALR » 17 Δεκ 2009 13:45

manolism έγραψε:

Η ειρωνεία ποτέ δεν ωφέλησε κανένα. :wink:
Yes i know, για αυτό ζήτησα και συγνώμη κατευθείαν, αλλά δεν άντεξα, έπρεπε να το γράψω. Είναι μια από εκείνες τις στιγμές... :cop:
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

Tempaltes

Δημοσίευση από vassilism » 17 Δεκ 2009 15:57

Δηλαδή αν εσύ ζητήσεις links με templates θα πρέπει να σε κρίνουμε αν είσαι web designer?

Μην βγάζεις εύκολα συμπεράσματα για το τι είναι ο καθένας :wink:

Και εσύ σαν web designer που σχεδιάζεις από το μηδέν, δεν έχεις αντιγράψει ποτέ μεμονωμένα κομμάτια από έτοιμα templates? Αν μου πεις όχι ή θα είσαι η εξαίρεση του κανόνα ή θα λες ψέματα.

ALR
Honorary Member

Tempaltes

Δημοσίευση από ALR » 17 Δεκ 2009 18:15

vassilism έγραψε:
Δηλαδή αν εσύ ζητήσεις links με templates θα πρέπει να σε κρίνουμε αν είσαι web designer?

Μην βγάζεις εύκολα συμπεράσματα για το τι είναι ο καθένας :wink:

Και εσύ σαν web designer που σχεδιάζεις από το μηδέν, δεν έχεις αντιγράψει ποτέ μεμονωμένα κομμάτια από έτοιμα templates? Αν μου πεις όχι ή θα είσαι η εξαίρεση του κανόνα ή θα λες ψέματα.
Μη ρίχνεις λάδι στη φωτιά :P

Από έτοιμα templates δεν αντιγράφω τίποτα ποτέ και ούτε κανείς σοβαρός web designer πιστεύω.
Αυτό που γίνεται είναι η αντιγραφή μεμονωμένων κομματιών από ήδη υπάρχουσες ιστοσελίδες και αυτό μόνο κάτω από ιδιαίτερη απαίτηση του συνεργάτη/πελάτη σου, όταν έχει δει κάτι και δεν θέλει τίποτα παρόμοιο.

Αυτό που γίνεται κατά κύριο λόγο είναι η έμπνευση από μεμονωμένα features αλλά και ολόκληρα websites, ώστε στο τέλος να παράγεται κάτι διαφορετικό, το δικό σου. Αυτό κάνουν όλοι. Όσοι έχουν μεγαλύτερη εμπειρία αναζητούν έμπνευση σε άλλες πηγές, όπως περιοδικά, αφίσες, τη ζωή γύρω τους κτλ.
Όσοι θέλουν να ξεφύγουν, πειραματίζονται κυρίως σε προσωπικά τους project.

Το να αντιγράφεις ιστοσελίδες είναι μια πολύ καλή εξάσκηση παρόλαυτα.
Γίνονται πραγματάκια

ALR
Honorary Member

Tempaltes

Δημοσίευση από ALR » 17 Δεκ 2009 18:19

Και έχω αγανακτήσει γιατί βλέπω γύρω μου να γεννιούνται Νέοι web copiers και web joomleropers που στήνουν τα πάντα και συμφέρουν. Βέβαια, αυτό θα έπρεπε να με χαροποιεί γιατί σημαίνει περισσότερα re-designs και δουλειά για μένα, αλλά έχει καταντήσει αηδία, ειδικά στον κλάδο των developers.
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Tempaltes

Δημοσίευση από EneMe » 17 Δεκ 2009 19:01

Ας πούμε και κάτι χρήσιμο: ;)

Το πού θα είναι το μενού, εξαρτάται από το σε ποια θέση θα το βάλεις και σε τι μορφή.

Για να δεις τις θέσεις ενός template, πληκτρολόγησε: www.mysite.com/index.php?tp=1

Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

Tempaltes

Δημοσίευση από vassilism » 17 Δεκ 2009 19:06

Εκεί ήθελα να καταλήξω.

Στο τέλος αυτός που βγαίνει κερδισμένος είσαι εσύ (και ο κάθε σωστός designer - developer). Γιατί πολύ απλά εσύ μπορείς να κάνεις αυτά που δεν μπορούν οι joomleropers που στήνουν τα πάντα και συμφέρουν.

Το θέμα είναι να μην ειρωνευόμαστε νέα μέλη που έκαναν μια απλή ερώτηση και στο κάτω κάτω δεν ανέφερε ότι είναι web designer.

Άβαταρ μέλους
telas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Tempaltes

Δημοσίευση από telas » 17 Δεκ 2009 19:52

υπάρχουν άνθρωποι που προτιμούν κάτι οικονομικό, αυτός που πληρώνει λίγα θα πάρει ένα joomla με τροποποιημένο template αυτός που ξέρει τι θέλει και θέλει custom από γραφικά μέχρι κώδικα έχει και το ανάλογο budget.

