Κοροϊδία Κωτσόβολου για δήθεν Τηλεόραση των 440 ευρω!!!

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 16 Δεκ 2009 13:45

Πήγε πριν λίγο η μανα μου στον κωτσόβολο και ειχε εξω ενα διαφημιστικό φυλλάδιο για μια TV 19αρα LCD Funai (F&U). Συγκεκριμένα το μονδελο 1912W.
Παει μεσα να ρωτήσει και ο πωλητής της είπε ότι Την εχουν προσφορά μονο 130 ευρω απο 440 γιατι ηταν σε έκθεση !!!

Ολο αυτο με το λεει αφότου είρθε σπίτι. Με το που την βλέπω εγω αρχίζω τα γέλια. Την ίδια TV στο e-shop την εχει 198 ευρω με την διαφορα ότι ειναι πιο καινούριο μονδελο(του eshop) και ειναι σε ασπρο χρωμα ενω της μανας μου ειναι μαυρο:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.152155

Και περαν αυτού η οθόνη ειναι πανω στο τζαμι (Γυαλι) σε 2 διαφορετικά σημεία γραντσουνισμενη, καθως και γυρο γύρο στο καδρο της σε 3 σημεια!! (Δυο μπροστα ενα πίσω)

Τι να πω εγω. και της δείχνω και την τιμη απο το eshop και δε με πιστεύει κιόλας επειδή δεν ειναι το ίδιο μοντελο!! Θελει να δει λεει ακριβώς το ίδιο μοντελο!!!

:arrow: Πρωτον ο κωτσόβολος δεν την παλευει σήγουρα,
:arrow: Δευτερον οι καταναλωτές τελικά είναι μπουφοι... Αν δεν μπορουν να καταλάβουν πεντε βασικα πράγματα ....
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 16 Δεκ 2009 14:00

να την πάει πίσω, κι αν δεν την πάρουν να πει ότι θα κάνει καταγγελία στον συνήγορο του πολίτη.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 16 Δεκ 2009 14:29

Τι να την παει πισω? Το μονο που μπορουν να κανουν είναι να την αλλάξουν λόγο του ότι είναι γρατζουνισμένη. Δε σου δίνουν χρημα πισω.

Το θεμα ειναι το όλο παραμύθι για το ότι κόστιζε 440 ευρω! Δεν είναι τοσο οι γρατζουνιες (σαφως ειναι και αυτες αλλα δευτερεύων)
Αν ήξερε ότι ποτέ δεν κόστιζε τόσο δε θα την επαιρνε.

Απο τι ψάχνω αυτη το μοντελο μαλλον πρεπει να ειναι το παλιο και να τους ειχε ξεμείνει εκει οποτε το βγαλαν σε προσφορα. αλλα το να πεις ότι κοστιζε 440 και την δίνω 130 λογο του ότι ήταν σε εκθεση, ειναι τραγικο.

Καλό μαρκετινκ απο τον πωλητή, αλλα αν ειμουν εγω στην θεση την μανας μου θα τον εβριζα.

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xultimatex » 16 Δεκ 2009 15:04

Αυτό το κάνει συνέχεια ο κωτσόβολος... Ότι μα ότι προιν έχει μέσα είναι ακριβότερο και όταν πας εκεί ο καλός και ευγενικός πωλητής σου κάνει έκπτωση και το φέρνει στην κανονική. Μου έχει συμβεί και εμένα με τηλεόραση και mp3 player.
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 16 Δεκ 2009 15:13

Connor MacLeod έγραψε:Τι να την παει πισω? Το μονο που μπορουν να κανουν είναι να την αλλάξουν λόγο του ότι είναι γρατζουνισμένη. Δε σου δίνουν χρημα πισω.
Είσαι σίγουρος; Νομίζω πως πλέον υπάρχει νόμος και στην Ελλάδα που επιτρέπει στον πελάτη να επιστρέψει οποιοδήποτε προϊόν μέσα σε 25 μέρες και να πάρει τα λεφτά του πίσω.

Για παράδειγμα, το καλοκαίρι αγόρασα έναν σκληρό από το e-shop, ο οποίος 9-10 μέρες μετά έβγαλε bad sectors. Δεν ίσχυε το DOA οπότε τον επέστρεψα, ζήτησα τα λεφτά μου πίσω (λόγω ότι δεν προλάβαινα να περιμένω για την αλλαγή) και μου τα έδωσαν.

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 16 Δεκ 2009 15:26

Οχι δεν ειμαι συγουρος. Αλλα σιγα μη στα δωσουν. Ειδικά ο κωτσοβολος. Μετα θελει να κανεις φασαρια, να μπλεξεις με το συνιγορο του πολίτη που ειπε και ο Γιαννης...

Αλλα περαν του οτι ο κωτσοβολος αυτο που εκανε ο πωλητής δεν ηταν εντάξει, νομιζω ότι και οι καταναλωτές που δεν εχουν σχεση με την τεχνολογία -γιατι άλλο να παω εγω και εσυ που ξερουμε 5 πραγματα και άλλο καποιος που δνε ξερει- πρεπει να κανουν μια ερευνα αγορας πριν παρουν κατι. Το ότι το χ κατάστημα σου λεει κατι και στο δινει σε χ τιμη δε σημαίνει ότι δεν μπορεις να το βρεις κκαι φθηνότερα ή να βρεις μια καλύτερη προσφορά με κατι καλύτερο στην ιδια τιμη.

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 17 Δεκ 2009 01:00

κρίμα ρε συ... :/
εγώ ευτυχώς πρόλαβα και της είπα:
αν δεν εγκρίνω και εγώ δεν θα παίρνεις ότι να ναι...

με άκουσε ευτυχώς και πήγαμε πήραμε μια καλή tv, αν και δεν καταλάβαινε χριστό, dvd και κεραία ήθελε να βλέπει...

ξες τι, εγώ θα έλεγα να μπεις για λίγο σαυτόν τον κόπο της φασαρίας... πολλές φορές όταν πάει και κράζει λίγο η μαμά (γιατί εγώ ντρέπομαι) τους καταφέρνει και κάνουν τις αλλαγές...

αλλά στην περίπτωση σου δεν φταίνε αυτοί, αυτοί απλά έπαιξαν το κόλπο με την τιμή... γνώριζε η μητέρα σου ότι ήταν σε έκθεση η tv... και γενικά δεν λέει να πάρεις τέτοια tv, και μόνο που από 440 έπεσε στα 130 κάτι βρομάει... ελπίζω να μην ήταν και σε καμιά βιτρίνα στον ήλιο :o
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 17 Δεκ 2009 16:27

burNMind έγραψε:Είσαι σίγουρος; Νομίζω πως πλέον υπάρχει νόμος και στην Ελλάδα που επιτρέπει στον πελάτη να επιστρέψει οποιοδήποτε προϊόν μέσα σε 25 μέρες και να πάρει τα λεφτά του πίσω.
Ο νόμος της ευρώπης και της ελλάδας, λέει ότι επιστρέψεις σε 10 μέρες (?περίπου),
χωρίς κανένα απολύτως λόγο
- αλλα δεν διευκρινίζει για επιστροφή μετρητών,
& συνήθως σου το κάνουν πιστωτικό για να αγοράσεις κάτι άλλο.

Ορισμένα καταστήματα προς τιμήν τους σου δίνουν μετρητά στο χέρι (ακομα κι αν πλήρωσες με κάρτα!) αλλα είναι πολύ σπάνια.. Πρέπει να ξέρεις την σχετική πολιτική του καταστήμαος πριν δώσεις τα λεφτάκια σου.

Λεπτομέρειες στον σύλλογο για τα δικαιώματα του καταναλωτή.
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 17 Δεκ 2009 18:24

Hermeia έγραψε: Ο νόμος της ευρώπης και της ελλάδας, λέει ότι επιστρέψεις σε 10 μέρες (?περίπου),
χωρίς κανένα απολύτως λόγο
- αλλα δεν διευκρινίζει για επιστροφή μετρητών,
& συνήθως σου το κάνουν πιστωτικό για να αγοράσεις κάτι άλλο.

Ορισμένα καταστήματα προς τιμήν τους σου δίνουν μετρητά στο χέρι (ακομα κι αν πλήρωσες με κάρτα!) αλλα είναι πολύ σπάνια.. Πρέπει να ξέρεις την σχετική πολιτική του καταστήμαος πριν δώσεις τα λεφτάκια σου.

Λεπτομέρειες στον σύλλογο για τα δικαιώματα του καταναλωτή.
Ο νόμος της ευρωπαϊκής ένωσης αναφέρεται 100% σε 25 ημέρες (ημερολογιακές νομίζω) για επιστροφή χωρίς κανέναν ιδιαίτερο λόγο, με πλήρη επιστροφή χρημάτων (μετρητά αν πλήρωσες έτσι, ή refund στην κάρτα σου αν πλήρωσες με κάρτα).

Τον έχω χρησιμοποιήσει παλιότερα στη Γερμανία και πρόσφατα στην Αγγλία. Δε σε ρωτάνε πως και γιατί, απλά συμπληρώνεις τα στοιχεία σου (αν το πήρες με μετρητά) ώστε σε περίπτωση που έκανες κάποια ζημιά στο προϊόν να σε ειδοποιήσουν και σου δίνουν τα λεφτά σου πίσω. Ο έλεγχος του προϊόντος γίνεται αφότου σου επιστρέψουν τα λεφτά και φυσικά δεν παίζει κανένα ρόλο αν το χρησιμοποίησες ή όχι (αν δε το χρησιμοποιήσεις πως θα ξέρεις αν σου κάνει κλπ). Αυτό με το "πιστωτικό" και με το "μπορείς να το επιστρέψεις αν δε το έχεις ανοίξει/χρησιμοποιήσει" είναι Ελληνικές πατέντες.

Για παράδειγμα, τον χρησιμοποίσα πριν μερικούς μήνες όταν αγόρασα ένα ασύρματο τηλέφωνο. Το χρησιμοποίησα κανονικά για μερικές ημέρες ώσπου το είδα σε προσφορά στη μισή τιμή σε άλλο κατάστημα. Το έβαλα ξανά στο κουτί του, το πήγα πίσω στο μαγαζί που το αγόρασα, όταν με ρώτησαν γιατί το επιστρέφω (ενημερωτικά) τους είπα τον λόγο, πήρα τα λεφτά μου και πήγα και πήρα το άλλο.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 17 Δεκ 2009 19:54

κι εδώ τα ίδια είναι, παίρνεις τα λεφτά σου πίσω... αν δεν σου τα δώσουν, απλά κάνεις φασαρία και τελικά σου τα δίνουν.. :p
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 17 Δεκ 2009 23:48

Άλλη μια κατάντια της χώρας μας ... για να κάνουν σωστά και νόμιμα τη δουλειά τους οι καταστηματάρχες θα πρέπει να μαλώσεις και να κάψεις τζάμπα κάρμα :)

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 18 Δεκ 2009 00:06

dimsis έγραψε:Άλλη μια κατάντια της χώρας μας ... για να κάνουν σωστά και νόμιμα τη δουλειά τους οι καταστηματάρχες θα πρέπει να μαλώσεις και να κάψεις τζάμπα κάρμα :)
Αφού δυστυχώς δε γίνεται αλλιώς, εγώ πλέον το βλέπω σαν έναν απλό και σύντομο τρόπο να βγάλεις τα νεύρα σου σε κάποιον που το αξίζει και όχι σε δικούς σου ανθρώπους! Νιώθω πολύ ανάλαφρος αφότου μπινελικώσω κάποιον μαγαζάτορα ή κάποιον τυχάρπαστο "τεχνικό" σε τηλεφωνική υποστήριξη κάποιας υπηρεσίας! :D

Φυσικά όταν έχω αποδεδειγμένα δίκιο και αυτοί μου απαντούν λες και είμαι χαζός (κλασσικό φαινόμενο). Δεν πάω δηλαδή και βρίζω όποιον βρω όταν έχω νεύρα! :lol:

Edit: Τέτοιες καταστάσεις έχω ζήσει και στην Αγγλία, σε τηλεφωνική τεχνική υποστήριξη internet. Ευτυχώς είναι μεμονωμένα περιστατικά και σε τρομερά μικρότερη συχνότητα από την Ελλάδα.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 18 Δεκ 2009 00:34

Δηλαδή μπορούμε τουλάχιστον να λέμε ότι δεν είμαστε μόνο εμείς οι Έλληνες τόσο κάφροι.
Έχω την αίσθηση ότι πλέον είναι σπάνιο φαινόμενο να πετύχεις σωστό after sales service, εκτός και αν εγώ είμαι αθλιομαγνήτης :)
Εγώ χαλιέμαι πάντως όταν υποχρεώνομαι να παίρνω 10 φορές τηλέφωνα ή να περνάω από το κατάστημα που δεν με εξυπηρετεί όπως οφείλει μέχρι να ακούσουν κανένα μπινελίκι... δεν μου αρέσει να βγάζω τα νεύρα μου σε υπαλλήλους που μπορεί στην τελική και να μη φταίνε.

thinker_5

Δημοσίευση από thinker_5 » 18 Δεκ 2009 01:56

δηλαδή θες να μου πείς οτι μπόρω να αγοράσω ένα προιόν και μετά από μερικές μέρες αν το δω πιό φτηνά κάπου θα το πάω πίσω εκεί που το αγόρασα και θα μου το πάρουν πίσω και α μου δώσουν και τα λεφτα μου πίσω;ααα αυτο είναι πολυ καλό δηλαδή σαν να λέμε κάθε λιγο και λιγάκι θα γυρίζω το προιόν μου πίσω σε κάθε κατάστημα που θα το αγοράζω και στο τέλος τέλος λιγο πριν φύγει από την αγορά το μοντέλο θα το εχω αγοράσει σχεδόν τσάμπα πολυ καλό βρε παιδιά έχεται και κανένα άλλο τοσο καλό κόλπο να βγάλουμε λεφτά; :kaloe: :kaloe: εισαι απίθανος μεγάλε! τώρα όσο για εσένα αγόρι μου με την F&U τι να σου πω εκθεσιακό 130 ευρω της δώσανε δεν τις το δείξανε πριν το πάρει ας πάει να δει αν είχε 440 ευρω εκείνο το μοντέλο για τι εδω μιλάμε για 70% έκπτωση για να είσαι και πιο σίγουρος πανε σε έναν άλλο κωτσόβολο ρωτα τιμή στο άσχετο αν εχει και εκει 440 τοτε την πειρες σε φοβερή τιμή αν την έχουν αλλη τιμη απο αυτή που της είπαν τοτε κανε το παράπονο σου!

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 18 Δεκ 2009 04:09

thinker_5 έγραψε:δηλαδή θες να μου πείς οτι μπόρω να αγοράσω ένα προιόν και μετά από μερικές μέρες αν το δω πιό φτηνά κάπου θα το πάω πίσω εκεί που το αγόρασα και θα μου το πάρουν πίσω και α μου δώσουν και τα λεφτα μου πίσω;ααα αυτο είναι πολυ καλό δηλαδή σαν να λέμε κάθε λιγο και λιγάκι θα γυρίζω το προιόν μου πίσω σε κάθε κατάστημα που θα το αγοράζω και στο τέλος τέλος λιγο πριν φύγει από την αγορά το μοντέλο θα το εχω αγοράσει σχεδόν τσάμπα πολυ καλό βρε παιδιά έχεται και κανένα άλλο τοσο καλό κόλπο να βγάλουμε λεφτά; :kaloe: :kaloe: εισαι απίθανος μεγάλε!
Ο "Ελληνάρας" προσωποποιημένος..

Κατ'αρχήν δε μιλάω υποθετικά, ούτε περιγράφω κάποιο κόλπο. Ανέφερα ήδη το παράδειγμα με το τηλέφωνο, το οποίο δεν το άκουσα ή μου το είπε κάποιος φίλος μου, το έκανα.

Ο συγκεκριμένος νόμος και το συγκεκριμένο δικαίωμα είναι ένα δεδομένο για αρκετά εκατομμύρια κατοίκους διαφόρων χωρών της ευρωπαϊκής ένωσης. Δε ξέρω ακριβώς ποιες το εφαρμόζουν, αλλά εφαρμόζεται ΣΙΓΟΥΡΑ στην Αγγλία και στη Γερμανία. Επαναλαμβάνω πως έχω χρησιμοποιήσει αυτό το δικαίωμα προσωπικά και στις δύο χώρες.

Αν θες πήγαινε και ρώτησε στα Lidl της περιοχής σου αν το εφαρμόζουν ακόμα. Όταν πρωτοείχαν ανοίξει το εφάρμοζαν (γερμανική εταιρεία) για όλα τα extra προϊόντα που φέρναν. Συγκεκριμένα, είχα αγοράσει ένα φορητό cd-player που ήταν συνδεμένο σε μία κασέτα (φοβερό μηχάνημα!) ώστε να στέλνει το σήμα σε κασετόφωνο και να ακούω cd στο παλιό αμάξι της οικογένειας που δεν είχε cd-player. Δε με ικανοποίησε η ποιότητά του και μερικές μέρες μετά το επέστρεψα με την απόδειξή του και πήρα τα λεφτά μου πίσω. Και ναι, είχα έναν γνωστό έλεγε πως έκανε αυτό το "κόλπο" που λες. Ό,τι του άρεσε, το αγόραζε, το χρησιμοποιούσε για 1-2 εβδομάδες και το επέστρεφε.. Προσωπικά το θεωρώ βλακεία, αλλά τέλος πάντων..

Η μόνη προϋπόθεση είναι να το επιστρέψεις ακέραιο, χωρίς ούτε γρατσουνιά μαζί με όλα τα περιεχόμενα της αρχικής του συσκευασίας.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης