ταξινόμηση εγγραφών κατά position (order by position)

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
mgiota
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mgiota » 17 Δεκ 2009 12:45

Καλησπέρα παιδιά,

κάνω μία δυναμική ιστοσελίδα με εκθέσεις(πίνακες ζωγραφικής) και θέλω να δώσω τη δυνατότητα στο διαχειριστή του site να ταξινομεί τις εγγραφές κατά θέση και όχι ημερολογιακά.

Καταρχήν έχω προσθέσει ένα πεδίο position στη βάση για το σκοπό αυτό και στο cms έχω κάνει μία φόρμα που εμφανίζει τους τίτλους των εκθέσεων και δίπλα ένα textfield που αναγράφει τη θέση.

Αν έχω π.χ. 5 εγγραφές και βάλω manual σε κάθε textfield την τιμή που θέλω Ok κανένα πρόβλημα. Τι κάνω όμως στην περίπτωση που έχω πολλές εγγραφές (που στην πραγματικότητα αυτό ισχύει). Τότε ένα τέτοιο cms θα ήταν πολύ δύσχρηστο.

Αυτό που θέλω να κάνω λοιπόν είναι το εξής: Να αλλάζω τιμή σε ένα μόνο πεδίο, στο πεδίο που θέλω, και αυτόματα όλες οι υπόλοιπες τιμές να προσαρμόζονται.

Έχει κανείς κάποια ιδέα πως μπορώ να το πετύχω αυτό; Με javascript θα το κάνω αυτό; Συγκεκριμένα χρησιμοποιώ jquery.

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 17 Δεκ 2009 13:33

mgiota έγραψε: Αν έχω π.χ. 5 εγγραφές και βάλω manual σε κάθε textfield την τιμή που θέλω Ok κανένα πρόβλημα. Τι κάνω όμως στην περίπτωση που έχω πολλές εγγραφές (που στην πραγματικότητα αυτό ισχύει). Τότε ένα τέτοιο cms θα ήταν πολύ δύσχρηστο.
Χωρίς πεδίο δες μήπως σου κάνει το http://www.asp.net/AJAX/AjaxControlTool ... rList.aspx

Το πολλές εγγραφές πόσο πολλές είναι; Γιατί μέχρι 50-60 νομίζω ότι βολεύει, αλλά αν είναι τίποτα 2000-3000 θέλεις κάτι διαφορετικό

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 17 Δεκ 2009 15:24

Προτιμησα να το δημοσιευσω καπου ξεχωριστα:
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?p=444208

Ελπιζω να κανει αυτο που θες...

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: ss13 και 0 επισκέπτες