Μη ξεχνάτε πόσο πίσω είναι η Ελλάδα σε θέματα ιντερνετ και τεχνολογίας, γι αυτό μη τρελαίνεστε όταν κάποιος θέλει φθηνή σελίδα, αντίθετα θα πρέπει να χαιρόμαστε γιατί ο κόσμος ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ και εννοώ ΠΟΛΥ ΣΙΓΑ! αρχίζει και ξυπνάει, αυτό θα έχει σαν μακροπρόθεσμο αποτέλεσμα αυτός που ξεκίνησε με ετοιματζίδικο joomla template κλπ αργότερα να θέλει κάτι custom.

Να τρελαίνεστε με αυτούς που θέλουν και γαμώ τις σελίδες και πληρώνουν ψίχουλα.

catch my drift?
Web Design - Δημιουργία Ιστοσελίδας - http://www.computerman.gr/
My Photography - http://www.tilaveridis.com/
Τεχνολογικά προιόντα - http://www.bigbox.gr/

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Tempaltes

Δημοσίευση από manolism » 17 Δεκ 2009 23:14

ALR έγραψε:web joomleropers
Δηλαδή ο χαρακτηρισμός αυτός είναι υποτιμητικός; Γιατί ξέρω κάτι web joomleropers που ρίχνουν στ' αυτιά σε κάτι web developers, όσον αφορά το τελικό αποτέλεσμα.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Tempaltes

Δημοσίευση από dimsis » 17 Δεκ 2009 23:24

Ontopic: http://www.bestofjoomla.com/component/o ... Itemid,46/

Offtopic: Το κακό είναι πως σου 'ρχονται μετά πελάτες τους λες καμιά σοβαρή τιμή για το χρόνο που θα απασχοληθείς και σε κοιτάνε σαν εξωγήινο ή νομίζουν ότι πας να τους κοροϊδέψεις επειδή ήδη κάποιος τους πρότεινε site με 200-300 ευρώ και άντε τράβα να τους εξηγήσεις τι εστί joomla και έτοιμο και τι εστί custom και ΑΝ στην τελική τον νοιάζει και τον υποψήφιο πελάτη αν θα είναι custom ή όχι... πολλές φορές δηλαδή τρως άδικο χαμένο απλήρωτο χρόνο γιατί ο άλλος ήδη έχει μια τιμή που θεωρεί ανώτατη από αυτά που άκουσε για να κάνει το site του...
Οπότε καταλήγουμε συχνά σε εταιρείες που δεν αναλαμβάνουν και δεν ασχολούνται καν με μικρές δουλειές ή αν υπάρχει ανάγκη (βλ: πάγια, υποχρεώσεις, επιβίωση εταιρείας κλπ) ρίχνουν και αυτές τις τιμές στα ίδια επίπεδα για να πάρουν τις δουλειές και πολλές φορές χρησιμοποιούν και αυτές το έτοιμο.

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Tempaltes

Δημοσίευση από burnmind » 18 Δεκ 2009 00:28

On-topic: Δεν έχω να πω κάτι. :-)

Off-topic 1:
manolism έγραψε:
ALR έγραψε:web joomleropers
Δηλαδή ο χαρακτηρισμός αυτός είναι υποτιμητικός; Γιατί ξέρω κάτι web joomleropers που ρίχνουν στ' αυτιά σε κάτι web developers, όσον αφορά το τελικό αποτέλεσμα.
Προφανώς εννοεί τους κλασικούς υπερ-γαμάτους (sorry για τον όρο), κατά δήλωσή τους, developers που αν χρειαστεί ποτέ να γράψουν κάτι custom λόγω του ότι δεν υπάρχει κάποιο σχετικό module/component τα βρίσκουν σκούρα και πάντα βασίζονται στη δουλειά των άλλων.

Off-topic 2: Συμφωνώ απόλυτα με τον dimsis. Προσπάθησα κάποιες φορές στη ζωή μου να συζητήσω κατ'ευθείαν με πελάτες και το μετάνιωσα οικτρά. Γι αυτό πλέον όταν δουλεύω ως freelancer (όπως τώρα) συνεργάζομαι απ'ευθείας με εταιρείες που κάνουν outsourcing σ'εμένα και αφήνω αυτούς να προσπαθούν να συννενοηθούν με τον πελάτη.

Κι ένα τελείως off-topic: dimsis, έχω ερωτευτεί την υπογραφή σου! Επίσης, μόλις πρόσεξα το "Αλεξανδρούπολη" και παίζει να είσαι ο πρώτος συμπολίτης που πετυχαίνω σε forum τόσα χρόνια και χάρηκα!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης